LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Mek » 12 Júl 2022, 13:31

Mam tuto stolnu lampicku
Obrázok
Pouzivam do nej klasicke vlaknove ziarovky a s nimi funguje dobre - lampa je stmievatelna pomocou otocneho regulatora s vypinacom v podstavci.
V lete mi vsak vadi, ze ziarovka velmi kuri. Chcel by som ju nahradit LED ziarovkou, ale ta v tejto lampe nefunguje spravne, co sa dalo aj cakat. Aj pri vypnutom stave regulatora slabo svieti, potom ked pridam, sa rozblika, a od istej urovne svieti naplno.
Este som lampu neotvaral, aby som sa pozrel, co je dnu.
Bol som v specializovanom obchode so svietidlami a bolo mi povedane, ze neexistuje LED ziarovka, ktora by sa dala pouzit v stmievatelnych svietidlach urcenych pre vlaknove ziarovky.
Je to tak?
Tipujem, ze by sa ani nedala lampa upravit, aby v nej LED ziarovky sli - kedze LED ziarovka ma v sebe svoju vlastnu elektroniku, ktora na to nie je stavana. To znamena, ze ked vlaknove ziarovky zmiznu z predaja uplne, tak lampa bude na vyhodenie...
:?:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Júl 2022, 13:37

Neviem či aj v rozsahu 0-100%, ale z vlastnej skúsenosti viem, že existujú LED žiarovky s klasickými typmi závitu, ktoré si vedia ako-tak poradiť s triakovou reguláciou. Tá je predpokladám aj v tomto type svietidla - žiarovka je na 230VAC?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Mek » 12 Júl 2022, 18:02

Ano, je to na 230 V, klasicka vlaknova ziarovka. Ono regulacia nemusi byt v celom rozsahu... podstatne je, hlavne aby vo vypnutom stave nesvietila.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Júl 2022, 20:25

Mám doma dotykový stmievač do inštalačnej krabice namiesto vypínača, na strope stmievateľná LED žiarovka. Pri vypnutí tma, pri zapnutí neviem presne ale niekde okolo/nad polovicou to už reguluje. Pod polovicou cykluje zdroj.

Takže nerozumiem tvrdeniu, že regulovateľné LED žiarovky neexistujú.

Extrémny prípad, možno by sa dalo vymontovať regulátor, a nahradiť ho obyčajným vypínačom.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Júl 2022, 22:57

existuju ledky, ktore su stmievatelne. Dokonca sa uvadza, ze je to nahrada ziaroviek, ktore su regulovatelne stmievacom. hladaj dimmable led.
Alebo si tam daj ledky bez zdroja a k nim si urob vlastny stmievac do lampy. (napr. 12V ledky bez zdroja so zavitom + regulator na 12V a k tomu 12V zdroj.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Júl 2022, 23:57

Otvor si toto https://www.svetla.sk/stmievatelne-led-ziarovky/

a vlavo dole su otazky. Tam v jednej pisu toto:

Aký ovládač stmievania je vhodný pre stmievateľnú LED žiarovku?

Už ste si kúpili stmievateľnú žiarovku? Tak potom máte polovicu práce hotovú. Teraz musíte už len nájsť správny ovládač stmievania. Na balení je uvedená informácia o type ovládača stmievania. Ovládače stmievania sú zvyčajne založené na princípe modulácie napätia v začiatočnej alebo koncovej časti amplitúdy. Chceli by ste podrobnejšie informácie? Neváhajte a obráťte sa na našich odborníkov. Kontaktné údaje nájdete nižšie.
Prečo moja stmievateľná LED žiarovka bzučí a bliká?

Naša odpoveď znie: Pravdepodobne používate nesprávny ovládač stmievania. Vždy skontrolujte, ktorý ovládač stmievania je kompatibilný s príslušnou stmievateľnou žiarovkou. Informácie o tom nájdete v technických špecifikáciách. Informácie o kompatibilite nájdete aj na balení.

Takze si zisti aky mas stmievajuci ovladac, a potom podla toho si kup LED ziarovku.

Alebo si kup stmievatelnu LED s dialkovym ovladacom.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 13 Júl 2022, 09:19

No tak toto by ma zaujímalo viac. Poznám iba PWM reguláciu pre DC, a triakovú pre AC. Čo ešte existuje?
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 14 Júl 2022, 19:33

mosfetovy dimmer s trailing alebo leading edge
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Júl 2022, 12:33

Mek napísal:
12 Júl 2022, 13:31
Tipujem, ze by sa ani nedala lampa upravit, aby v nej LED ziarovky sli - kedze LED ziarovka ma v sebe svoju vlastnu elektroniku, ktora na to nie je stavana. To znamena, ze ked vlaknove ziarovky zmiznu z predaja uplne, tak lampa bude na vyhodenie...
:?:
Samozrejme sú stmievateľné LED žiarovky: https://www.iled.sk/stmievatelne/
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Mek » 16 Júl 2022, 09:14

Vdaka za prispevky, popozeram sa, kde u nas v ZA sa daju stmievatelne LED ziarovky kupit. :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa dan21 » 16 Júl 2022, 10:59

Pozri sem
https://www.ledziarovka.eu/

zopar krat som odtial nieco bral. Staci mu zavolat a dohodnut sa. Sklad (predajnu) ma v Banovej za Krcmou
"Pri potocku"
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Mek » 19 Júl 2022, 09:21

Pozrel som aj som napisal e-mail, lebo maju tam jednu stmievatelnu ziarovku, odpoved prisla:
Dobrý deň,
každá LED stmievateľná žiarovka Vám v tej lampe nebude fungovať správne. Pre LED žiarovky sú zvlášť LED stmievače.
To znamena, ze mam holt smolu.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Júl 2022, 10:51

Tak potom ti ostavaju dve moznosti, bud budes v lete s tou ziarovkou kurit, alebo prerobis v lampe ten stmievac pre LED ziarovky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Sani1 » 19 Júl 2022, 12:51

Ja by som tú "LED vláknovú" skúsil (Filament COG LED). Veď tam v podstate žiadna špeciálna elektronika nie je, len usmerňovač a nejaký obmedzovač prúdu (R, C - Xc). Nehovorím, že to bude fungovať od 0 po 100, ale za pokus to stojí a majú ich v každom "bau" obchode za pár drobných.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Mek » 19 Júl 2022, 21:33

romiadam napísal:
19 Júl 2022, 10:51
alebo prerobis v lampe ten stmievac pre LED ziarovky.
Tomuto som nakloneny. Ale to by potom vyzadovalo upravit aj pouzitu ziarovku (teda ak by som chcel pouzit beznu nestmievatelnu), vyhodit odtial povodnu elektroniku, a posielat do ziarovky len hotovy signal na regulaciu jasu samotnych LED.
Sani1 napísal:
19 Júl 2022, 12:51
Ja by som tú "LED vláknovú" skúsil (Filament COG LED). Veď tam v podstate žiadna špeciálna elektronika nie je, len usmerňovač a nejaký obmedzovač prúdu (R, C - Xc). Nehovorím, že to bude fungovať od 0 po 100, ale za pokus to stojí a majú ich v každom "bau" obchode za pár drobných.
Mozes prosim niekde najst ziarovku (napr. v alze?) ktoru by som podla teba mohol skusit?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Júl 2022, 23:11

ale filament ledky maju tiez svoj vlastny zdroj.
filament to najdes na prvy pohlad, su to cire banky (ako klasicke) a vnutri vidis take zlte pasiky - co pasik to 1w.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Sani1 » 20 Júl 2022, 08:04

Mal som na mysli niečo takéto:
https://www.alza.sk/emos-led-filament-m ... 14.htm?o=5

Ale podľa tohto:
https://www.youtube.com/watch?v=fWh2obSY0dQ
nie je to nemožné, ale nevhodné a nestabilné (aj keď on opisuje LED-ku s driverom)
Za pokus to stojí
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 20 Júl 2022, 09:13

ak by si mal vela casu, tak mozes tie filament led ziarovku rozobrat, vyhodit z patice zdroj a urobit si vlastny regulovatelny prudovy zdroj.
Alebo zohnat led ziarovku na 12v a urobit si regulator na 12V + 12V adapter.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Mek » 20 Júl 2022, 15:19

Alebo zohnat led ziarovku na 12v a urobit si regulator na 12V + 12V adapter.
Toto nie je zly napad. Ak sa teda predavaju take do patice E27 (inak by som aj tu paticu musel dat prec).
Ziarovky na 12 V tiez maju v sebe nejaku elektroniku, ci ani nie?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: LED ziarovka v stmievatelnej lampe?

Príspevok od používateľa Sani1 » 21 Júl 2022, 09:23

Vybral si sa nie ľahkou cestou. Samozrejme sú LED aj do objímky E27, väčšinou ich používajú karavanisti, sú na 12 - 24V, ale existujú aj na čisto 12V. A samozrejme ak vychádzame z podstaty, že LED sa napája prúdovým zdrojom, tak tam všade bude aspoň trochu elektroniky. Takže nejaké LED na rozobratie, experimentovanie, PWM regulátor plus zdroj a kopec voľného času - to už vychádza ako nová LED stolná lampa. Ale keď už to chceš prerábať na 12V, skús pouvažovať o LED pásoch (čo najhustejšie), nastrihať, vhodne vylepiť vnútrajšok clony - tienidla, jednoduchý PWM regulátor (aj hotové moduly, za pár drobných, možno aj s DO) a zdroj vhodný na napájanie LED pásov. Všetko nájdeš na jednom mieste v "LED shope"

Ešte doplním, nezabudni vybrať vhodnú "farbu", lebo zistíš, že aj pri väčšom "výkone" vidíš menej ako s klasickou žiarovkou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok