DPA110 - legenda žije

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 22 Jún 2010, 16:15

Jo tak na to já třeba nemám ale dobrá i tak platí že se dá k předlohám dostat.
0
DPA330Mk4

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 16:16

Když si nechávám dělat desky u Kohouta tak si je automaticky nechávám postříbřit a vyvrtat. Těch pár korun navíc mi nestojí za to abych se s tím patlal doma.

Robio a co by sis představoval abych pro to udělal? Dal lidem všechno až pod rypák? Já jsem jen opakovaně upozornil na tuhle konstrukci a když to nikoho nezajímalo tak já jim to do chřtánu cpát nebudu. Neřekl jsem že mi to vadí, jen můžu maximálně kroutit hlavou. OPstatně se podívej - tady přímo na webu je slušná předloha na desku na LM1875 a kolik lidí to už postavilo přesto že jsem an to opakovaně upozorňoval? A kolik lidí mezitím pořád koukalo po debilních konstrukcích s různými TDAčky? Prostě když někdo nechce tak nechce.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 16:21

Lenže to je jednoa skupina a potom je druhá skupina ktorá sa už pozerá po kvalite...

A povedz mi ako sa bežný človek dostane k takej predlohe...kým ju získa, tak to 10x vzdá.

Thales, (príklad) niekto kto si v živote postaví pár stavebník a elektronika ho moc nezaujíma a venuje sa jej len výnimočne a chce si postaviť nejaký ten zosilňovač, pretože si povie že by to mohol zvládnuť, tak si nevyberie predsa DPA alebo Leach ale pozerá po LM, TDA, pretože to má jednoduchú konštrukciu, žiadne nastavovačky a minimum vedľajších súčiastok a plus nejaké ochrany, ktoré fungujú tak na pol palca.

Táto debata nikam nevedie...Ja DPA stavať nejdem, pretože to ani nepotrebujem a válalo by sa mi to na stole...Ten kto sa na to zameria, je jasné že po nejakom čase sa dostane ku všetkému ale nie každému tento spôsob ulahodí, tak sa prichýli k inej konštrukcií.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 22 Jún 2010, 16:28

CCA půl roku na zpět jsem se ještě zaboríál TDAčkama pak díky Thalese přišel zlom za který mu blahořečním.Dnes se na TDA ani nepodívám když vím jak krásný zesík se dá postavit za téměř stejné peníze...Začal jsem pátrat po DPA110 cca za hodinu a půj jsem měl podklady a záleželo to na tom jak lidé kterým jsem psal budou ochotní a jak odepíšou byl jsem rozhodnutý pro 110 ale když mi šéf z práce dal neosazené desky, origo dokumentaci k 220 bylo to jasné...Nebavím se ale o 220 ale o tom jak já ňouma jsem přišel k Dokumentaci 110.Jasně že nikdo stavět DPA nebude když se to nijak nerozvádí nebo tak a dokola se tu řeší LM a uni50.Jsem za to s Thalesem že by to tu mělo mít rozmanitos a lepší příležitost k rozmanitosti než DPA neznám...Co mi však hlava nebere proč tak dobrý zesilovač za moc dobrý peníz meteme pod kobereček.....
0
DPA330Mk4

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 16:32

Až do tohoto threadu jsem si nikdy nevšimnul že by se někdo po předloze nebo kde tu desku získá ptal. Tak když se neptal asi neměl zájem. Když se sice o elektroniku někdo vyloženě nezajímá a chce švába proč když se tu už milinkrát probralo že LM1875 je lepší než TDA a že ej lepší simetrické napájení tak proč se tu zas a znovu dokola objevují nesimetricky napájená TDA2030 ? Proč se staví TDA7294 když se tu už mnohokrát probralo že TDA7293 jsou spolehlivější a je z nich možno vyždímat víc? Je spousta věcí kterým nerozumím já ale nejsem líný se informovat než se do toho finálně pustím. A nebo se alespoń informuju o tom kde se informovat. Tohle je jen o přístupu.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 16:32

Ja si myslím že nikto ho pod pokerček nemetie...To vôbec ...a rozmanitosť sú aj tie TDA a LM...predsa keby sa ti riešil len Leach a DPA a ko na iných fórach tak by to bolo to isté...

Mňa osobne by potešilo keby niekto hodil nejaké DPA do sekcie MV. Jeden tam tuší je...ale to je málo.

Thales, tak aj som sa veľa krát pýtal na predlohy...a nikto nebol ochotný...pretože cudziemu človeku to proste nedajú.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JAKUB G » 22 Jún 2010, 16:41

Ma seriete. Nechcem nič pajcovať ale asi tú 110 prekreslím, keďže sa jedná o free verziu.
Neviem ako to je v tom novom AR ale dočítal som sa, že to radšej nestavať. Najhoršie na to je, že samotný PD o tom absolútne nič nevie. Takýchto ľudí by som strieľal.
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 16:48

Ano i TDA a LM jsou rozmanitost ale těch horších už bylo postavených dost - je čas se zaměřit na ty lepší věci. Je to úplně to samé jako vývoj na Audiowebu. Dříve se stavělo z různých blbovin než se přišlo na to že existují repráky od Tesly/TVM a do party přibrali Tonsil. Tak všichni hromadně stavěli a koumali bedny z TVM. Když se přišlo na to že mají své limity přešlo se na kvalittnější matroš a teď lidi nemají problém prolézat zahraniční weby a vymýšlet co si zas pořídí za nové repráky. Prostě dnes už existuje rozmanitost napříč všemi směry. Tady to chce udělat totéž. Kolik variací zesilovačů se to tu vlastně staví? Kolik prstů na rukou zbyde? Tak si to spočítáme ano? Máme tu TDA20x0 (jasný vítěz v četnosti), pak se tu objevili LM3886, TDA7294 (žeby svatá trojice?). S velikým odstupem pak TDA1562Q LM1875, Leach. Všechno ostatní se tu objevilo jen ve stopovém množství - TDA8560Q, MBA810, MDA2020. Nádhera - jedenm lepší jak druhý. A zapoměl jsem na ten úžasně bezpečný a stabilní mosfetový nesmysl. Pokud se to vyskytlo něco jiného tak opravdu v kusovém množství a zapadlo to prachem a dnes už o tom nikdo ani neví. A to nemluvím o provedení většiny těch veleděl. No to je fakt paráda. Možná že se vám zdá že jsem zlej. Nejsem zlej ale když v tom nebudu šťourat tak kde bude ta motivace koukat po lepších věcech a dělat je pořádně? Když to dělat nebudu budete ty pitomá TDAčka stavět až do smrti.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 16:54

Tak si spočítaj taký slovenek...koľko tých prstov ti ostane...
Samozrejme ja som za...prečo nie...DPA sú výborné zosilňovače vždy si rád pozriem nejakú konštrukciu...

Ono veľa ľudí vsádza na overené veci a nechce moc špekulovať...(nehovorím že DPA je špekulovanie)

A čo také ešte by si si predstavoval ?? TPA6120 alebo LM4870 ? Predsa aj jožiho JPA100 a UNI50 je nová vec.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Jún 2010, 16:56

DPA110 je 50W zosilovač?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 16:59

Ano.

A kolik lidí to už reálně postavilo? Zatím všichni jen mluví - v sekci můj výrobek jsem to neviděl.

Je to normálně zveřejněná a plně funkční a hlavně bezproblémová konstrukce.
0
Naposledy upravil/-a Thales v 25 Jún 2010, 02:21, upravené celkom 2 krát.
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JAKUB G » 22 Jún 2010, 17:00

Treba si uvedomiť aj fakt, že veľa ľudí je tu mladých a začínajúcich. Keď takému človeku napíšeš, že si má postaviť DPA , chudák nevie čo to je.
Pritom s TDAčkami MBAčkami a inými sa stretávajú aj v školách.
Osobne si myslím, že to nikdy nebude tak, že sa hneď budú stavať DPAčka. Každý musí nieako začať.
BTW: ja som začal na MBA moduloch zo starých TV, a žijem:)
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 17:02

Thales, si sediš na očiach...som povedal že DPA nieje špekulácia... a ty napíšeš, čo je DPA za špekuláciu..

AK je to tak bezproblémová a free verzia, tak prečo toho nieje plný net...no, vidíš. Niekde ten problém je.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 17:09

protože v době zveřejnění žádný Net ještě nebyl. Nicméně na netu běhají skeny z AR. Část je například na http://www.zewel.tuliscz.com/dpa110.php ale existují i další materiály. Jak vidět Martens nebyl líný a dokázal si je najít. Když bude kam to sem trvale nasypat tak není problém to tam dát.

Jakube já nechci aby začátečník hned stavěl DPA. Ale když už někdo kouká po trandech je to dobrý kandidát. Osobně bych si postup u začátečníka představoval asi takl že přijde, omrkne co a jak, mrkne do threadu můj výrobek aby věděl za co jiní dostali pojeb a čemu se vyhnout, utvoří si nějakou představu, poradí se. Pak si jako prvotinu udělá tu desku na LM1875 co je jako free uvolněná tady na fóru. ta je jednak udělaná celkem pěkně a jednak je výsledkem činnosti na fóru - není to žádné vykrádání. Ideální kandidát. Desku si osadí a jako ostest si do níá dá místo LMka třeba TDA2030 nebo nějaký jeho klon kterých je všude plno, za pár korun nebo zadara (např. A2030 ze sběrného dvora) aby si otestoval holou chodivost. když to odpráskne škoda nebude. pak si pořeší mechabniku a co a jak bude dělat dál. Až bude hotovo a bude si jistý že to neodpráskne vymění TDAčko za LM1875 čímž zabije dvě mouchy jednou ranou - naučí se základním pracem, pokud něco oddělá škoda nebude veliká a přitom se dostane k alespoň malinko slušné kvalitě. Zvonec - pohádky je konec. Pokud se bude chtít za čas mrknout po ěnčem tranzistorovém hupne na DPA110. Výkon vyhovující, kvalita také (uslyší zřetelný rozdíl oproti šmejdské spotřebce), cenově je to jen pár korun navíc - nioc co by šlověka zruinovalo a ještě se přitom vyhne experimentům s debilníma mosfetovýma a jinýma pojebanýma konstrukcema. Opět zvonec konec - všechno dobře dopadlo. Je to problém?
0
Naposledy upravil/-a Thales v 22 Jún 2010, 17:21, upravené celkom 1 krát.
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 17:17

Lenže tá schéma sama o sebe je úplne na nič...Pretože doska robí z toho zosilňovača to čo je. Ja sa nehádam že sa nedá zohnať...ja som sa pýtal kadekoho, no nikto nemal záujem pomôcť.

Však keď to ide tam pekne zohnať a je to free tak sem hoď dosku z 110.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 17:24

deska nebyla od začátku free ale později byla s tichým souhlasem uvolněna pro šíření bokem. Proto jí Kohout může volně dělat. kdyby k tomu autor souhlas nedal nemohl by. Stejným způsobem se i bokem šíří předloha desky. Sice ne v moc veliké kvalitě ale šíří. DPS se podle toho udělat dá. Budiž dám ti sem návrh (když to někdo HEZKY překreslí nebude to na škodu). Zase vepřo líný a všechno až pod rypák co? Co dál šéfe?
Prílohy
DPA110_predloha.pdf
(421.72 KiB) 572 stiahnutí
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 17:29

Tak na 50W/4 je to dosť veľká doska...

Aké všetko až pod ripák...keď to bereš takto, tak sa môžeš dištancovať...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 22 Jún 2010, 17:30

Thales:
toto si mal urobit uz na samom zaciatku a dat nam ostatnym cas na realizaciu...
skusim sa opytat sinclaira ci bi mi neurobil sadu na dva konce a hotovo...
0

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 22 Jún 2010, 17:33

Dal šéfe tu dej prosím osazovák a celou tu dokumentaci prosím:D:D:DNé dělám si prdel.:D
0
DPA330Mk4

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 17:34

Už to řeším se Zawinem.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď