Win 7 strasne dlho nabieha

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Jan 2020, 22:22

Cavte,

Mam starsi NB ASUS U50V s proc. Intel Core duo s 32bit Win7 a nabehne relativne rychlo. Mam druhy novsi NB (Lenovo ideapad Y500) s proc. intel core i5-3230M 2.6GHz s 64bit Win7 a nabieha asi 2x pomalsie ako ten stary NB. (Ak potrebujete casy nabehnutia tak ich dodam). A ked uz vidim plochu a ikonky tak asi este 3-5 minut nemozem nic robit lebo sa to chova ako keby bol procesor na 100% vytazeny. Lenze 4 processory bezia cca na 15-30%.

Co to moze sposobovat? Ako sa to da odhalit? Niekde tam musi byt zadrhel.

Energy management je nastaveny na high performance, Windows je tam relativne novy, instaloval som ho pred rokom, ale moc ten PC nepouzivam, ( lebo na nom nemam ziadne programy, vsetky su na starsom), mam tam akurat solidworks 2016 (taky iny ako kupeny), a potom par free programov ako OBS Studio, MPLAB X IDE, VLC Media Player, Free Bandicut video cutter, EsetNOD32, Magic Disk, Magic Iso,Winrar.

Ovladace su tam vsetky, aspon dufam, v device manageri nie je ziaden otaznik...

Neaky napad co stym?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa misocko » 25 Jan 2020, 22:39

podobny problem som mal na notasi po naistalovani slovenskeho antiviru
po tom ako sa dana firma zachovala, uz nemam na nicom slovensky antivir, aj ked preferujem slovenske vyrobky hoci aj za vyssiu cenu :(
0

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa feros » 25 Jan 2020, 22:46

Skontroluj stav disku , Hard Disk Sentinel, Western Digital Data Lifeguard Diagnostic, alebo podobny a napríklad Wise Care 365 skontroluj čo tak zdržuje pri štarte
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa Mek » 25 Jan 2020, 22:48

Ja by som odporucal najprv kontrolu vstavanymi nastrojmi vo windows:

Kód: Vybrať všetko

chkdsk c: /f
a

Kód: Vybrať všetko

sfc /scannow
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jan 2020, 22:52

Hlavne nevieme či je tam SSD alebo HDD. U HDD je po roku od inštalácie Windowsu tento stav asi aj normálny, lebo to isté robilo aj mne, po výmene za SSD mi kontrolka disku zhasla po asi 45 sekundách (od stlačenia vypínacieho tlačítka) z pôvodných 5 minút...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Jan 2020, 23:04

Dakujem za rychle reakcie.

Neotvaral som ten NB, ale device manager mi pise ze je tam ST1000LM024 HN-M101MBB a podla google to je HDD.
po tom ako sa dana firma zachovala
Ako? Ja neviem o nicom.

feros, mek
zajtra to vyskusam a dam vediet. :thumbup: Teraz nieco stahujem.

EDIT: Kopirovanie zip suboru 2GB z C: na D: (ten isty disk ale ina particia) isla rychlosttou 30MB/s. Je to malo? Alebo akurat?
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 25 Jan 2020, 23:10, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa enigma » 25 Jan 2020, 23:07

skús vypnúť antivírus .... možno ti skenuje celý počítač , a preto je to až tak spomalené ....
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jan 2020, 23:16

romiadam napísal: EDIT: Kopirovanie zip suboru 2GB z C: na D: (ten isty disk ale ina particia) isla rychlosttou 30MB/s. Je to malo? Alebo akurat?
Na HDD je to OK.

enigma ale to by sa mu tak pomaly nezapínal keby to bol len sken PC.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Jan 2020, 23:19

Teraz som to restartol a procak bezi len na 3-5% niekedy to vybehne na 10%. Windows zvucka sa ozval v case 1:30. NB zacal byt svizny az od 4:30. Vypnem ESET a dam vediet.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jan 2020, 23:28

Stále sa sústredíš na CPU ale pomalé reakcie spôsobuje často hlavne disk, obzvlášť ak je to HDD... Pozri sa či celý ten čas nesvieti LEDka pre HDD (ak ju má), ak ju nemá tak cez Resource Monitor uvidíš využitie disku.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Jan 2020, 23:45

Mne toto vela nehovori. Vam ano?


Toto je pocas toho pomaleho nabehu.
Resource monitor.PNG
a toto ked uz je klud
Resource monitor po  5min.PNG

EDIT:
rozzipovanie 2gb suboru na hdd
Resource monitor unzip suboru na hdd.PNG
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa feros » 26 Jan 2020, 08:39

V podstate pomalé nabiehanie máva často príčinu buď
Hardware - poškodený disk , preto hard disk sentinel , ak ti ukáže čokoľvek iné ako 100% zdravie - čo najskôr vymeniť a račej do výmeny nepoužívať , ak v záložke SMART sú položky ako Raw Read Error Rate, Reallocataed Sector Count, Reallocation Event Count nenulové v stĺpci Hodnota a zdravie je 100% niečo sa z diskom deje ale nieje to kritické - treba to sledovať či tie hodnoty nerastú , ak áno pripraviť sa na výmenu, v prenosných počítačoch býva problém aj s teplotou, často pre chybnú konštrukciu počítača,
upchatý ventilátor na procesore - znižuje dovolený maximálny výkon procesora, zriedkavo vadné pamäte - ale to je často spojené aj s zo zamrznutím alebo pádom win
Software - nedokončené aktualizácie programov alebo win, snaha programov o kontakt zo serverom, defragmentácia disku, nedokončená kontroly - na to je dobrý Wise Care 365 ktorý ti ukáže ktoré programy po štarte nabiehajú ale hlavne ako dlho im to trvá , tiež ti umožní ich aj vypnúť , opatrne drž sa doporučení aby si nevypol niečo kritické pre štart alebo chod systému
Prílohy
Clip_147.jpg
Clip_148.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Jan 2020, 16:22

Ďakujem za screenshoty.
romiadam napísal: Toto je pocas toho pomaleho nabehu.
Tu si môžeš všimnúť že najväčší "Read" majú ekrn.exe a System, ktoré na druhom screene už ekrn.exe ani nie je... ekrn.exe je jadro ESETu takže to spôsobuje práve ten ESET. Skús ho úplne deaktivovať (ideálne aj odinštalovať ak sa Ti chce) a pri ďalšom reštarte by sa to už nemalo diať... Ak sa to nebude diať, tak preinštaluj ESET, ak sa to bude diať aj bez ESETu, tak už neviem. Hardvérovo by som v disku chyby nehľadal (asi preto že za 12 rokov odkedy sa venujem PC mi žiadny HDD neodišiel) ale pozretím parametrov nič nepokazíš.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 557
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa Victorio » 26 Jan 2020, 17:13

pomerne často spôsobuje spomalenie update, ak to ešte ťahá nejaké z mrkvosoftu...
napr.ak sú ešte nejaké nedoinštalované, až ich nainštaluje kompletne tak potom sa to zrýchli. ale príčin môže byť xxxxxx , od nejakého poškodeného sektora na disku po antivir.
pred pár dňami som riešil jeden ntb, ktorý sa odpájal od Wifi, problém bol v tom, že chcel updatnuť windows ale stále blokol wifi, až sa nejak podarilo "udržať" pripojené wifi dlhšie a dotiahol updaty a potom už bežal bez problému.
Komplikácia bola v tom, že sa ntb nedal pripojiť cez ethernet kábel, lebo tam zrejme bol odpálený port, alebo tiež problém s ovládačom ale to som už nedoriešil. Inak ak by sa dal pripojiť káblom, tak to stiahne updaty a nabehne aj wifi.
Mám dojem, akoby to mrkvosoft robil zámerne na základe nejakej tajnej dohody s výrobcami HW, aby ich dostali mimo prevádzku a ľudia kupovali nové PC. A aj mrkváci aj výrobcovia si prilepšia, jedni predajú soft druhí PC :evil:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Jan 2020, 17:37

Victorio napísal: Mám dojem, akoby to mrkvosoft robil zámerne na základe nejakej tajnej dohody s výrobcami HW, aby ich dostali mimo prevádzku a ľudia kupovali nové PC. A aj mrkváci aj výrobcovia si prilepšia, jedni predajú soft druhí PC :evil:
O tomto sa špekulovalo že takéto úmyslné spomalenie nastáva po poslednom update na Win7 ale nemyslím že toto je fórum konšpirátorov :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Jan 2020, 19:05

Možno konšpirácia, ale zhodou okolností mi pred pár dňami klakli sedmičky na staršom NTB.. Prestali fungovať všetky USB porty, zapojená bola len myš. Najprv som podozrieval myškábel, ale po vyskúšaní inej, kľúčov a donglov, stále nerozpoznalo zariadenie.
Odhodlal som sa k obnove z image disku cez nortonghost, ale ani po reštarte to z USB nechcelo bootovať. Podstrčil som mu teda CD z inštalačkou WIN7 a sformátoval som najprv C - part. a potom to už NG zobral z USB normálne.... Podľa mňa v tom prsty MS určite má... :evil:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa medved » 26 Jan 2020, 19:18

Viem, že práve posledná aktualizácia win7 mala aj nejaké nové "chyby", ale neviem nesledoval som to ďalej túto situáciu okolo win7. No bolo odporúčanie najnovší update odinštalovať a nechať si predošlí
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa misocko » 26 Jan 2020, 20:06

romiadam napísal:
po tom ako sa dana firma zachovala
Ako? Ja neviem o nicom.
eset, zachovali sa nie najlepsie ku mne , ked pozadovali hodiny testovania. Majo casova strata bola daleko vecsia ako cena ich produktu , a oni mi neboli ochotny presunut licenciu na iny PC kde som s tym nemal problem. u mna skoncili
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa enigma » 26 Jan 2020, 23:16

vítaj v klube . ja som tak pochodil s W7 ... mal som regulárny licencovaný . odišiel NTB ( základná doska ) . pýtal som sa či mi licencia bude platiť aj na novú základnú dosku , drzo povedali že NIE , lebo licencia je viazaná na základnú dosku , nie na počítač ako celok. odvtedy kupujem počítače výlučne bez OS a inštalujem si výlučne iba pirátsku verziu . ( ojeb.vaju ony , vraciam im istou mierou ) ....
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Win 7 strasne dlho nabieha

Príspevok od používateľa rudko » 27 Jan 2020, 02:33

Edgar napísal:Ďakujem za screenshoty.
romiadam napísal: Toto je pocas toho pomaleho nabehu.
Tu si môžeš všimnúť že najväčší "Read" majú ekrn.exe a System, ktoré na druhom screene už ekrn.exe ani nie je... ekrn.exe je jadro ESETu takže to spôsobuje práve ten ESET. Skús ho úplne deaktivovať (ideálne aj odinštalovať ak sa Ti chce) a pri ďalšom reštarte by sa to už nemalo diať... Ak sa to nebude diať, tak preinštaluj ESET, ak sa to bude diať aj bez ESETu, tak už neviem. Hardvérovo by som v disku chyby nehľadal (asi preto že za 12 rokov odkedy sa venujem PC mi žiadny HDD neodišiel) ale pozretím parametrov nič nepokazíš.
nevravim ze to eset trochu nespomaluje, ale read 46kB/s naozaj nieje zataz pre disk :-)
Moj odhad je konciaci disk alebo chyba v OS. Ak sa casto nepouziva tak mrznutie moze sposobovat napr aj pokus o update ktory moze padaat. Ale kedze cpu ani disk niesu vyraznejsie vytazene podla mna stoji za uvahu vymena disku. AK mas moznost v tom pecku vyskusat iny disk tak skus.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok