Zdroje ziarenia

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jan 2013, 21:12

Ale, ked uz sme zacali, vratme sa k tomu uranu238, preco ma tak vyrazne dlhsiu dobu rozpadu oproti U235 ? Ako, da sa k tomu napisat nieco viac, nez len ze koli inej konfiguracii jadra ? Vseobecne od coho zavisi, z jadroveho pohladu, polcas rozpadu ? Lebo fajn, mame ine jadro, mame iny polcas, ale preco ? Protony sa odpudzuju a neutrony ich "lepia", no dobre, ale neni tam nieco viac ? Preco sa hovori o akychsi "ostrovoch" stability pri extra tazkych zatial fiktivnych jadrach ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Split

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa Split » 22 Jan 2013, 21:21

misho napísal:
Split napísal:praveze nie.. novovzniknute vyzaruju alfa alebo beta az po olovo (urcity izotop, neviem presne ktory) a potom to je uz stabilne... kvoli rozpadovemu radu uranu...
Takze ono sa to rozpada na atomy ktore niesu excitovane? (neviem, preto sa pytam)
alfa rozpadom sa jadro zbavi dvoch protonov a dvoch neutronov.. pokial vzniknute jadro citi, ze by este mohlo stratit trocha vahy tak "vyprdne" dalsiu alfa casticu alebo nejaky ten proton sa zmeni na neutron alebo naopak pricom sa vyluci beta castica.. toto pokracuje az kym sa nezbavi tolkych protonov a neutronov km nebude citit ze je stabilne...

preco ma 238 vyraznie vyssiu dobu rozpadu? Kvantova mechanika... Da sa to predstavit tak, ze castica je vnutri uvaznena za dverami a podla toho, nakolko je to jadro stabilne dovtedy musi do dveri trieskat aby sa dostala von... primitivne povedane... nie je to take jednoduche vysvetlit to presne...

preco sa hovori o ostrovoch stability? Bolo to predpovedane prave vzhladom na to tvoje "lepenie" neutronmi ze v podstate by mali existovat konfiguracie protonov a neutronov, ktore by mali drzat jadro pokope (aspon chvilu).. ono budes sa divit ale na stiepenie uranu sa doslo prave tak, ze pani Meitnerova sa snazila len trosicka "naflusat" neutron na uran ale zakazdym sa jej rozpadol.. voila: stiepenie jadier uranu spomalenymi neutronmi... ona sa v podstate pokusala vytvarat tieto nove jadra, bohuzial vytvaraju sa uplne inak...

vseobecne, preco je tomu tak, ze jadra drzia pokope , tak o tom hovori Yukawov model jadra (alebo ako sa tomu nadava).. Yukawa za to dostal aj nobelovku, cekni to na wikipedii...

ze ci to e naozaj pravda niekto nevie... teorie boli aj o urychlovani rozpadu a vplyv na rozpad jadier oznymi faktormi... zatial sa myslim ze podarilo stimulovanou emisiou ziarenia (LASER) ovplyvnit rozpad beta ziarica (neviem presne ktoreho) o asi 1% doby polpremeny...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jan 2013, 21:31

Tak, lepenie som pouzil ako myslim najnazornejsi priklad co tam tie neutrony vlstne robia :) Teda, neze by nerobili aj ine veci :D
No jasne, cize kvantova mechanika, tunelovy efekt atd. Ono je to zaujimave samo o sebe a kvantova chromodynamika je uz ina liga :D
Ale prave ma napadlo, ze kedze gama ziarenie je prechod z excitovaneho jadorveho stavu do zakladneho, ci by sa, aspon teoreticky, takyto pochod nedal spravit stimulovany, rovnako ako v atomovom obale. Aj ked, zrejme to je hlupost a jadro samo o sebe okamzite prechadza do zakladneho stavu, cize o nejakych kvazistabilnych stavoch tam asi rec nebude, ako v pripade lasera. Ale aspon teoreticky, ak by bolo jadro excitovane a v tom momente by pohltilo "vhodny" (zas pouzijem jednoduchy slovnik, kedze iny nemam :D ) gama foto, ci by aspon teoreticky uvolnilo "rovnaky". Podobne ako laser. Tym by sa dal skonstruovat nieco ako GASER (gama kvantovy generator ) :lol:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Split

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa Split » 22 Jan 2013, 21:37

uff to by vedeli skor asi pani na matfyze (skusim sa spytat najblizsie jedneho pana ktory vystudoval jadrovku a subjadrovku).. ale predpokladam ze stimulacii to nepomoze... spytam sa a uvidim...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Jan 2013, 21:41

Ako, to ma len tak napadlo, ci sa tie fotony aspon teoreticky spravaju podobne v jadre ako v obale. Teda ci by teoreticky mohli stimulovat excitovane jadro. Samozrejme v praxi to je zrejme uplne nepouzitelne, kedze je asi nemozne len tak vo vhodny okamih nabudit naraz makroskopicke mnozstvo jadier a v tom uskutocnit stimulovanu emisiu.
Ale to uz som sa, pravda, trocha odklonil od povodnej temy :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Jan 2013, 12:35

no hej odklonil, pôvodne to mala byť otázka
Split napísal: Kolko by ste tam museli stat aby sa Vam nieco stalo?

odpoveď je :32345 životov.

a teraz sa tu začne rozoberať že či to je o 1000 viac, alebo mnej ....

zle zaradená téma, ak si chcel pokecať o rádioaktivite, ta si to mal dať do "Voľná téma" a možno by sa tam našlo aj viac ľudí, ktorých to zaujíma.
0

Split

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa Split » 23 Jan 2013, 18:37

eech dobre koncim, vidim ze aj tak akykolvek zaujem tu javi len spin, ty si tu za "party poopera" takze koncim.. napisem nejakemu modovi nech to zmaze

a nie, nie som urazeny, len si ma znechutil...

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Jan 2013, 18:46

ale to som nechcel, len si tu spravil súťaž a z toho vyplynulo že vlastne sa o tom chceš pobaviť. ak by si to dal hneď do správnej témy, ja by som sa neozval a možno by ste kecali viacerí. ja som to nemyslel zle.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zdroje ziarenia

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2013, 22:30

Neboj , už sa tu objavil Lato a on si to určite všimne a ako vieme je to odborník na radioaktivitu a veci podobné takže sa ise chytí.
Ale potom sa to dá určite presunúť niekde ,alebo premenovať a debata môže plynúúúúúť....Však Lato?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď