64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Atlass » 13 Feb 2021, 16:54

Zdravím,

mám starší NB Lenovo,

momentálne tam mám 32bit Win a 4GB RAM. Uvažujem však že tam nainštalujem 64bit Win a dám 8GB RAM. Podľa googlu by mal byť procesor 64bit.

Otázka znie či to bude mať nejaký efekt :-D (RAM mám z iného NB čo už doslúžil)

ide o Lenovo V370, CPU: Intel Pentium B950.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa misocko » 13 Feb 2021, 17:21

RAM tam daj , trochu to ozije. Prechod 32 na 64 bit nezbadas (teraz vsak neviem ake je obmedenie ram na 32bitoch ). Daj tam SSD disk , pojde ja novy...
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa medved » 13 Feb 2021, 17:25

Určite daj.. na 32bit je obmedzenie pod 4GB .. osekne to z RAM na 3,5GB alebo koľko.. neviem teraz presne. Akože mne v tejto chvíli len samotný prehliadač žerie 9,6GB z RAM :lol: .. keď tam bude už aj spomínaný SSD s dvojnásobnou RAM, hneď bude živší ntb.
1
Obrázok 1

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Atlass » 13 Feb 2021, 17:28

Pri 32 bit je obmedzenie 4GB RAM. Preto táto otázka... 64bit bude náročnejší na RAM tak či má takáto výmena význam.
SSD mám tiež nachystaný :-D ale tu je odpoveď jasná :-D

NB sa používa len na bežné veci ako internet a office...
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa medved » 13 Feb 2021, 19:27

Si pozri do nastavení využitie RAM, mal by si tam mať 4GB RAM, ale využívané reálne len 3,... niečo GB, pretože 32bit systém nevie využiť plných 4GB RAM.

Ako je to s náročnosťou pre RAM 32/64bit systém popravde ani neviem, niečo také počujem prvýkrát. Neriešil som to nikdy.

Ono na bežné veci využívam PC aj ja, ako je internet a office, dnes je to iba internet, msg v OS... a takto to vyzerá :lol:

Pridanie RAM a SSD spraví dosť veľa... veď uvidíš.
Prílohy
net.png
0

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Atlass » 13 Feb 2021, 23:06

Tak som nahodil win 10 64bit (predtym win7 32bit) + SSD + 8GB RAM.
A musim povedat ze na 11 rocny NB slape perfektne :-)
3
Obrázok 3

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

OT: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Feb 2021, 23:33

medved napísal:
13 Feb 2021, 19:27
Si pozri do nastavení využitie RAM, mal by si tam mať 4GB RAM, ale využívané reálne len 3,... niečo GB, pretože 32bit systém nevie využiť plných 4GB RAM.

Ako je to s náročnosťou pre RAM 32/64bit systém popravde ani neviem, niečo také počujem prvýkrát. Neriešil som to nikdy.

Ono na bežné veci využívam PC aj ja, ako je internet a office, dnes je to iba internet, msg v OS... a takto to vyzerá :lol:

Pridanie RAM a SSD spraví dosť veľa... veď uvidíš.
Zatvor ksichtošmejd a ramka sa vyprázdni :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa medved » 13 Feb 2021, 23:53

Atlass no vidíš, paráda
Drakoush mám 32GB RAM tak je mi to jedno :lol: (navyšoval som kvôli Adobe Premiere, 4K videa)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Feb 2021, 12:09

Aj 32GB zaserie. Neviem, čo za skript používajú, ale po nejakom čase to pohltí všetko, začne sekať - na akomkoľvek PC. Iné stránky to nerobia.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mimetismus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Feb 2021, 02:37

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa mimetismus » 15 Feb 2021, 02:54

Windows xp moze mat v pohode az 64gb ram.Staci si zadat do vyhladavaca "PAE 3.5+ RAM Unlock".Problem s windows xp nieje ani tak ram ale ze novsie graficke karty uz nemaju ovladace pre win xp a velmi stare ovladace su vseobecne k dispozicii pre win xp.Ja mam podobny problem s apolo lake grafikou pre win7 nakolko microsoft umyselne tlaci na nas aby sme pouzivali win10 tak intel prestal vydavat novsie ovladace pre ich graficke karty v procesoroch pre win7 pre nie az tak stare graficke karty v procesoroch.Sa to da nazvat aj kartelova dohoda tlaci na nas nielen microsoft ale aj ini aby sme sa vykaslali na starsie windowsy.Microsoft pre windows xp robi stale update.Aj tento mesiac vysiel pre windows xp update.Akurat to je update pre podniky pre armadu energetiku dopravu a bankovu sferu.A este hodne dlho budu vydavat aj nan update lebo tie zariadenia co pouziva armada nestali par dolarov a silne pochybujem ze vyhodi USA obrana niekolko stoviek miliard na prechod obrannych zbranovych systemov na win10.Jednoducho su to kecy s tym win xp ze 3.5gb a konecna.Microsoft a nim plateni predajcovia vas jednoducho cely cas klamu aby vas donutili kupovat nove technologie.
0

mimetismus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Feb 2021, 02:37

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa mimetismus » 15 Feb 2021, 03:07

Drakoush napísal:
14 Feb 2021, 12:09
Aj 32GB zaserie. Neviem, čo za skript používajú, ale po nejakom čase to pohltí všetko, začne sekať - na akomkoľvek PC. Iné stránky to nerobia.
Adobe premiere je vseobecne najhorsi program ohladom robenia videii+operacnej pameti.Ale fakt je ten ze v dnesnej dobe robit 4k alebo 3d grafiku na urovni profesionalne sa s menej ako 128gb ram neda.Napriklad side fx houdini 18.5 ma v "minimalnej konfiguracii" pre fluidne efekty ako je fotorealisticke vybuchy a horenie poziadavku 64gb ram a 4gb video ram inak neruci za spravne zobrazovanie 3d grafiky.Co sa tyka strihu videi najmenej operacnej zerie movavi video studio.Ale su aj strihove co neukladaju do ram ale strihaju surove videa priamo z hdd tak isto ako mobilne telefony bez komprimacie tie nezeru ziadnu ram.Oznacia casy postrihanych casti dlheho videa a ulozia zlepene ako celok do noveho videa na hdd.Pre rychle strihanie+spajanie videi z jedneho dlheho je to ten najlepsi sposob spracovania videia.Naco pouzivat zlozite strihove programy ked vas to nezivi len zbytocne marnite cas.Na strih a archivaciu domacich hluposti z akcnych kamier mobilov za ktore vam nik nic nezaplati je adobe premiere zbytocne komplikovana zdrzujuca frajerina.Zijeme len raz.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 15 Feb 2021, 09:25

mimetismus napísal:
15 Feb 2021, 02:54
nakolko microsoft umyselne tlaci na nas aby sme pouzivali win10 tak intel prestal vydavat novsie ovladace pre ich graficke karty v procesoroch pre win7 pre nie az tak stare graficke karty v procesoroch. Microsoft a nim plateni predajcovia vas jednoducho cely cas klamu aby vas donutili kupovat nove technologie.
Daj si dole tu alobalovu ciapku. To sa mozes stazovat, ze najnovsi hw nepodporuje win98. Jednoducho vyvoj ide stale dopredu a nema zmysel minat cas a peniaze na nieco, co je zastarale. Tiez uz sa nevyrabaju nahradne diely na 10-20 rocne telky, auta, atd.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Feb 2021, 10:45

Ja nehovorím o adobe premiere, ja hovorím o ksichtošmejde, len predošlý príspevok mi nejaký dobrák zmazal. Ja už fakt neviem, čo sa na tomto fóre deje.

Počítač v dielni nevypínam. Hádžem ho do režimu dlhodobého spánku (rozpracované dáta na HDD a klasické vypnutie celého PC). Väčšina programov ostáva otvorená, teda po prebudení sú zapnuté, jedná sa o najčastejšie používané programy, teda outlook a prehliadač.
Na jednej karte mám vždy otvorený FB a po týždni, ako je stále otvorená, tak odozva na stránke sa exponenciálne spomaľuje. Využitie RAM ide skoro po limit, ak to včas nezatvoríš, tak karta so stránkou padne na nedostatok pamäte. Deje sa to už roky, robí to na opere, na safari, na všetkom.
1
Obrázok 1
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Merak » 15 Feb 2021, 11:20

Drakoush:

lebo nejaký dobrák nahlásil tvoj príspevok ako of-topic
rozoberajú sa tu trochu iné veci oproti tomu, čo sa tu zadávateľ pýtal

vymazaný príspevok vrátený späť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Feb 2021, 14:59

V tom prípade sú všetky odpovede OT, pretože otázka bola položená, či zmena bude mať nejaký efekt - odpoveďami prípustnými sú ÁNO/NIE. Všetko ostatné je OT.

Dobráka pozdravujem, neželám mu nič zlé, iba aby dostal rozum.
5
Obrázok 5
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa medved » 16 Feb 2021, 06:44

Ono je zaujimave, ze bol zmazany prispevok pred mojim, ako OT a moj ostal. Potom dalsia konverzacia prestavala davat zmysel a ubrala sa inam.

K adobe premiere, netusim preco by to mal byt najhorsi SW na strih.. prestriedal som ich niekolko a az adobe zvitazil. Iny SW nevedel spracovavat bud 4K alebo 240fps video. Nikto tu nepisal o nastrihani nejakych rodinnych videi. Tie free SW na strih boli nepouzitelne.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Feb 2021, 18:20

Drakoush napísal:
15 Feb 2021, 10:45
Na jednej karte mám vždy otvorený FB a po týždni, ako je stále otvorená, tak odozva na stránke sa exponenciálne spomaľuje. Využitie RAM ide skoro po limit, ak to včas nezatvoríš, tak karta so stránkou padne na nedostatok pamäte. Deje sa to už roky, robí to na opere, na safari, na všetkom.
No napr. ja dávam PC len do klasického spánku a reštartujem ho preventívne cca 1x za týždeň. Ale spomalenie prehliadača vídam nielen na FB, ale aj iných stránkach. Čo sa týka FB, tak tam mi nestačí ani zatvoriť kartu, ale celý prehliadač, potom to zase ide ako predtým. Je to vraj globálny problém všetkých prehliadačov ak sú dlho otvorené... Pri tom žiadne komponenty nie sú v čase "sekania" zaťažené, je to proste nepochopiteľný problém :D
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa medved » 16 Feb 2021, 18:57

Hmm ja nič také nepozorujem aj keď mám v prehliadači cez 100 kariet a aj keď mám viac prehliadačov otvorených naraz. Na akom HW fungujete ? :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Edgar » 17 Feb 2021, 23:06

i5-3570, 20GB RAM a SATA SSD... Ale očividne to od HW nezávisí, keď ani jeden z komponentov nie je zaťažený na 100% ale proste sa ten program zasekne :D Taktiež môžem vtedy otvoriť ďalšie programy a idú normálne... Len prehliadač seká.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 64bit 8GB ram vs. 32 bit 4GB ram

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Feb 2021, 23:20

Mne to robí len ksichtošmejd, všetko ostatné funguje normálne, aj 200 kariet normálnych stránok je v pohode.
Ktovie, ako vedia narábať s operačnou pamäťou.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď