Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Máj 2018, 18:59

Keďže mám už starší disk a v HD Tune mi ukazuje dva parametre ako "warning" (aj keď celkový stav disku je "good") a taktiež disk už trochu chrapčí pri činnosti, tak by som ho pre istotu už chcel vymeniť. Ideálne bez preinštalovania Windowsu, čiže by som naklonoval celý disk na druhý. Lenže mám tam OEM Windows a potreboval by som vedieť, či by to takto fungovalo, keďže viem že pri OEM systémoch sa napr. nemôže meniť procesor lebo licencia už nebude platiť. Bude to fungovať po výmene disku? Ďakujem za odpovede
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa romiadam » 26 Máj 2018, 19:10

Bez inštalácie to máš na 50%. Buď sa to rozbehne alebo nie. A licencia oficiálne plátna nebude (zmena pc) a to či to bude vadiť Windows uvidíš potom ak sa to vobec rozbehne. Pár krát som to robil A väčšinou bola Z toho modrá obrazovka (V období winXp, teraz neviem ako je to S win 7, 8 a 10) ale stalo sa aj to že sa systém rozbehol ale všetko sa muselo do inštalovať (ovládače MB).

Ak ideš dávať nový pc, tak jednoznačne ti odporúčam novú instalaciu. Ak nechceš oficiálnu instalaciu, tak si to potom hackni A bude sa ti to aktualizovat. Ak chceš oficiálnu verziu win tak si kúp S tým novým PC aj OEM win. Alebo si kúp nie OEM Windows A POTOM si to mozes prenasat Z pc na pc.

Jednoducho povedané tak ako to ty chceš urobiť sa to tak nerobi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Cofi » 26 Máj 2018, 19:13

acronis true image...na to istom pc sa ti to rozbehne na 100%..s licenciou som si nie uplne isty ale na hdd viazana nebyva..takze hdd menit mozes
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 26 Máj 2018, 19:19

Cez acronis som takto prenášal windows na SSD-čka na viacerých notebookoch a ešte nikdy sa mi nestalo, žeby bol problém s licenciou. Každopádne ak sa aj rozhodneš windows preinštalovať a máš na notebooku nálepku s aktivačným číslom, tak by nemal byť žiadny problém to aktivovať. Maximálne to bude chcieť aktiváciu cez telefón, čiže žiadny problém. Celé je to automat, takže aktivuješ za 5 minút.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Máj 2018, 19:50

romiadam napísal: Ak ideš dávať nový pc
Nie, ja chcem len vymeniť HDD v terajšom počítači.

Ostatným ďakujem za rady aj na program, ktorý na to použiť, ale to by malo byť prakticky jedno nie? Alebo stačí mi trial verzia toho programu?

Edit: Tak nie nestačí, samozrejme ako všetky trial verzie programov, dá sa tam robiť každá *****, ale tá najpodstatnejšia, čo je klonovanie disku, to nie. Nejaká alternatíva?
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 26 Máj 2018, 20:17, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa rudko » 26 Máj 2018, 20:17

norton ghost. je free a bitovu kopiu disku ti urobi spolahlivo. pamataj ale na to ze kopirovat nemozes z aktivneho disku. cize idealne je poskladat si nejake bootovacie usb s winpe
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Máj 2018, 20:40

Ja to asi skúsim s EaseUS Disk Copy, ten vie kopírovať aj aktívny disk a dá sa použiť aj trial...
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa mac26 » 26 Máj 2018, 20:52

Alebo akykolvek linuxovy system, aj par MB OS ma nastroj DD.
Ak chces nieco pokrocilejsie, tak napr Clonezilla.
Na taketo veci pouzivam Hiren's boot CD, kde su nastroje snad na vsetko.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa rudko » 26 Máj 2018, 21:16

Edgar napísal:Ja to asi skúsim s EaseUS Disk Copy, ten vie kopírovať aj aktívny disk a dá sa použiť aj trial...
ziaden win sw nevie skopirovat aktivny systemovy disk 1:1
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Cofi » 26 Máj 2018, 21:21

samozrejme ze vie...aj easeUS aj acronis...program si urobi boot particiu so skriptom a po restarte sa urobi kopia..vratane oddielov na kopirovanom hdd
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa rudko » 26 Máj 2018, 21:25

skus mi prosim ta popisat ako presne sa boot particia s nejakym kernelom a kopirovacim skriptom povazuje za windowsovy softwer ?
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Mek » 26 Máj 2018, 22:00

CloneZilla je dobra. V robote som tak skopiroval par systemov z HDD na SSD a Windows si to ani nevsimol. Len pozor, pri nabiehani windowsu nesmies mat pripojene obidva disky, inak windows zhavaruje s blue screenom. Oba disky totiz maju rovnake ID (asi random guid vygenerovany pri vytvarani particie) a to windows nerozchodi :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Máj 2018, 22:14

A potom ten disk so starým Windowsom musím formátovať v inom počítači?
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Marek1975 » 26 Máj 2018, 23:39

Edgar napísal:A potom ten disk so starým Windowsom musím formátovať v inom počítači?
nemusis pouzit ine PC, staci pockat az system nabotuje z noveho disku, nabehne ti windows, das ho do usb ksandy a mozes formatovat, ale odporucam najskor "zrusit" a potom "vytvorit" na novo diskovy oddiel
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Máj 2018, 00:13

Ja som disky klonoval cez Acronis True Image. Je to nejaký ten rok a vtedy sa neplatená verzia dala použiť aj na klonovanie a nechce sa mi veriť, že by to už nešlo :)
A klonoval som tak, že pôvodný disk ostal v NTB a druhý som pripojil cez radič USB -> SATA, ktorý bol vlastne cieľový. Netrebalo to robiť mimo, pekne sa naklonoval, potom som to vypol, vymenil disky a pokračovalo sa ďalej.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Cofi » 27 Máj 2018, 01:04

rudko napísal:skus mi prosim ta popisat ako presne sa boot particia s nejakym kernelom a kopirovacim skriptom povazuje za windowsovy softwer ?
inicializujes tu akciu z windowsu , nie?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Máj 2018, 13:03

Sory, trošku som sa zblbol stým že si tam písal o neplatnosti licencie pri vymeme procesora.

Pri výmene HDD ti to pôjde na 100%.

Zožen si bootovacie CD Norton Ghost (nič lepšie som doteraz nenasiel). Ak nezozenies ozvi sa cez ss.

zastrcis do PC medium kde chces ulozit image C disku. (dokonca mozes c particiu ulozit aj na D particiu tho isteho disku ak tam mas dost miesta)
Nabootujes Z toho CD tvoj Pc. Vyberieš že si chceš zálohovať C disk aj S boot sektorom (aby nabootoval)
a zvoliť kde sa to má ulozit. Môžeš to zálohovať bez kompresie 1:1 cca okolo 3-5 min ale zaberie rovnako Veľa miesta ako veľký bol C disk, alebo S určitým stupňom kompresie (napr 30Gb mi stačilo pri strednej kompresie na 10Gb) ale časovo je to náročné aj vyše 45 min. Cas závisí od úrovne kompresie.

Potom pri obnovení systému na nový disk (môžeš si zvoliť ľubovoľne veľkU C particiu ale nie mensiu) len nezabudni zaškrtnut Obnoviť aj bootak sector (raz som to nezafajkol A nenabehol win tak som to musel este raz obnoviť aj zaškrtnutím A potom to už slo. Teraz neviem či pred obnovenie systému trabantov vopred vytvoriť participovať alebo nie. Pozri na YouTube neake videa...Ako sa to robi. Len hľadaj také čo to nerobia pod windows ale Z boot cd.

U NG sa mi páči že sa môžem pohrať S veľkosťami particie.

D disk a ďalšie nesystemove disky už potom kopíruje vo win. Aj tak tam vždy upratuje A mazem čo netreba.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa misocko » 06 Jan 2021, 16:38

ahojte
chcel som si spravit funkcnu kopiu systemoveho SSD na HDD. Kedze som kupil novy HDD a nechcel som riskovat kadejake divne free softy a platit na jeden disk sa mi tiez nechcelo, spravil som klon softom od vyrobcu disku Seagate. Predpokldal som ze to spravi klon a budem si moct nasledne v biose vybrat ktory disk chcem pouzit na nabootovanie. Ale , nie. momentalne viem bootovat uz iba z HDD , ked v biese dam boot z SSD napise ze nema systemove subory.
SSD ako take je M2 , data na nom stale su. Je nejaka moznost vratit to rychlo spet , alebo musim spravit teraz klon na to SSD ?
vopred Ďakujem
PS , neverili by ste aky je to rozdiel v starte systemu z SSD voci HDD, a toho hrkotania pri tom :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Jan 2021, 16:41

Myslím, že sa to dá v OS - určiť ako primárny disk so zavádzacím súborom. To je ten podstatný atribút pri klonovaní (preto nestačí len kopírovať disky, ale klonuje sa).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Klonovanie OEM Windowsu na druhý HDD

Príspevok od používateľa Mek » 06 Jan 2021, 17:24

Kedysi som na klonovanie diskov pouzil free softver Clonezilla. Treba mat vsak na pamati, ze kazda particia (oddiel) ma unikatny identifikator a pri klonovani sa zachova aj ten. Potom Windows spadne s BSOD pri starte, ak su pripojene disky s oboma oddielmi zaroven. Pisem to, len aby si vedel, ak by sa ti to nahodou stalo.
1
Obrázok 1
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok