data na usb

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: data na usb

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Sep 2019, 17:46

DJ_Edo ono väčšinou sa ku externým diskom dávajú takéto káble už z výroby:
Obrázok

Ale osobne som nemal nikdy problém s externými diskami a to ich ešte aj teraz mám cca 5, od kapacít 250 po 500 GB. Ten 500 GB je tiež HGST 7200 rpm a nemal v rámčeku žiadny problém u X zariadení. Ostatné disky s odberom cca 800 mA taktiež nemali problém ani v televízoroch kde bolo napísané max. 500 mA a celkovo som ich pripájal k počítačom/notebookom v rozpätí 12 rokov dozadu. To čo popisuješ mi síce niekedy robilo, ale to bolo vplyvom zlého kábla. Keď tam dajú prierezovo sluchátkový kábel tak sa netreba čudovať že pri vyššom prúde to nedá...
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: data na usb

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 10 Sep 2019, 14:19

Ja som k externemu disku dostal uz USB3.0 kabel, ale ani hento by mi asi nepomohlo. Dovod je taky, ze spravne a korektne fungujuci USB2.0 port, poskytuje zakladny prud iba 100mA. Na to aby mi port poslal maximum, teda 500mA, musi medzi pocitacom a externym diskom (alebo hocicim inym), prebehnut komunikacia po datovych vodicoch. Az potom ked sa USB hub v pocitaci rozhodne, az potom dostanem na vystupe USBcka prud 500mA.
Teda vacsina tych posilnovacich Y usb kablov, ma do tej odbocky natiahnute len 2 napajacie zily, ziadne datove. Ani by sa to mozno z elektrickeho hladiska nedalo tak spravit, ze z externeho disku mi pojde klasicky 4 zilovy USB2.0 kabel paralene do dvoch USB konektorov na pocitaci. Takze teoreticky by som mohol z dvoch USBcok dostat 500 + 100 cize 600mA, ak to elektronika pri USB konektoroch spravne vyhodnoti, ak nie tak len 500mA. Niektore starsie zariadenia boli na toto citlive, stacilo trocha v spicke prekrocit 500mA a disky sa zacali odpajat. Bud sa disk ani nevladal roztocit a zacal cvakat po 2 sekundach, alebo ho resetlo nahodne. Mne niekedy externy disk, vydrzal ist 40 minut, niekedy zblobol po 4 hodinach kopirovania. Proste ked doslo v spicke k odberu nad 500mA, tak sa disk resetol a az do zblbnutia sa roztacal a cvakal hlavickami ako dement. Raz dal kopirovat velke data na disk a isiel som sa naobedovat, ked som sa vratil, pocul som len hlacne cvakanie a na obrazovke hlasku o zlyhani kopirovania (total commander).
To cvaknutie v disku v externej krabicke o ktorom som pisal vyssie, je nieco uplne ine nieco, pretoze nedochadza k ziadnemu resetu hardisku. Pekne si kopiruje dalej, ziadne hlasky o zlyhani kopirovania, nic. Urobi to cca raz za 3-4 hodiny, ale disk mi cvakol uz aj 20min po zacati kopirovania. Ale nikdy ziaden problem nebol, data som bit po bite overil v total commanderi funkciou "synchronizacia dat", pre istotu som skontroloval aj CHECK sumy pre tie data, ktore som mal vytvorene dobredu na PC k tym data. SMART hodnoty su tiez uplne v poriadku, disk som potom dal aj spat do NB aby komunikoval nativne cez sata a spustil LIVE linux a SMART utilitu na kontrolu, opat v poriadku. Takze toto je pre mna zahada, robia to vsetky disky cez ten prevodnik, ale data su v poriadku. Cize keby bol problem s napajanim, tak by sa disk uplne resetol a zacal by cvakat a nedokoncilo sa kopirovanie.
Takze pre mna je najspolahlivejsie riesenie externy disk priamo od vyrobcu disku (napajam to 1,5A linearnym stabilizatorom), uz ich nie je vela, a v podstate mas na vyber: WD, Seagate, Toshiba pripadne nejake u nas nedostupne HGST (HITACHI). Tam ten prevodnik ma vyrobca odskusane, aj ked to ma nevyhody ako rozne nepotrebne sifrovanie, obmedzovanie kapacity alebo konkurencie alebo USB konektor priamo prispajkovany na elektroniku disku. A cenovo to tiez vychadza podstatne lacnejsie ako solo disk a solo prevodnik v krabicke. Ten cenovy rozdiel je niekedy fakt neuveritelny, napr, si pozri kolko vychadza 10TB interny disk, a potom taky externy 10TB WD Elements. Su taky maniaci, co kupuju tie externe a potom z nich vytahuju disky do NASiek a pod. V tych WDcka su vraj kvalitne RED disky len s inou, bielou nalepkou.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

ShadowKE
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Sep 2019, 17:23

Re: data na usb

Príspevok od používateľa ShadowKE » 10 Sep 2019, 21:13

No z mojej skusenosti pri zalohovani pouzivam vzdicky RAR.... ked takto zabalite subory lachsie sa daju zachranit....hlavne si to dobre nastavne nie na kompresiu ale na ochranu.... a ked sa daco take stane nevadi ze pridete o par dat pretoze to viete opravit abo cez spominane programy stiahnut spat... co sa tika toho usb... ja som zvdy pouzival RECUVA ale nevie vytiahnut prepisane data tie su stratene... pri USB ked sa ti to stalo mozno si ich dacim spalil pri dajaom zariadeni alebo sa daco stalo... ked technicky problem tak uz asi nic nespravit....ale pocul som o jednej firme co pouziva ine hraciciky na vytiahnutie extra dat... ale ty si nechaju pekne zaplatit
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: data na usb

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 10 Sep 2019, 22:13

Hej WinRAR je dobra vec, hlavne ked si to clovek vie dobre nastavit. Zaznam na opravu dat aj s REV (zachranne zvazky) subormi + este ked velky subor rozdelis na 20-50 casti, uz to naozaj dokaze toho zachranit velmi vela. Ale treba si dopredu rozmysliet strategiu "zalohovania" skomprimovanych a rozdelenych dat. Ked vsetko nahras na jedno medium a to sa uplne znehodnoti alebo ho stratis, nepomoze ti absolutne nic. WinRAR je velmi dobry na zalohovanie maleho mnozstva velmi kritickych dat pre domaceho uzivatela. Na velke a neskomprimovatelne data, filmy, instalacky atd, to nema zmysel, tam to riesim zalohovanim na druhy disk + kazdy subor alebo priecinok vybavim CHECKSUM suborom. Obnovim to rychlejsie a komfortnejsie ako to rozpakovavat...skontrolujem checksum a hotovo.
Ale to co som pisal vyssie je idealne na CD, DVD a podobne, proste ked mas k dispozicii vacsie mnozstvo medii, nie 1-2 disky. Potom mozes data ochranit, rozdelit na viacej DVD a vypalit este aj tzv. zachranne zvazky. Napriklad data vypalis na 8 DVD a na zvysne 2 das zachranne zvazky. Je to super vec a ked hociktore z tych osmich stratis, tak stratene mozes nahradit z tych zachrannych. Ked si si vytvoril 2 zachranne, mozes stratit dva z tych normalnych a stale sa dostanes k datam.
Ale na obycajne bezne pouzivanie sa to stava neprakticke a dobre sa to pouzivalo len v dobe diskiet, na prenasanie dat.
Inac takuto ochranu by mal poskytovat uz suborovy system, ale ziaden bezny (NTFS, FAT32, EXFAT) toto nevie. Checksumy uz vedia linuxove ZFS aj BTRFS, ale su stale vo vyvoji a do windowsu sa mozno nikdy nedostanu. Aj do W10 professional bola nejaka alternativa planovana ale stopli to. A o fukncii opravy suborov, cize aby to malo zabudovane nieco ako zaznam na opravu dat mozem len snivat...
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: data na usb

Príspevok od používateľa rohy » 11 Sep 2019, 07:47

Tak,nakoniec sa podarilo :applause: Po množstve tvrdych reštartov kedy PC uplne zamrzlo som si povedal že oželiem data a skusim sformatovať klučik...takže zase tvrdy reštart...a pri nabehu win mi samotny win ponukol možnosť SKENOVAŤ A OPRAVIŤ JEDNOTKU H...trvalo to viac ako 10hod,ale teraz už kopirujem data na HD.Zatiaľ 99% uspešnosť,sem-tam niečo neprejde,ale to už tak neva.
taraz by ma ešte zaujmalo kde sa stala chyba?
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: data na usb

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 11 Sep 2019, 10:12

Dovodov preco to pokaslalo data, moze byt milion, HW chyba, stare PC, smejdovy zdroj, problemy s RAM, zblbnuty windows alebo ovladace az po nejaky bug vo firmweri USB habu, BIOSU....
Na dialku ti to nikto nezisti, a kedze si USB kluc uz sformatoval, tak uz nezistime ani povahu poskodenia, ci bol poskodeny zaznam v suborovom systeme, alebo ci tam boli data skutocne aj nakopirovane a poskodili sa potom, alebo sa to len tak tvarilo, ze tam data su, ale v skutocnosti tam nahrate neboli (len mena suborov).
Mozem ti poradit, len jedno, USB kluc hociakej znacky pouzivaj len na prenos dat z jedneho pocitaca do druheho (alebo TV, settopbox...) !!! Moze ti zlyhat uplne hocikedy bez akychkolvek priznakov. A samozrejme najprv data len na kluc nakopirovat, nie premiestnit zo zdrojoveho PC, potom prekopirovat na cielovy PC a az po kontrole na cielovom PC sa vratit k USB kluci a mazat z neho subory. Ale najlepsie je mat tie data hned rozkopirovane aspon 2x aby bola zaloha a az potom sa bavkat (premiestnovat, premenovavat, komprimovat, editovat...). Na zalohu je lepsi harddisk ako usb kluc, jeho spolahlivost je podla mna niekolko nasobne vacsia ako nejakeho usb klucika, ale samozrejme aj to sa moze pokazit a to hocikedy.
Takze na tvojom mieste by som, skontroloval pocitac, najprv zazalohoval dolezite data a potom preinstaloval windows na novo. Nahrat najnovsie aktualizacie, ovladace, BIOS... Potom by som nejakym specializovanym programom otestoval stabilitu pocitaca, pri maximalnom vytazeni procesora, grafiky. A este by som skontroloval aj RAMky napr. MEMTESTOM.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: data na usb

Príspevok od používateľa rohy » 11 Sep 2019, 10:59

klučik som ešte neformatoval... zatial len kopirujem data.Bolo to skušane na 3 PC,všetky nie davno preinštalovane a spolahlive
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: data na usb

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Sep 2019, 11:06

Otázka k téme
Keď donesiete domou nové zariadenie - naformátujete ho pred prvým použitím?
Lebo ja mám práve zlé skúsenosti so surovými úložiskami bez prvotného formátovania.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: data na usb

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 11 Sep 2019, 11:39

Niekedy ano niekedy nie, nemal som s tym problemy. Co su tie tvoje zle skusenosti? Napis viac podrobnosti.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: data na usb

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Sep 2019, 13:31

Milos66 celkom aj pochybujem že prvý kto to zariadenie zapojí budeš ty ako koncový zákazník. Alebo sa tie kľúče netestujú pred uvedením do predaja? Tak či tak sú vo FAT32/exFAT, okrem pevných diskov, ktoré sú väčšinou v RAW.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: data na usb

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Sep 2019, 14:06

V poslednej dobe vsetky USB kluce, ktore sa mi ako prvemu dostanu do ruky formatujem. Bud FAT, alebo NTFS.
Konkretne s Kingston klucami mam zle skusenosti ak sa hned nenaformatuju. Potom mrznu, nejdu stiahnut data, dokonca sommal jeden, ktory sa nejak cudne prehrieval. A po naformatovani bol klud. Drzi do dnesneho dna.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

ShadowKE
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Sep 2019, 17:23

Re: data na usb

Príspevok od používateľa ShadowKE » 13 Sep 2019, 19:26

ked si cital moju spravu tam som pisal co sa asi stalo...

ale najpravdepodobnejsie je nejaky silny signal... magnet alebo daco take co mohlo poskodit data.... pripadne aj nejaky pad kde mohol nieco poskodit... su strasne vela beznych moznosti
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: data na usb

Príspevok od používateľa rohy » 13 Sep 2019, 19:49

Milos66 napísal:V poslednej dobe vsetky USB kluce, ktore sa mi ako prvemu dostanu do ruky formatujem. Bud FAT, alebo NTFS.
Konkretne s Kingston klucami mam zle skusenosti ak sa hned nenaformatuju. Potom mrznu, nejdu stiahnut data, dokonca sommal jeden, ktory sa nejak cudne prehrieval. A po naformatovani bol klud. Drzi do dnesneho dna.
vyzera to tak,že toto sa stalo aj mne.Klučik bol vo formate FAT32 a bol tam nejaky OS.Keď som ho teaz sformatoval/exFAT/javi sa že ide nomalne.
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: data na usb

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 14 Sep 2019, 10:31

ShadowKE napísal:ked si cital moju spravu tam som pisal co sa asi stalo...

ale najpravdepodobnejsie je nejaky silny signal... magnet alebo daco take co mohlo poskodit data.... pripadne aj nejaky pad kde mohol nieco poskodit... su strasne vela beznych moznosti
Nehnevaj sa, ale toto su riadne blbosti co pises.
1. usb kluc nie je disketa, ze ked padne na zem, tak sa tam poskriabe zaznamova vrtva, max. ked nanho sliapnes, alebo poriadne hodis o zem, tak sa moze fyzicky poskodit.
2. permanentny magnet s tym nema absolutne nic spolocne, nie je to disketa s magnetickym zaznamom! Je tam flash pamat, najcastejsie uz typu TLC, kvalitnejsie MLC, pred 10 rokmi este SLC s 1 bitom na bunku, ktore boli najkvalitnejsie. Najbeznejsie usb kluce pouzivaju TLC (triple-level cell), cize 3 bity na bunku a teda 8 roznych urovni napatia, nie 1 uroven napatia ako SLC. Takze zaznam v takejto pamati degraduje 8x rychlejsie ako v kvalitych SLCckach. Proste elektricke pole v tej bunke nevydrzi vacne, a takato pamat strati bity aj za niekolko mesiacov nepouzivania. Avsak aj tieto typy pamati sa paradoxne opotrebovavaju aj pri nahravani suborov, dokonca aj pri obycajnom citani z takento pamate. Proste tie bunky su take malicke, ze "elektro-chemicky" po case degraduju!
A to este nehovorim o kvalite vyroby. Kazdy technologicky proces ma svoje nedostatky, tak isto aj vyroba pamati. Ani vyroba flash pamati nie je vynimkou a vyrobca s tym rata, ze napr. 5-10 percent buniek bude chybnych, tak po vyrobeni sa pamate testuju, triedia na vyberove kusy, standart a "odpad". Potom sa "low level" formatovanim definitivne do radica pamati zapisu adresy defektnych buniek, aby sa tieto nepouzivali. Az potom sa z tychto pamati vyrabaju SSD disky alebo usb kluce.
Samozrejme kazdy vyrobca chce usetrit, konkurencia je velka a cez nejaku tretiu stranu predaju aj odpad. Z vyberovych pamati sa skladaju drahe SSDcka, zo standardnych pamati lacnejsie, a z odpadu najlacnejsie usb kluce. Ako tak fungujuce-nefungujuce sa v lepsom pripade predaju ako noname.
Tazke sa kludne moze stat, ze od vyrobeni nejakeho usb kluca az po kupu zakaznikom prejde aj jeden rok, a niektrore bunky uz stihli zdegradovat tak, ze udrzia elektricky naboj len mesiac. Po opatovnom pripojeni do pc sa clovek cuduje, preco ma niektore subory poskodene. Ked zdegraduju prave tie bunky, kde sa nachadza databaza suboroveho systemu, tak mozete prist o vsetky subory na kluci.
Potom treba ten usb kluc opat preformatovat a ked je tam aspon trocha inteligentny radic, tak chybne bunky vyradi a nahradi ich nahradnymi (bez toho aby ste sa o tom dozvedeli), samozrejme o data formatovanim uz pridete. Potom uz takyto usb kluc moze kludne dobre sluzit nekolko rokov, alebo len 1 minutu ako sa stalo mne. Po nahrati suborov na jeden 4GB kluc (opat Kingston), a prekontrolovani bit po bite boli data v poriadku. Po vybrati z pc a opatovnom zasunuti po 5 minutach uz bolo par suborov poskodenych stale na tom istom mieste, tu mi nepomohlo ani formatovanie, pretoze "pocas" formatovania sa bunky este drzali, po vybrati z PC uz bunky stratili data.
3. "Silny signal"... neviem co tym myslis, ale aby nejaky signal vymazal data z usb kluca, tak by ten kluc musel byt v blizkosti velmi silneho elektromagnetickeho pola: mikrovlnka, zvaracka, elektromagnet na zelezny odpad atd. Ak sa do usb konektrora dostane prepatie, tak je aj po kluci aj po usb hube v pc, minimalne.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: data na usb

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 14 Sep 2019, 12:22

Este doplnim jednu doleztu vec. Spomedzi najpouzivanejsich suborovych systemov vo windowse FAT32, NTFS, exFAT je pre usb kluce najvhodnejsi exFAT, ktory nema limit 4GB pre jeden subor ako starsi FAT32. Najblbsie na tom je, ze funguje v podstate len medzi pocitacmi s windowsom, v linuxe treba doinstalovat podporu (uz sa pracuje na integraciu do jadra). V settopboxoch, TV, radiach, smartfonoch, atd, nemusi takyto usb nacitat.
Najnevhodnejsi pre usb kluc, je prave NTFS, pretoze zapisuje podstatne viac metadat ako je potrebne, a tym ovela viac opotrebovava flash pamat, cim novsi typ pamate, tym mensia vydrz v pocte prepisov. QLC pamate, teda az 4 bity na bunku (a je potrebne rozlisovat a 16 urovni napatia) maju zivotnost len 1000 prepisov, samozrejme len tie najlepie. No a ten NTFS suborovy system, dokaze castym pouzivanim usb kluc znicit az za niekolko mesiacov. Opat zalezi od toho aky inteligentny radic sa tam pouzil, ci vobec vie aspon nieco podobne ako je TRIM u SSDcok, pochybujem o tom.
Vyhoda NTFS naformatovania je, ze taky kluc precitate skoro vsade co je mladsie ako 10 rokov, ci uz TV, settopbox, alebo radio, ci linux.

Este sem pridam moju skusenost, ako mi odisli naraz dva usb kluce, odlozene v skrini, cca 2 mesiace nepripojene k PC. A to som vyberal na zaklade pozitivnych recenzii, dobry pomer cena/rychlost/kapacita a blbosti ako vodeodolnost, nerozbitnost... Jeden mal cca 3 roky, druhy 4,5 rokov. Vyrobca na oba ponuka 10 rocnu zaruku, ale kto to bude posielat do ciny a za kolko penazi???
Pravdepodobne, sa vo vyrobe vykaslali na zmytie zbytkov agresivneho tavidla pre bezolovnate spajkovanie, ci uz omylom alebo to tak nechavaju naschval, tazko povedat.
Prílohy
Kingston_DTR_degradation1.jpg
Kingston_DTR_degradation2.jpg
Kingston_DTR_degradation3.jpg
Kingston_DTR_G2_degradation1.jpg
Kingston_DTR_G2_degradation2.jpg
Kingston_DTR_G2_degradation3.jpg
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok