Stmievanie LED stropného svietidla

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

pepone
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 15 Mar 2022, 12:33

Stmievanie LED stropného svietidla

Príspevok od používateľa pepone » 15 Mar 2022, 14:29

Ahoj,
rád by som sa spýtal či by sa toto dalo nejak vyriešiť:

kúpil som LED stropné svietidlo s nasledujúcou špecifikáciu:

Kód: Vybrať všetko

https://datasheet.eglo.com/tds/slk-SK/99408
v izbe mám klasický kolískový (lustrový) vypínač č.5, tzn. zo stropu mi trčí 5x1,5 kábel. pôvodne som myslel že dokúpim ďalší zdroj do svietidla a svetlo spravím na dva okruhy. no nakoniec sa rozhodlo, že by bolo fajn, keby dokážeme svietidlo stmievať.

ako si to predstavujem:
z krabice vyhodiť prístroj vypínača a dať namiesto neho otočný vypínač
niečo takéto:

Kód: Vybrať všetko

https://www.buco.sk/niloe-stmievac-otocny-biela-krytka-764588

Kód: Vybrať všetko

https://www.buco.sk/sedna-univerzalny-otocny-led-stmievac-antracit-sdd114502
chcem jednoducho svetlo klasicky ovládať zapnúť/vypnúť z krabice kde je teraz vypínač. a v prípade potreby si nastaviť intenzitu.

svetlo je však označené, že nie je stmievateľné.

moje otázky, aby som mal jasno
či je led pás stmievateľný má na starosti samotný pás alebo zdroj alebo oboje súčasne?
dalo by sa to nejak prerobiť aby to bolo funkčné tak ako opisujem, tzn. vymeniť zdroj, celý pás?
výmena svietidla neprichádza do úvahy :)
tie otočné stmievače čo som poslal, to je hovadina a som úplne mimo alebo by to nejak riešilo situáciu?

pridávam ešte foto aktuálneho zdroja v svietidle, ak som správne pochopil tak ide o prúdový zdroj
IMG-0092.jpg
berme to prosím, že som laik, viem si spraviť elektriku v byte, zásuvky, svietidlá a mantoval som si max led pás so stmievačom do lišty, tak ma neukrižujte

ďakujem za každý koment
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Stmievanie LED stropného svietidla

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 15 Mar 2022, 14:50

Regulovatelny prudovy zdroj, tot vecna tema :)
Ano, je to prudovy zdroj. Teoreticky ti staci vymenit ten zdroj za stmievatelny, a potom by mal ist regulovat regulatorom, ktory sa kedysi pouzival na klasicke ziarovky.
Alebo si vyrobit vlastny :)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Stmievanie LED stropného svietidla

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Mar 2022, 17:22

pepone napísal:
15 Mar 2022, 14:29
... či je led pás stmievateľný má na starosti samotný pás alebo zdroj alebo oboje súčasne?
Já si však dovolím tvrdiť, že či je možné svietidlo (pás) stmievať, závisí od konštrukcie zdroja, ale aj konštrukcie samotného zdroja svetla. (Pre lepšiu predstavu, ak je u oboch častí použitá elektronika, ktorá sa snaží eliminovať kolísanie napájacieho napätia/ prúdu, tak to asi moc stmievať nepôjde.)

Len tak na skúšku skús, čo sa bude diať s intenzitou svetla, ak prihodíš nejaký výkonový odpor paralelne k tomu LED svietidlu. (Samozrejme, treba zmerať napätie na výstupe zdroja a podľa Ohmovho zákona vypočítať odpor, povedzme na "odklonenie" 200 mA. Jas by sa mal poznateľne znížiť. Ak sa tak stane, tak aj to "nestmievateľné" svietidlo sa bude dať stmievať. Akurát potom bude treba nájsť taký zdroj, ktorý bude znižovať výstupný prúd.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

hrucho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 12 Jan 2010, 00:00
Vek: 49

Re: Stmievanie LED stropného svietidla

Príspevok od používateľa hrucho » 15 Mar 2022, 20:55

K tým regulátorom budeš potrebovať napr. zdroj PCD-40-700B
Na stmievanie 0-100% môžeš ale zabudnúť (pravdepodobne to bude zo začiatku blikať... kým sa to rozsvieti... zhasínanie je na tom lepšie)
Lepšie by bolo použiť stmievateľný prúdový zdroj (R, 0-10V, PWM, Dali....) ale musel by si naň priviesť riadiaci signál = zmeniť regulátor .... stmievanie bude plynulejšie a v širšom rozsahu.
******* NIE CEZ NAPÁJACÍ KÁBEL !!!!! **********
Viac info: https://www.meanwell.com/webapp/product ... rod=PCD-40
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok