Prúd cez LED a jej svietivost

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 10 Aug 2020, 11:34

Ahoj,
Mam dve 12V LEDky, cez jednu preteka prud 180mA a cez druhu 300mA na 12V napati. Moja otazka je, ze dovod preco su takto nakalibrovane je preto lebo so stupajucim prudom uz nestupne ich svietivost, len sa priblizim k ich prehriatiu alebo spaleniu?
Alebo budem moct pred spalenim pozorovat vacsiu svietivost?
Vdaka,
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Aug 2020, 12:31

Co su to za led, je to len led alebo led a driver.
Led sa napaja konstantnym prudom, a nie napatim ako to robis ty.
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 10 Aug 2020, 12:42

12V DC ledka na chladici, jedna z nich ma 4 pinovy svab, 2 piny plus, a dalsie skrat, mna zaujima ci zdvihnutie prudu sa prejavy vacsou svietivostou.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 10 Aug 2020, 12:57

Atlan napísal:Co su to za led, je to len led alebo led a driver.
Led sa napaja konstantnym prudom, a nie napatim ako to robis ty.
Toto by platilo pre čisto LEDku bez ničoho. Sú aj LEDky s integrovanými obvodmi. Od jednoduchého stabilizátora prúdu (čiže LED sa naozaj napája napätím), cez rôzne efekty až po digitálne adresovateľné LED.

https://www.tme.eu/Document/47a7bd7ccea ... P-3601.pdf


JohnnyElektro: Aké konkrétne LED to sú? Kľudne môžu mať aj rôzny výkon.
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 10 Aug 2020, 13:00

Mna by to zaujimalo ci vzrastie svietivost tak vo vseobecnosti mozno. Mam oj obvodovu 12V LED, ma tam asi 30 suciastok odhadom.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 10 Aug 2020, 13:09

Všeobecne pokiaľ viem, neoplatí sa ísť nad nominálne parametre(napätie resp. prúd). Svietivosť možno trochu vzrastie, ale značne na úkor spoľahlivosti/prežitia.

Ono v každom poriadnom datasheete sa uvádza "absolute maximum rating" a "recommended operating conditions". Prevádzkovať by sa malo na odporúčaných hodnotách. Keď sa prekročia, ale neprekročí sa absolútne maximum, obvod môže nejakú dobu fungovať. Keď sa prekročia absolútne maximá, dá sa očakávať rýchla smrť.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 10 Aug 2020, 13:10

Vo všeobecnosti si pozri DS.
napr.
Prílohy
PM2E-1LVE-R7.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 10 Aug 2020, 13:49

Vdaka
Podla grafu to linearne stupa len do 350mA, co aj dava zmysel. Ale nad limit uz vyrobcia grafy neuvadzaju, takze ako sa domnievam, s dalsim prudom uz asi svietivost nestupne.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Aug 2020, 15:14

Už ti tu napísali, že stúpne. Ale prekročenie katalógových parametrov má za následok aj deštrukciu polovodičového prvku. Takže, tadiaľ cesta nevedie !

No u LED diód sa udáva aj ich svetelný tok v lumenoch. A ak si to predelíš výkonom, získaš svetelný tok na wat. Sú tam obrovské rozdiely, no obrovské rozdiely sú aj v cene. Preto, ak chceš "viacej svetla", použi väčší výkon LED-iek, alebo účinnejšie a drahšie LED-ky.

Čosi môžeš počítať trebárs aj tuná: https://www.svet-svietidiel.sk/novinky/ ... svetlenia/ .
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prúd cez LED a jej svietivost

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Aug 2020, 21:44

JohnnyElektro

Vo vseobecnosti sa vzdy jedna o klasicku LED diodu, ale stym rozdielom ze niektore maju integrovady driver a niektore nie. Ten tvoj asi ma, ked tam je ten svab.

Musis si uvedomit ze sa v plyvom prudu PN prechod prehrieva. Ak je malicky tak malicko a ak je velky tak velmi. Teda cim vyssi prud tym vacsia teplota pechodu a tym je tam vacsia destrukcia PN prechodu a tym kratsia zivotnost LED. Len toto moze mat linearny charakter alebo exponencialny. To by si musel testovat v labaku.

Seriozny vyrobcovia ti garantuju podla datasheetu (cinania nie, ty si povymyslaju parametre :D, tym neverim), ze pre max. prud yx amperov ti LED vydrzi xy mesiacov.
Takze ak je tvoja priorita silna svietivost za cenu znacneho skratenia zivotnosti, tak prosim, zvys prud. Nikto ti tu nepovie ako dlho vydrzi.
Ak tvoja priorta je vyrobcom deklarovana zivotnost, tak max. prud nesmies prekrocit.
Ak tvoja priorta je velmi dlha zivotnost, tak prud nastav cca (odhadujem "z brucha") na 2/3 max prudu z katalogu a pre zvysenie svietivosti ak sa konstrukcne da tak pridaj este jednu led alebo aj dve diody.

Ak sa jedna o taku co ma v sebe ten driver a priamo napajas s 12V, tak tam sa musis pohrabat v tej elektronike aby ti stupol prud.

Pekny priklad je aj to, ze som si kupil do lustra s 5 ziarovkami Philips LED ziarovky z TESKA. Asi po 1 roku mi odisli dve a nasledne za dva mesiace behom 2 tyzdnov aj dalsie tri. Ak tam nebolo casovane kurvitko, tak to inzinieri navrhli tak, aby tam tiekol tak velky prud (vacsi ako v datashete uvadzany), aby mi to po xy hodinach odislo. Ale nakolko to nesvietilo vobec a odisli relativne vsetky naraz, myslim ze tam bolo kurvitko. Vsak ziarovky treba predavat a nie vyrobit svietit s tym 10-20 rokov. To si vyrobcovia nemozu dovolit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok