Prúdový chránič ako hlavný istič

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

newbie2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 08 Feb 2020, 21:08

Prúdový chránič ako hlavný istič

Príspevok od používateľa newbie2 » 08 Feb 2020, 21:11

Zdravím vás. Na byte som si dal zrealizovať rekonštrukciu rozvodov elektriny. Všetko je teda už hotové a ja by som sa iba chcel spýtať, resp. si vypočuť váš názor, či je bežné, že sa prúdový chránič využíva aj ako hlavný istič? Elektrikár mi to tak nainštaloval...že v krabici ističov mám najprv prúdový chránič a potom všetky ostatné chrániče...Je to takto OK? Čakal som totiž, že tam bude aj prúdový chránič, aj hlavný istič, ale tak neviem...Ďakujem
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Prúdový chránič ako hlavný istič

Príspevok od používateľa Feneon » 08 Feb 2020, 21:45

Hlavný istič je pred hodinami, predpokladám že vonku na chodbe v skrini s elektromerom.
Bežne sa to v bytoch robí tak ako tomáš.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdový chránič ako hlavný istič

Príspevok od používateľa Merak » 08 Feb 2020, 23:34

Takto to robia iba tí, čo chcú ušetriť. Ak máš jeden centrálny RCD, kľudne sa ti môže stať, že ti ho bude vybavovať a pritom bude všetko v poriadku. Odporúčam rozdeliť aspoň na tri oblasti.
Ešte podotázka: dali ti tam aj zvodič prepätia?

A som zvedavý, či to robia podľa projektu, či ti dajú aj vyhlásenie o zhode a protokol o kusovej skúške k rozvádzaču, dokumentáciu a riadne označenie rozvádzača.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

newbie2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 08 Feb 2020, 21:08

Re: Prúdový chránič ako hlavný istič

Príspevok od používateľa newbie2 » 09 Feb 2020, 09:47

Feneon - áno, hlavný istič je na chodbe, to je pravda. Takže by to malo byť v poriadku? Lebo Merak píše opak :(

Merak - čo mám rozumiem pod slovom "vybavovať"? Ako identifikujem zvodič prepätia a čo je kusová skúška k rozvádzaču? Sorry za tieto otázky, ale nič mi to nehovorí a elektrikár iba spravil svoju robotu a hovorí, že je všetko tak ako má byť

Môžem sem hodiť fotku celej skrinky, ale to asi až zajtra/pozajtra
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdový chránič ako hlavný istič

Príspevok od používateľa Merak » 09 Feb 2020, 10:22

rozvádzač ako elektrické zariadenie musí mať výrobný štítok:
https://www.google.com/search?q=v%C3%BD ... SK880SK880

ako každé elektrické zariadenie musí mať od výrobcu aj vyhlásenie o zhode (s normami a predpismi):
https://www.google.com/search?q=vyhl%C3 ... SK880SK880

a ako každé elektrické zariadenie musí prebehnúť nejakými skúškami a testami, o čom je potom vyhotovený protokol o kusovej (typovej) skúške rozvádzača:
https://www.google.com/search?q=protoko ... SK880SK880

zvodič prepätia:
https://www.google.com/search?q=zvodi%C ... SK880SK880

prečo ti môže vybavovať RCD?
každé zariadenie má nejaký unikajúci prúd, ktorý ti síce sám o sebe nevybaví (nezhodí, nevypne) RCD, ale čím viac okruhov máš, tým viac zariadení a tým väčší unikajúci prúd a tým väčšia možnosť vybavenia RCD, obzvlášť, keď máš na tom celý byt spolu s osvetlením

1- podľa zákona 124/2006 Z.z. - §4 - k elektrickej inštalácii musí byť vyhotovený projekt
2- podľa vyhlášky 508/2009 Z.z. - §9 - pred spustením elektrickej inštalácii musí byť táto inštalácia podrobená skúškami a testami, že je spôsobilá bezpečnej prevádzky
3- podľa normy STN 33 2000-5-51:2010 musí byť k projektu vyhotovený "protokol o určení vonkajších vplyvov"
4- podľa normy STN 33 2000-6:2018 ti musí projektant a aj realizátor odovzdať správu o vlastnej zodpovednosti ku projektu / k realizácii

pokiaľ si nie si istý, obráť sa na Technickú Inšpekciu poprípade na Národný Inšpektorát Práce

lebo pokiaľ toto nebudeš mať v poriadku, budeš mať poistenú nehnuteľnosť a dôjde k poistnej udalosti spôsobenej vadou na elektrickej inštalácii, tak ti poisťovňa nič nepreplatí a odporučí ťa na revízneho technika, že si to máš od neho vymáhať

P.S.: áno, daj sem fotky rozvádzača
P.S.2: odkiaľ si?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prúdový chránič ako hlavný istič

Príspevok od používateľa Samanko » 09 Feb 2020, 11:53

Ahoj,
tak aby si nebol zbytocne zmateny ...

1. To, ze by si mal mat projekt, potom realizacnu firmu/elektrikara a nakoniec revizneho technika je to iste, ako pri stavbe domu = projektant, stavebna firma a nakoniec kolaudacia. Presne ta ista postupnost v podstate. To, ze ti elektrikar nevypracoval projekt nie je jeho chyba, to by si si musel objednat a samozrejme zaplatit. Nie je to nieco co ti za 5 minut niekto naskrabe na papier. Teda este stale si v pohode, mozes sa skontaktovat bud s tym elektrikarom, ze by si chcel na to este projekt a reviziu alebo niekoho ineho, aj ked samozrejme, mal si to riesit popredu, ale co sa da robit, nejdeme plakat nad rozliatym mliekom. ;)

2. Ako prve, uz nevolaj ten prudovy chranic (RCD) hlavnym isticom, lebo to nie je ani hlavny a ani istic :) Dokonca urcite nema ani nadprudovu ochranu. To, ako sa presne byt rozdeli a ci by bol ten RCD prvy v tej rozvodnici by ti riesil projektant keby si si dal vypracovat projekt :) Zalezi to na rozpocte. V byte za normalnych okolnosti nikdy nebudes mat zvodovy prud presahujuci 30mA, keby sa aj nieco stalo, ze by taka situacia nastala (napr bojler) tak pri vypnutom istici daneho zariadenia pojde cely byt tak, ako ma .. presne tak isto, ako keby bol osobitne na osobitnom RCD.. iba tebe to najskor zhodi cely byt a az manualne musis prist na to, co to bolo .. (to je dost skratena verzia, su aj dalsie vyhody..). Ide o to, ZE TO NIE JE NESPRAVNE, je to iba .. ako to nazvat, nizkonakladove riesenie..
...toto by bolo na dost dlhu debatu... Je to ako kupit si smartphone za 30eur alebo za 500eur. Ide o dohodu klienta s projektantom/elektrikarom aky standard si chce zvolit.



Cela tato situacia je taka.. ehm.. Standardne nespravna. Mozes tu uploadnut nejaku fotku a niekto to nejak ohodnoti, avsak kazda minca ma dve strany a pokial nepozname dokonale vasu dohodu a okolnosti, tak akekolvek hodnotenie nebude nikdy uplne objektivne. (Na druhu stranu, ak je to fakt fakt fakt zle, tak by to mohlo byt diagnostikovatelne uz aj z fotky.)
Preto je vzdy idealna postupnost:
1. projekt
2. realizacia
3. kontrola nezavislym reviznym technikom s vystavenim spravy o OPaOS (revizia)
4. pokial revizny technik zistil zavady, oprava zavad .. podla druhu zavad v bode 3 nemusela byt este revizna sprava vystavena (este mohla byt vystavena negativna, ale ak tu mam pisat vsetko tak tu budem tyzden.. zvacsa ide o dohodu a pokial je ochota dane zavady odstranit tak sa nic take nestava.. )


.. Ty si preskocil prvu cast, niekto ti urobil druhu cast a tretia ti (asi) chyba. Ovsem, tretia cast nie je v podstate mozna bez tej prvej :)

Dobra rada na zaver:
Najdi dobreho revizneho technika a dohodni sa s nim. Moze ti urobit obhliadku a povedat co vsetko ti chyba k pozitivnemu zaveru OPaOS. Chybajuce veci vyriesis (napriklad s jeho pomocou) a ked budes mat vsetko, vystavi ti spravu o OPaOS (reviznu spravu).
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Tesla1987
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Júl 2020, 18:56
Bydlisko: Kosice
Vek: 36

Re: Prúdový chránič ako hlavný istič

Príspevok od používateľa Tesla1987 » 12 Okt 2020, 21:20

Ano je to presne ako pisal kolega nizko nakladove riesenie ak mas projekt tak nech to je podla porojektu ked tam urobis nejake ine zmeny ktore nekoresponduju s projektom prosim ok ale potom ti poistovna zakikirika tiez ze ti nic neda pretoze dana instalacia nekoresponduje s projektom neboj sa nic ked oni maju niekomu nieco dat hlavne peniaze hladaju vsade vsetko len aby ti ich nedali neraz som sa stym stretol.
A ani normlany revizak by ti to ani neschvalil ak by to nebolo podla projektu male zmeny ano ale ochranne prvky .....
hlavne tie poistovne pisem na margo toho
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok