Kedy je potrebný projekt.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Hans_Solo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Sep 2018, 17:59
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 33

Kedy je potrebný projekt.

Príspevok od používateľa Hans_Solo » 08 Mar 2020, 18:59

Osobne si myslím že vždy a všade. Teda pri každej novej inštalácii alebo pri zmene inštalácie.
Chcel by som mať v tom jasno tak ma prosím opravte alebo odkážte na dáky paragraf alebo STN.
Lebo ani Google mi neporadí.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Kedy je potrebný projekt.

Príspevok od používateľa milansprlak » 08 Mar 2020, 19:35

Nie som RT ale projekty delime na: Projekt pre územné rozhodnutie, Projekt pre stavebné povolenie, Realizačný projekt
, Projekt skutočného vyhotovenia. Z tychto nazvov aj vyplyva kedy treba projekt. Ked ide o novu instalacie alebo rekonstrukciu el. zariadenia tak projekt treba vzdy, inak by dana elektroinstalacia nemala prejst reviziou. Avsak ty ako RT mozes niektore projekty urobit (napr projekt skutocneho vyhotoenia). Ale napr projekt pre stavebne povolenie nemozes urobit, kym nemas autorizaciu v komore architektov. Este projektovat u nas moze aj osoba bez vzdelania (okrem projektov pre stav. povolenie) ale kazdy za svoj projekt nesie zodpovednost.
0

Používateľov profilový obrázok
Hans_Solo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Sep 2018, 17:59
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 33

Re: Kedy je potrebný projekt.

Príspevok od používateľa Hans_Solo » 08 Mar 2020, 20:03

Keby že bez projektu nemôžem vydať revíziu, tak by som nemohol vydať 80% revízii.
Ak nie je projekt tak v revízii uvádzam že nebol predložený.
Pri východiskovej je to už komplikovanejšie pretože sa k nej prikladá Príloha E / STN 33 2000-6:2018 ( čestné vyhlásenie projektanta, montážnika a RT ) Tuna ak je v mojej moci podpisy zabezpečim a ak nie tak informujem klienta že tam tie podpisy potrebuje lebo bez toho nieje revízia platná.

Ale čo napríklad prívod k stroju. Aj tu je potrebný projekt? V takomto prípade som sa ešte nestretol s tým že by niekto k tomu robil projekt.
0

roboluko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Jún 2019, 08:01
Bydlisko: Malacky
Vek: 46

Re: Kedy je potrebný projekt.

Príspevok od používateľa roboluko » 10 Mar 2020, 22:12

Mna vzdy oslovia z firmy aby som vytvoril projekt zapojenia stojov v priestore pracoviska spolu s skutkovym stavom zapojenia z rozvadzaca s ktoreho su napojene stroje plus vytvorim tech.spravu .... protokol o vonkajsich vpkyvov mi dolozia k technickej sprave prekontrolujem ci stroje vyhovuju danenu prostrediu ci nie su A alebo B na zaklade toho doporucim periodicku reviziu pri A uradnu skusku takze ak je to velka firma tak to potrebuju kvoli kolaudacii ... vyhlasenie projektanta

Firmy to robia aj tak ze ma zavolaju na reviziu alebo kolegu a ten im da vyjadrenie v ktorom nariaduje vytvorit projekt ...tech.spravu atd.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Kedy je potrebný projekt.

Príspevok od používateľa Merak » 11 Mar 2020, 01:06

Podľa zákona 124/2006 Z.z. par. 4 a podľa vyhlášky MPSVaR 508/2009 par. 5, 6, 7 a 8 tam musí byť projekt, respektíve technická dokumentácia.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok