Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 19 Apr 2019, 17:50

prax skutocne mam, natahal som kablov habadej - dokopy skoro 4 roky, aj u seba doma aj znamym (ale vsetko kontroloval revizak a vzdy bez vytky), len ju nemam ako dokazat, lebo som si vzdy vravel, ze k elektrike sa nevratim. A na nejake pokutne podvodiky moc zaludok nemam :D

pri 21 tusim mozem pracovat samostatne na EZ, len nesmie byt pod napatim, nie?
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa milansprlak » 19 Apr 2019, 18:12

Najlepsie urobis ak napises do vzdelavacej institucie (napr v ziline Markab) kde im podrobne opises danu situaciu a ony zvazia ci ta pustia na cestne prehlasenie na 22.
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 19 Apr 2019, 18:20

oki, po sviatkoch ich kontaktujem - podla referencii vyzeraju OK a nemam to ani daleko.. dikes chalani
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 20 Apr 2019, 11:26

milansprlak napísal: Edit2: Ak si zamestnany iba vo svojej sro ktora nema danu zivnost tak to sa do praxe nerata. A este na sro myslim potrebujes opravnenie od nip + zmluvu s reviznym technikom + technicke zariadenie+ pristup k normam(ak sa mylim opravte ma)
tento edit som si nevsimol..

Podla mojich znalosti, ak ako spolocnik pravnickej osoby splnam odbornu sposobilost (na ktoru sa kvalifikujem ziskanim opravnenia - ci uz 21 alebo 22) podla zivnostenskeho zakona - co by som logicky splnat mal - moze ma moja pravnicka osoba ustanovit ako zodpovednu osobu za prevadzkovanie tejto konkretnej cinnosti a urad tuto zivnost pre pravnicku osobu vydat musi (resp. mal by).

Kedze som spolocnik, nemusim byt dokonca ani v pracovnopravnom vztahu - cim odpada aj NIP v oblasti BOZP - kedze PO nebude zamestnavatelom. Praca spolocnika vo vlastnej spolocnosti nie je "pracou". Staci do zakladatelskej zmluvy umiestnit clanok ktory bude hovorit co presne bude spolocnik pre spolocnost vykonavat.

Osobne si teda myslim, ze ak je niekto zodpovednou osobou, pracuje pre spolocnost napr. na zaklade zakladatelskej zmluvy, mala by mu byt logicky ratana prax. Lenze neskutocna splet zakonov, ktora si casto aj protireci, dokaze hravo deformovat logicky usudok.

Nikto z Vas nepracuje takymto sposobom, aky som popisal?
0

Tomas888
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Aug 2019, 16:56

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Tomas888 » 05 Sep 2019, 21:26

Zdravím,

Ja by som sa chcel spýtať akú živnosť by som potreboval na prácu (zapájanie) elektroinštalácie v byte/dome, priemyselné elektroinštalácie.

Opravy vyhradených technických zariadení elektrických alebo je treba Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení.

Ďakujem
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Sep 2019, 06:55

Odpovedal si si sám.
oprava je oprava - čiže susede vysávač.
montáž je montáž - kladenie káblov do stien a zapájanie.

Ak chceš robiť rodinné a iné domy/haly/objekty, tak by som ti poradil aj:
- montáž rozvodov na bezpečné napätie - t.j. videovrátniky, signalizácie, hlásiče, príprava pre alarmy (nie kompletná montáž alarmov)
- montáž dátových a komunikačných sietí - t.j. domáca LAN, TV, SAT, príprava pre EPS (nie kompletná montáž EPS)
0

patres20s
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 16 Jan 2020, 14:52

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa patres20s » 16 Jan 2020, 14:58

Zdravím,

Chcel by som sa spýtať akú knižku by ste doporučili na prípravu?
Zatiaľ som našiel toto,https://www.preskoly.sk/p/254964-odborn ... KgQAvD_BwE .

A ešte by som potreboval vedieť pri skúškach sa robí aj nejaká praktická úloha alebo iba ten test ?

Ďakujem
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa milansprlak » 16 Jan 2020, 15:12

Odporucil by som tuto: https://www.megaknihy.sk/elektrotechnik ... karov.html, avsak ak to nesuri pockaj do marca-aprila a vtedy vyjde aktualizovane vydanie tejto knizky.
Vacsinou skuska prebieha len testovo.
0
Naposledy upravil/-a milansprlak v 16 Jan 2020, 15:14, upravené celkom 1 krát.

patres20s
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 16 Jan 2020, 14:52

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa patres20s » 16 Jan 2020, 15:13

Super, ďakujem za rýchlu odpoveď :) . Pozerám, že kurz sa otvára v polovici marca, tak počkám a uvidíme kedy vyjde to aktualizované vydanie .
0

tomaso910
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Feb 2014, 20:41
Bydlisko: Pieštany

Potvrdenie o praxi k vyhláške 22.

Príspevok od používateľa tomaso910 » 04 Feb 2020, 23:17

Pekný deň prajem.
Rad by som sa informoval ako to vlastne je s potvrdením o absolvovaní praxi aby som si mohol urobiť 22. Momentálne mám 21. Viem ze treba mať prax aspoň jeden rok. Tak asi hlavne co by ma zaujímalo je to či niekto vôbec overuje firmu ktorá mi dá na toto potvrdenie razitko. Proste ze ci som tam skutočne robil a podobne. Pretože počul som názor že nech mi nejaký živnostník elektrikár to potvrdí že je to jedno ale zasa som počul aj názor že si to overujú. Prosím vás o nejakú radu ako co najrýchlejsie zohnat toto potvrdenie nakoľko firma kde som pracoval ako elektrikár už neexistuje tak musím nájsť nejakú alternatívu. Veľmi pekne ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Potvrdenie o praxi k vyhláške 22.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Feb 2020, 01:02

Ako dávno je, čo si pracoval v danej firme?
Ako dávno je, čo daná firma neexistuje?
Teraz kde pracuješ?
Pokisľ si pracoval vo firme ako elektrotechnik, tak máš o tom aj zmluvu , ak daná firma pracovala v oblasti elektro, mala o tom zápis v obchodnom registry.
Toto sa dá použiť ako doklad o praxy.

Ja som si robil na predošlej firme VN a keď som poslal prihlášku, tak mi volali z akadémie, že ako mi mohla moja firma potvrdiť papiere na VN, keď pracuje v oblasti IT. Tak som im musel vysvetľovať, že čo všetko robíme. Čiže niekto si to preveruje, v čom tvoja firma podniká.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

tomaso910
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Feb 2014, 20:41
Bydlisko: Pieštany

Re: Potvrdenie o praxi k vyhláške 22.

Príspevok od používateľa tomaso910 » 05 Feb 2020, 01:52

Firma sa zaoberala strojarinou a zamestnávala ma ako elektrikára na opravu zariadení. Nebol by problém zohnať potvrdenie od známeho ktorý má firmu zaoberajúcu sa elektro rozvodmi a podobne ide o to ze neviem ci to nekontroluje ci som tam vôbec robil a aby s toho on nemal zle. Vo firme som pracoval rok a pol dozadu medzitým som ešte v jednej firme robil elektromechanika asi pol roka ale tiež strojárska firma. Chcú odo mňa aby som im prax dal potvrdiť na ich vlastne tlacivo
0

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Potvrdenie o praxi k vyhláške 22.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 06 Feb 2020, 09:17

tomaso910 napísal:Pekný deň prajem.
Rad by som sa informoval ako to vlastne je s potvrdením o absolvovaní praxi aby som si mohol urobiť 22. Momentálne mám 21. Viem ze treba mať prax aspoň jeden rok. Tak asi hlavne co by ma zaujímalo je to či niekto vôbec overuje firmu ktorá mi dá na toto potvrdenie razitko. Proste ze ci som tam skutočne robil a podobne. Pretože počul som názor že nech mi nejaký živnostník elektrikár to potvrdí že je to jedno ale zasa som počul aj názor že si to overujú. Prosím vás o nejakú radu ako co najrýchlejsie zohnat toto potvrdenie nakoľko firma kde som pracoval ako elektrikár už neexistuje tak musím nájsť nejakú alternatívu. Veľmi pekne ďakujem.
Preveriť dĺžku odbornej praxe kompetentné orgány (orgán dozoru) môžu a nemusia. Určite sa to bude preverovať "ak sa niečo stane". Odborná prax je podmienkou na získanie §22 (a vyššie) a preto musí byť preukázateľná - čiže sa musí doložiť. Existuje inštitút tzv. "dobrozdania" (aj keď sa tak nesprávne nazýva, ide o formu akéhosi čestného vyhlásenia, avšak sú to prípady, kedy už firma zanikla a nedokážem získať autorizáciu potvrdenia o praxi). V ostatných prípadoch určite má zamestnávateľ nejaké "personálne oddelenie", prípadne iné kompetentné oddelenie alebo štatutára, ktorý to potvrdenie autorizuje. Forma potvrdenia nie je spresnená, čiže potvrdzuješ ad-hoc.

Legislatíva je však aj v tomto prípade opäť nejednoznačná (resp. nie celkom presná), pretože do dĺžky "odbornej praxe" podľa §3 písm. f) V 508/2009 Z. z. sa započítava činnosť pri projektovaní, konštruovaní, montáži, oprave, rekonštrukcii a pri výkone kontroly stavu bezpečnosti technického zariadenia príslušnej skupiny (ale STN napríklad definujú aj úkony "obsluhy", ktoré v legislatíve - nie sú uvedené a ktoré tiež patria do komplexu "činnosti" na TZE a môže sa stať, že s konkrétnym paragrafom som vykonával reálne "iba" úkony "obsluhy" - viď STN 34 3100:2001 čl. 2.3 vs čl 2.5, netrúfam si však povedať, či by to niekto v prípade sporu až takto dôsledne preveroval).

A samozrejme netreba zabúdať na krátenie odbornej praxe pri prerušení činnosti a čo je azda najdôležitejšie, de-jure, prax nemôžem mať ak som nemal osvedčenie, pretože činnosť na TZE môžem vykonávať len ak mám príslušné osvedčenie (podľa §16 ods. 1) Z 124/2006 Z. z. o BOZP "Fyzická osoba môže obsluhovať určený pracovný prostriedok a vykonávať určené pracovné činnosti ustanovené právnymi predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pri jeho prevádzke len na základe...atď." ).
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

MilanRV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 17 Dec 2011, 19:18
Bydlisko: Rožňava
Vek: 31

Re: Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Príspevok od používateľa MilanRV » 14 Okt 2020, 13:57

Chlapi, viete mi niekto rozpisat ekvivalenty ceskych paragrafov?? Napriklad u nas 23 je v CR co a tak dalej. Vdaka
0
polo 1.6 AEE

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Okt 2020, 14:17

0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MilanRV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 17 Dec 2011, 19:18
Bydlisko: Rožňava
Vek: 31

Re: Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Príspevok od používateľa MilanRV » 14 Okt 2020, 16:09

Drakoush diky pekne!
0
polo 1.6 AEE

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Okt 2020, 23:07

Nemáš za čo :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

dacre
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 30 Jan 2022, 13:27

Re: Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Príspevok od používateľa dacre » 30 Jan 2022, 13:33

Ahojte,

Mám otázku ohľadom zvýšenia si paragrafu.
Mám Paragraf 21 a pracujem už 2 roky takže mám prax v elektrotechnike.
Každopádne teraz som sa chystal spraviť si 22 lenže naskytla sa otázka.
Budúci rok mám 3 roky praxe (mám USO ako mechanik - Elektrotechnik) takže môžem ísť aj na 23.
Môžem teda z 21 ísť rovno na 23 keď spĺňam podmienku dĺžky praxe alebo musím mať najskôr 22 a až potom 23?
Ďakujem za odpoveď
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Príspevok od používateľa Merak » 30 Jan 2022, 14:18

áno, môžeš ísť rovno na §23
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 25 Apr 2022, 20:12

Ahojte, neviete, na aktualizacnej priprave sa po ukonceni pise test? Ci mam travit vecere nad normami/knihami, alebo je to bez.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok