PC sa niekedy reštartuje po prebudení zo spánku

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

PC sa niekedy reštartuje po prebudení zo spánku

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Aug 2023, 02:05

Tak ešte si to uložím aj sem... Mám tu opäť jeden skvost s ktorým si posledné týždne neviem dať rady. Počítač sa po prebudení zo spánku v niektorých náhodných prípadoch reštartuje. Podotýkam iba po prebudení zo spánku, inak s ním nie je žiadny problém. Niekedy sa to udeje po pár hodinách, ale niekedy sa to nestane ani za týždeň. Asi začnem tým, že už nejakú dobu predtým sa ihneď po prebudení na lockscreene objavovala chyba procesu Screen_intf.exe s popisom "The memory could not be read."... Proces patril nejakému programu od ASUSu, tak som preinštaloval celý Armoury Crate, pre istotu som urobil memtest v trvaní cca 5,5 hodiny a výsledkom PASS a považoval som to za vybavené.... Táto chyba sa už naozaj ďalej neopakovala, ale celé sa to ešte zhoršilo, a to tak že sa po prebudení niekedy reštartuje celý Windows... Žiadny BSOD, žiadna chyba tam nie je ani po reštarte, spočiatku som si to ani nevšimol, lebo som si nepamätal, či som počítač iba uspal, alebo náhodou nevypol celý... K tomu všetkému ešte dodám, že táto zostava mala už od kúpy sporadicky zvláštne bootovanie, niekedy trvalo o jednotky sekúnd dlhšie ako inokedy, kým začala bootovať, a to isté sa niekedy dialo aj po prebudení zo spánku, ale neriešil som to... Následne som pre istotu urobil ešte ďalší memtest v trvaní vyše 30 hodín, všetko s výsledkom PASS.... Zároveň som urobil klasické kroky pre opravy Windowsu typu sfc /scannow či DISM restorehealth... Taktiež som sa dozvedel, že to môže robiť GPU, takže cez DDU som všetko odinštaloval a nainštaloval znova... Tiež aj že to môže robiť Intel ME, tak som aktualizoval Intel ME driver aj Intel ME firmware... Tak isto som preinštaloval aj BIOS, resetoval jeho nastavenia, vypol XMP, no proste všetko čo laik dokáže urobiť... No bez zmeny.
Dnes som si pozrel Históriu spoľahlivosti Windowsu a v okamihoch, kedy sa to stalo, sú tam zaznamenané chyby, že Windows prestal pracovať a Windows bol nesprávne vypnutý. Minidump má chybu "pci!PciBusInterface_GetDmaAdapter+5b", čo pre zmenu môže značiť aj chybu grafiky... Proste čistá zúfalosť... A pre uľahčenie napíšem, že Windows bol preinštalovaný... Takže z informácií, ktoré viem, usudzujem, že to môže byť prakticky akýkoľvek komponent od dosky po procesor... Na to, že som za to pred 2 rokmi vysolil dokopy 1400€ to je horšie, ako počítače ktoré som mal za desatinu tejto sumy... A samozrejme budem rád za riešenie, okrem takého, že nemám používať režim spánku 😃
 
Konfigurácia:
MB: ASUS B560M-A
CPU: Intel i5-11400
RAM: PATRIOT Viper 4 Blackout Series 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 2x, t. j. 32GB
GPU: ASUS DUAL-RTX3060-O12G-V2 (LHR)
SSD: Samsung 970 EVO PLUS 250GB
PSU: Seasonic Core GM500
obrázok.png
obrázok.png
obrázok.png
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: PC sa niekedy reštartuje po prebudení zo spánku

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Aug 2023, 19:43

..a čo hovorí baterka v útrobách PC / NTB ?? mám podobný problém - len nemám kedy rozobrať a vymeniť - a problém 2 - veď to po nastavení dátumu v Biose zase ide :lol:

Máme niekoľko "mikro" výpadkov el.en. denne v poslednej dobe - aj keď nikto nevie prečo - a NTB si robí v Biose čo chce - Staručká Toshiba - beží bez akumulátora a Bios Batery je určite "vymlátená"..čoho som si vedomí. ale niekedy je dátum relevantný, ale nepasuje čas..inokedy opačne... ale rok 2035 , alebo 2099 - prípadne rok výroby NTB - 2019 ..??
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: PC sa niekedy reštartuje po prebudení zo spánku

Príspevok od používateľa TomasNM » 18 Aug 2023, 22:31

Mne to robi (byvaly pracovny, teraz uz sukromny) notebook Dell Precision 7510 od novoty, cca 7 rokov - vtedy este s Win7. Zo zaciatku zprevadzane aj BSOD. Cas od casu sa nezobudi a iba natvrdo restartne. Treba sa s tym naucit zit a usetris kopu nervov. Berem to jednoducho tak, ze pocas spanku sa Windowsu strati nejaka informacia v RAM a nezvladne to.
Naposledy vcera rano, po par tyzdnoch uspavania.
V 2016tom stal cca 4000e.
Bohovska rada vsak?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: PC sa niekedy reštartuje po prebudení zo spánku

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Aug 2023, 00:43

mr.dred počítač som skladal komplet nový pred 2 rokmi. Tým teda nechcem povedať, že baterka nemôže byť zlá, ale ak dobre viem tak BIOS je z baterky napájaný výhradne po odpojení zdroja, inak by to malo ísť z 5V standby vetvy zdroja. A počítač bol počas toho odpojený z elektriky možno tak 5-10x :D

TomasNM tak to je riadny extrém. Síce mi to nepomohlo, ale aspoň ma svojím spôsobom uspokojila skutočnosť, že nie som na tom najhoršie :D Prečo si to vlastne nereklamoval?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: PC sa niekedy reštartuje po prebudení zo spánku

Príspevok od používateľa pablox » 19 Aug 2023, 11:39

Mne toto robí Thinkpad E540 asi od roku 2016 (kupovaný 2014). Po uspatí a pokuse o prebratie sa proste vypne, takže ho musím nanovo zapnúť s tým, že som prišiel o všetko, čo bolo otvorené.
Robilo mi to pri Ubuntu, potom som prešiel na Win a zase to isté. Menil som pokusne RAM, disk, kontroloval baterku pre BIOS. Bios som aktualizoval na najnovšiu verziu, nepomohlo.

Hľadal som aj na fórach, nič nepomohlo.

Naučil som sa s tým žiť - zakaždým vypnúť ntb a zakázať uspatie. Výrobca to už určite nebude riešiť :D
1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: PC sa niekedy reštartuje po prebudení zo spánku

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Aug 2023, 12:43

Vyskúšaj ešte inú inštalačku windowsu - inú verziu... tiež som mal kedysi nejakú ASUS MB ktorá podchvíľou mala nejaký konflikt a "spánok" sa nedal použiť vôbec... všetko sa zdanlivo povypínalo, ale zdroj do SB nevyplo... ventilátory a HDD fičali ďalej. Po nainštalovaní inej verzie (W7) to šlo normálne... Tú verziu používam teraz na všetkých domácich strojoch a bez problémov...(NTB / DeskTop)

Ten "dobrý" Win7 s aktivátorom je uložený tu https://ulozto.sk/file/BmqN47LKCOHJ/win ... yaIKWSZwIx

Certifikáty k internetu tu https://ulozto.sk/file/xPLdYkrD00S6/isr ... Efq2R0AN==

..keby náhodou niekto chcel..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď