EPLAN - označenie prvkov

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Puskin
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 335
Dátum registrácie: 21 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: KNM
Kontaktovať používateľa:

EPLAN - označenie prvkov

Príspevok od používateľa Puskin » 06 Jún 2020, 18:48

Zdravím páni,
chcel by som Vás poprosiť či mi neviete poradiť s označením prvkov v sw Eplan. Potrebujem nastaviť aby označenie bolo podľa štruktúry "Číslo strany Prvok Stĺpec" Teda ak sa napr. poistka (FU) nachádza na strane č. 5 a v stĺpci 2 tak bude mať označenie 5FU2. Preddefinované automatické označenie je podľa poradia, kedy za prvok sa vkladá poradové číslo napr. FU1, FU2, FU3 atď. Neviem prísť na to kde sa to dá nastaviť.
Za odpovede ďakujem
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: EPLAN - označenie prvkov

Príspevok od používateľa Samanko » 06 Jún 2020, 19:05

0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: EPLAN - označenie prvkov

Príspevok od používateľa m6r3k » 06 Jún 2020, 19:32

Puskin napísal:"Číslo strany Prvok Stĺpec" Teda ak sa napr. poistka (FU) nachádza na strane č. 5 a v stĺpci 2 tak bude mať označenie 5FU2.
Prosím môžeš mi objasniť prečo zrovna takto značiť ? V Eplan som zelenáč ako nedozretý Rumburak, každá finta fň sa cení...
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: EPLAN - označenie prvkov

Príspevok od používateľa Samanko » 06 Jún 2020, 20:57

m6r3k

Koli prehladnosti a extremne jednoduchemu vyhladavaniu, hlavne v obsiahlejsich projektoch. V pripade RD by to zmysel moc nedavalo, ale predstav si projekt v priemysle, vyrobna hala .. je tam par stoviek zariadeni, rozvadzace, hocico .. Ked budes potrebovat najst cokolvek tak iba otvoris konkretnu stranu a pozries sa na konkretny stlpec v niekedy 1000 stranovej scheme. Vies presne kde to je a za dve sekundy to najdes. Nejde ti zariadenie 120U1 ? Otvoris stranu 120 a pozries do prveho stlpca.. potrebujes odpojit napajanie pre motor 1680M4 ? Otvoris stranu 1680, pozries do stlpca 4 aky istic mas vypnut a vypnes ho ..


..a teraz si predstav keby to tak nebolo .. :)

P.S. ako som spominal uz vyzsie .. V domovej a bytovej instalacii kde ma projekt 5 stran aj s uvodom sa to nepouziva pretoze by to iba naopak bolo zlozitejsie nez ked su standardne zaradom...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: EPLAN - označenie prvkov

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Jún 2020, 21:19

Značiť takto prvky je somarina, pretože ak kreslíš štrukturovane a oddeluješ riadenie a silovú časť, tak to bude neprehľadné.
Ja favorizujem značenie prvkov podľa bloku, o ktorý sa jedná - napr. blok 01 napájanie, blok 02 PLC a HMI, blok 03 bezpečnostná výbava a pod. Označenie prvkov skladám potom z bloku, druhu prvku a poradia, napr. 01-K1 (alebo napr. 01+S-K1, kde +S bude prvok v rozvádzači, +M na stroji). V eplane potom môžeš pokračovanie ľahko adresovať na stranu a stĺpec. Typicky sa to využíva pri napr. stykačoch, kde cievka je zakreslená niekde pri ovládaní, pri cievke je sada kontaktov a ku každemu je adresa, kde sa nachádza pokračovanie. Takto sa dá aj silová časť pekne a logicky rozdeliť.

No ale proti gustu žiaden dišputát.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: EPLAN - označenie prvkov

Príspevok od používateľa m6r3k » 06 Jún 2020, 21:57

Dik za vvsvetlenie, možno dakedy využijem. :thumbup:
0

Puskin
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 335
Dátum registrácie: 21 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: KNM
Kontaktovať používateľa:

Re: EPLAN - označenie prvkov

Príspevok od používateľa Puskin » 07 Jún 2020, 09:33

Samanko
ďakujem, podľa videa sa mi to podarilo nastaviť

dôvod takéhoto označenia je požiadavka zákazníka, a tak ako uviedol Samanko kvôli ľahkému dohľadaniu prvkov v schéme.

ešte raz vďaka
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok