Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Okt 2020, 21:35

Aj SOS, aj TME má pasívne súčiastky rôznych cenových a kvalitatívnych kategórií. Aj ja som kupovával jamicony, priznám sa, vtedy som o tom vedel prd. Dnes mám iný rozum a kupujem aj iné veci a nemôžem sa sťažovať. Nevracajú sa mi zariadenia zo servisu, že by odišlo to, čo som menil. Lenže napríklad u mňa nenájdeš čínske rezistory s vývodom vlasovým, ale všetko vishay. Ono je to dané aj tým, že robím meraciu techniku, ktorá na seba zarába a stojí nehorázne prachy, nemôžem si dovoliť meniť tam lacné a aliexpres diely.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa E001 » 17 Okt 2020, 22:17

No do merákov by som tiež nepchal žiadne šmejdy. Tam musí byť garantovaná aj presnosť, aj bezpečnosť - teda hlavne u tých kvalitnejších a drahších.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Okt 2020, 22:23

S tým som problém ešte nemal. A fakt každý jeden kus pred osadením zmeriam na C, R, D (pri AC 120Hz) a potom izolačný odpor - nabitie na menovité napätie a nemal som ani jediný kus, ktorý by nevyhovoval. Toto robím už pomerne dlho, lebo mal som skúsenosť (možno to boli aj tie jamicony) a odnedávna meriam aj izolačný odpor, pretože som tu spomínal, že som riešil invertor, kde sa kondík tváril dobre, ale po napumpovaní prerazil. Brávam nichicon alebo panasonic (prevažuje panasonic) a všetky na 105°C.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa muziker » 19 Okt 2020, 10:36

Aby som nevytváral ďalšiu tému k elektrolytickým kondenzátorom, "prilepím" to tu pre zaujímavosť, príp. do pozornosti tým, ktorí niečo podobné zamýšľajú bastliť počas dlhých zimných večerov ako inšpiráciu. V ruskom časopise RADIO, č. 10 /2020 (teda najnovšie tohtoročné číslo) uverejnili k zisťovaniu vlastností (meraniu) elektrolyt. kondenzátorov toto:
Pozn. IO možno použiť NE555, stablík je bežný 3-vývodový na 5V, alebo 6V a ostatné súč sú tiež bežné zo šuflíkových zásob, MP je napr. 100 uA panelový z radu MP80, alebo iné typy (podľa toho čo kto má doma), trafko T2 je bežné sieťové na 230V / 9V (sekundár môže byť v rozsahu 7 - 10V). Trafko T1 v sonde je bežné impulzné na ferit. jadre (nájde sa v rôznej už nepotrebnej staršej elektronike). Dioda (v schéme VD1) je staršia germaniová. Ostatné je myslím úplne jasné.
Prílohy
1.png
2.png
3.png
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa josek » 19 Okt 2020, 13:56

Aby sme nezabudli páni, porovnávajte porovnateľné.

Keď niekto chce porovnať výrobok TESLA (akýkoľvek !!!), nech porovnáva iný výrobok tiež z tej istej doby!

Vtedy boli teslácke výrobky (česť výnimkam) fakt nahovno, či sa to niekomu páči, alebo nie.

A je to jedno, či to boli súčiastky alebo finálne výrobky. Akási kvalita napr. rozhlasových príjimačov sa po nejakú dobu zachovala po vojne vďaka inkurantom a zásobám v skladoch, ktoré komunisti ukradli bývalým firmám väčšinou z obdobia I.ČSR.

O kvalite TVP až do začiatku 90-tych rokov škoda hovoriť. Z desiatich farebných TV, ktoré prišli do jednej maloobchodnej predajne v PN deväť na prvé zapnutie nefungovalo. Škoda hovoriť :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa E001 » 19 Okt 2020, 17:51

Odbočujeme síce od pôvodnej témy, ani nemienim ospravedlňovať chyby vtedajšej doby. Môj vek mám uvedený, tak si čosi pamätám. Gramorádio Dirigent, vyrobené v 1959 sme mali minimálne 15 rokov, až sa otec naštval, že dlho trvá kým sa tie lampy nažhavia a kúpil tranzistorové. A prosím nechci mi tvrdiť, že to rádio malo ešte lampy z Wermachtu. :) ja by som povedal, že chyba bola v tom, že Tesla nemala skoro žiadnu konkurenciu na našom trhu. Tých pár kusov v Tuzexe, ani šmejdy sdelano v SSSR neboli konkurenciou. A vedeniu ústredného výboru tá mizerná kvalita stačila...
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa josek » 19 Okt 2020, 18:31

Nie toto už lampy z Wermachtu pravdepodobne nemalo :D

Načo by im bola konkurencia, keď ani toho úbohého sortimentu čo sa vtedy vyrábal, nebolo na pultoch dostatok? Predalo sa to, čo bolo. Pamätám si to vcelku dobre, aj na to, ako sme v r.1959 pozerali na telku za výkladom v predajni "elektro - sklo porcelán" na námestí.

Podstatou môjho prvého príspevku ale malo byť to aby sa porovnávali výrobky ktoré sú z toho istého obdobia. Tiež som napísal, že boli aj výnimky, ktorých bolo žiaľ veľmi málo.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 19 Okt 2020, 22:04

v krátkosti: v minulosti sa robili elektrolytické kondenzátory s pomerne hrubou vrstvičkou Al2O3 na aktívnej elektróde, toto dielektrikum sa formovalo pripojením DC napätia v roztoku elektrolytu. Hrúbka dielektrika a plocha kondenzátorov ovplyvňuje ich kapacitu. V dnešnej dobe použitím lepšie odladených čistých procesov hrúbku tohoto Al2O3 mohli výrazne zredukovať, čím na jednotkovú kapacitu mohli radikálne zmenšiť plochu elektród. Problémom je, že čím je tenšia vrstva Al2O3, tým je kondenzátor citlivejší na elektrochemickú koróziu, pretože stačí menšie množstvo prímesí (napr. Cl- iónov), poškodzujúcich túto vrstvičku. Preto sa do elektrolytov pridávajú pasivačné látky, ako napríklad kys. fosforečná, ktorá obnovuje oxidovú vrstvu pod DC napätím. Taktiež sa zistilo, že nahradenie vody vyššími alkoholmi má ako pozitívny vplyv spomalenie korózie, oproti vodnému roztoku.
Viac o mechanizme korózie neviem povedať, bolo by treba naštudovať nejaké vedecké články. Ten, vyššie uverejnený, od autorov z Kemetu má dosť dobrú výpovednú hodnotu pre technológa a odlišuje kvalitný kondenzátor od nekvalitného.
0

kiklop
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 28 Okt 2020, 21:39

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa kiklop » 28 Okt 2020, 22:11

Nepodarky jednoducho akurat natrafil na nejake nepodarky co neobsahuju cisty formu toho co maju pripadne pri ich montazi boli zle nastavene pristroje a bola tam nizsia alebo vysia teplota ako mala byt a dostala sa tam nejaka vlhkost atd.kazdopadne su to nepodarky od vyroby.Sam som robil na kvalite a nechcel som cca.100ventilatorov do chladicov aut pustit akurat ze veduceho brat ich vyrabal zle nastavil teplotu pri ich lisovani a boli krehke praskali tak aby nemal problemy ze vyrobil 100nepodarkov tak sa to pustilo a teraz mas 100aut co maju ventilatory co sa po mozno 5-10 rokoch rozletia na kusy.A to len preto ze veduci tlacil na mna aby som to pustil a ja aby mi do buducna nerobil problemy schvalnosti tak som to musel pustit aj ked nemali vobec co hladat v autach ale rozleteny ventilator nesposobi ziadnu skodu maximalne vykypi chladic ale ako vravim mozno 10rokov pojde kym sa rozleti tazko povedat.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok