Meranie trafa

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Meranie trafa

Príspevok od používateľa Maron » 19 Nov 2020, 17:32

Čaute.
Dostala sa mi zváračka FK Mig 251 ekoline. Niekde ju vyradili ešte pred pár rokmi a vraj že je zlé trafo. Zistil som ale že blbne prepínač odbočiek, v niektorých polohách nezopne. Ide ale o to, ako zistiť či je trafo naozaj zlé/dobré.

Trafo má tri cievky, zo spodu boli prívody 3 fázy a z vrchu sú potom vytiahnuté odbočky na prepínač. Všetko som teda rozpojil, našiel som si na každej cievke posledný vývod a meral multimetrom - všetky ukazovali 1,1 R ale to mi je jasné že nestačí.
Kedže nechcem zasa vyraziť poistky až na stĺpe, napadlo ma či by nebolo dobré to merať tak, že by som postupne pripájal jednotlivé cievky na oddelovák 230V a meral prúd naprázdno a pri konštantnej záťaži sekundáru alebo ako by sa dalo zistiť či nemá trafo medzizáviťák a podobne ?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa Mek » 19 Nov 2020, 21:24

1,1 R nemusi vobec byt malo. Tie vykonne trafaky maju maly odpor vinutia, ale o to vyssiu indukcnost daneho vinutia. Odpor a indukcnost tvoria impedanciu, spolu s frekvenciou siete, ktora je pevna - 50 Hz. Ked to zohladnis a vypocitas impedanciu (co je vlastne "striedavy odpor"), vyjde dost vysoka na to, aby to poistky nevyhodilo. Ale su aj trafa, ktore vyhodia poistky kvoli vysokemu nabehovemu prudu, aj napriek tomu ze su v poriadku. Sice som to nezazil, iba kdesi cital, tak ak pisem bludy nech ma niekto opravi :wink:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Nov 2020, 22:24

Medzizávitový skrat na niektorej z troch rovnakých cievok zistíš pomerne jednoducho a to porovnaním kľudových prúdov. Vinutie pripoj cez nejakú "silnú" žiarovku - napr. halogénku 200 - 500W / 230V - to je pri meraní každej cievky samostatne na 230V .
Pri meraní s tromi fázami naraz použi po dve žiarovky v sérii na každú fázu kvôli združenému napätiu 400V a odmeraj odoberaný prúd a napätie na cievkach (presná hodnota nie je pri tomto meraní smerodatná). Pokiaľ budú namerané hodnoty na všetkých zhruba rovnaké - máš vyhraté... je totiž malá pravdepodobnosť, že budú všetky cievky a na rovnakom mieste "strelené" .
Pokiaľ by ten skrat vo vinutí niekde bol (na primári,alebo sekundári), už len tá žiarovka ťa upozorní svojim zvýšeným či max. svitom, že niečo nie je OK. ... a zároveň si nevyrazíš poistky...
Takto to robil môj nebohý sused, ktorému som sa sem-tam díval cez plece 8O ... kedysi vyrábal a opravoval zváračky v chotári (vtedy na 220V, na dve fázy - 380V , alebo trojfázové)
Tá moja čo vyrobil funguje do dnes... 40 rokov má určite 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 20 Nov 2020, 08:13

Nechcem zakladat novu temu ale mam velmi podobny problem. Neviem ci do 1.1 Ohmu sa zmesti dost induktancie (to je k teme), ale ja osobne mam toroidne trafo 5 Ohmov na primary, ktore je urcene na 240V/24V-13A. Moja otazka je, mozem ho kludne nezatazene pripojit do siete? Aky bude asi odber?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa Mek » 20 Nov 2020, 10:30

Mas cim zmerat indukcnost primarneho vinutia? Ak ano, vies si vypocitat impedanciu a tym padom aj odber naprazdno.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 20 Nov 2020, 10:49

Praveze RLC meter nemam, len RC
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Nov 2020, 13:01

JohnnyElektro napísal:
20 Nov 2020, 08:13
Moja otazka je, mozem ho kludne nezatazene pripojit do siete? Aky bude asi odber?
Však aj tebe kúsok vyššie odpovedal mr.dred. Máš pochybnosti, zapoj toroid cez výkonnejšiu žiarovku (250 - 500 W). A môžeš všetko merať, ako bez žiarovky. A ten "medzičlen", sediaci na stoličke, má predsa mozog a mal by dokázať inteligentne vyhodnotiť namerané výsledky. Prúd by mal byť rádovo v desiatkach mA, úbytok na žiarovke rádovo vo voltoch, ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 20 Nov 2020, 13:52

Mne skor islo o taku otazku ci nezhodim istic, nie meranie kolko ma primar odber naprazdno. Takze suma sumarum, som ok a mozem ho zapojit asi.
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 20 Nov 2020, 13:52

a vlastne ta ziarovka by pojistila istic, uz mi to doklaplo.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Nov 2020, 17:00

JohnnyElektro napísal:
20 Nov 2020, 13:52
Mne skor islo o taku otazku ci nezhodim istic ...
Tak to som ťa vôbec nepochopil ! Prúdový náraz pri zapnutí trafa je prechodový jav a jeho zmeranie nie je triviálna vec. No načo ho potrebuješ zisťovať ? Buď to istič (opakovane) zvládne, alebo nie. Ak nie, tak budeš musieť čosi vymyslieť, (termistor, softštart, ...).

Len podotýkam, že prúdový náraz pri zapnutí trafa môžu dosť ovplyvniť aj obvody/ súčiastky za ním, (napr. veľkosť filtračného kondenzátora a pod.).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa Maron » 22 Nov 2020, 07:38

Takže meral som cievky jednotlivo na jednu fázu, nie síce cez žiarovku ale cez oddelovák 500va ktorý funguje odobne, keď príliš stupne prúd -klesne napätie... a za ten okamih hneď vypnem vypínač. No ale hodnoty vyšli na jednej cievke skoro dvojnásobné takže asi ej v ťahu.

Ešte otázka, to trafo má na každej fáze v podstate dve cievky, snažil som sa to nakresliť, dúfam že zrozumitelne. Začiatok prvej cievky ide na fázu a má dva vývody zo stredu a potom koniec. A na nej je ďalšia cievka (asi o polovicu menší prierez) ktorá má dve odbočky. Všetko to ide do prepínača a ten netuším ako ich prepína, myslel som že tam bude len jedna cievka čo má viacej odbočiek. Načo sú tam ale dve oddelené primárne cievky ?
Ďakujem
TRAFO MIG.png
TRAFO MIG.png (8.3 KiB) 3169 zobrazení
0

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa Maron » 22 Nov 2020, 12:15

-- Dalo by sa u trojfázového trafa vynechať jedna cievka ? (aj primár aj sekundár na jednom krajnom stĺpiku by bol odpojený) alebo by vadilo trafu že tam je tá časť odpojená ?
Ďakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Nov 2020, 14:06

Používať oddeľovacie trafo ako zrážaciu impedanciu je scestné ! Chceš oň prísť ?

Čo je dvojnásobná hodnota prúdu, (1 a 2 mA, či 10 A a 20 A) ?

Samozrejme, že môžeš používať (vynechať) jednotlivé cievky trojfázového trafa samostatne.

Ak nezoženieš originál schému zapojenia vinutí, som zvedavý, ako sa v tom "vysomáriš" ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Nov 2020, 14:31

Dolfi napísal:
22 Nov 2020, 14:06
Samozrejme, že môžeš používať (vynechať) jednotlivé cievky trojfázového trafa samostatne.
Ale to zrejme platí len u "dobrého" trafáku... ja si myslím, že pokiaľ je tam na jednej cievke medzizávitový skrat, tak to asi bude robiť šarapatu - vadné vinutie sa asi bude nadmerne prehrievať.. alebo sa mýlim?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Maron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23 Apr 2020, 21:30
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Meranie trafa

Príspevok od používateľa Maron » 22 Nov 2020, 14:35

Tak žiarovkou som vela nezistil, to proste svieti... To trafo si nemyslím že by neprežilo, trafák si potiahol okolo 1A na poškodenej cievke to skočilo na 2,5A.

Zlá bude len prvá krajná cievka, nemyslím že bolo preťažené, skôr niečo poškodilo izoláciu (možno kovová trieska)a tam nastal medzizšviťák lebo som našiel miesto kde je roztavených viac drôtov v kruhu, inak cievka nieje typicky tmavá ako to býva keď je dlhšie preťažovaná. Preto sa aj pýtam či by sa dalo používať na dve fázy.

Nooo, ako myslíš že ako sa v tom vysomárim ? Ak ide o zapojenie prepínača tak vývody som si označil a proste som ich zapojil tak, ako boli :agree:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok