Kde kúpiť tieto led?

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Kde kúpiť tieto led?

Príspevok od používateľa milan209 » 13 Mar 2022, 10:41

Zdravím, viete mi poradiť či sa dajú kúpiť a kde uvedené dosky s uv led diódami? Že by som len jednotlivé segmenty prepajkoval.
A či je možné že prevádzkou jednoducho prestali pracovať ako majú. Či sa mohla zmeniť ich vlnová dĺžka. Lebo už uv gél nevytvrdzujú tak dokonale ako ked sa ta lampa kúpila.
Ma to 4 roky. A predpokladám že ako obyčajne diódy časom odídu aj tieto mohli. Čo je ale divné na bankovkách svetlo ukazuje tie uv kúsky. Prepajkovat samotné diódy sa asi nedajú lebo je to akosi zozadu riadne prilepene na hliníkovu dosku koli chladeniu. Alebo sa mam na to vykašľať a kúpiť novu lampu za 20e z Číny?
Prílohy
20220313_084721.jpg
20220313_085352.jpg
20220313_102941.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Kde kúpiť tieto led?

Príspevok od používateľa josek » 13 Mar 2022, 11:22

Nepíšeš, ako intenzívne je lampa využívaná.
4 roky môžu byť aj dosť, ak sa čipy dlhodobo prehrievajú. Môže v nich dochádzať nežiadúcej difúzii, čo môže spôsobovať zníženie emisie a aj mierny posun vo vyžarovanom spektre. Na bankovky to bude fungovať aj pri dosť zničených čipoch.

Oprava je dosť problematická, pretože hliník dobre odvádza teplo pri spájkovaní a ak nemáš dobré vybavenie a skúsenosti, je to prakticky vylúčené.

Nie je to príliš konštruktívna rada, ale ja radím: kúp nové svetlo
0

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Kde kúpiť tieto led?

Príspevok od používateľa milan209 » 13 Mar 2022, 12:52

Lampa nebola používaná komerčne. Ale keďže ma 4 roky tak by som tiež povedal ze tie čipy sú za svojím horizontom. V podstate si myslím to isté že kúpiť novú lampu. Len som si to chcel nechať potvrdiť. Vďaka.
0

hrucho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 12 Jan 2010, 00:00
Vek: 49

Re: Kde kúpiť tieto led?

Príspevok od používateľa hrucho » 15 Mar 2022, 21:19

Tie LEDky svietia v pár minútových intervaloch a často sa zasvecujú - ich životnosti to rozhodne neprispieva.
Nemusia byť vadné všetky - pravdepodobne sú v rámci segmentu zapojené sériovo (zdochne jedna.... nesvieti žiadna).
Dostať LEDku z toho plošáku dole ozaj nieje sranda a zrejme nemožné, ak ju ešte chceš použiť a neporušiť plošák.
Ak sa dá kúp takú istú a keď odíde aj tá..... môžeš skúsiť prehadzovať LEDky :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok