Jednoduché kreslenie schém.

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Aug 2020, 06:37

Zdravím.

Na ZDŠ-ke sa spúšťa krúžok so zameraním na elektrotechniku. Na začiatok baterka, vypínače, zásúvky, relátka a súčiastky. Samozrejme 12V DC!
Ide sa proti dobe, žiadne hotové moduly z PRC, typu: "Postavol som si blikač s NE555", t.j. pripojil baterku na hotovú dosku. Samostatné myslenie a cielená hra.

Poraďte mi jednoduchý kresliaci program pod Win10, aby sa dali kresliť funkčné obvody s vypínačmi, relátkami a neskôr poprípade aj tranzistory, diódy a ostatok. PCčká nie sú žiadne delá, ale dá sa na nich v pohode robiť.
Máme aj 4 kufríky so starými Logo-Siemens a software tam ide v pohode.
Je pripravený aj kufrík TapHome automatizácia domu, ak sa niekto múdrejší nájde, nech sa učí. To nie je na škodu nikdy.

Nakoľko je povedané "ŽIADNE HRY", uvidíme či to tých záujemcov 6-9 trieda bude baviť. Preto nejdeme do toho veľa investovať...
0

Používateľov profilový obrázok
ferrari10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 24 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Prešov, Košice
Vek: 32

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa ferrari10 » 25 Aug 2020, 07:38

Pokiaľ ti ide cielene iba o kreslenie schém tak tam by som ti odporučil asi program LSD2000 je to free a s českou podporou, prípadne tam neskôr vieš urobiť aj DPS. Ma to síce staršie rozhranie, ale to by Vám pri tých delách mohlo vyhovovať. Prípadne existuje školský program EDISON veľmi pekné a realistické.

https://www.terasoft.cz/czpages/cd_edison5.htm

Neberte to ako reklamu.
0
Nikto učený z neba nespadol, ale hlúpych akoby zhadzovali.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa jezevec » 25 Aug 2020, 08:37

Jednoduchý s intuitivním ovládáním a možností tvorby vlastních prvků je Splan7. Mnoho zdejších členů jej používá.
Zde je názorná ukázka jak vypadá schéma v uvedeném programu. Jednotlivé sch. značky jsou vlastní, ty původní jsou asi o třetinu větší a nemají zvýrazněné okraje.
0

antoni
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Apr 2017, 12:08

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa antoni » 25 Aug 2020, 14:30

český ProfiCAD pro domácnost
0

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa zylo64 » 25 Aug 2020, 14:31

Ja som používal free program Formica Schematic, ktorý je v češtine. Pravdou je, že free verzia má obmedzenia v počte súčiastok pridávaných do schémy, ale na začiatok by to mohlo stačiť.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa StefanST » 25 Aug 2020, 17:25

* Samotných členov krúžku - začiatočníkov - by som spočiatku nezaťažoval učením sa programu na kreslenie schém. Podľa mňa stačí ceruzka a guma. Tak sa naučia rýchlejšie nakresliť, či obkresliť schému obvodu, ktorý ich zaujíma.
* Nech si založia štvorčekový zošit pre kreslenie schém, čo budete preberať, alebo ich zaujmú.
* Ak dostanú za "domácu úlohu" (aspoň tí šikovnejší) vymyslieť a navrhnúť vlastné zapojenie, napr. uvádzané zapojenia vypínačov, prepínačov, relátok a niečoho svietivého (LED, žiarovky), je ceruzka a guma neoceniteľná. Dá sa kresliť hocikde a netreba byť ani pri počítači.
* Pri "ručnom" kreslení sa skôr naučia rozmýšľať a porozumieť zapojeniam.
* Až keď budú chcieť prezentovať svoje výtvory (projekty) bude pre nich výhodný aj program. Vtedy to bude aj iná motivácia naučiť sa pracovať s programom, ako keď to majú na začiatku kurzu ako "povinné" začiatky.
Pre teba, samozrejme, je program pre kreslenie a tlač schém výhodný kvôli úspore času.

Asi bude viacerých zaujímať aj program vašeho krúžku - čo budete preberať, s akým časovým plánom. A neskôr aj ako sa darí - čo sa podarilo a čo nevyšlo podľa predpokladov. Aj ako sa darí udržať aktivitu a záujem členov v krúžku.
Prajem úspešnú činnosť krúžku, neustávajúci záujem, trpezlivosť a vytrvalosť členov aj vedúcich.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Aug 2020, 17:46

Uvidí sa časom, ako záujemcovia budú reagovať a akým smerom sa to bude uberať.
Sme tam na to viacerí.
Ja mám 60 a mne vždy stačil papier, ceruzka a guma. Len teraz čo nebeží v mobile je zastaralé....a to je jedna z vecí na škodu.

S vypínačom a relátkom sa dá začať vždy a to je práve tá najľahšia matematika, že 1+1==1+0=1
Neskôr som svoju časť chcel zamerať na SiemensLogo jednoduché logické myslenie AND/OR/XOR, ako aj na tú domácu automatizáciu, kde TapHome cez Android si vytvoria podmienku a väzby a spínajú si čo chcú.

Kolega niečo cez Arduino a malú LEGO robotiku a.t.ď.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Aug 2020, 19:00

Na kreslenie jednoznačne ceruzka a papier, žiadne programy,na to majú čas, keď zvládnu základy.
Ja v dielni používam na výpočty,či kreslenie návrhov, alebo akýchkolvek poznámok obyčajný kus bieleho plexiskla z podsvietenia reklamných panelov a naň píšem či kreslím, obyčajnou čiernou Centropenkou LINER 2811F, čo je taká tenká 0,3 zmazatelná fixka .
Nie je na alkoholovej báze, akže sa dá lahko prstom ,alebo navlhčeným toaleťákom zmazať ,opraviť chyby, prípadne prekresliť náčrt a je to večné, nepotrebujem kopy papierov na šmíraky. Dá sa použiť aj tenké sklo,podložené bielym papierom.
Ak to potrebujem ,,archivovať, tak si to prekreslím, či prepíšem do zošita, alebo prekreslím do skicára a vytlačím .
Vyskúšajte.
A držím ti palce,kludne by som sa išiel aj ja priučiť,zisťujem, že už zabúdam základné veci. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa oravan » 25 Aug 2020, 19:22

ideálny štvorčekový papier pre deti aj rovnú čiaru nakreslia a aj lepšie sa ím bude prekresľovať
no hádam od začiatku čo je polovodič dioda tranzistor a tak k čomu to slúži a skúsiť si postaviť nejaký blikač poprípade elektrónky základ proste od začiatku a výpočty na bok nebude to ích baviť rátania majú hodne v škole
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa Mek » 25 Aug 2020, 21:23

Tak elektronky urcite nie, tam je vyssie napatie, nic pre decka.
Inac dobre su veci co blikaju alebo hraju, takze blikace, melodicke zvonceky, prip. jednoduche radio.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa oravan » 25 Aug 2020, 21:46

ja som v škole kľudne aj elky ale nič sa nerobilo len princíp ako vlastne funguje ono to je len základ
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduché kreslenie schém.

Príspevok od používateľa technikus110 » 26 Aug 2020, 06:02

Veď práve systémovo od základu a kombinácie, ako to vlastne funguje.
Pomalý klopný obvod je blikač, dva x obvod je už policajný maják.
Zmenou kondíku je to zvuková signalizácia, dve zvukovky sú siréna.

Práve to, že skoro každý z tých "zasranov" má doma PC, tablet a MT. Nech si hľadajú témy a smerujú svoj záujem.
Nechceme to robiť striktne nalinkovaným programom typu: "Zaplatil si si, seď a trp, aj keď ťa to nebaví". A vymýšľať už vymyslené, tiež nemá svoj účel.

Je to cirkevná škola a farár je rádioamatér. Takže sa dovoláme asi aj do neba....
0

Napísať odpoveď