Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Jaro33
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 09 Máj 2014, 15:45

Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa Jaro33 » 27 Mar 2020, 17:42

Ahojte,

zakupil som si Tipa stavebnicu dig.hodin s procesorom Atmel, hodiny mi fungovali na prve zapojenie, avsak podarilo sa mi ich zoskratovat (koncovka od napajania sa dotkla DPS zo strany spojov) a odvtedy sa na druhom displeji nezobrazuje posledna cislica, vid obrazok. Predpokladam, ze cip treba preprogramovat. nakolko s programovanim cipov nemam skusenosti, vie mi niekto poradit ako sa dostanem k naprogramovanemu cipu ? vdaka.
Prílohy
P_20200327_164809.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa Mek » 27 Mar 2020, 17:54

Ako vies, ze cip je kaput?
Kolko V dava napajanie? Ak je to viac ako 5V, tak potom ano, mohol sa cip poskodit (jeho porty) a tomu by aj nasvedcovalo, ze jeden segment nesvieti.
Cip ti naprogramuje hocikto, kto ma doma programator, ale potrebuje k tomu zdrojak, alebo .hex subor - aby bolo cim ten cip naprogramovat. Mozno by sa dal program aj vycitat z existujuceho cipu, pokial poskodeny vyvod nie je sucastou SPI rozhrania, ktore sa na programovanie pouziva, a pokial program nie je zamknuty proti citaniu.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa Hop377 » 27 Mar 2020, 18:10

Skus prehodit medzi sebou vyvod 13 a 14 na zobrazovaci kde Ti nesvieti to jedno cislo. Co sa potom stane?
0

Jaro33
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 09 Máj 2014, 15:45

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa Jaro33 » 28 Mar 2020, 13:48

Mek napísal:Ako vies, ze cip je kaput?
Kolko V dava napajanie? Ak je to viac ako 5V, tak potom ano, mohol sa cip poskodit (jeho porty) a tomu by aj nasvedcovalo, ze jeden segment nesvieti.
Cip ti naprogramuje hocikto, kto ma doma programator, ale potrebuje k tomu zdrojak, alebo .hex subor - aby bolo cim ten cip naprogramovat. Mozno by sa dal program aj vycitat z existujuceho cipu, pokial poskodeny vyvod nie je sucastou SPI rozhrania, ktore sa na programovanie pouziva, a pokial program nie je zamknuty proti citaniu.
je tam 7805, takze napajanim to nebude...zial nepoznam osobne nikoho kto by mi to vedel preprogramovat...
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa dan21 » 28 Mar 2020, 13:54

Hodiny ako take funguju ? Myslim ci sa meni cas ked to nechas zapnute.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa peterple » 28 Mar 2020, 14:54

Máš tam tranzistory ktoré spínajú segmentovky? Síce ich tam nevidím ale môžu byť dole ako SMD. Ak sú, tak je pravdepodobné, že je zničený tranzistor. Ak tam žiadne tranzistory nie sú, tak potom máš odpálený jeden z výstupov na tom procesore. Žiadnym preprogramovaním sa to neopraví. Na vytvorenie kópie by si potreboval aby boli splnené dve podmienky čo písal Mek. No a ja keby som predával stavebnicu kde defakto nič nieje iba procesor a displej tak by som teda ten program odomknutý nenechal.
Teda možnosť je iba kúpiť procesor s programom od firmy, ak ti vyjdú v ústrety. Inak si môžeš kúpiť novú stavebnicu, alebo ešte to čo sa pár rokov dozadu doporučovalo baníkom a nedávno aj novinárom - nauč sa programovať.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa Hop377 » 28 Mar 2020, 16:13

To Jaro33 skusal si co som Ti napisal vyssie?
0

Jaro33
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 09 Máj 2014, 15:45

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa Jaro33 » 28 Mar 2020, 18:05

dan21 napísal:Hodiny ako take funguju ? Myslim ci sa meni cas ked to nechas zapnute.
áno, čas beží normálne bez zobrazovania poslednej číslie...
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa dan21 » 28 Mar 2020, 18:15

Tak teda myslim ze procesor (aj progarm) su OK az na jeden (mozno) viac pinov na porte ktory ovlada segment na display-i.
Asi si odpalil skratom jeden pin na porte. alebo segment na display - co je menej pravdepodobne. Daju sa tie led display-e vybrat a vymenit medzi sebou ?
0

V-TWIN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 18 Feb 2015, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67

Re: Digitalne hodiny s procesorom Atmel

Príspevok od používateľa V-TWIN » 29 Mar 2020, 13:37

Našiel som toto: https://stavebnice.tipa.eu/select.php?link=PT038B
Je tam aj odkaz na hex, na schéme je chyba pin 6 procesora má ísť na pin 14 DIS2 nie na 4 ( na doske je to OK )
Ak sa dotkol napájaním na tento pin tak je pravdepodobne KO.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok