Win10 vs Win8.1

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa medved » 11 Okt 2019, 07:22

Nazdar, zaujimali by ma skusenosti ostatnych na win10 v porovnani s win8.1... ide o to, vymenil som grafiku za RTX, takze nutnost prejst na win10 pre podporu RT atd. Dlho som sa win10 vyhybal jak cert kriza a som ho nechcel. Vcera instalacia cisteho win10 na NVMe 1TB. A tu to vsetko zacina... jo a CPU mam i7-8700K pretaktovany na 5GHz vsetky jadra, OS na NVMe.

Ako je sakra mozne, ze par hodinova cista instalacka ide pomalsie, horsie, pomale odozvy, otvaranie priecinkov a praca ako taka len cisto vo win v porovnani s vyse roka starou instalackou totalne zapratanou s lenivosti preinstalacie... ta stara w8.1 sla ovela lepsie, ako par hodinova w10. Ale tu to nekonci... v spravcovi viditelne vyssie vytazenie CPU ani nevien na co a ake procesy na pozadi... 3D Mark benchmark pokles vykonu fyziky cpu z hodnotenia nad 22000 len niekde nad 19000.. -3000 len tak dole. Kto pozna Arma seriu, ta je narocna na CPU a jednojadrovy vykon pre zlu optimalizaciu... pokles fps o viac ako -30% nadol a seky aj pod 30fps.. arma 3 aj arma 2 rovnaky problem.. arma 2 mala 22-30fps.. wtf ? .. vsimol som si tiez, ze vlakno2, ktore najviac vyuziva win10 je pridelene aj arme takze je tam rovna ciara 100% vytazenia.. neviem, ako to deli OS na vlakna no arma potrebuje cele jadro pre seba... to nic nemeni na tom ze cista instalacka ide na kkt... to je fakt w10 taky blud alebo mam ja niekde problem ??
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Okt 2019, 08:51

A máš najnovší W10 zo stránky MS?
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa medved » 11 Okt 2019, 10:45

Ano.. vcera v noci pred vypnutim, co som uz siel spat este nejaka aktualizacia kratka presla.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa AEdison » 11 Okt 2019, 18:51

Môj názor všeobecne...
Win 10 sa od svojho prvého vydania značne posunul, aj keď ani tie prvé verzie pre mňa neboli úplná katastrofa. Osobne mám doma 3 počítače fungujúce na win 10 a keď to celkovo zhodnotím som spokojný. Riešim servis, programátorčinu, sietarinu... a programy s tým spojené mi fungujú. Jasné... rozchodenie 15 ročnej tlačiarne a presviedčanie windu že tento driver je ten jediný správny a žiadný iný, sú otravné problémy, no nepovažujem to za chybu systému, keď sa snažím spojazdniť "nekompatibilné/staré/nepodporované" zariadenia.

Čo sa týka stability a funkčnosti desiatok ako celok, všimol som si že desiatky sa za každých okolností snažia tváriť že všetko je OK, no nie vždycky je to tak. Stretávam sa s problémom pomalého systému hneď po inštalácii hlavne u "starších" počítačoch, no v 80% je chyba v univerzálnych alebo samo stiahnutých driveroch, ktoré systém považuje za tie najlepšie možné... Ku príkladu často rieším. AHCI Controller.
Na druhú stranu, prechod z win 7 na 10 vo väčšine prípadoch počítaču rýchlostne prospeje a to aj pri dlhodobom používaní.

V poslednej dobe mrkvosoft dojebabráva jednu aktualizáciu za druhov a mnoho počítačov má vážne problémy, čo môže byť aj tvoj prípad. Tieto problémy sa prejavujú len u niektorých počítačoch, zo špecifickou kombináciu hw, no aj tak je to nepríjemné. Microsoft zvoral už nejednu aktualizáciu aj na starších systémoch , no nikdy to nebolo takto citeľné. Desiatky si to odniesli najviac, pretože majú automatické aktualizácie a každá chybná aktualizácia napácha globálne omnoho viac škody. U sedmičiek boli ľudia zvyknutý inštalovať aktualizácie až keď sa nakopili a vďaka tomu mal microsoft viac času na ututlanie prúseru. Pradox je že, aktuálne problémy s aktualizáciami spôsobila voliteľná aktualizácia, nie automatická :lol:

Aj napriek spomenutým problémom môžem win 10 doporučiť. Možno je to tým že desiatky mám prakticky od vydania a naučil som sa časom efektívne riešiť chyby, ktoré môžu nastať, preto to už ani nepovažujem za chyby.
Zastávam názor že čím skôr si osvojíš nové veci, tým menej ťa bude bolieť zmena. Preto v celku ľutujem zarytých XPčkarov, ktorý budú jedného dňa musieť prejsť na niečo novšie.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Okt 2019, 19:14

Bude to offtopic ale:
AEdison napísal:Jasné... rozchodenie 15 ročnej tlačiarne a presviedčanie windu že tento driver je ten jediný správny a žiadný iný
Paradoxne s týmto som ja problém nikdy nemal, práve naopak - na starý HW sa mi nájde driver veľakrát priamo v systéme či cez Windows Update.
AEdison napísal: v 80% je chyba v univerzálnych alebo samo stiahnutých driveroch, ktoré systém považuje za tie najlepšie možné
Pred pár dňami som inštaloval Windows na relatívne starý HW (i7-2760QM + Intel HD 2000) a driver na integrovanú grafiku priamo vo Windowse bol novší ako na stránke Intel...

S ostatným v podstate súhlasím, s takýmto radpídnym poklesom výkonu ako píše medved som sa stretol naposledy u počítača s Athlon X4... A to som mal Windows 10 aj na Intel Core 2 Duo.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa medved » 12 Okt 2019, 12:01

...všimol som si že desiatky sa za každých okolností snažia tváriť že všetko je OK, no nie vždycky je to tak. Stretávam sa s problémom pomalého systému hneď po inštalácii hlavne u "starších" počítačoch, no v 80% je chyba v univerzálnych alebo samo stiahnutých driveroch, ktoré systém považuje za tie najlepšie možné... Ku príkladu často rieším. AHCI Controller.
Na druhú stranu, prechod z win 7 na 10 vo väčšine prípadoch počítaču rýchlostne prospeje a to aj pri dlhodobom používaní.
aha no presne na ovládače mi dal tip aj kamarát, skontrolovať a podávať najnovšie k mojej doske.. prípadne BIOS najnovší, ale BIOS hádam na toto vplyv nemôže mať

Tiež som už počul o tom prechode z win7 na win10, že väčšinou prospeje.. tak ja neviem.. môjmu PC prechod z win8.1 na win10 akosi neprospieva :lol:
Aj napriek spomenutým problémom môžem win 10 doporučiť. Možno je to tým že desiatky mám prakticky od vydania a naučil som sa časom efektívne riešiť chyby, ktoré môžu nastať, preto to už ani nepovažujem za chyby.
No.. ja som len teraz prvý krát nainštaloval win10 na svoj PC, inak dlho win7, tak dlho win8.1 a teraz som dal win10. Stále prechod šiel s novým HW, ako nutnosť.
S ostatným v podstate súhlasím, s takýmto radpídnym poklesom výkonu ako píše medved som sa stretol naposledy u počítača s Athlon X4... A to som mal Windows 10 aj na Intel Core 2 Duo.
Intel Core 2 Duo.. heh.. tak čo stvára moja i7 8700K taktnutá na 5GHz sakra :biggrin:

Včera som skúsil nahodiť na druhé samostatné SSD win8.1 na test. Takže teraz mám v PC 2 čisté inštalácie win10 na NVMe a win8.1 na SSD. A tu je výsledok pre zaujímavosť:

Arma 2 win10: 18-30fps
Arma 2 win8.1: 40-80fps

Arma 3 win10: 30fps a nižšie + trhanie
Arma 3 win8.1: 60fps

- Arma stále konkrétna misia, konkrétne miesto, aby boli okolnosti čo najidentickejšie
- aj vzhľadom na RTX2080S sú nízke fps, tie brzdí CPU a nie grafika

Môže byť, že si proste procesy na pozadí win10 berú až toľko výkonu z CPU, že neostáva pre Armu ? Ale až takýto drastický rozdiel ? Dajaký blud.. Arma je veľmi náročná na single core výkon CPU nie len pre hru ako takú, ale aj zlú optimalizáciu na využitie vlákien CPU.

Na obrázkoch dole 3D Mark.. väčší výkon bol v win8.1 a porovnanie v IDLE na ploche.

Čo sa týka win10 tak už prebehla najnovšia aktualizácia, bez zmeny. Celkovo win10 ide pomalšie, nižšia odozva, priečinky, ikony, obrázky... všetko má isté spomalenie.. presuniem rýchlo okno tak sa trhá.. win8.1 ide úplne svižne a rýchlo. Hádam pomôžu tie ovládače k matičnej aktualizovať alebo neviem potom, čo už iné... toľko balastu je v tom win.. polovicu vecí by som odtiaľ zmazal a vyhodil preč :axe:
Prílohy
win8.1
win8.1
win10
win10
win8.1
win8.1
win10
win10
0

tomko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 19 Júl 2014, 17:22

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa tomko » 12 Okt 2019, 16:15

Ja používam 10 skoro od začiatku a mal som 2 problémy. Prvý ked sa po aktualizácii spomalil PC a stale my mierne vyťažovalo procák.
Vtedy som vratil späť aktualizáciu a na mesiac zakázal aktualizáciu. Potom to už bolo v poriadku. (opravili aktualizácie )
Druhý tiež po aktualizácii ked zase často padali hry. Zase vydali zlú aktualizáciu, tak som spravil to isté.
Ale vždy som našiel na internete diskusie kde sa ľudia sťažovali na ten istý problém a bolo jasné kde je chyba.
To sú moje skúsenosti s 10 a na 7 sa už ani nepamätám.

Len tak pre skúšku skús dať procák do základneho nastavenia a potom otestovať rozdiely.
Alebo win 10 ale bez najnovších aktualizácii. (či náhodou zase niečo nedomrvili)
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa AEdison » 12 Okt 2019, 21:26

Pokiaľ máš všetko nainštalované správne, nevidím jediný dôvod aby si mal system pomalší. Pravdepodobne si jeden s tých vyvolených, ktorých postihla chyba aktualizácii, akurát máš smolu že si to inštaloval práve teraz. Počkal by som až to microsoft dá oficiálne do kopy a potom by som začal panikáriť, ak sa stav nezmení.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa medved » 13 Okt 2019, 01:20

hmm no možno aj to.. veď uvidím.. nechám si v PC win8.1 aj win10. Inak má niekto skúsenosti s osekanou verziou Windows 10 LTSB ? Kopec balastu je vyhodeného preč, bežiacich procesov na pozadí len zlomok z klasiky win10 a dokonca tuším aj o niečo menej, ako win8.1... kamarát mi dal dnes tip nech to skúsim, teraz len pozerám, čo to je vlastne za verziu
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa Edgar » 13 Okt 2019, 03:51

Máš dobrého kamaráta, lebo o tomto som nevedel ani ja :D No už sa volá LTSC (Long Term Service Channel) a ak som dobre pochopil tak to patrí pod Enterprise edíciu, neviem ako s licenciou (ani cracknutou). A dostávaš iba security updaty, functional nie každých 6 mesiacov, ale každé 2-3 roky. Nemáš tam ani Edge, Cortanu a dokonca ani Microsoft Store. No neviem či je to úplne vhodné do domáceho PC, skôr si myslím že ide o verziu pre kvázi embedded zariadenia bežiace pod Win.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa medved » 13 Okt 2019, 08:40

Pozerám, že na ebay som našiel kľúče na LTSB aj LTSC verziu.. čo to a aké rozdieli zatiaľ netuším.. o vhodnosti tiež neviem, ale láka ma to skúsiť. Tie veci čo si menoval a určite aj x ďalších som nikdy nepoužil a ani nebudem používať.. čím menej balastu tým lepšie, v tomto je win8.1 skvelá a o tých veciach navyše, človek ani nevie v podstate.. kým vo win10 ani nevravím :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=hHUPe1d ... EMFTISV-CE

aha na bežiace procesy na pozadí a využitie CPU, to je ešte o trochu menej, ako mám na win8.1 .. aj preto mi dal kamarát info, nech skúsim toto kvôli Arme, čo som nadával, ako to je odrazu nehratelne :lol:
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 13 Okt 2019, 13:38

No zakladom je mat aktualny BIOS a vsetky ovladace priamo od vyrobcu, aj ked win10 presvedcit moze byt problem. Ak sa da aktualizovat firmware, treba zaktualizovat aj ten. Ak sa "trhaju okna pri presuvani", ja to vidim na problemy s ovladacmi na grafiku alebo s nastavenim, takto by sa to jednoznacne spravat nemalo. Ak presuvas okna a trhaju sa, prejavuje sa to vytazenim niektoreho vlakna CPU? Ak hej problem bude asi vo windowse (nie v grafike), mozno bude treba len pockat, kym win10 si vsetko okolo telemetrie spracuje alebo nakesuje data do Superfetch a Prefetch a podobne. Potom on este zhromazduje milion dat pre indexovanie, Cortanu a bohvie co este, mozno ze preto je ten system na zaciatku taky pomaly...
Dalej k tomu LTSB/LTSC, je to normalny system bez zbytocnych spehovacich funkcii, urceny pre velke firmy s viac ako 1000 pocitacmi, ziadne embedded. Ale neda sa k tomu normale dostat a ani stiahnut z oficialne stranky MS. A toto je najvacsi problem tych LTSB/LTSC windowsov, ze nevies overit pravost tej instalacky (ci tam niekto nepridal virus, spyware, ransomware), to ze na nejakom fore je checksum instalacky este o pravosti absolutne nic nehovori!
Ak ani toto nepomoze, skusil by som naistalovat ovela starsie verzie, 1-2 rok stare. Ak tam bude vsetko v poriadku, tak je jasne ze v MS opat nieco posrali a treba pockat s aktualizaciou.
Staci si precitat par komentarov tu (http://www.dsl.sk/article.php?article=21992), napr:
1. Cortana je preukázaný keylogger
2. Všetka telemetria u W10 žerie 3-400MB RAM + neviditeľných 50% jedného threadu (kto si pamätá fresh W10 po aplikácii DWS tak vie, že je to nebe a dudy v svižnosti OS).
3. Napriek sundaniu aktualizácií cez 3rd party SW sa postupne vrátia a nie je možné ich zrušiť
4. Po posledných aktualizáciách nie je možné vypnúť ani bežné sračkové services ako application experience.
5. Store aj XBOX shit sa po odstránení postupne cez WU nanominuje späť.
6. Každá aktualizácia sundá funkčnosť niekoľko populárnych SW. To si samozrejme nevšimú retardi hrajúci 3 nové hry, a používajúci Word a permanentne aktualizovaný FF/Chrome.

W7 používajú rôzni ľudia. W10 iba total retardi.
Este ma napadla jedna vec, nebrzdia ta zaplatovane zranitelnosti v tom tvojom intel procesore? Ciastocne urcite, lebo novy win10 ma zaplaty na chyby v procesore typu Meltdown a Spectre a este 20 dalsich, ktore sa za ten cas objavili. Moze to znizovat vykon aj o 10%.
Ani ja este prakticke skusenosti s win10 nemam, a vidim ze to bude riadny boj.
Tu je este par dobrych clankov na upravu win10:
https://www.dasm.cz/clanek/jak-z-window ... ovy-system
https://www.dasm.cz/clanek/jak-z-window ... -system-ii
https://www.dasm.cz/clanek/blokovani-ak ... windows-10
https://www.dasm.cz/clanek/meltdown-a-s ... -procesoru
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Máj 2020, 12:01

Ahojte, ešte som objavil relatívne odľahčenú (z hľadiska bloatware-u) verziu Windows 10 Pro a to Windows 10 Pro for Workstations. Čo sa týka updatov tak tie by mali byť tak isto ako na klasickom Pro. Samozrejme je primárne pre serverové zostavy ale myslím že nemá žiadny problém ani s klasickým desktopom. Takto to vyzerá po inštalácii, takto čistý Windows 10 je proste sen :lol: (síce z nepochopiteľných dôvodov je aj tam aplikácia Xbox a Herný panel, ale stále lepšie 2 zbytočne predinštalované programy ako 20 oproti Home/Pro)
w10ws.png
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Máj 2020, 12:11

Zaujímavé, a kde to legálne zohnať na slovensku? Môže byť aj v angličtine.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Máj 2020, 12:17

Myslíš LTSC alebo Windows 10 Pro for Workstations?
Ten Pro for Workstations je súčasťou inštalačky z Microsoft stránky. Ale asi musíš sťahovať ISO a nie cez ten tool. Licenciu kúpiš normálne cez Store
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Máj 2020, 12:25

Workstations som myslel, no ale tá cena.....
A to LTSC je tiež z oficiálnych stránok? Nechcem žiadne 3rd-party buildy s "darčekom".
0

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa Sinuhet » 12 Máj 2020, 12:26

Ja by som vlastne mohol podakovat Microsoftu za prichod 10tky. Presiel som komplet na MacOS a Linux Ubuntu, windows pouzivam len sedmicku a to virtualizovanu v OS X a aj to vlastne len na uctovnictvo. To moje nema inu verziu len pre windows a ucit sa mi nejake druhe nechce.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Máj 2020, 12:28

Tak ja tiež na väčšinu vecí jablko. Ale je tu zopár vecí kde si nevyberiem. Tensorflow(apple používa AMD GPU), Visual Studio a niektoré hry.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Máj 2020, 12:31

maskrtnik01 napísal: A to LTSC je tiež z oficiálnych stránok?
Áno ale musíš zadať názov firmy. Neviem či sa to nejako overuje, možno pre stiahnutie ISO obrazu stačí napísať hocičo, neskúšal som.
https://www.microsoft.com/en-us/evalcen ... enterprise
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Win10 vs Win8.1

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 12 Máj 2020, 12:32

Ale neverím že by sa mi po skúšobnej lehote podarilo kúpiť licenciu na fiktívnu firmu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok