Led WS2811-vianocne osvetlenie

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 20 Dec 2021, 20:27

Zdravim.Spravil som si vianocne osvetlenie zatial skor prototyp.
Jedna sa o Led WS2811 4x50led. Celkovo to ma dlzku po spojeni nejak 14m https://www.aliexpress.com/item/3288685 ... 4c4dqdD26Z
Ako ovladanie s efektami som pouzil toto https://www.aliexpress.com/item/4001171 ... 0486%22%7D
Na zemi este mi to fungovalo normalne.Len ako som to dal na dom, tak niektore efekty nejdu.Akokeby to zamrzlo .Ostane svietit len biela.Pomaha vypnut to z elektriny a niekedy sa to resetne a ide dalej.Led su pripojene kablom 3x0,75 asi 20m v celkovej dlzke , kde mam ovladaciu cast.Som myslel ze je to rusenim , tak som vyskusal dat ethernetovy kabel ale to bolo este horsie .Mi to pripada akokeby mu vadila dlzka kabla a tympadom komunukacia blbne.Neriesil niekto nieco podobne?Na buduci rok by som to chchcel upgradovat pripadne vymenit tieto Ledky za klasika led pas WS2812 .Trosku ma to hneva lebo ta jednotka ma 132 efektov a niektore su dost zaujimave.Este som neskusal ako to je to napajat bez takeho dlheho privodneho kablu.Ak ked ani to nie tak potom uz netusim.Dik
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa misocko » 20 Dec 2021, 20:47

čo ubytok napätia na privodnom kabli?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa peterple » 20 Dec 2021, 21:57

Ty si mi dobrý optimista. Za mojich mladých rokov normy hovorili že na TTL úrovni sa dá spoľahlivo dokričať na 2m. Pri RS232 úrovniach 15m, ale ak si sa poriadne modlil tak aj viac. RS485 dokričí aj kilometer (podľa prenosovej rýchlosti). Hádaj k čomu sa najviac blíži tvoja technológia. Vláčiť signály na väčšie vzdialenosti aby to aj fungovalo nie je len tak. Na to aby pomohlo skrúcanie vodičov treba mať tzv diferenciálny signál. Ak nie je tak to funguje horšie ako keď nie sú krútené.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa Sani1 » 21 Dec 2021, 13:08

15m dĺžka nemôže byť problém. (myslím dĺžku pásu, nie dĺžku prívodu od "krabičky" k pásu - táto dĺžka by mala byť čo najkratšia) Každá LED má v sebe integrovaný budič, ktorý okrem dekódovania dát budí jednotlivé RGB LED PWM signálom, dátový tok zosilní a pošle na Dout. Ja som mal podobný problém, keď som si urobil WLED s ESP32. Problém bol v tom, že tieto budiče potrebujú napäťovú úroveň Din 5V a ESP32 pracuje s 3V3 logikou. Riešením u mňa bolo, že som obetoval jednu LED na konverziu potrebnej napäťovej úrovne. Ale kľudne sa môže stať, že to nestíha tvoj zdroj, alebo ako to už bolo spomenuté - úbytok napätia. Na tých tenkých vodičoch to kľudne môže byť. Potom sa to rieši tak, že dlhý pás sa napája na viacerých miestach. Na webe je o tom veľa informácií, ak sa ti nechce čítať tak na trúbke je dosť videí a porovnaní.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Dec 2021, 13:40

Čo sa týka konverzie napätia, je na to kopu zapojení, či už s integrovanými obvodmi, alebo tranzistormi. Je ale možné, že ten modul to v sebe má - dá sa zmerať osciloskopom.

Dátový vodič tiež by som obmedzil dĺžku medzi riadiacim modulom a prvou LED, aj na prípadných prepojoch medzi úsekmi pásu. Hrúbka vodiča tu nie je kritická, je to len dátový signál.

Napájacie vodiče, tu na hrúbke netreba šetriť. Pri dlhých pásoch hovoríme o jednotkách až desiatkách ampérov. Odporúčam teda napájanie z viacerých miest. Takisto sa tým obmedzí prúd tečúci cez celý pás (alebo prepojenie LEDiek).
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 21 Dec 2021, 20:38

Ubytok som nemeral. zatial.Ale napr dnes rano ked som siel do prace tak podstate od vcera vecera to je od 17:30 do 5:00 to slo normalne nic som nemusel riesit ale uz rano dost divne ze pri dalsom programe uz to spravilo .Inak mam tam este cyklicke rele ktore mi prepina po nejaom case dalsi program.Velmi dobra vec.
S tym napajanim tiez moze byt.Lebo na tom led pasy su fakt tenucke drotiky.Skusim mu ked tak este z druhej strany pasu pripojit stacu u mna 12V. Zdroj mam teda 12V/20A.Cinanko pise ze jedna LED berie 0,6W.Takze 200x0,6=120W ked svietia vsetky.No teraz mi to blika vseliak striedaju sa farby a tak.Uvidim dokedy.No kedze je to moj prvy prototyp a skor take len zoznamenie s tymto druhom lediek .tak je co este vylepsit.Ten controller ma sice dva vystupy ale vyuzivam len jeden.Nakolko mi to napr vytvara hada efekt a podobne.Inak ten controller ma aj ethernetovy konektor, len neviem naco sluzi ci na pouzite arnet komunikacie napr z nejakeho pultu alebo nieco take.
Este mam aj toto, len tu si treba vytvorit svoje efekty https://www.aliexpress.com/item/4000749 ... _order:172
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa peterple » 21 Dec 2021, 20:49

To nie je nič divné že to blbne keď si pri tom. Určite máš vo vrecku mobil. Keď ten zavysiela tak sa v tej 20m anténe niečo nepekné objaví. Pochopil som to správne že blikátko má dĺžku 14m a prívod k tomu je dlhý 20m? Teda 14+20 a nie 14+6. Čo robí problém je tých 20m na úrovni 5V. Tam by si to pýtalo inú technógiu. Napr dva RS485 budiče. Jeden ako vysielač, jeden ako prijímač a datový drôt nahradiť krúteným párom. Teda nie tri ale 4 vodiče. Od LED k LED už problém so vzdialenosťou nie je nakoľko sú to budiče v reťazi ako to tu už niekto písal.
Ten "ethernetový" konektor by mohol byť aj RS232 na pripojenie k sériovej linke. Alebo je to konektor ktorým sa to dá naprogramovať.
0
Naposledy upravil/-a peterple v 21 Dec 2021, 21:11, upravené celkom 1 krát.
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Dec 2021, 21:02

Ako ďaleko je teda naozaj controller od prvej LED? Ak je tam x metrov, treba premiestniť controller.

A potom aká dlhá je reťaz, aký prierez majú napájacie vodiče?
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 22 Dec 2021, 18:53

Poskusam , dam to blizsie co to urobi a este ako som pisal pripojim napajanie aj z druhej strany .

A ano led pas 14m+20m cca od zdroja ovladania. Led svetielka je pravda ze kablik maju moc tenky..Neviem ci to nieje nieco ako 0,25mm2.Cely tyzden som od rana v robote tak nestiham.Snad v piatok uz bude cas
Dam vediet
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Dec 2021, 19:26

Predpokladám, že budete mať obidva spomínané problémy. 20m "anténa" medzi controllerom a prvou LED - krásny zdroj rušenia. A potom cez ten tenký kablík chcete preniesť prúd celej reťaze. Takisto čudujem sa, že to vôbec naskočillo.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa peterple » 22 Dec 2021, 21:06

Ta kisňa je poriadna mašina. Zvládne 400tisíc pixelov. Tie ethernet konektory sú na synchronizáciu viacerých krabičiek, ak by jedna nestačila. No ako vidno počítali aj s extrémistami. Takže výstup sa dá prepnúť na RS485. Všetko som vyčítal z tohoto pokecu. Takže stačí ti jeden RS485 driver nastavený ako prijímač a tým ládovať data do prvej LED. Na kisničke prepnúť výstup na RS485 a prepojiť krúteným párom. Plus 2 vodiče (tie už nemusia byť krútené) na napájanie.
Vie to aj DMX. Dala by sa s tým urobiť menšia LED obrazovka a púštať aj videá.

Zdroj múdrostí tu:
https://smartledstrip.en.made-in-china. ... Light.html
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Dec 2021, 20:05

Takze.Vyzeralo to ze je to tym ubytom ale napajania pasu.Pripojil som druhy kabel 12V na druhu stranu retaze a aj zosilneli Ledky a zacali ist aj tie efekty co nesli.Dneska som chcel ten druhy kabel zrusit a napojit to len jednym.Podstate tym co napajal druh stranu, takze som chcel spravit len odbocku na tento pas.No asi to nebol dobry napad.Lebo nejak Ledky zblbli.Teraz som asi tak aj ked nakonies com kabel aj skratil.Jedna strana je asi 10m a druha nejak 8m ale z tej druhej ide len napajanie.Lebo po priponjeni aj tretieho kablika. komunikacia sa pauze proste ledky prestanu blikat .Ok to bolo aj predtym tak ze len z jednej strany .Len ma stve ze aj ked som kable podstate skratil efekty sice idu ale je tam aj tak rusenie.Pridava sa tam efekt akokeby stropo a niektore ledky si robia co chcu. Chcem kupit ten zosilnovac signalu http://eshop.soh.cz/ovladace-digital/i1 ... 1903,-6812 alebo https://www.aliexpress.com/item/3304151 ... mainSearch co vy nato ?
Aktualne som to musel vypnut lebo mi to lezie na nervy ako to svieti.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 26 Dec 2021, 20:21

Ťažšie sa mi číta váš príspevok, tak neviem či všetko chápem.

Treba dať controller ku prvej led, potom je zosilňovač potrebný len ak by bola v páse veľká medzera. Keď sú ďalšie ledky v súvislej reťazi, je po probléme.

A ohľadom napájania, vykašlite sa na pokusy nájsť jedno miesto do ktorého keď pôjde napájanie, všetko bude fungovať. Takéto prúdy si zaslúžia napájanie viacerými zdrojmi (ich kladné póly nemusia byť nutne spojené, stačí zem).
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Dec 2021, 20:32

No planujem retaz prerobit, zosilnit napajacie vetvy,.ako by sa malo kazdych 5m.Naprd je to ze controller uplne dat pri prvu led neviem dat.Je to na streche .Cele zo zdrojom to mam v jednej krabici.Na prepinanie efektov mam taketo cyklicke rele https://www.aliexpress.com/item/4001240 ... 4c4drqMKkb kontakty su prepojene cez dialkovy ovladac co je ku kontroleru, ale viem to vypnut.Viem ze samotny controller ma efekt cislo 132 ako autoplay, ze by sa mali vystriedat vsetky lenze len jednorazovo.Preto mi to prepina tato sranda.Zajtra skusim max dat tienene kable.Ono vzdusnou ciarou je to mozno 5m len od seba aktualne, ale kedze kable idu cez povalu tak hned sa to natiahne ako sa vravi.

Navyse teraz mi neostavaju len pokusy robit, kedze su sviatky a teraz by to malo ist .
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa peterple » 26 Dec 2021, 22:07

Hneď som písal že si optimista. Ja som bol pesimista (pesimista = dobre informovaný optimista).
Tak ten prvý predlžovák pomocou optiky je viac menej zbytočný. Ale keď máš veľa peňazí tak si to kúp. Optické káble to sa asi dobre zapája a aj to bude asi lacnejšie ako krútená dvojlinka.
To druhé zariadenie je len zosilňovač ktorý rozháže signál do viacerých vetví ale na dlžku nijako nepomôže.

Všimni si čo píšu k tomu predlžováku na LED strane . Max dlžka ≤ 5m Ja som písal že 2m. Je to TTL signál na úrovni 5V a fyziku nepreštíš. Preto sa vymysleli diferenciálne vedenia (RS422, RS485, ethetnet) alebo optika.
obrázok_2021-12-26_215424.png

A pritom hotový modul RS485 stojí1,4€ . Samotné chrobáky nám podraželi taky SN75176B som kedysi kupoval za 50centov, takže ak nemáš zásoby z doby hojnosti tak vyrábať sa to dnes neoplatí.
https://techfun.sk/produkt/obojsmerny-p ... LMEALw_wcB

Aj keby sa tá kisňa nedala prepnúť na RS485 výstup tak stačí použiť dva moduly. Jeden ako vysielač čo to prevedie na diferenciálny signál, a druhý čo to zase prevedie na TTL. To máme 3€ na hw + 20m krútenej dvojlinky. Nuž ale byť neveriaci Tomaš to je na Slovensku asi najpopulárnejšia životná filozofia.

Inak si písal že tam máš len jeden datový vodič a na tom obrázku sú dva CLK a Data. Tak v takom prípade potrebuješ 2 alebo 4 moduly.
Howk.

Edit: No neviem ako to tam myslia s tým optickým signálom. Vôbec mi to nie je jasné. Spletajú tam dohromady galvanické oddelenie optočlenom. A potom nejaký optický signál. Mám pocit že to prekladal "ODBORNÍK" z nejakej čínskej dokumentácie. Kúp a daj nám potom vedieť či to pomohlo a ako sa to zapája.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Dec 2021, 21:15

No na tom prvom neviem kde vidis optiku ?Su tam len obycajne kable.Ten text asi naprd prelozili lebo toto iste je aj na aliexprese.Dneska som pripojil este treti kabel na napajanie iba cca do stredu celej retaze.Najprv bez zmeny.Potom som zobral ten controller co je vlastne v nom.Tak som ho otvoril a dokopy nic.Ziadne prepinace ani nic podobne. Takze asi budem potrebovat ako pises aj vysielac aj prijimac RS485.Ostatne kable ostali ako su.Tieto sviatky to uz musi vydrzat a potom spravime upgrade.Moj plan este spociva v:
1.Predlzenie retaze o cca 8m to je 2x50 LED
2.Rozvetvenie -posilnenie napajania
3.Predlzenie dosahu signalu.

Cize ak spravne chapem tak by sa to malo prepojit nejak takto ?
Prílohy
Bez názvu.png
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa peterple » 28 Dec 2021, 13:06

Z toho čo písali v popise výrobku.
Spolehlivý a stabilní optický signál bez elektromagnetického rušení, silná odolnost vůči rušení v
běžném režimu a dobré potlačení rušení, vysoká účinnost přenosu.
Ani som to moc neriešil lebo si neviem dosť dobre predstaviť ako to myslia že dekódujú ten TTL signál na vzdialenosti 200m. Ako som už písal takéto dĺžky sa robia buď krúteným párom, alebo optikou. Pár tam nevidím tak mi zostala tá optika, keď to tam navyše sami píšu.

To zapojenie s RS485 modulmi máš celé zle. TTL je Tx Rx a RS485 je A,B. Podstatný je aj tretí drôt s GND. Teda to musí byť prekostrené. Situáciu ďalej komplikuje že RS485 je obojsmerná. Otázka je, či to tie obvody v moduloch vyhodnotia automaticky správne. Možno áno. Lepšie by boli moduly kde si to môžeš nastavovať sám, ktorý je vysielač a ktorý je prijímač. Inak hrozí že tam bude treba niečo prebastliť na DPS. Ja som praskol prvý link čo mi prišiel pod ruku.

Ešte k tomu prepínaniu. Žiadne prepínače tam byť nemusia. Prepínače z dosiek vykapali okolo roku 2000. Či TTL alebo diferenciálny výstup sa bežne nastavuje cez sw. Takže si to skús poriadne vygoogliť. Ja som na tom zabil 20 min čo som klikal na poväčšine jalový popis funkcií čo má každá stránka kde to predávajú. Poriadny datasheet som k tomu na rýchlo nevidel. No a vieš ako to dnes je. Čas je drahý.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Dec 2021, 18:43

No dik za opravu.Takze teoreticky s tym modulom to moze ist aj nemusi..
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa peterple » 29 Dec 2021, 13:00

Nemusí. Stačí sa len pozrieť na tú stránku a majú pre teba aj vhodnejší
https://techfun.sk/produkt/max485-komun ... 85-na-ttl/

Tam sa dá pekne nastaviť či má modul prijímať alebo vysielať. Normálne si to robí MCU podľa potreby. V tvojom prípade sa to dá napevno.

Ešte ma napadli dve staršie technológie čo riešia problém prenosu dát na veľkú vzdialenosť. Prvá je koaxiálny kábel. Tam to kedysi fungovalo na zhruba 200m pri rýchlostim 10Mbit.

Ešte staršia je samozrejme prúdová slučka, ale tá nie je tuto vôbec vhodná pre malú rýchlosť.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Led WS2811-vianocne osvetlenie

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Dec 2021, 15:35

No objednám to a uvidím samozrejme riešiť to budem až keď tam dole svetlá.Zatial to stále ide bez problémov aj keď sú dlhé káble Ako som posilnil napatovu vetvu Ale napätie tam stále nieje aj tak 12 V ale nejak 11V Aj na zdroji som pridal ten dáva skoro 13V viac to nedá už .Ale svieti to aj tak dosť silno.Asi sa to nadomnou zlutovalo :D. Inak koho je tá stránka.Viem že niektorého užívateľa len či tvoja alebo iného neviem ale poznám ju , teda už som tam dávnejšie zavítal

Edit:Cize hentake moduly potreboujem 2ks vysielac a prijimac spravne?A to s tym nastavovanim napevno to neviem ako myslis .Tam nema nic na nastavovanie .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok