Podsvícení rámečku

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

sysgen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Sep 2021, 16:00

Podsvícení rámečku

Príspevok od používateľa sysgen » 03 Sep 2021, 16:15

Zdravím,
mám před sebou kutilský projekt a nevím, jestli se s ním poperu, jelikož s elektrem zatím nemám moc zkušeností. Proto bych si rád nechal poradit od těch zkušenějších.

Projekt: Mám několik moc pěkných obrázků, které si chci zarámovat a pověsit na stěnu, a které jsou částečně průhledné. Ihned mě tedy napadlo nechat si je podsvítit, protože to bude určitě vypadat moc pěkně.

Vize: Mám tedy představu visících obrázků v rámech vedle sebe na zdi, každý podsvícený. Bez kabelů, na baterie. Nejspíš s malým vypínačem po stranách rámečku. Stretch goal by byl namísto vypínače na každém rámečku mít jediné dálkové ovládání, ale to už jsem hlavou opravdu někde v oblacích.

Realizace: V tomto bodě tápu a potřeboval bych nasměrovat. V rámečku asi moc místa nebude, ale zdroj světla nemusí být nijak velký, takže asi nějakou LED diodu. Plus bateriový box, asi na nějakou knoflikovou kvuli mistu, pokud to utáhne nějak rozumně. Dále pak ten spínač. No a nakonec to všechno propojit dohromady. Jelikož jsem elektroniku nikdy sám nesestavoval a znám jen trochu teorie, budu rád za všechny Vaše typy, i za ty tzv. pro blbečky :)
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Podsvícení rámečku

Príspevok od používateľa StefanST » 03 Sep 2021, 20:51

Pozdravujem nového člena. :applause:
A hneď prvý príspevok napísaný prehľadne.

(1) Treba skúsiť, či LED presvieti obraz tak, ako si predstavuješ. Pôjde najmä o rovnomernosť osvetlenia.
(2) Knoflíkavá batéria ti nevydrží dlho. Radšej AA alebo AAA batérie. Myslím, že hrúbka obrazu v ráme okolo 2cm by nemusela vadiť.
(3) Ten vypínač je dosť nepraktický. Zakaždým zapnúť a najmä nezabudnúť vypnúť. Výhodnejší, z hľadiska automatiky by bol PIR senzor. Ale možno nie.

Pozri sa na hotové riešenia, ktoré by si mohol použiť po úprave, alebo aspoň ich elektroniku:
Existujú rôzne LED svietidlá do šatníkových skríň (daj si vyhľadať na googli) - rôzne tvary a veľkosti, s vypínačom či PIR senzorom, najčastejšie na baterky. Možno po rozobratí by si vedel použiť pre svoje obrazy.
https://www.fortel-katalog.sk/led-svetl ... m-6653.htm
alebo
https://www.fortel-katalog.sk/led-svetl ... 16-3ks.htm
alebo
https://www.google.com/search?q=Svetlo+ ... 3&bih=1019
alebo variant pre tvoj obraz (30x30cm teraz v akcii za 6,90€)
https://www.svet-svietidiel.sk/eglo-750 ... -02w-html/
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Podsvícení rámečku

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Sep 2021, 01:46

Jedna z najvacsich gombikovych baterii je CR2450 s kapacitou 620mAh. Na rozumne podsvietenie musis pocitat minimalne 20mA odber (nejaka biela led, pripadne viac mensich), takze nepocitaj s vydrzou viac ako 30hodin.

Naviac, napatie na baterii bude postupne klesat, takze led bude svietit cim dalej menej. Na zaciatku zasa mozno az priliz ak nepouzijes odpor na limitaciu prudu, ktory vsak bude neustale brat z kapacity baterie (pocitaj cca 10% stratu).

Preto by som sa obzrel po nabijatelnych bateriach, existuju rozne tvary, tebe by sa asi najviac hodili ploske aby sa dali dobre schovat.

To klesanie osvetlenia sa da vyriesit prudovym zdrojom (jednoduche zapojenie par suciastok), ktory by dodaval konstatne 20mA. To je taktiez stratove.
Alebo este lepsie, pouzit DC/DC menic riadeny na konstatny vystupny prud alebo konst. napatie s malinkym odporom do serie s led - minimalna strata.

Asi najjednoduchsi prudovy zdroj pre 20mA napajany z 3.7v li-ion:
image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Podsvícení rámečku

Príspevok od používateľa jezevec » 04 Sep 2021, 11:05

Rovnoměrně podsvítit plochu není sranda a už vůbec ne jednou 20mA LEDkou s prťavou knoflíkovou baterií.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Podsvícení rámečku

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 04 Sep 2021, 11:33

miso156 napísal:
04 Sep 2021, 01:46

Asi najjednoduchsi prudovy zdroj pre 20mA napajany z 3.7v li-ion:
image.png
Ten prúdový zdroj určite nebude funkčný na 3,7V.
Dajme tomu: LED 3V + 2x dióda 0,6V + prechod BE 0,6V + Usat CE = minimálne 5V.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
mima98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 19 Jún 2021, 08:29

Re: Podsvícení rámečku

Príspevok od používateľa mima98 » 04 Sep 2021, 11:57

zdeno6505 napísal:
04 Sep 2021, 11:33
Ten prúdový zdroj určite nebude funkčný na 3,7V.
Dajme tomu: LED 3V + 2xdióda 0,6V + prechod BE 0,6V + Usat CE = minimálne 5V.
A to si ako spočítal? :D Tranzistor bude mať na báze napätie z tých dvoch diód, takže asi 1,2V. Na emitore bude mať 0,6V a teda aj na rezistore R2 bude 0,6V. Zvyšných 3,1V sa rozdelí medzi LED a tranzistor, tak aby bol v obvode kolektora konštantný prúd 0,6V/22R=0,027A. A keďže na bielu LED treba 3,3V, tak to stejne nevychádza :D inak pre daný účel je to absolútne nevhodné zapojenie
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Podsvícení rámečku

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Sep 2021, 14:21

To zapojenie bolo myslene na ukazku ze o nic strasne nejde.
Inak, mam doma ledky z podsvietenia LCD TV a nominalny prud beru pri 3,0V.
K tomu zapojeniu, ak nebudem pocitat na kazdy prechod standardny 0.6v ubytok ale realny, dostaneme sa k cislu 0.4v na 22ohm rezistore (18mA). Da sa este nizsie ak sa jedna z diod vymeni za schottky.
Takze li-ionka sa moze drainit po 3,4V , so schottkynou az po 3,2v. Led bude svietit aj potom, len s nizsou intenzitou. Stale mi to vychadza lepsie ako pouzit samotny odpor.

Od chalana som mal pocit ze je zaciatocnik, tak som mu nechcel ponukat limiter s operakom, kde by sa mohol hrat aj so 100 alebo 50mV ubytkom na šunte.
0
"No pain, no gain." (KC238)

sysgen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Sep 2021, 16:00

Re: Podsvícení rámečku

Príspevok od používateľa sysgen » 12 Okt 2021, 20:46

Opožděně děkuji všem za rady a tipy, potvrdili jste mi, že obrátit se na vás byl dobrý nápad. A přišlo mi více než fér se s vámi podělit o výsledek.

Zpruvu jsem hloubal jestli přepoužít existující řešení, nebo si vše udělat komplet na koleně, a jestli to vůbec zvládnu. Až nakonec hned první odpověď v tématu mě navedla k finálnímu řešení; aneb, jak mě život naučil, tam kde to jde, použij to, co už někdo vymyslel, protože nad tím strávil čas a energii, aby jiní nemuseli (těm, co na to nejsou, se omlouvám za tu “omáčku” kolem, od teď už budu věcný). A tak jsem tzv. za hubičku koupil tyhle tři led světla, každé s 3xAAA napájením a s dálkovým ovládáním:
svetla.jpg
No a o jaký projekt se vlastně jedná? Z vašich odpovědí mi došlo, že jsem mohl být při jeho popisu více konkrétní - holt poučení pro příště. A proto obrázek místo tisíce slov:
obraz.jpg
(Možná přeci pár slov pro zvídavé: jedná se o sadu tenkých "obrázků" s filmovou tématikou, v mém případě Star Wars, na kterých je kromě zmenšeniny filmového plakátu hlavně ústřižek z opravdového filmového pásu, ze kterého by film projektován v kinech. Hned, když jsem obdržel sadu darem, mě napadlo dát obrazy podsvítit.)

Se světly jsem následně vyrazil hledat vhodný rám, do kterého by se světlo i s obrazem vešlo, a našel jsem moc šikovný, elegantní a dostatečně hluboký v Ikei:
ikea.jpg
Pak už to bylo jen o kompletaci. Světlo z LEDek bylo moc ostré, takže jsem k "difůzi" použil několik vrstev nastříhané matné fólie. Obraz nevyplnil celý rám a musel jsem ho tedy podložit černým kreslícím papírem. Spojový materiál jsem z důvodu lehkosti všech komponent (a hlavně protože jsem nic vhodnějšího neměl po ruce) zvolil oboustrannou lepící pásku. A voilà, dílo dokonáno, a dle mého názoru povedeně (minimálne nad mé původní očekávání):
final.jpg
glow.jpg
glowdetail.jpg
Cena celkového řešení (samozřejmě když nepočítám obrazy) cca 750 Kč (~€30), což se mi vlezlo do rozpočtu.

Ještě jednou díky za pomoc a povzbuzení, a snad se potkáme v jiném vlákně nad jiným zajímavým projektem!
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď