Vianocne svietenie

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa Mego » 24 Nov 2023, 19:34

Caute borci. Este zijem. :rolleyes: blizia sa vianoce a mame uz 5cm snehu. A tak je najvyssi cas nainstalovat nejake vianocne osvetlenie do exterieru.
Kupil som si teda dajaku habaduru do exterieru z aliku, prislo, vsetko ok.
Do rozvadzaca som si pridal zvlast istic, z neho idem do casoveho spinaca (na din liste) a z neho idem ksblom von. Teraz mam vonku pod stromcekom trciace dva kable L a N s 230VAC a narazil som na problem. Nechcem tam totiz davat ziadnu zasuvku, to jak by vyzeralo... Takze som kupil dva gelove puzdra a do nich som hodlal dat tie dva kable (L do jednej a N do druhej), z vianočných ziaroviek stiknut vidlicu a proste to tam spojit. Ale...

Tie blbe cinske ziarovky samozrejme maju z vidlice kabel, ktory ide do bielej krabičky 🤦 a az tak idu samotne LEDky. No a to je problem. Tu blbu krabicku tam nechcem, chcem, aby to svietilo vzdy, ziadne blikanie a blbosti netreba. Proste nech to svieti vzdy.

Teda otazka - môžem to takto rovno napojit, alebo mi to crashne? Otvaral som aj bielu krabičku, trafo v nej neni, ale je tak nejaky IO (na obr. Toto stojate hnede, co zacina Y) a elektrolyt je do 35V.

Dalsi problem vidim v tom, ze aj keby som to mohol napojit na 230VAC, tak zrejme mi ledky budu blikat ne, lebo polperiodu budu v.priepustnom smere a polperiodu v zavernom. Takze by som potreboval tak ci tak usmerneny prud, ci? Pridavam aj fotky
Prílohy
IMG_20231124_191338.jpg
IMG_20231124_191354.jpg
IMG_20231124_191405.jpg
IMG_20231124_190104.jpg
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa pablox » 24 Nov 2023, 20:42

Prepáč za OT, ale už v základe by som sa bál dávať akýkoľvek výrobok z Aliexpresu na 230V do vonkajšieho prostredia. Takže vzhľad pripojovacej zásuvky (ktorá by mala patričné krytie) by ma trápil najmenej. Máš to aspoň cez chránič?
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa Mego » 24 Nov 2023, 20:46

Zatiaľ nemam, ale môžem dať. Ja sa toho nebojím, prečo aj? Prinajhoršom vyhodí istič. Keď bude chránič, o to lepšie (chránič dám samozrejme samostatný, dva mi zvýšili, tak prečo nie? )
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 24 Nov 2023, 21:14

ja by som ako prve zistil, ako su ledky zapojene, a nedal vonku privod 230V, ale dajme tomu 24V a pre kazdy pas tam dal prudovy zdroj, kludne aj niekde do krabice, ktoru schovam a z nej potiahnem kable k ledkam.
ako mam skusenosti s tymito cinskymi srandami, tak to napajaju priamo z 230V, ziadne galvanicke oddelenie.

ak z druhej strany nie su zadne suciastky, tak to cinania riadne posr.i, lebo to vyzera tak, ze 230V ide cez odpor na usmernovaci mostik, za nim je ten kondik a to napaja ten riadiaci io a aj samotne led. Cize ochrana ziadna, spolieha sa to na to, ze to blika a vtedy ledky znesu kratkodobo aj vyssi prud, ktory bude kolisat +- autobus podla napatia v sieti. a ked sa prerazi ten pidi odpor, tak mas 230V vsade.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa straciam » 24 Nov 2023, 22:24

ledky su zapojene, aby mohli byt napajane DC 230V, tam je ten 4-nohy svab - usmernovac a dva tyristory co spinaju podla zvoleneho efektu. cize tam minimalne usmernovac musi ostat. ale ano, daju sa zapojit na DC 230v, co by som ale vobec neodporucal a kupil radsej riadne do vonkajsieho prostredia. dnes uz je moznosti viac nez dost, a neoplati sa hazardovat so zivotom.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 24 Nov 2023, 22:44

ja mam vonku na baterky s casovacom - svietia len 8 hodin a potom 16 su vypnute a zase 8 svietia... a tie najlacnejsie baterky tam vydrzali v pohode 2 tyzdne. zase na vianoce nemusis mat vyzdobu, ze to nahradi poulicne osvetlenie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa Mego » 24 Nov 2023, 22:47

Tie baterkove som mal aj ja jeden rok, ale je to shit a vydrzalo mi to 2 dni (pri -20).

Asi to teda zrobim tak, ze vidlicu stiknem pred krabickou a krabicku nechám... Skoda, ze ten efekt po zapnutí je viacmenej random, ale dokazem s tym zit...
Btw, co to su za ledky napajane 230DCV?
A neni nahodou po usmerneni ten vysledny DC prud vyssi o cosi? Ci teda DC napatie? Ci to si mylim zas s dacim?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 24 Nov 2023, 23:58

to su obycajne ledky v serii. cca 3V na ledku, ak ich das 100 do serie, tak ich mozes napajat 300V, cize +- 230V po usmerneni (324V aby som bol presny), ak nevyhladime kondikom, tak sice mozu pomrkavat, ale budu mat dlhsiu zivotnost.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa Mego » 25 Nov 2023, 05:52

Aha, jasne. Cize za krabickou mam normalne v tom tenkom kablicku 300V jednosmernych hej?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Nov 2023, 10:39

zalezi, ako su tie ledky zapojene. Niekde 300, inde max. 30V, lebo su vo vetvach po 10 lediek...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 25 Nov 2023, 10:48

Ja som mal pred par rokmi tiež tú česť s týmito svetielkami. Už si to ale vôbec nepamätám ako to bolo zapojené, ale dalo sa to celkom ľahko zistiť. Niekde tu na fóre to bola pred nejakým rokom ci dvomi táto téma presne s týmito svetielkami kde to chcel tiež niekto prerobiť aby to iba svietilo.
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 25 Nov 2023, 10:53

Stačí kvapkou cínu vyskratovať tyristor.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Nov 2023, 11:37

Pri demontáži už nefukčného "dvojročného" osvetlenia zo zábradlia balkóna po sviatkoch som zistil, že sem tam "oklepané" LEDky boli doslova "rozbité"... kábliky ešte v pohode... Veď aj sklo vydrží v takej malej forme dlhšie....to už ani na ZD nezoberú - len komunálny odpad... :pain: ..ale za 6m/7-8€ reťaz blikajúcu o dušu..čo by sme chceli...

..Aj tak - po sviatkoch to pekne uložím stočené na "veľký" priemer Lakeť/dlaň do zelovoc-krabice a do budúcej sezóny vždy príde nejaký ZMRD a celé mi to domotá :lol: :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa enigma » 25 Nov 2023, 11:50

potrebuješ vymeniť poškodené LED ? aká je farba , číra alebo modrá / fialová ? niečo by sa aj u mňa našlo . svojhočasu som vystrihal celú jednu vetvu a aj tak som nenašiel zlú , kvôli ktorej tá vetva nefungovala . RJ je v poriadku . ( napojil som náhradnú vetvu a už to beží ....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Nov 2023, 12:13

enigma - ďakujem za ponuku... ale mám niekoľko "stoviek" LED z takýchto blikátok - susedia nanosili za vrece... ale ja nie som čínske dieťa aby som to riešil... to teda naozaj nie.. Treba ti káblky / ledky ...akej farby chceš ?? Za päťku som kedysi bol kúpil sadu LED vo všetkých farbách po 50 kusoch (1500ks) z alíka... dnes tie LEDy naozaj nemajú žiadnu cenu... Keď prišli prvé naše LED na trh - LQ100 a stála 100Kčs - kus - to som si na ňu dával iný BACHA!! :lol: :lol: :lol:

..čas, ktorý pri výmene "rozbitých" led strávim určite nie je adekvátny tomu môjmu... jedine ak by som ešte na dôchodku žil aspoň 100 rokov :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa enigma » 25 Nov 2023, 13:28

nepreháňaj . sme rovesníci a ešte 100 istotne nepožijeme . sebe dávam max tých 10 . mojí všetci končili okolo tej 64 .
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Nov 2023, 13:37

enigma napísal:
25 Nov 2023, 13:28
nepreháňaj
..možno budeme výnimky :D
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa enigma » 25 Nov 2023, 14:05

myslíš 2x Mathusalem ?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Nov 2023, 14:30

Ja som za minimálne 3 :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Vianocne svietenie

Príspevok od používateľa Mego » 26 Nov 2023, 19:48

Veď toto mi práve bolo divné, že elektrolyt do 35V, ale nikde žiadne trafo, čo by to napätie delilo na 10 vetiev. Vychadza mi z toho 4 kabličky, tenke jak prdel. Divný vynález... :D

Dneska som ich uložil, ale zas mi pre zmenu nechce isť časovy spinač. Tak keď už som tu, dovolil by som sa spýtať tu.
Kúpil som toto čudo: https://www.eltrox.sk/casove-spinace-a- ... r-pre-414/
A priznám sa, že to neviem zapojiť :D Manuál je k tomu taký, že skoro žiadny, čiže v podstate mám tam dačo po anglicky, polsky a nemecky. Z toho rozumiem anglicky a polsky :D Má to 5 vstupov, čiže 1 a 2 sú jasné, to je fáza a nulák. Fáza ide z ističa a nulák zo svorkovnice dole.
Po nahodení ističa spínač zasvieti, funguje, dá sa programovať. Čo mi ale nejde, je prúd. A niečo už asi aj tuším, ale tak idem si po radu. Aj tak to nebudem teraz pri mínus iks potme prepájať, ale si to nechám na zajtra.
Sú tam ďalšie 3 vývody NO, COM a NC. Max. som sa dokázal dozvedieť z toho zazračneho manualu, že
NO - normally open
COM - common
NC - normally closed.
Moja otázka, čo znamená open/closed (otvorený - čiže odpojený / zatvorený, čiže spojený obvod)? A čo znamená "normally"? Normally je keď je spínač vypnutý, či keď je zapnutý? Lebo to sa asi nedozviem :D

Druhý problém je ten, že ja som čakal, že ono mi to na COM konektore dá akoby nulák a na NO/NC mi to dá fázu 230V, lenže teraz si začínam myslieť, že úlohou toho spínača nie je na výstupe dať output 230V, ale jeho úlohou je asi spojiť/rozpojiť obvod, čiže v tomto prípade by mala ísť fáza napr. do NC a vychádzať z COM a až tak pokračovať vonku. A nulák, ktorý potrebujem vonku, by vôbec ani nemal ísť cez ten časový spínač, ale mimo - napriamo však? Čiže spinač by mi mal len prerušovať/spajať fázu. Dobre dumem?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Napísať odpoveď