Cookies

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Cookies

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Dec 2020, 20:39

Cavte,

Co su presne cookies?

Uz mi poslednu dobu idu na nervy, od kedy vysiel zakon ze s tym musime suhlasit. Dotersaz sa cookies ukladali do PC bez nasho vedomia. :biggrin: Bohuzial.
Ja tomu rozumiem tak, ze je to subor co sa u mna v PC ulozi a on potom posiela rozne info s ktorymi som suhlasil o mojom PC a o mojich navstivenych stranklach ao vselicom inom pre niekoho komu patri ta stranka a pod zastiotou skvalitnovania sluzieb.

Vzdy ked navstivim neaku stranku tak treba tam suhlasit s cookies. Je tam sice niekedy moznost, ze nastavit vlastne preferencie, ale ja niekedy nemam cas citat tie veci a rozhodovat sa co nechat zapnute a co nechat nezapnute.
Neda sa to neako obist? Niektore stranky su tak prefikane ze je tam moznost len suhlasit a upravit a nemozete nesuhlasit, lebo aj v upravit su moznosti ktore sa nedaju vypnut. a ked nedam ani suhlasit ani upravit, tak nemozem prezerat stranku.

Da sa neako v PC nastavit aby som suhlasil s cookies, ale PC nedovoli ulozit do mojho PC ziadne cookies, alebo dovoli ale hned ich vymaze? v horsom pripade vymaze akonahle opustim ich webstranku?

Ak spravne chapem, cookies ostava v PC dlho a stale im posiela moje odsuhlasene informacie na ich server, je to tak?

Da sa to neako okabatit?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

21stano21
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 05 Jan 2013, 17:48
Bydlisko: ZM

Re: Cookies

Príspevok od používateľa 21stano21 » 05 Dec 2020, 21:40

Nie je to síce programovo, ale ručne ich môžeš rýchlo vymazať (v chrome) kliknutím na zámok vedľa URL -> súbory cookie -> odstrániť.
cookies.png
cookies.png (16.22 KiB) 2925 zobrazení
0
The power of Linux.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Cookies

Príspevok od používateľa Mek » 05 Dec 2020, 22:05

Som programator a pri tom pracujem obcas aj s cookies, takze viem presne co to je.
Je to normalna featura prehliadacov, ktora je tam uz roky, len posledny cas sa z toho robi strasiak.
Ked navstivis nejaku stranku, ona posle prehliadacu cookie - moze, ale nemusi, vacsina to vsak robi. Cookie je kratky retazec (ma limit co do velkosti), ktoremu sa da nastavit doba expiracie. Stranky si tak ukladaju informacie, ako ulozene nastavenia, tvoj identifikator (ak sa prihlasujes), preferencie na zapamatanie hesla a tak. Bez cookies sa ani neprihlasis, lebo protokol HTTP ako taky je bezstavovy a nepozna, kto si, lebo nevie, ci si sa predtym prihlasoval alebo nie. A cookies prave tuto bezstavovost obchadzaju.
Tak teda ked prehliadac dostane od servera cookie, ulozi si ju na disk a potom ju posiela serveru s kazdym dalsim requestom.
Mimochodom, cookies su dostupne len pre danu domenu, teda napr. google nema pristup k cookie, ktoru ulozila stranka svetelektro.
No a preco sa z toho robi strasiak - preto, lebo napr. taky google tam uklada identifikaciu, ake reklamy si videl a ake stranky pozeral a tak, aby ti mohol posunut relevantnejsiu reklamu. Kedze skripty od googlu, facebooku a pod. su zakomponovane do milion roznych webov, maju takto celkom slusny prehlad.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Cookies

Príspevok od používateľa peterple » 05 Dec 2020, 23:03

romiadam napísal:
05 Dec 2020, 20:39
Ak spravne chapem, cookies ostava v PC dlho a stale im posiela moje odsuhlasene informacie na ich server, je to tak?
Čiastočne to tak je. cookies je textový súbor do ktorého si ten kto vytvoril web na ktorý si sa pozrel môže zapísať čo chce. Odosielanie tých informácií ale nie je stále, ale iba vtedy keď pristúpiš na tú stránku znova.
Hore sú spomínali dobré veci, ale samozrejme každá vec sa dá aj zneužiť. Príklad kde to mám potvrdené že to "využívajú" na zlepšenie profitu boli letenky. Ukladali si totiž pri každom navštívení portálu na aké lety si sa pozeral. Z toho usúdili o čo máš záujem a ak si tam prišiel znova tak ti dali vyššiu cenu.

Celá šaráda ohľadom odsúhlasovania cookies je z môjho pohľadu úplný blbostan made in EU. Osobne mám od samého začiatku nastavený prehliadač tak že prijal všetky cookies a po zatvorení ich všetky vymazal. Teraz je to ale pekný opruz, lebo hádaj kam si ten súhlas ukladajú. No predsa do cookies a teda ak ideš na stánku znova tak zase chcú ten súhlas lebo žiadne cookies nenašli a preto si myslia že som tam prvý krát.
Inak je to pekná hlava 22. Ako si tam môžu uložiť môj nesúhlas s ukladaním?

Druhá vec prečo je to šaráda, je tá že google zareagoval jednoducho. Implementoval do prehliadača celý file systém a databázu Takže si teraz webeloper može na počítač ukladať čo len chce a pohodlnejšie. A google nemá problém si veci ktoré potrebujú ukladať na svoje servery, takže s tým opatrením vyšachovali malých hráčov, čo prevádzkujú weby. Google sa tomu musel iba potešiť, lebo majú dáta ktoré iní nemajú ako získať.
Cesta do pekla je vždy dláždená dobrými úmyslami.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Cookies

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Dec 2020, 23:18

Diki za reakcie.
Takze google nevie ze som videl reklamu od TME.eu, lebo k tomu nema pristup. Vie len o tom co som hladal na webe cez google. A je to len cisto o tej historii co som prezeral?
Ale napr. ak zawin sem zakomponuje ten skript (uvadzam len ako priklad pre lepsie pochopenie, neviem ci tu je alebo nie) tak google bude mat prehlad aj o tom ake reklamy som videl tu na svetelektro? Preco su tieto goolgle scripty zakomponovane na weboch? Im za to google plati?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Cookies

Príspevok od používateľa peterple » 05 Dec 2020, 23:42

Samozrejme že im za to google platí. Skripty od googlu sú iná liga oproti cookies. Tam sa ukladá dokonca aj tvoj pohyb myšou, takže si tvorca webu vie vyhodnotiť čo a ako užívateľ prešiel na čo klikol, koľko čomu venoval a tak. Všetko s cieľom maximalizovať čas strávený na ich webe. Personalizovaná reklama od google funguje na pricípe aukcie, ktorá trvá rádovo milisekundy. Ty prídeš na nejaký web. Oni vedia že si chlap v nejakom veku s nejakými záujmami a z akého si regiónu. Tak si nájdu kto za takého dá najviac ak klikne na zobrazenú reklamu. A taká sa mu pošle. Nie som si celkom istý že k tomu treba cookies. Nakoľko si zvyčajne prihlásený na nejaké konto (google, fb). Cookies sa použijú len na tých zopár asociálov čo ignorujú sociálne siete, mobilné telefóny a pod.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Cookies

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 06 Dec 2020, 05:50

A potom prišiel adblock a dal im šach mat :D tada aspon si to myslím, peterple mohol by si nám vysvetliť aj to. Inak k tým personalizovaným reklamám. Jeden čas som chodil bez adblocku alebo na fb v mobile tiež nieje adblock a ja som voči tomu asi imúnny. Bral som to ako len otravný spam. Hádzalo mi tam reklamu na tme sos disky a veci do pc na alze, ale ved naco ked nieco budem potrebovat tak tam pojdem a urcite nie do alzy ktora ma 90% veci predrazenych. Pametam si ze raz ma jedna reklama v telke zaujala lebo hovorili ze ma auto adaptivny tempomat a nevedel som co to je, tak som si to googlil, ale zeby som teraz isiel kupovat auto tak to zas nie.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Cookies

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Dec 2020, 09:50

programatorsky povedane, cookies su take user settings pre konkretnu stranku, ktore si spravuje dana stranka
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Cookies

Príspevok od používateľa peterple » 07 Dec 2020, 18:11

Čo je treba vysvetliť na adblock? Blokuje sa prístup na stránky ktoré sa považujú za škodné. Každý si to môže definovať sám, ale to je otrava tak sa niekto nájde kto ten zoznam dopĺňa a napísal skript čo to sťahuje a nastavuje. Blokovať sa dá všeličo - reklama, erotika, názory, ... Blokovanie prístupu je staré ako Praha bolo tu dávno pred adblock skriptami. A dá sa robiť na rôznych sieťových úrovniach. Hlavne preto aby to blokovaný user neprešťal.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Cookies

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Dec 2020, 22:52

Konkrétne táto stránka používa cookies, respektíve odosiela / prijíma na tieto odkazy :

script : ajax.googleapis.com
script : cdn.jsdelivr.net
script : cdnjs.cloudflare.com
script : connect.facebook.net
script : cse.google.com
image : www.facebook.com
script : www.google-analytics.com
script : www.google.com
script : www.googletagmanager.com

Cookies, nie sú v prípade samotnej stánky až takým zlom nakoľko zabepzečujú rad užitočných / potrebných funkcií pre užívateľa, napr. zapamätanie si voľby "pamätaj si ma" (aby sa nemusel človek zakaždým prihlasovať), uchovanie nastavení profilu a užívateľských preferencií, v prípade e-shopu napr. možnosť ponechania tovaru v košíku a možnosť spätného vrátenia sa k nákupu a tak dokončiť nákup. Samozrejme, spravujú aj reklamný obsah, ale iba na úrovni keď je banner vložený ako script.

Čo sa týka ADSblock - osobne ho nemám rád a nepoužívam ho, nakoľko práve reklamný obsah adsense je jedným z príjmov nás, ktorítvoríme internetový obsah (blogeri)

Táto stránka používa cookies na množstvo vecí, vrátane:

1. Registrácia a udržiavanie vašich preferencií. To zahŕňa zaistenie toho, aby ste zostali prihlásení a aby sa stránka udržala v jazyku alebo vzhľade, ktorý ste nastavili.
2. Google analytika. Toto umožňuje zistiť, ako ľudia používajú tieto stránky, a pomáhajú vylepšiť ich, poprípade sledovať zdroje návštevnosti.
3. Reklamné cookies (prípadne tretie strany). Ak táto stránka zobrazuje reklamu, môžu inzerenti nastaviť súbory cookie, aby určili, kto pozrel reklamu alebo podobné veci. Tieto cookies môžu byť nastavené tretími stranami. V takom prípade táto stránka nie je schopná tieto cookies čítať ani zapisovať.
3. Iné súbory cookie tretích strán na zdieľanie obsahu ako Facebook alebo Twitter. Tieto cookies zvyčajne nastaví tretia strana nezávisle, takže táto stránka nebude mať k nim prístup.

Odstránenie / zakázanie cookies

Správa súborov cookie a preferencií súborov cookie sa dá robiť v nastaveniach vášho prehliadača. Tu je zoznam návodov, ako to urobiť v rôznych druhoch prehliadačov:

Microsoft Internet Explorer - https://support.microsoft.com/en-gb/hel ... ge-cookies
Microsoft Edge - https://privacy.microsoft.com/en-us/win ... nd-privacy
Mozilla Firefox - https://support.mozilla.org/en-US/kb/co ... r-computer
Google Chrome - https://support.google.com/chrome/answer/95647?hl=en
Safari for macOS - https://support.apple.com/en-gb/guide/s ... i11471/mac
Safari for iOS - https://support.apple.com/en-gb/HT201265
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Napísať odpoveď