reflexny senzor

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

reflexny senzor

Príspevok od používateľa misocko » 20 Sep 2020, 23:48

ahojte
chcel by som snimat otacky disku otacajuceho sa 30k RPM (mozno viac ak sa zadari). Snimat musim jednu otacku 4 krat. Do cca 3kHz sa zmestim. Ako to poriesit? skusal som priemyselne a tie co mam daju max desiatky Hz , potom je to rovna ciara :D .
Doteraz som pouzival optozavoru - do disku som navrtal diery , to uz nechcem robit (aj ked to funguje).
Kuchol som teda jedinu CD ROM co som doma nasiel (stare radio) a samozrejme na prvy ťuk som odpalil laser LED. Tiez snimac s 10 timi nozickami sa mi vobec nepacil. Nakoniec som teda obrusil nejaku diodu z elektronickej vodovahy a tiez snimac pouzil z nej. Osadil som to do ptiky aj s ostrenim.
Snimac je vsak brutalne citlivi na obycjne svetlo a svetlo tej LED je IR (vidiet starym mobilom). Aj na IR reaguje senzor dobre (okolite svetlo som odtienil). Ale v kombinacii optiky z CD ROM je senzor hned zahlteny.
Moja prva otazka , polopriepustne zrkadlo z optiky pracuej spravne aj pri IR svetle , alebo je robene na polarizivane svetlo z laser diody a budem musiet pouzit laser , dokonca spravne natoceny?
napada Vas ine jednoduche , bezzasahove snimamie polohy disku? (nie back EMF , to sa mi nedari rozchodit, hlavne ked menim napajacie napetie od cca 5 do 60V)
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: reflexny senzor

Príspevok od používateľa TomasNM » 21 Sep 2020, 09:38

Zaujimava uloha.
Ja by som to riesil tak, ze by som moduloval zdrojove svetlo LED napr.100kHz.
Potom staci snimat odraz fotodiodou/fototranzistorom, odfiltrovat DC zlozku, vytvarovat jeho signal na stabilne pulzy a RC filtrom z tych rychlych pulzov spravit jeden dlhsi. Nasledne znova vytvarovat do impulzu.
Ja som takto vyrabal retro-reflexny senzor pre posuvnu branu, v praxi to sice este nieje aplikovane, ale pri skuskach doma mi to fungovalo vyborne a nebolo to vobec zavisle na dennom svetle.
Doma mam aj schemu k tomu, mozem sem hodit, ked ma to napadne.
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: reflexny senzor

Príspevok od používateľa kukinko » 21 Sep 2020, 10:04

nieco podobne sme riesili pouzitim keyence snimaca... podla datasheetu vie snimat :

Response time
50 µs (HIGH SPEED) /250 µs (FINE) /500 µs (TURBO) /1 ms (SUPER) /4 ms (ULTRA) /16 ms (MEGA)

Kód: Vybrať všetko

https://www.keyence.eu/products/sensor/fiber-optic/fs-n/specs/
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 276
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: reflexny senzor

Príspevok od používateľa 105nu70 » 21 Sep 2020, 16:06

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:36, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: reflexny senzor

Príspevok od používateľa misocko » 21 Sep 2020, 17:18

Ten kayence asi nebude zadarmo a na hranie sa ? :lol:
Ale ten optoclen vyzera dobre , aj som uvazoval ze sa take nieco zosmolim, navedel som ze to existuje.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: reflexny senzor

Príspevok od používateľa TomasNM » 21 Sep 2020, 20:43

Pre inspiraciu prikladam schemu mojho senzora na branu.
Je to podstatne pomalsie, ale mozno by stalo za to, vyskusat polaborovat s casovymi konstantami - kondenzatormi.
Prílohy
laser senzor.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok