Ohmov zákon

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 06 Dec 2009, 12:50

Patrik Varga napísal:Ak neplatí Ohmov zákon u žiarovky, tak potom neplatí ani pre vodiče, lebo aj tie sa prechodom prúdu zohrievajú a tým pádom menia svoj odpor.
Za stálej teploty, je potrebné dodať.. A tiež v obmedzenom rozsahu prúdovej hustoty, aby bola zachovaná integrita materiálu, ale to očakávame.
1. A, pre kovy celkom dobre platí

Prosím , najprv si prečítaj zadanie a potom odpovedaj ďakujem !!
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 06 Dec 2009, 12:55

Tvoje ideálne podmienky sú veľmi diskutabilné. Pretože odpor vodiča sa napríklad s ohrievaním mení temer lineárne.

Napríklad ku bodu č. 4 :? Objasni mi prosím ťa ako si to myslel.
Podľa teba teda neplatí pre nelinárne prvky Ohmov zákon ? Aký tam teda platí a čo je jeho podstatou ?

Vlastnosť materiálu závisí od kryštalickej mriežky a usporiadania elektrónov. To že napríklad wolfrám vo vlákne žiarovky má iné vlastnosti ako starý uhlík, to znamená že tam ohmov zákon neplatí ?
Prečo teda pri termistoroch (NTC, PTC) hovoríme o jeho vlastnosti - odpore pri teplote ?
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 06 Dec 2009, 13:00

ohmov zakon plati pre vsetky lin. prvky,aj ziarovka a kto mi ide tvrdit ze neplati pre ziarovku nech ide naspat na strednu studovat

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 06 Dec 2009, 13:01

ceknite http://sk.wikipedia.org/wiki/Ohmov_z%C3%A1kon

Zákon platí pre obvody zložené z lineárnych prvkov, ktorými preteká jednosmerný prúd a za ideálnych podmienok - konštantná teplota, konštantný odpor, ideálne prívodné vodiče.

aero
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 354
Dátum registrácie: 26 Okt 2009, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa aero » 06 Dec 2009, 13:02

Ohmov zákon hovorí o LINEÁRNYCH prvkoch nie o termistore!!! termistor je nelineárny lebo jeho odpor je závislý od teploty, dióda lebo jej odpor je závislý od U
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 06 Dec 2009, 13:05

Aj odpor vodiča je závislý od teploty :wink: A lineárne ....
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 06 Dec 2009, 13:06

poslem ti graf termistora?

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 06 Dec 2009, 13:08

Jacob989 napísal:Tvoje ideálne podmienky sú veľmi diskutabilné.
Napríklad ku bodu č. 4 :? Objasni mi prosím ťa ako si to myslel.
No ja som sa pýtal prvý na ten bod 0 a čakám na odpoveď
:D , ale odpoviem
Aké moje ideálne podmienky ??? ak napíšem " pre kovy celkom dobre platí "
to sú pre teba ideálne podmienky ?? Nevkladaj mi do úst čo som netvrdil!

Polovodič napr. monokryštál kremíka. Ak neveríš, že tam celkom dobre platí tak si to kukni v dákych tabuľkách, alebo sa opýtaj niekoho koho je to džob!
A prosím nie tak, že tam priložíš 50kV dôjde k prierazu a slávnostne vyhlásiš - dokázané neplatí :lol:
ps. Nikomu nechcem dokázať,že je hlúpy a nedajbože , že ja som múdrejší!!!
Ide mi o vzájomné vdelávanie a o pomoc pri riešení otázok okolo elektro :wink:
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 06 Dec 2009, 13:19

lato,tvrdis ze R je kons. vtedy plati ohm. zakon,no lenze vsetkym cim prechadza prud vyvola zmenu teploty a tym zmenu odporu,cize tu sa neda ohm.zakon uplatnit?aj ked su tie zmeny minimalne?
Naposledy upravil/-a anonym4 v 06 Dec 2009, 13:21, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 06 Dec 2009, 13:19

Ja som však myslel bod 4. Nie 0. :wink:
K bodu nula je moja odpoveď: Platí, nakoľko materiál (napr. Ortuť) je až do podmienok supravodivosti (T sa blíži k 0K) vodičom el. prúdu a má svoj odpor. Ide len o to dosiahnuť kritickú hranicu Tc.
A ešte. Supravodič má predsalen merný odpor !! Ale je tak malý a nemerateľný, že ho zanedbávame a nemá podstatný vplyv na vlastnosti pri ktorých ho používame.

V cerne majú radosť :)
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 06 Dec 2009, 13:27

Taká otázka, na čom sú postavené meracie prístroje? a prečo sa teda aktuálny orpor napr diody počíta cez ohmov zákon? Teda takto: pustím do diody 0.2V a zmerám prúd, vypočítam odpor cez ohmov zákon, pustím 0.3 V a znova zmerám prúd a znova vypočítam odpor cez ohmov zákon atď. Šak tam neplatí ohmov zákon, teda by sa pri výpočtoch nemal použiť tento vzťah podľa vás, Podľa mňa:
"v danom časovom úseku platí ohmov zákon, ak je zdroj el prúdu pripojený na nejaký odpor".
Neviem či ma dobre pochopíte.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 06 Dec 2009, 13:28

podla mna si myslel ze ohmov zakon plati v kazdom bode grafu

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 06 Dec 2009, 13:59

vztah U/I vyjadruje odpor ktory posobi proti pretekaniu prudu, vztah R je konst. vyjadruje ze U/I/ alebo ina velicina neovplyvnuje velkost odporu,aj ked ten prud je v zatvorke,pretoze prechodom prudu sa vyvinie teplo a tym sa zmeni aj odpor

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 06 Dec 2009, 14:04

killerX3 napísal:ohmov zakon plati pre vsetky lin. prvky,aj ziarovka a kto mi ide tvrdit ze neplati pre ziarovku nech ide naspat na strednu studovat
Žiarovka = lin. prvok :lol: :lol: :lol:
Myslím že si sa predviedol kto má ísť späť do školy...
To Jacob:
"K bodu nula je moja odpoveď: Platí, nakoľko materiál (napr. Ortuť) je až do podmienok supravodivosti (T sa blíži k 0K) vodičom el. prúdu a má svoj odpor".


Tak potom NIE JE supravodič - Nezavádzaj a férovo si priznaj omyl!

"A ešte. Supravodič má predsalen merný odpor !! Ale je tak malý a nemerateľný, že ho zanedbávame"
A ktomu si kde prišiel ??? Tvrdíš nemerateľný, teoreticky tiež = 0 !
Na základe čoho potom tvrdíš že má merný odpor???. Podľa teba potom aj zelená guľôčka ktorú vyrobíme môže byť červený štvorček :D
Súčasná veda má zato , že sa skutočne = 0
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 06 Dec 2009, 14:13

kubo150 napísal:Taká otázka, na čom sú postavené meracie prístroje? a prečo sa teda aktuálny orpor napr diody počíta cez ohmov zákon? Teda takto: pustím do diody 0.2V a zmerám prúd, vypočítam odpor cez ohmov zákon, pustím 0.3 V a znova zmerám prúd a znova vypočítam odpor cez ohmov zákon atď. Šak tam neplatí ohmov zákon, teda by sa pri výpočtoch nemal použiť tento vzťah podľa vás, Podľa mňa:
"v danom časovom úseku platí ohmov zákon, ak je zdroj el prúdu pripojený na nejaký odpor".
Neviem či ma dobre pochopíte.
Opakujem x-tý krát : Vzťah, že R=U/I je správny !!! ale to NIE JE Ohmov zákon aj keď sa tak na mnohých (zdaleka nie všetkých) školách vyučuje (a nenarobí škody) . A keď sa začítaš do niektorých iných príspevkov na niektorých školách sa vyučujú donebavolajúce hlúposti s pomerne vážnym dopadom na absolventov. (žiarovka - lin prvok...)
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 06 Dec 2009, 14:20

Tak mi prosímťa napíš ohmov zákon, som len začiatočník a moc toho neviem.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 06 Dec 2009, 14:23

kubo150 napísal:Tak mi prosímťa napíš ohmov zákon, som len začiatočník a moc toho neviem.
R= U/I = konšt.
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 06 Dec 2009, 14:28

uznavam ze s tou ziarovkou som zabil,ale nikto si bezne doma nerobi VA-charak. ziaroviek:P a keby som vedel ze odpor sa nemeni konst. s narastajucou teplotou tak nic take nepoviem

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 06 Dec 2009, 14:42

Lato ale ja si nemám prečo priznať chybu :) Je to predsa môj názor a za tým si stojím, chceš mi snáď vtláčať kaleráby do hlavy ? Ja tvrdím že ohmov zákon platí vždy a všade, nehľadiac na jeho presnú formu znenia.

Teraz by som už rád počul odpoveď na moju otázku. AKÝ ZÁKON TAM TEDA PLATÍ :?:

A prečo to tvrdím ? Lebo fyziku neojeb** :wink: Je to supravodič, pretože ten má definíciu citujem: "Supravodivosť je kvantovo mechanický jav, pri ktorom materiál nekladie takmer žiadny zaznamenateľný odpor prechodu elektrického prúdu, neuvoľňuje sa žiadne ohmické teplo a materiál emituje magnetické siločiary, čím odpudzuje vonkajšie magnetické pole a pri prechode prúdu sám okolo seba vytvára veľmi silné magnetické pole."

Citujem: "Merný odpor supravodiča je menší než 4.10-25 W.cm. Táto hodnota je 1017- krát menšia ako merný odpor medi pri izbovej teplote"

Elektrotechnológiu som študoval dosť dlho na to, aby som si za svojimi tvrdeniami stál. Tak isto by potom mali zmeniť vysokoškolský systéém učenia, nakoľko podávajú nepravdivé a mätúce informácie :wink:
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 06 Dec 2009, 14:45

lato napísal: Opakujem x-tý krát : Vzťah, že R=U/I je správny !!! ale to NIE JE Ohmov zákon aj keď sa tak na mnohých (zdaleka nie všetkých) školách vyučuje (a nenarobí škody) ....
lato napísal:
kubo150 napísal:Tak mi prosímťa napíš ohmov zákon, som len začiatočník a moc toho neviem.
R= U/I = konšt.
Tak už som zmetený :cry: . Raz napíšeš že to nieje ohmov zákon(*), a keď chcem aby si mi ho napísal tak je to ono :cry: .




*>> Napísal som v danom časovom úseku, tj. R sa nemení ak už to je ten rozdiel.
Preto tam bola aj tá poznámka, neviem či ma pochopíte :?:
Skoro celkom pekne to vystihol killerX3 s tým grafom
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď