VFD Hodiny

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

yxcvbnm
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Mar 2021, 02:04

VFD Hodiny

Príspevok od používateľa yxcvbnm » 12 Mar 2021, 18:21

Zdravím, chcel by som si postaviť VFD hodiny - jedny s itronmi IV-6 a druhé s IV-22. Na internete som už našiel nejaké schémy a rady, no všetko mi nie je jasné a chcel by som sa ešte poradiť a dúfam že VFD hodiny tu už niekto staval :)
Momtálne mám rozpracované tie s IV-22 - budú napájané cez USB - teda zdroj je 5V a max. 500mA/1A ak použujem nabíjačku. V hodinách je 5ks itronov - 4 hodinové a stredový len s trvale aktívnou pomlčkou.

1. žeravenie - IV-22 potrebuje na žeravenie 1 - 1.30V / 100mA. Povodne som chcel žeraviť itrony do série rovno 5VDC no zistil som že to sposobuje problémy s jasom - veľký rozidle medzi prvým a posledným segmentom pre pokles napatia keďže sú priamo žeravené. Rozhodol som sa teda pre paralelné žeravenie s DC-DC meničom 5V - 1V. Všade sa ale odporúča žeraviť s AC napatím, že vrej pre životnosť. Je moje riešenie vhodné a nebude mať negatívny vplyv na životnosť itronov ?

2. riadenie - mám v pláne použiť Atmega8 s programom pre klasické 7-segmentové LED hodiny + na výstup dám optočleny a tranzistoy na anódové napatie. Je to dobré riešenie ?

3. itrony potrebujú anódové napatie - pre IV-22 je to do 24V v statickom a do 80V v multiplexnom režime. Tu bude tiež DC-DC menič 5V - 40V. Spínať ho plánujem cez tranzistormi BF493S cez optočleny LTV846.

4. Aká je životnosť tohto typu itrónov ? Vydržia ísť rvale povedzme 10 rokov ?

Ďalej máte niekto program ( alebo naprogramujete mi :D ) mikrokontrolér na klasické LED hodiny ak by to išlo použiť ? :) Nie som elektronik a toto je v podstate moj prvý "vačší" projekt :lol: keďže IV-22 sa mi vždy páčili a hodiny s nimi sa kúpiť nedajú :(

Dík :)
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VFD Hodiny

Príspevok od používateľa Mek » 12 Mar 2021, 22:56

K bodu 1 - AC sa odporuca kvoli tomu, ze pri DC mas na jednej strane displeja vyssi jas ako na druhej. O zivotnosti neviem, ci to ovplyvnuje, mozno ini vedia a napisu...
K bodu 2 - stacia tranzistory. Optocleny su velmi pomale, ked budes mat vysoku rychlost multiplexovania.
K bodu 3 - naco optocleny?
K bodu 4 - neviem
Ano, mozes pouzit ako zaklad kod pre hodiny s LED displejmi a od toho sa odrazit. Tiez som tak zacinal :)

(VFD displej z mikrovlnky)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

yxcvbnm
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Mar 2021, 02:04

Re: VFD Hodiny

Príspevok od používateľa yxcvbnm » 13 Mar 2021, 19:34

Takže optočleny nepoužijem :) Asi sa inšpirujem touto chémou - http://danyk.cz/avr_vfd.html (len pripojenie VFD k AVR)

Len nevadí že klasické LED hodiny majú mikrokontrolérom spínané anódy aj katódy - tie by takto asi zapojiť k tranzistorom nešli :?:

Ty si tie hodiny aj programoval alebo použil už naprogramovaný kontrolér ?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: VFD Hodiny

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 13 Mar 2021, 19:44

Pozrite sa. Pri LED displeji v multiplexe spínate anódy a katódy. Pri VFD spínate anódy a mriežky. Všimnite si medzi tým podobnosť. Stačí dať pozor na napäťové úrovne, a bude to bez problémov fungovať.
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: VFD Hodiny

Príspevok od používateľa 105nu70 » 13 Mar 2021, 21:34

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:39, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VFD Hodiny

Príspevok od používateľa Mek » 13 Mar 2021, 22:22

yxcvbnm napísal:
13 Mar 2021, 19:34
Ty si tie hodiny aj programoval alebo použil už naprogramovaný kontrolér ?
Ja som tie VFD hodiny programoval aj navrhoval sam. Program by sa este nasiel, ale schemu bohuzial nemam, kreslil som vtedy rovno plosak (na papier, kicad som vtedy neovladal). Bola to jednorazovka robena priam pre ten displej. Je to v podstate ako s tymi LED displejmi, len s tranzistormi na vystupe + menic pre VFD a stabik 3,3V pre filament.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok