Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 24 Feb 2019, 20:53

Caute.
Uz par tyzdnov ma provokuje pracka. Pocas prania zastane v jedenej polohe programatora.Pokial sa rucne programator neposunie, zostane tak.Poloha kde to zastava je na foto. Prve, co minapadlo je ze vtedy by mozno mala nahrievat vodu a niektrora podmienka nie je splnena, tak vodu nehreje a stoji. Nemate nahodou niekto detailnejsie info o priebehu programu prania s casovymi intervalmi (s casovymi udajmi ako mali servisne navody na Tatramatky), pripadne nebodaj nejaku dokumentaciu k programatoru? Co - to som pomeral aj poskusal, ale nejako sa mi nedari bez tych informacii pohnut dalej.
Prílohy
DSC_3556.JPG
0
Naposledy upravil/-a miroja v 24 Feb 2019, 20:57, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa marioo » 24 Feb 2019, 20:56

..foto chýba ..
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 24 Feb 2019, 21:12

marioo napísal:..foto chýba ..
Ano, najskor som odoslal prispevok az potom upol obrazok. Pomohlo ?
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 24 Feb 2019, 21:14

Ak som dobre pozeral niečo o priebehoch máš tu : https://elektrotanya.com/whirlpool_awt_ ... nload.html

miroja - marioo myslel foto dosky / riadiacej jednotky .
Je tam ešte maličká možnosť že sa poškodila časť programu čo tam má zapísané všetko .....

Ešte som skúšal nájsť či tá pračka nemá nejaký "diagnostic mode" ale som nič nenašiel (možno niekto iný bude mať viac šťastia) .....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa amater63 » 24 Feb 2019, 21:23

Tady kecáš,ne okopírovat net. :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 24 Feb 2019, 21:28

Ten servisny manual bolo samozrejme prve, co som studoval. Tam sa pise, ze dlzka hlavneho prania pre bavlnu (ak preskocime predpranie) je 10 min enzymove pranie + 35-55 min hlavne pranie. Neviem vsak z toho manulau urcit, kde mi zastava programator. Navyse, ohrievanie vody by malo zacat kratko po napusteni vody a nie az neskor, vpolohe kde mi zastava programator.
Prílohy
WHP_program.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa marioo » 24 Feb 2019, 22:13

Ak je tam podmienka z čidla teploty, špirála hreje? čidlo teploty je ok? alebo tlak vody ak má také čislo atd?
Postupne.. alebo keď dáš programátor ručne za bod keď zastane tak ide ďalej?
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 24 Feb 2019, 22:46

:oops: pardon , som si až neskor všimol že to je "čiastočne" programátor z "hodinovým strojčekom " takže tam pamäť nebudeš mať a ani tú diagnostiku ako je na novších typoch pračiek ...

Programátor pre 5108 https://www.locbun.com/programator-whir ... sti-137413
a 5109 vypadajú podobne .....



https://www.teleso.sk/programator-whirlpool-awt-alpha
Starší typ programátora, kde sa najčastejšie vyskytovala chyba, že sa program zastavil a nepokračoval ďalej.
Vo väčšine prípadov sa zastavil pred odstreďovaním, pričom všetky ostatné funkcie práčky ako vypúšťanie a odstreďovanie na samostatnom programe fungovali.
Momentálne sa už nedá objednať, takže v prípade poruchy tohoto programátora pomôže len výmena práčky.
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 25 Feb 2019, 09:27

Ano, je to nastastie starsi model, programator ciastocne elektornika, ale este so synchronnym motorcekm, predpokladam bez prudkej inteligencie aj preto by som chcel pracku zachranit.
Co som zatial vyskusal:
Ako prve mi napadol hladinovy spinac, tak som ho vybral a skusal bzuciakom na vodivost. Silove kontakty spolahlivo OK, pomocne nie celkom spolahlivo. Tak som pomanipuloval nastavovacimi prvkami hladin, s umyslom, aby sa pripadna necistota na kontaktoch zodrala. Parcku som zlozil, programator nezastal. Radost a usmev na perach... az do dalsieho prania o cca tyzden neskor - opat zastala.
Odpojil som programator a zacal som merat. Teleso ma cca 25 Ohm, oproti kostre viac nez 200 Mohm/500V aj ked tato moja pracka asi izolacny odpor nesonduje. Dal som program predprania a na konci programu vypustala vlaznu vodu, takze z toho usudzujem, ze vodu vie zohriat na prislusnu teplotu.
NTC pri "chladnej" pracke cca 10-12 kOhm (nepamatam si presne hodnotu, ale podla netu to malo byt OK).
Vybral som presostat, kazdy kontakt som zatazil 100 mA a prinutil zopnut. Bracho mal taku istu pracku a pred zosrotovanim zachranil "ovladaci panel", pouzil som ho. Takze programator, a vsetky ovladacie prvky boli z inej pracky. Nespomenul si, preco pracku zrusil, ale... prannie potom prebehlo cele, opat uznanie od partnerky a usmnev na mojich perach .. az do dalsieho prania o tyzden :-(. Zas zastala. Pohrozil som pastou programatoru a po jednej vychovnej sa to rozbehlo bz potreby posuvania programatora az do konca.
Ked to zastane, programator je uplne ticho, motorcek nepocut. Ak posuniem programator o jeden krok, vzdy zvysok programu dobehne az do uplneho konca.
Mozno ma niekto opravi, ale: vykonove kontakty programatora (zopnu ako prve pri nizzsej hladine) spinaju 230 na teleso. Pomocne (zopnu neskor, pri vssej hladine) sluzia ako snimanie havarijnej hladiny vody?
Ako sa snima normalna hladina vody pri beznom prani (ukoncernie napustania vody, spustenie odstredovania ...) a polovicnej naplni vody, ked je hladina nizssia?
Momentalne mam podozrenie na presostat, len neviem pripravit dostatok jednoznacnych dokazov podlozenych meranim na objetivne obvinenie. Nerad by som zas zsitil, ze "SKUTOK SA NESTAL".
Dik za tipy ako dalej.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa rudko » 25 Feb 2019, 10:45

Ja som podobny problem riesil asi pred 10rokmi na starej tatramatke. Tam tiez program zastavoval na jednej pozicii, ale nie vzdy. Nakoniec som eliminoval vsetky prvky az zostal iba programator. Ked som ho rozobral zistil som ze jeden kontakt ktory mal zopinat motorcek na posuv na dalsiu poziciu bol vypaleny a chytal iba obcas. Tak som musel zohnat novy programator. Nebolo z coho vybrat novy kontakt.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 25 Feb 2019, 11:00

Ako som pisal, vyskusal som uz aj iny programator aj ked neviem ci ten bol na 100% OK a spravalo sa to presne rovnako. Prve pranie OK, dalsie o par dni zas stopka na tom istom mieste programu.Bud maju oba rovnaku vadu aj s prejavom az o par dni od potrapenia presostau, alebo je vadne cosi ine.
Dalsi podozrivy sa mi javi presostat, ale zhanam dokazy nemam na jeho obvinenie, fakticke dokazy, nechcem ho obvinit, ak je v tom chudak nevinne :-( hajzel jeden .... mozno.
Keby to bola Tatramatka, tak to uz mam zrejme vyriesene. Este mi zostali nejake diely, mam celkom detialnu servisnu dokumentaciu a aj dake skusenosti by som este vyhrabal...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Feb 2019, 11:12

U nas na ignis (exportna whirlpool) robila presne to iste. Do urciteho programu isla, potom ostala stat. ak sa posunulo rucne, program uz dobehol do konca ok.
Problem bol hladinovy. samotny fungoval, ta hadicka z neho, ktora isla do bubna, tak tam sa za tie roky usadila necistota a upchal privod. Teda programator sa zastavil, lebo do urciteho casu nedostal info od hladinoveho. Skus precistit aj taku malu nadobku, ktora je medzi hladinovym a bubnom (je priamo na bubne). A dalsia vec, ktora odisla bola spirala. :)
Po vymene spiraly a precisteni par rokov bez jedineho problemu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 25 Feb 2019, 15:29

Nadobku so cistil, do rurky som fukol, este skusim narvat do nej nejaky bowden alebo lanko, ci tam nie je nieco pripchate.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Feb 2019, 16:20

Presne to robilo aj mne, na Zanusi, najväčší bordel robia aviváže,zalepia koniec hadičky a voda to už nevládze pretlačiť.
Ak napúšťa vyššiu hladinu, tak áno, ale pri nižšej hladine to nestačí prepnúť. :wink: Nasaď na horný koniec stirekačku a strekni tam roztok hydroxidu,nech to vyžerie a potom prepláchni vodou alebo octom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Feb 2019, 16:24

rurka zvykne byt ok, skor je problem ta nadobka. Skus zapnut a pocuvaj ci pri napustani vody cvakne hladinovy. ak ano, tak problem bude niekde inde :)
Polovicnu davku - ktovie ci to neriesi "odhadom", tieto pracky ak do urciteho casu nedostanu info od hladinoveho, tak tiez vypinaju privod vody po nejakom case. A mozno sa pocita - 1/2 napln = 1/2 kritickeho casu pre napustanie vody.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Feb 2019, 16:36

Neviem aké kontakty majú vhirpoolky,ale tatramatky mali dva kontakty, vysokú hladinu na pranie a nízku na pláchanie.
Ale kludne to môže byť aj iná príčina, no a prečitiť tie násypníky na prášky a podobné blbosti teba preventívne aspoň raz do roka, :wink:

Odhadom to asi nebude, pretože ak je to len čiastočne upchaté, tak hladina v práčke stúpa rýchlejšie ako v tej hadičke a kým zopne spínač, je v nej už zbytočne viac vody ako treba, už aj kvôli ohrevu.Odhadom času by bolo vody možno málo ,možno vela...
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 25 Feb 2019, 16:40, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 25 Feb 2019, 16:36

pocitujlasku napísal:...Skus zapnut a pocuvaj ci pri napustani vody cvakne hladinovy. ak ano, tak problem bude niekde inde :)
...
Cvakne.. aj ked ho z pracky vyberiem a fuknem tak spolahlivo cvaka..
Skusim este cez vikend tu ocistu hydroxidom ...

-- Spojený príspevok 25 Feb 2019, 16:52 --
5ko napísal:Neviem aké kontakty majú vhirpoolky,ale tatramatky mali dva kontakty, vysokú hladinu na pranie a nízku na pláchanie.
Ale kludne to môže byť aj iná príčina, no a prečitiť tie násypníky na prášky a podobné blbosti teba preventívne aspoň raz do roka, :wink:
...
Posledne Tatramatky (napriklad TAMAT 800, s moznostou napustania tepla/studena, polovicna davka pradla, plynulym rozbehom odstredovania do 800 otacok) mali dokonca fyzicky dva hladinove spinace. Jeden dvojity, ako si pisal na urcenie hladiny pre predpieranie,pranie a plachanie a druhy s jednym kontaktom, ktory riesil hladinu pri prepnuti na polovicnu davku pradla. Ale to je minulost, ked aj pracka bola citatelnejsia a dobre zdokumentovana. Nie ako teraz vsade plna rit pluvancov, ktore si ziju vlastnym zivotom. :-(
0

Používateľov profilový obrázok
metalbreath
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 24 Mar 2008, 00:00

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa metalbreath » 25 Feb 2019, 18:18

Naša práčka veľmi podobného typu,tiež kedysi presne toto robila,že prala a zastala počas prania,potočil som programátorom a až dokonca prala bez problémov,raz išla normálne raz zastala a takto sa to opakovalo,pozrel som takmer úplne všetko od špirály,cez motor,uhlíky,spomínanú nádobku,hladinový spínač,čerpadlo,elmag,hadičky,rozobral som aj takmer všetky prepínače,vyp/zap či už otáčok alebo aj pre voľbu teploty,okrem dverového spínača,všade som očistil kontakty a boli fakt sčernané všade...avšak nepomohlo nič z toho,všetko to mal na svedomí programátor a kontakty v ňom! raz to išlo raz to nešlo,raz bol kontakt raz nebol...po rozobratí a kompletnej generálke kontaktov všetko šľapalo bez problémov...Áno spomínal si,že si prehodil iný programátor,ale aj tak z veľmi veľkou pravdepodobnosťou mal obhoreté kontakty vo vnútri a tiež to blblo! Byť Tebou zameral by som sa na kontakty programátora viď video vyššie. Ale preventívne by som prešiel aj všetky prepínače a očistil v nich kontakty,sú pekne rozoberateľné :wink: Veľa šťastia :wink:
0
Nikto múdry z neba nespadol,človek sa učí celý život ;)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Feb 2019, 18:32

Kontakty na Tatramatkách najviac opalovalo na tlačítkových súpravách,kvôli velkému odberu na špirále.A vtedy sa nedali kúpiť jednotlivo, len komplet celá sada a to stáli asi 180Kčs, ak si dobre pamätám.
No ale rozobrať,vyčistiť a poskladať dohromady tie tlačítka, alebo programátor ,to bola najväčšia fuška, tam boli často dve ruky málo. :D
Opalovanie kontaktov pre špirálu som vyriešil prídavným stykačom ,ale stalo sa, že boli opálené aj kontakty v programátore,takže po ich prebrúsení to už šlapalo dlhé roky.
Jáááj, zase zisťujem, že nie je dobré vela si pamätať. :wink:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa mirosne » 25 Feb 2019, 22:29

Vymeň hladiňák.Ak nemáš,odfoť,pošlem ti.
0
Pozdravuje vás Miro.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok