Určenie prostredia

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Hans_Solo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Sep 2018, 17:59
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 33

Určenie prostredia

Príspevok od používateľa Hans_Solo » 03 Sep 2018, 20:16

Zdravím, má niekto skúsenosti s určovaním prostredia ? Toť môj problém
Bol raz jeden sklad posypovej soli, konštrukciou hangár na betónových stenách. Prostredie bolo určené ešte podľa starej STN 33 0300 a treba spraviť nové podľa STN 33 2000-5-51.
Výskyt korozívnych látok bol určený ako zanedbateľný teda AF1, je to podľa vás správne ? Ja si myslím že tu ide o trvalý výskyt čo je až AF4. A tým vzniká ďalší problém. Ani tak nejde o to že by sa musela robiť OPaOS každý rok ale to že by to bolo vyhradené technické zariadenie elektrické skupiny A. A to už zase smrdí štátnymi skúškami a OPO
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Určenie prostredia

Príspevok od používateľa ondistef » 04 Sep 2018, 10:20

Ako je tam ta soľ skladovaná? Voľne vysypaná na podlahe (a podlaha je betónová alebo je na nej aj nejaká ochranná vrstva), alebo v nejakých sudoch, vreciach, kontajneroch?
Je tam nútene vetranie a odvlhčovanie priestorov?
Kľudne môže vyjsť aj AF1, záleží od okolností a pohľadu posudzovania.
0

Používateľov profilový obrázok
Hans_Solo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Sep 2018, 17:59
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 33

Re: Určenie prostredia

Príspevok od používateľa Hans_Solo » 10 Sep 2018, 00:26

Je to posypová soľ. Čiže je tam hora soli na zemi a manipuluje sa s ňou nakladačom. Pri čom sa dosť práši.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Určenie prostredia

Príspevok od používateľa datam » 19 Sep 2018, 15:32

Bol raz jeden sklad a určite nebol určený na skladovanie posypovej soli :)

V pôvodnom určení musí byť jednoznačne určené čo sa tam bude skladovať, za akých podmienok a povaha skladovaného materiálu. Buď to určenie bolo robené pre sklad a vtedy nikto nevedel čo tam bude alebo to niekto riadne odflákol.

Čo sa týka samotného posúdenia treba si zohnať (asi kúpiť) predmetnú normu a preštudovať si to. Sú tam aj tabuľky a podobne takže takto sa asi viac pomôcť nedá. A odporúčam nech je pri obhliadke a určení čo najviac ľudí z rôznych profesií. Viac hláv viac kapusty! Vždy niekto vznesie nejaké podozrenie ktoré je dobré dať aj do tohto dokumentu. Totižto od tohto papiera sa odvíja úplne všetko (už napríklad pri návrhu zariadení až po už spomenutú opakovanú skúšku).
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Určenie prostredia

Príspevok od používateľa technikus110 » 19 Sep 2018, 16:10

Protokol o určení prostredia sa robí komisionálne, kde je predseda a minimálne dvaja členovia. Všetci dávajú podnety, ako aj svoj podpis. Dobré je, ak jeden člen komisie má par.24. STN je plná tabuliek, ale aj popisov s vysvetlivkami.
0

Používateľov profilový obrázok
Hans_Solo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Sep 2018, 17:59
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 33

Re: Určenie prostredia

Príspevok od používateľa Hans_Solo » 20 Sep 2018, 12:46

Áno, aj v pôvodnom určení bola budova pomenovaná ako sklad soli a pritom bolo prostredie určené ako AF1 zanedbateľný výskyt korózie :D
Samozrejme mám normu, komisiu, kopec literatúry ale v tej toho veľa nieje. Dokonca p. Meravý v novom vydaní Elektrotechnickej spôsobilosti venuje určovaniu prostredia niekoľko strán.
Akurát sme nemali zhodu čo sa týka tohto problému. Pretože "zákazníkovi" sa nepáčilo že bude mať s tým istým objektom od teraz viac starostí. Ale na druhú stranu ako Datam píše, od určenia prostredia sa odvíja veľa vecí, a ak by nastal problém tak by som mal problém ja :)
Problém som už vyriešil. Dostal som vyjadrenie z Technickej Inšpekcie, že ide bez debaty o prostredie AF4, tak sa mám o čo oprieť.
Čo o tom hovorí norma je v prílohe.
Prílohy
1
1
IMG_20180920_124101.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Hans_Solo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Sep 2018, 17:59
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 33

Re: Určenie prostredia

Príspevok od používateľa Hans_Solo » 08 Mar 2020, 20:50

Stroje ktoré používajú hydrol na chladenie (vŕtania, rezania a podob.) striekaním na miesto obrábania. Radíme do AD4 striekanie ?
0

Napísať odpoveď