Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Sahasrar » 01 Sep 2020, 18:33

Prosím vas o radu,
u susedky v starsom dome sme vymienali stropne svietidla a pri jednom sme sa s kolegom zacali dohadovať či zapojenie je "kóšer".
Jedná sa o to, že pôvodné stropné svietidlo je celoplastové čiže nehrozí nebezpečenstvo úrazu el. prúdom pri dotyku. Avšak nové svietidlo má kovový kryt čiže by mal byť vodič PE pripojený na kostru.
Problém nastáva v tom že z neznámych dôvodov je prívod dvojvodicový čiže fáza + nulovy. Pri pôvodnom svietidle to neprekážalo, ale pri novom...
Kolega vraví, že postačuje neutrály vodič N pripojiť aj na kostru veď tak je to aj pri delení PEN v rozvadzaci. Ja vravím ze by sme mali pretiahnuť ešte PE vodič avšak sú tam isté komplikácie so zamurovanymi časťami káblov.
Kolega je pracovne starší a skúsenejší takže rešpektujem jeho názor avšak spýtam sa aj na názor publika ci je to vporiadku takéto riešenie.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 01 Sep 2020, 18:53

Treba si ujasniť, aká je tam sieť. Ak je elektroinštalácia TN-C, zo steny ide PEN a ten sa klasicky ukostrí a prepojí na objímky. Ak je inštalácia TN-S, jeden vodič chýba a je zle(nechce sa mi veriť že by niekto takto ťahal káble).
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Sahasrar » 01 Sep 2020, 19:01

Zajtra mozem spravit foto z vypinaca... Na privod ide klasika 3x1,5mm na odvod do svietidla idu dva samostatne vedené vodiče farebne odlisene modry a cierny...
Privod do domu je 4x6mm hlinik a samozrejme v rozvadzaci rozdelenie PEN na PE a N

-- Spojený príspevok 01 Sep 2020, 18:08 --

Aky saman to robil to vazne netusim nas zavolali len vymenit vsetky svietidla a pri tomto jednom sme narazili na tento problem
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2562
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 01 Sep 2020, 19:45

Hmm tak preveriť či je celý byt tn-s aj s tým svetlom. Ak áno, tak budú podľa mňa zle káble v stene, 1f tn-s sieť má proste tri vodiče L N PE.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Sep 2020, 21:47

Prívod má 3x1,5 a vývod len 2x, čo chceš ešte preveriť? Je to na hovno.

Možnosti:
1. Kolegovi odkáž, nech vráti vyhlášku, ak nejakú má. Môže mať aj 70 rokov praxe, ale je to diletant. A odkáž mu aj to, že v sieti TN-S je ZAKÁZANÉ zlučovať vodiče PE a N. Môže sa aj uraziť.
2. Pretiahnuť PE vodič od krabice po svietidlo.
3. Kúpiť svietidlo s dvojitou izoláciou - nepotrebuje PE (ak tam už také nie je).
4. Možno by to šlo spraviť fičurou "ochrana polohou", ale nakoľko sa dlhšie nepohybujem v inštaláciách, bolo by dobré to preveriť, či je to reálne, moc sa mi to nezdá.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Samanko » 01 Sep 2020, 22:09

Ako prve udaj presny typ svietidla.. pokial to nie je svietidlo tr. och. I tak tam ten vodic nemusi byt.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Merak » 01 Sep 2020, 22:18

Sahasrar napísal:Zajtra mozem spravit foto z vypinaca... Na privod ide klasika 3x1,5mm na odvod do svietidla idu dva samostatne vedené vodiče farebne odlisene modry a cierny...
Privod do domu je 4x6mm hlinik a samozrejme v rozvadzaci rozdelenie PEN na PE a N
Aky saman to robil to vazne netusim nas zavolali len vymenit vsetky svietidla a pri tomto jednom sme narazili na tento problem
podľa normy STN 33 2000-4-41 článku 412.2.3.2 sa musí v inštalácii priviesť ochranný vodič PE aj k zariadeniu triedy ochrany II.
čiže daná inštalácia nevyhovuje norme, keďže je tam privedený iba vodič L a N
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Merak » 01 Sep 2020, 22:19

Samanko napísal:Ako prve udaj presny typ svietidla.. pokial to nie je svietidlo tr. och. I tak tam ten vodic nemusi byt.
a práveže musí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Sahasrar » 01 Sep 2020, 22:28

Drakoush napísal: 1. Kolegovi odkáž, nech vráti vyhlášku, ak nejakú má. Môže mať aj 70 rokov praxe, ale je to diletant. A odkáž mu aj to, že v sieti TN-S je ZAKÁZANÉ zlučovať vodiče PE a N. Môže sa aj uraziť.
No veď aj mne to celé prišlo ako lenivosť z jeho strany, že sa mu to nechelo spraviť poriadne a len rýchlo zmiznúť. Ale ja som len poskok takže nemám moc čo do toho kecať. Preto sa pýtam inej strany, aby ja osobne som vedel do budúcna...
Drakoush napísal: 4. Možno by to šlo spraviť fičurou "ochrana polohou", ale nakoľko sa dlhšie nepohybujem v inštaláciách, bolo by dobré to preveriť, či je to reálne, moc sa mi to nezdá.
Ako som čítal v norme citujem:
"Ochrana umiestnením mimo dosahu spočíva v takom umiestnení živých, že ich dotyk je bez použitia zvláštnych pomôcok vylúčený."
S toho mi vyplýva, že aj stropné svietidlo je mimo dosah pokiaľ nepoužijem niaku stoličku alebo rebrík, na ktorý sa musím postaviť
Samanko napísal:Ako prve udaj presny typ svietidla.. pokial to nie je svietidlo tr. och. I tak tam ten vodic nemusi byt.
Neviem aký to je typ, krabicu som nevidel, ale na vnútornej svorkovnici (klasická čokoládka) od výroby je ukostrenie robené malým kusom pliešku ktorý je pevne bodovo privarený ku kovovému krytu svietidla a na druej strane je pliesok prichytený do čokoládky... Toto spojenie zároveň aj drží čokoládku v správnej pozícií na svietidle.

-- Spojený príspevok 01 Sep 2020, 21:32 --
Merak napísal:
Samanko napísal:Ako prve udaj presny typ svietidla.. pokial to nie je svietidlo tr. och. I tak tam ten vodic nemusi byt.
a práveže musí
no v istej literatúre to bolo napísane nasledovne... možno Samanko číta rovnaké zdroje :D

Zariadenie triedy ochrany II : je to zariadenie so základnou izoláciou zabezpečujúcu základnú ochranu, s prídavnou izoláciou zabezpečujúcu ochranu pri poruchách alebo zariadenie ktoré má zosilnenú izoláciu, ktorá zabezpečuje základnú ochranu aj ochranu pri poruche. Kryt nesmie obsahovať skrutky a pod. z izolačného materiálu, ktoré by sa dali nahradiť skrutkami kovovými. Vodivé časti sa nesmú pripojiť na ochranný vodič. Zariadenie sa musí označiť grafickou značkou dvojitej izolácie (dvojitý štvorec), ktorá sa umiestni v blízkosti informácie o napájaní.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Sep 2020, 22:39

Preto mu povedz, že mu to odkazujem ja. Na Teba sa nenahnevá a mne je ukradnutý :) Hnilákom treba povedať, že sú hniláci a že fušovanie sa už nerobí.
Sahasrar napísal:
no v istej literatúre to bolo napísane nasledovne... možno Samanko číta rovnaké zdroje :D

Zariadenie triedy ochrany II : je to zariadenie so základnou izoláciou zabezpečujúcu základnú ochranu, s prídavnou izoláciou zabezpečujúcu ochranu pri poruchách alebo zariadenie ktoré má zosilnenú izoláciu, ktorá zabezpečuje základnú ochranu aj ochranu pri poruche. Kryt nesmie obsahovať skrutky a pod. z izolačného materiálu, ktoré by sa dali nahradiť skrutkami kovovými. Vodivé časti sa nesmú pripojiť na ochranný vodič. Zariadenie sa musí označiť grafickou značkou dvojitej izolácie (dvojitý štvorec), ktorá sa umiestni v blízkosti informácie o napájaní.
To je síce pravda, ale Merák hovoril niečo iné, a síce, že ak aj bude luster triedy ochrany II., PE tam pritiahnutý byť musí, pretože inštaláciu upravuje iná norma. Bude len nepripojený k spotrebiču.

Faktom ale je, že to nie je Tvoj problém, ak si nerobil inštaláciu. A ani revíziu. Ak potrebuješ rýchlo uhasiť problém, tak tam namontuj svietidlo triedy ochrany II. a upozorni na problém s chýbajúcim PE vodičom. Alebo použi fičuru s tou ochranou polohou, ale na to sa spýtaj niekoho skúsenejšieho.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Merak » 01 Sep 2020, 22:43

Sahasrar napísal: Kolega vraví, že postačuje neutrály vodič N pripojiť aj na kostru veď tak je to aj pri delení PEN v rozvádzači.

Kolega je pracovne starší a skúsenejší takže rešpektujem jeho názor avšak spýtam sa aj na názor publika či je to v poriadku takéto riešenie.
to, že je kolega pracovne starší, a možno skúsenejší, to ešte neznamená že by si mal rešpektovať jeho názor
najčastejšie takýto starí elektrikári robia tie najväčšie kiksy, lebo si myslia, že zožrali tú najväčšiu múdrosť svetla a iba oni majú pravdu

EDIT: umiestnenie polohou v dosahu alebo mimo dosah, každopádne tam je spotrebič triedy ochrany I a to má byť pripojené na ochranný vodič, nechcem vidieť, keď pôjde niekto vymieňať žiarovku a v svietidle bude mať fázový vodič zodratú izoláciu o kostru, ako pekne bude dotyčný potom svietiť na tom kovovom rebríku
nehovoriac o tom, že nová norma už predpisuje RCD aj na svietidlá
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Samanko » 01 Sep 2020, 23:10

Samankova literatura su povacsine normy. Z uvedeneho som pochopil, ze vy ste nerobili kabelaz takze preto vhodnost kabelaze z tohto hladiska neriesim, predpis samozrejme poznam. Ide o to, ze svietidlo tr. och. I nie je mozne bezpecne zapojit na ten vyvod, svietidla tr. ochr. II vs III s tym problem mat nebudu. To je cele.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Sahasrar » 04 Sep 2020, 23:24

Samanko napísal:Samankova literatura su povacsine normy.
Moje podpichnutie bolo myslene so vsetkou uctou a humorom :D
Merak napísal: to, že je kolega pracovne starší, a možno skúsenejší, to ešte neznamená že by si mal rešpektovať jeho názor
najčastejšie takýto starí elektrikári robia tie najväčšie kiksy, lebo si myslia, že zožrali tú najväčšiu múdrosť svetla a iba oni majú pravdu
Mas pravdu, vidim to vcelom pracovnom spektre, kde by uz spolocnost mohla byt keby sa nehladi na to ego...


Dakujem pani, za vecne rady a usmernenie v problematike
0

Tesla1987
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Júl 2020, 18:56
Bydlisko: Kosice
Vek: 36

Re: Vymena stropneho svietidla a jeho ukostrenie

Príspevok od používateľa Tesla1987 » 12 Okt 2020, 20:58

jednoducho ak su tam medene vodice automaticky tam ma byt siet TNS cize ako kolegovia uz pisali hore L,N,PE -cierny.modry,zelenozlty to je cele ak je tam stara hlina cize hlinokove kable ok moze sa to urobit prepojkou s PE na N ak mas TNC siet inu moznost ani nemas, ak je tam TNS farbicka k farbicke ziadne ine pokusy pri ich spojeni PE s N ti automaticky vyhodi RCD ochranu ak tam vobec nejaku mas ovsem to je cele....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok