Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Elektrotechnik §21 podla vyhlasky

Príspevok od používateľa Drummer » 06 Aug 2013, 21:40

Rudy, práveže u nás SOŠT Sekčov, nás učili, aj keď sa to naučila iba tretina ale budiš :) , základné súvislosti, čo je kde ako sa to využíva, také praktické teórie nám tam dávali... kde sú najčastejšie chyby, aké banality robia "skúsený" elektrotechnici a tak :) takže prehľad mame, a už keď tak si niečo doštudovať z tej knihy čo treba ale vlastne všetko bolo v škole prebraté, len "jemne pod povrch", avšak kto chcel viac a pýtal sa, dozvedel sa a bol zdžubaný kolektívom že veľa chce :?

Stalo sa aj že nám nevedeli na danú "super-teoretickú" otázku odpovedať :D ale tak stáva sa niekedy.

Najlepšie sa naučí každý v praxi, ak niečo zapojí, povie si dobre, toto nikoho nezabije, je to zaistené... všecko ťip-ťop, podstivá robota.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrotechnik §21 podla vyhlasky

Príspevok od používateľa Merak » 07 Aug 2013, 14:06

samotná fyzika nestačí. keď som vyučoval na SPŠ - strojnícka na Fajnorovom nábreží, teda po našom Fajnorka, tak som vyučoval TISkárov v druhom ročníku predmet Elektrotechnika pre neelektrotechnikov
- elektrostatické pole, kondenzátor, princíp a tak, Joulov - Lenzov zákon
- elektromagnetické pole, cievka, princíp a tak, pravidlá pravej ruky a pravidlo ľavej ruky
- zdroj elektrickej energie, akumulátor, princíp a tak
- jednosmerné a striedavé napätia a prúdy - Kirchhofove zákony
- základné súčiastky - pasívne a aktívne
- niečo o automatizácii a meraní el. veličín
- taktiež sme mali laboratórne cvičenia, kde sa prakticky meralo
- napätie
- prúd
- odpor lineárnej a nelineárnej záťaže - VA charakteristika n porovnanie
- výkon
- meranie na osciloskope - VA charakteristika diódy
myslím že niektoré veci sa na fyzike až tak nepreberajú
nehovorím, že si pamätám všetky vzorce, ale snažil som sa ich aspoň chápať, na akom princípe sú založené
čo sa týka oblasti vedomostí elektrotechnika, tak je to jedno pre §21, §22 a pre §23, lebo otázky sú rovnaké, len prax robí rozdiel
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrotechnik §21 podla vyhlasky

Príspevok od používateľa marek181818 » 24 Aug 2013, 22:20

tak chcel by som sa orientacne otestovat co som si zapamatal aj co nie pri citani knihy el. sposobilost na testoch tu http://ets.adlerka.sk/test.php?k=normy&pk=311 len mam dojem ze to nejak blbne napr niektore otazky aj ked vyskusam vsetky odpovede a,b,c,d tak ich ukaze ako nespravne neviem preco robil tam niekto test ?dik
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrotechnik §21 podla vyhlasky

Príspevok od používateľa Merak » 24 Aug 2013, 22:48

asi to je tým, že niektoré otázky majú viac ako jednu odpoveď:
1 - bc
10 - cd
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

oravan

Re: Elektrotechnik §21 podla vyhlasky

Príspevok od používateľa oravan » 24 Aug 2013, 23:41

kolegovia je na prípravu knižka od p.MERAVY je tam všetko norma a vysvetlenie ja mám skušku 26 v poctate mi je naniť taka vysoká skuška ale na skuškach som potil krv škola pripravuje len to základne a žiaci ,ktory pridu do praxe nič nesmu až po zvíšeni kvalifikacie ono došiel k nam do servisu chlapec po škole ale ten nevie ani podla schemy zapojit merací prístroj na baterku a odmerat tak napriklad 1.5V a to nevravím o funkcii sučiastok a otatných obvodou terz sa pýtam škola nepripravi človeka alebo nezáujem o prácu myslim si osobne je tu na fore pár šikovnych ludí nebudem menovat ale su ozaj šikovny i ked po tolkych rokoch ich to možno všetko omrzí a príde rutina

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrotechnik §21 podla vyhlasky

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Aug 2013, 09:46

vsak tu knizku mam aj s chybami ci pravopisnymi sem-tam, ale aj znacenim napr neviem presne kde to uz bolo spominalo sa tam napatie no jedno bolo napr 230AV a druhe 400AC AV niekto zle pisal :D AV je aj videosignal teda rezim.Ja by som spravil inu knizku teda este doplnil par veci teda vsetko vo by mal elektrikar vediet, napr.Oznacovanie vypinacov, daco o stykacoch, oznacovanie vsetkych poistiek - farebne
nejake schemy ako sa co zapaja myslim instalacie , svetla z jedneho miesta viac miest atd, orientacia v elektrodokumentacii teda citanie vykresovej dokumentacie urcite by toho bolo dost .Len knizka by mala asi min 1000 stran :D Knizka je teraz zamerana viac len na bezpecnost .Asi tak

Spytam sa este raz robil tu niekto tento rok, alebo minuly vyhlasku? A Merak viem ze ty ano ale nech sa aj druhy ozvu, diky :D :D
nech sa mi zve cez SS
0

chudobis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Máj 2015, 10:51

Paragraf 21

Príspevok od používateľa chudobis » 04 Máj 2015, 10:54

Zdravím niečo som sa tu už dočítal o 21.. som vyučený mechanik PC sieti a po mature som mal možnosť si spraviť 21 na škole nevyužil som to hluposť je hluposť no a teraz ju potrebujem chcem sa spýtať kde by som mohol najsť nejaké materiály na študovanie kedže 21 mi nedaju len tak potrebujem sa na nu najprv pripraviť žiadne veci zo školy už davno nemam odporučíte mi nejaku knihu alebo existuje nejaka verzia testov ako napr. pri autoškole ? Dakujem za pomoc
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Paragraf 21

Príspevok od používateľa psichac » 04 Máj 2015, 11:00

knižka od pána Meravého, Elektrotechnická spôsobilosť pre elektrikárov napríklad.
Prípadne sa popýtaj spolužiakov ktorý to využili, či ešte nemajú podklady.

a čiarky/bodky by nezaškodilo používať...
A bolo by fajn keby si uviedol z kade si (stačí okres) aby ta kolegovia mohli nasmerovať n nejakú tú organizáciu. Inak škoda je to, ak si to mal bezplatne tak bola naozaj škoda nevyužiť to.
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

chudobis
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Máj 2015, 10:51

Re: Paragraf 21

Príspevok od používateľa chudobis » 04 Máj 2015, 11:03

no píšem to tak na rychlo nedávam všade ani makcene atd.. lebo sa dakam ponahlam len potrebujem vedieť čo všetko na to treba no lutujem toho disť že som si to nespravil....... a som s Bratislavy a nechcem sa teraz ešte prihlásiť na ten kurz lebo vedomosti mi vypadli a ešte by som nahodou nespravil ten kurz a 100e by bolo fuč musím sa na to najprv dobre pirpraviť.

Našiel som na internete niečo takéto je to platné? :

http://www.spseke.sk/kabinety/els_testove_otazky.pdf
0

miroslavus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03 Okt 2015, 22:12

Ako získať §21

Príspevok od používateľa miroslavus » 03 Okt 2015, 22:22

Čaute, viem že tu už táto téma bola ale ja mám trochu inú otázku. Skončil som gymnázium a zistil som že na osvedčenie podľa § 21 portebujem mať ukončené štúdijum v elektrotechnickom odbore. elektronike sa ako hobby venujem roky a veľmi rád by som sa v tejto oblasti zamestnal. Kedže mám gymnázium tak ho nedostanem :cry: . Nevie niekto či sa nedá toto osvedčenie získať aj inač. Existuje spôsob ako to obísť?

! Otázka na získanie §21 už bola preberaná,nie je potreba vytvárať novú tému,viď pravidlo "2 ) Predtým ako pridáte príspevok na fórum pozrite si pomocou tlačidla hľadať, či sa daná tematika nepreberala už predtým."Téma bola presunutá tam,kde patrí a jednotlivé témy boli zlúčené a bola vytvorená jednotná téma. upravil: 4.10.2015 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: § 21 Elektrotechnik

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 03 Okt 2015, 22:24

Chod na ucnovku, ziskas vyucny list a za 3 roky to mas. Alebo chod na elektro vysku.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: § 21 Elektrotechnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Okt 2015, 22:26

Alebo ešte lepšie na VŠ. Mať len gympel je slabota. Gympel je predpríprava na VŠ. Dokonca už aj mať úplne stredné vzdelanie je dnes slabota... Bohužiaľ.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: § 21 Elektrotechnik

Príspevok od používateľa Bizo » 03 Okt 2015, 22:43

je ešte jedna forma nazýva sa Elektrotechnické minimum - pre osoby bez elektrotechnického vzdelania http://www.skolenia.sk/d-75824/elektrot ... nie-zilina
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: § 21 Elektrotechnik

Príspevok od používateľa oravan » 03 Okt 2015, 22:45

Žiaľ nemáš pravdu s VŠ,tam letia len určité odbory a uchytiť sa je veľmi ťažká vec.Ak by si bol dobrý ITčkár,tak nemáš problém ani so strednou školou a firma skôr preferuje stredoškoláka ako VŠ,prečo asi na to netreba odpovedať.Nedávno som bol na školení o GSM sieti ako aj ústredne,je to v podstate primitívne zariadenie,ale uživí to šikovných programátorov.Celý systém kontroluje PC a soft tam stále ide do predu.Čo sa týka technického kádra,všetko je obsadené so strednou školou.Ideálna z BB je spojová škola,špeciálne zameraná na tieto prostredia.

! Oprava gramatiky. Téma prečistená od OT. upravil: 4.10.2015 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: § 21 Elektrotechnik

Príspevok od používateľa juraj77 » 04 Okt 2015, 09:14

Drakoush napísal:Alebo ešte lepšie na VŠ. Mať len gympel je slabota. Gympel je predpríprava na VŠ. Dokonca už aj mať úplne stredné vzdelanie je dnes slabota... Bohužiaľ.

bohužial na Slovensku už aj upratovačky musia mať minimálne strednú školu s dlhoročnou praxou... :confused:
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ako získať §21

Príspevok od používateľa Jirka84 » 04 Okt 2015, 09:22

To Bizo,
taková školení by neměla být uznávána pro lidi bez základního vzdělání v elektrooboru. Elektrotechnické minimum by mělo sloužit pro osoby pouze poučené, aby si tyto byly VĚDOMY, že "práce pod napětím" je opravdu jen pro osoby znalé v oboru elektro. Pokud třeba vš student neumí ani její základy, pak ani na elektro vš nepatří. Nemá mít podle mého názoru ani přístup k zařízení pod napětím, natož aby získal na takovou práci ŽL s oprávněním. Jde přece jenom o elektřinu (od MN až po VVN). Proč jsou asi tabulky "Pod napětím, životu nebezpečné..." Začínají takto pracovat už i zedníci s tím, že "šak ja zasuvku viem zapojit" a pak je kope míchačka na beton. Nebo máš lepší nápad, jak "zapojit do zásuvky" všechny, co poznají jakýkoliv drát ? :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Bizo » 04 Okt 2015, 09:47

Jirka nie som ani ja zástancom tejto alternatívy vzdelávania keď som čítal ten rozsah vyučujúcich hodín tak sa mi to zdá nedostačujúce a neviem si predstaviť ako niekto takýto by mi robil el.inštaláciu v dome.Ale hold na slovensku máme na všetko riešenia a keď chceš byt elektrikár tak ti stačí chodiť 12dní na kurz ,smutné ale realita .Na druhej strane sú ľudia ktorých to baví a koníček sa im pretvoril na prácu elektrikára a v mladosti si vybrali zlý obor,cestu.Ale aj napriek tomu je 118 vyučovacích hodín žalostne málo.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ako získať §21

Príspevok od používateľa Merak » 04 Okt 2015, 19:39

miroslavus napísal:Čaute, viem že tu už táto téma bola ale ja mám trochu inú otázku. Skončil som gymnázium a zistil som že na osvedčenie podľa § 21 portebujem mať ukončené štúdijum v elektrotechnickom odbore. elektronike sa ako hobby venujem roky a veľmi rád by som sa v tejto oblasti zamestnal. Kedže mám gymnázium tak ho nedostanem :cry: . Nevie niekto či sa nedá toto osvedčenie získať aj inač. Existuje spôsob ako to obísť?
aj gymnazista môže mať §21, ak mal na škole predmet týkajúci sa výučby elektrotechniky (nie fyzika)
napríklad "Elektrotechnika pre neelektrotechnikov"
ak si takýto nejaký predmet nemal, tak ti neostáva nič iné, iba si spraviť nadstavbu alebo nejaký kurz
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

andz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 20:52
Bydlisko: Liptovský Mikuláš
Vek: 27

paragraf 21

Príspevok od používateľa andz » 14 Máj 2016, 16:48

ahoj, robím paragraf 21 a nenašiel som odpovede na niektoré z týchto otázok viete mi pomôcť? :)

1.Ktoré ochrany sa používajú v el. inštaláciách pre všeobecné použitie.
2.Aký minimálny stupeň ochrany musia zaisťovať kryty živých častí.
3.Napíšte, čo všetko sa pripája k hlavnej uzemňovacej svorke.
4.Napíšte, prečo prúdový chránič plní funkciu doplnkovej ochrany.

tému som presunul zo sekcie !pre začiatočníkov" sem, Merák
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: paragraf 21

Príspevok od používateľa Merak » 26 Júl 2016, 16:42

prepáč, ale nik si toho doteraz nevšimol, tak reagujem až teraz

1.Ktoré ochrany sa používajú v el. inštaláciách pre všeobecné použitie.

STN 33 2000-4-41 - Ochrana pred zásahom elektrickým prúdom
STN 33 2000-4-42 - Ochrana pred účinkami tepla
STN 33 2000-4-43 - Ochrana pred nadprúdom
STN 33 2000-4-45 - Ochrana pred podpätím

2.Aký minimálny stupeň ochrany musia zaisťovať kryty živých častí.

STN 33 2000-4-41 čl. 412.2.2.1 - IPxx alebo IP2x

3.Napíšte, čo všetko sa pripája k hlavnej uzemňovacej svorke.

STN 33 2000-5-54 čl. 542.4.1
vodiče na ochranné pospájanie
uzemňovacie vodiče
ochranné vodiče
vodiče na funkčné uzemnenie, ak sa vyžadujú

4.Napíšte, prečo prúdový chránič plní funkciu doplnkovej ochrany.

STN 33 2000-4-41 čl. 415.1.1
RCD slúži ako doplnková ochrana v prípade zlyhania základnej ochrany a/alebo ako ochrana pri poruche ako napr, pred nepriamym dotykom alebo pri neopatrnosti užívateľa

prúdový chránič (RCD) slúži na sledovanie unikajúceho prúdu, výsledná hodnota prúdu tečúci všetkými pracovnými vodičmi sa rovná 0, ale pokiaľ dôjde ku skratu medzi týmito pracovnými vodičmi, tak RCD to nevie vyhodnotiť, k tomu slúži istič ako základná ochrana pri skrate alebo nadprúde, preto je RCD len ako doplnková ochrana
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok