Brzdové svetlo pre elektrokolobežku

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Brzdové svetlo pre elektrokolobežku

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Máj 2020, 19:36

Ahojte, potreboval by som vyrobiť primitívnu vec. Na elektrokolobežku som si z Číny kúpil zadné svetlo pre 12-24V (červená pozička pre kamióny), kolobežka má 48V Li-ion. Napojenie som vymyslel úplne jednoducho, a to dvomi 1W 1,6kΩ odpormi v sérii. Ale potreboval by som obvod, ktorý by po privedení logickej 0 (teda GND z napájania) prepol svietivosť na vyššiu. Teda na klasické svietenie by som použil ešte viac odporov v sérii a po stlačení brzdy by sa to premostilo na plné svietenie. Takýto obvod už existuje aj sériovo vyrábaný ale je vyrábaný na zákazku a nedostal som sa ku nemu tak podrobne aby som zistil zapojenie. Je tam pár odporov a asi 2 obyčajné tranzistory alebo niečo iné v puzdre TO-92.
Potrebujem niečo takéto:
brzda kolobezka.png
Samozrejme mi napadlo použiť priamo spínač ktorý je v brzdách, ale to by išla elektrina zo svetla aj do riadiacej jednotky či? Alebo aj ak nie, tak načo tam ten obvod majú oni? Do riadiacej jednotky idú signály z bŕzd kvôli deaktivovaniu akcelerácie pri stlačenej brzde a na vypnutie tempomatu.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Brzdové svetlo pre elektrokolobežku

Príspevok od používateľa hpeter » 10 Máj 2020, 10:46

unika mi pointa.
pokial to neni typ s velkymi kolesami ako na bicykli, kto sa v premavke bude divat doslova na zem, ze ci brzdis? soferi jednoducho nemaju dobry vyhlad dolu. nepredpokladam ze to svetlo budes mat na chrbate ci ruksaku.

*napr drl a osvetlenie celkovo na vozidlach je definovane zakonmi, kde moze byt umiestnene. lebo by si to dali tam kde by to nebolo vidiet, ci oslepovalo.
*zakon neprikazuje mat na bicykli brzdove svetlo. odrazky, reflexne prvky (alebo odev) je vec ina. a to bicykle byvaju rychlejsie ako kolobezky.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Brzdové svetlo pre elektrokolobežku

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Máj 2020, 13:53

bezne sa to robi tak, ze mas dvojvlaknovu ziarovku, a len pri brzdeni privedies napatie na druhe vlakno. alebo das tam step down menic a pri brzdeni zmenis pomer odporov, ktorymi sa nastavuje vystup (paralelne by sa k jednemu pridal druhy)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Brzdové svetlo pre elektrokolobežku

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Máj 2020, 14:09

z Číny kúpil zadné svetlo pre 12-24V

Tak především by to chtělo vědět, co je to za světlo, jestli vůbec tento typ půjde regulovat přes odpory nebo PWM nebo DC/DC měnič
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Brzdové svetlo pre elektrokolobežku

Príspevok od používateľa misocko » 10 Máj 2020, 14:27

naajjednoduhsi obvod na premostenie odporu je relatko , kludne 24V , cievku budes napajat od +48V cez dalsi odpor - podla pouziteho relatka, druhu stranu cievky budes prizemnovat tou "logickou nulou" - predpokladam spinac. Kontaktami relatka si mozes premostovat co chces.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Brzdové svetlo pre elektrokolobežku

Príspevok od používateľa Daevid » 10 Máj 2020, 16:07

Možno som nepochopil zadanie, ale toto ti nestačí ?

-- Spojený príspevok 10 Máj 2020, 15:27 --

Respektíve keďže nepoznáme vnútorné zapojenie riadiacej jednotky, tak skôr takto:
Prílohy
Možno som nepochopil zadanie, ale toto ti nestačí ?
Možno som nepochopil zadanie, ale toto ti nestačí ?
Respektíve keďže nepoznáme vnútorné zapojenie riadiacej jednotky, tak skôr takto:
Respektíve keďže nepoznáme vnútorné zapojenie riadiacej jednotky, tak skôr takto:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Brzdové svetlo pre elektrokolobežku

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Máj 2020, 16:45

Toľké reakcie som nečakal, ďakujem.
hpeter napísal:unika mi pointa.
pokial to neni typ s velkymi kolesami ako na bicykli
Áno je to podobný typ.
Obrázok
To červené čo je vzadu na blatníku už dávajú ako svetlo z výroby. Blatník sa mi trochu poškodil tak som objednal nový ale ten už má diery na to svetlo tak som do toho zohnal takéto:
96519805_2671314439778953_4786194151731363840_n.jpg
Viem, že zákon nič také neprikazuje, ale proste mám rád takéto blbosti a hlavne ak sa to vyrába ako originál :D
breta1 napísal:jestli vůbec tento typ půjde regulovat přes odpory nebo PWM nebo DC/DC měnič
No zrejme pôjde, keď na plnú svietivosť mi už svieti s tými dvomi 1k6 odpormi. Samozrejme som si zmeral prúd svetla pri 12V a podľa toho spočítal predradný odpor a sedí to, funguje to, skúšal som to už z 54,5V nabíjačky.
Daevid napísal: Respektíve keďže nepoznáme vnútorné zapojenie riadiacej jednotky, tak skôr takto:
To s tou usmerňovacou diódou mi nenapadlo, to by malo byť OK. Prúd toho svetla je asi 30mA takže to brzdové spínače snáď zvládnu.
Skúsim to s tou diódou z výstupu RJ, vďaka.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok