aky kavovar

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa vosa » 08 Dec 2018, 23:29

elmoto: zalezi kolko kav denne pijes. Ono nieje mlyncek ako mlyncek. Na sobotne popijanie si zomeliem dve porcie aj rucnym. Ale pre viac ludi je to otrava. Mam henten a som celkom spokojny: https://www.hario.jp/seihin/productdeta ... =MSCS-2DTB
alidedko, romiadam: davam si casto aj gruntovu. Kupil som na to french press. Je to taky kompromis medzi poctom spinavych riadov a kavy bez gruntu.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4344
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa misocko » 08 Dec 2018, 23:41

mato3000 napísal:nikdy, ale nikdy nekupuj automaty na tie chemické sračky v patrónach a "nescu"
- neskoro, mam uz par rokov, rozhodne nemozem povedat ze by sme to nejako strhali za tu dobu, skratka nieje to ono .... To uz si radsej spravim kavu z toho pakoveho aj napriek lenivosti
nekupi niekto Gusta ? :lol:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Dec 2018, 23:43

:D no smola
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4344
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa misocko » 09 Dec 2018, 00:09

De'Longhi ECAM 350.35 W
moze byt ?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Dec 2018, 06:06

romiadam:.....Tato veta ma informuje, ze klasicky zalievany turek je nezdravy.... To som ani netusil.....

Ide o proces vyluhovania, aroma, farbivo a.t.ď. Ak sa "soc" vyluhuje nad určitý čas, začnú sa vyluhovať aj látky, čo už nie sú potrebné. (aromatické silice a iné) Ale nesmúť, tohto sa dá dosiahnuť aj v automate, pokiaľ si cez jednu dávku kávy pustíš dvojnásobné množstvo pary/vody. :P


Ten kávovar je dobrá voľba. Na začiatok si nastav v systéme, že máš tú najtvrdšiu vodu.
Ak sladíš, skús si raz dať tú istú kávu s klasickým a potom s trstinovým cukrom. (nie tmavým repkovým)
Prílohy
ráno som si dal do stroja túto
ráno som si dal do stroja túto
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Dec 2018, 06:52

Sladiť nesladim (aspoň turka, keď kupujem presso tak sladim ale skúsim nabudúce nesladit), to by nebol problem. Snažím sa vyhýbať cukru ako sa da, lebo sa aj tak dáva do vsetkeho. Nenormálne Veľa ľudí má cukrovku.
Vodu tu mám takú že po roku používania kanvice ani známka vodného kamena. Takže voda je idealna. Dali ste mi chrobáka do hlavy stým kavovarom....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa Milos66 » 09 Dec 2018, 09:55

Pán doktor. Cukrovka nie je z cukru. To by si už mohol vedieť.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa juraj77 » 09 Dec 2018, 10:25

cukrovka vzniká aj z nadmerného používania cukru a nízkej pohybovej aktivity
Ale teraz k veci.Mám otázku: čo sa týka kvality spravenej kávy. Je pákový kávovar totožný s automatickým ak ide o kvalitu spravenej kávy?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Dec 2018, 17:40

Divím sa luďom, čo si sladia čaj alebo kávu + dávajú mlieko a pod ... absolútne si nedokážu vychutnať ozajstnú chuť kávy. Ako dôvod mi večšinou uvedú, že je to horké :rolleyes: . Dopuče, tak ak mám nápoj horký a mne nechutí horké, tak si dám niečo iné a nepredrbávam chuť ako de*il niečím iným čoho tam nase*iem 1/2 tony, len aby som to moho vypiť. Ale čo už ja všeobecne nechápem večšinu jednoduchých ľudí ..... To je ako keď si u mňa jedna "dáma" dala kvalitné červené a tá puča vytiahla višňový sajrajt , že ona nemá rada víno a musí si ho zriediť. Pritom ma predtým požiadala o to že ba chcela vyskúšať poriadne víno a ja chuj som jej ho špeci zadovážil a pre ňu odložil. Odvtedy som s ňou vlastne ani nebol :D

P.S.: neni nič lepšie ako chuť ozajstného - akéhokoľvek čaju, alebo kávy .... ak vám to nechutí tak sa preboha nepremáhajte a dajte si niečo iné ....
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa hpeter » 09 Dec 2018, 18:31

ot: na chalupe v drevosporaku sme piekli kura a popri tom som hodil dzezvu na rozpaleny vrch.
obed super, a kava lepsia jak doma...
otazka -jak do cinzaku vyniest na 3p bez vytahu tazky drevosporak a napojit do komina... :mrgreen: :rolleyes:

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 01MFKEC5s4 :finga:
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa daniel1212 » 09 Dec 2018, 19:02

mato3000 napísal:Divím sa luďom, čo si sladia čaj alebo kávu + dávajú mlieko a pod ... absolútne si nedokážu vychutnať ozajstnú chuť kávy. Ako dôvod mi večšinou uvedú, že je to horké :rolleyes: . Dopuče, tak ak mám nápoj horký a mne nechutí horké, tak si dám niečo iné a nepredrbávam chuť ako de*il niečím iným čoho tam nase*iem 1/2 tony, len aby som to moho vypiť. Ale čo už ja všeobecne nechápem večšinu jednoduchých ľudí ..... To je ako keď si u mňa jedna "dáma" dala kvalitné červené a tá puča vytiahla višňový sajrajt , že ona nemá rada víno a musí si ho zriediť. Pritom ma predtým požiadala o to že ba chcela vyskúšať poriadne víno a ja chuj som jej ho špeci zadovážil a pre ňu odložil. Odvtedy som s ňou vlastne ani nebol :D

P.S.: neni nič lepšie ako chuť ozajstného - akéhokoľvek čaju, alebo kávy .... ak vám to nechutí tak sa preboha nepremáhajte a dajte si niečo iné ....
teraz ked si cukríme kávu, sme akože debili? Ani jedlo si nesolíš?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa Milos66 » 09 Dec 2018, 19:26

Tiež netuším kde je napísané, že káva sa nesmie trochu osladiť. Každému podľa jeho chuti.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4344
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa misocko » 09 Dec 2018, 19:30

daniel1212 napísal:Ani jedlo si nesolíš?
ja nesolim :) (skustocne)
doma mame kilo soli asi na rok (mozno viac)
samozrejme ked sa stravujem vonku tak nenutim kuchara aby nesolil, ale uz par rokov sa mi nestalo ze by som zobral solnicku alebo nejake presolene dochucovadlo a nasypal si to do jedla
tiez s nesladenou kavou nemam problem, aj ked vecsinou si malicku lizicku cukru do salky dam
0
Naposledy upravil/-a misocko v 09 Dec 2018, 19:31, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa daniel1212 » 09 Dec 2018, 19:31

ani korenie, ani vegeta do polievky, nič?? 8O
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4344
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa misocko » 09 Dec 2018, 19:37

velmi malo, ked sa zideme u rodicov a moja manzelka nieco vari tak to necha dochutit svagrinu, alebo si to potom kazdy soli jak blaznivy na stole. Ludia tou solou ani nevedia ako velmi prichadzaju o chut toho jedla.
pre mna je vlastne vsetko mimo domu presolene (viac ci menej)
a asi takto je to aj s tou kavou a cukrom, vinom a kolou, radlermi ....
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa joži » 09 Dec 2018, 19:59

Kupou delonghi ECAM alebo ESAM serie určite neprehlupneš. Je tichší ako KRUPS EAxxxx seria. Nepouživa na pohyb piestu hydrauliku ale mechaniku šnekovou prevodoukov. U krupsu tým že je tam pohyb hydraulikou tak system tlačí to iste čerpadielko čo pretláča vodu cez kávu.

Robil som už tých Delonghi niekoľko a takisto aj Krupsov, su na to lacné diely nie ako na Juru alebo Siemens. ešte AEG robí kavovary ale to sú prezlečené Delobghi čreva. Saeco ma takisto mechanicky posuv sprarovacej jednotky, takisto je podstaten tichší ako KRUPS.

U tých Delonghi byva častou zavadou odlomený mechanizmus na stieranie použitej kávy s piesta sparovacej jednotky, da sa to relatívne lahko opraviť.... bežne sa opotrebuvajú tesnenia ventilovej hlavy a takisto sa zanašajú vodným kamenom tlakove ventily (silikonova alebo skelená gulička zo strunkou) a prepuštaju potom do prepadu. Nepomože ani odvapnovanie, lepšie je to rozobrať a vyšetko okrem boilera a generatora pary preplachnuť octom bojler a generator pary roztokom kyseliny citronovej. Daleko vačší efekt to ma ako drahe odvapnovače....

Ak by si chcel vidiet čreva toho ECamu aj pohon tej sprarovačky možem nahrať nejaké fotky zo servisou
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Dec 2018, 08:20

S tým sladením je to rôzne. Každému chutí niečo iné a neexistuje predpis TAKTO!

Kubánska káva, ktorá nie je (nebola) častá v našich končinách je sama o sebe sladká a aromatická.
Keňská káva je korenisto pikantná s ovocnou príchuťou.
Kolumbijsá Medelin je čistá a silná, pričom Excelsio má orechovú príchuť.
Jamajská Blue Mountain je kyslejšia s orechovou arómou.
Ethiópska káva je silná, aromatická, tiež s nádychom ovocia, ale záleží na spôsobe praženia a teplote praženia.

V Iráne mi prekvapkali ten najhustejší "vývar" na drtený ovocný cukor a zbytok "hnedú vodu", dostávali ženy ako kávu.

A súčasný európsky predajcovia kávy nikdy presne nenapíšu podielové zloženie nákupu, iba 100% arabica.

P.S. Len to nesmie byť Slovenská Cibetková, alebo Slovenská Slonia káva. Ostatné druhy si každý vie vychutnať po svojom.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa mato3000 » 10 Dec 2018, 08:36

daniel1212 napísal:
teraz ked si cukríme kávu, sme akože debili? Ani jedlo si nesolíš?
:D , vidíš, ja si kávu vychutnávam pretože mi chtí, neviem prečo by som mal potláčať jej chuť . Tak isto aj čaj. Narážal som ale viac menej na tých čo si objednajú kávu a naserú tam 3-4 sáčky cukru, alebo niekoľko mliek. Bežne sa mi stáva, že pozbierajú aj od mňa, lebo ja to nepoužívam. Schválne skús ten cukor/mlieko vysadiť na mesiac ... už sa k tomu nevrátiš. A ak ti káva nechutí, tak si daj niečo iné, budeš spokojný a ešte si to vychutnáš. Možno budeš potom na veci inak nazerať.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa juraj77 » 10 Dec 2018, 09:15

kávu pijú pre kofeín,by ich ráno nakopla a nie pretože im chutí... :wink:
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: aky kavovar

Príspevok od používateľa zylo64 » 10 Dec 2018, 10:18

mato3000 napísal:
daniel1212 napísal:
teraz ked si cukríme kávu, sme akože debili? Ani jedlo si nesolíš?
:D , vidíš, ja si kávu vychutnávam pretože mi chtí, neviem prečo by som mal potláčať jej chuť . Tak isto aj čaj. Narážal som ale viac menej na tých čo si objednajú kávu a naserú tam 3-4 sáčky cukru, alebo niekoľko mliek. Bežne sa mi stáva, že pozbierajú aj od mňa, lebo ja to nepoužívam. Schválne skús ten cukor/mlieko vysadiť na mesiac ... už sa k tomu nevrátiš. A ak ti káva nechutí, tak si daj niečo iné, budeš spokojný a ešte si to vychutnáš. Možno budeš potom na veci inak nazerať.
Súhlasím s tebou. Tiež som si pitie kávy bez cukru nevedel predstaviť. Pred troma rokmi na podnet manželky som sa prekonal a dal som si kávu bez cukru a aj bez mlieka. Odvtedy inú, ako neochutenú kávu nepijem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok