problem s pc (emi, rfi, harmonicke?) POPROSIM LOCK

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

problem s pc (emi, rfi, harmonicke?) POPROSIM LOCK

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 01:27

Zdravim ludia. Rad by som na zaciatok povedal ze nemam ziadne elektrotechnicke znalosti, ale som obycajny 27 rocny typek ktory si po robote rad zahra nejake hry. Hravam uz od svojho detstva , prevazne vsetko fps hry (csgo , quake ) a mam spickovu pc zostavu na tento ucel. Okej zacnem asi takto , pred deviatimi rokmi som si vsimol akejsi anomalie pri pouzivani pc. Zdalo sa mi ze pocitac je niekedy akosi spomaleny ale nemyslim spomaleny ako v tom zmysle ze disk cita pomalsie alebo nieco seka ale spomaleny v tom zmysle ze je proste malo responzivny. Citim velku odozvu na vsetkom ( podotykam ze cela moja zostava od samotneho pc , po monitor , sluchadka , klavesnicu mys a podlozku su od tich najkvalitnejsih vyrobcov) monitor mam 240 hertzovy no obraz skor vyzerra tak na 100 hz, pohyb mysi je velmi neplynuli a aj ked moja mys vazi 68 gramov niekedy mam pocit ze mam v ruke miesto mysi zehlicku. Nedeje sa to len v hrach ale aj vo Windows ci v Linuxe, je uplne jedno aky ovladac pouzivam , nezalezi na tom ci mam pocitac pretaktovany ci nepretaktovany, nezalezi na tom aku mam graficku, od roku 2011 kedy mi toto zacalo som vystriedal vyse 6 pc zostav (2011 - amd FX8251, 2014 i5 4460, 2016 -i5 4690k / i5 4970k / 2019 - i5 9600k / 9700k sucastnost) kazdy pocitac bezal na inej zakladnej doske , rukou mi preslo asi 8 inych grafickych kariet, na kazdej jedne zostave to iste. Hram uz velmi dlhy cas a ked to poviem tak blbo "mam to v ruke" takze ak mys alebo klavesnica nefunguje na milisekundu tak ako ma , ihned to spoznam. Aby som si overil ze nemam uz nejaku chorobu z hier bol som si zahrat v pc herni kde pc zostavy oproti tej mojej su asi 4 roky dozadu, priemerny pocet FPS v tej istej hre ktoru primarne hram (csgo) bol ovela mensi ako na mojej zostave a miesto 240 hz , 1ms latency monitoru aky mam ja tam pouzivaju stare 75hz 5ms monitory a jednoznacne musim povedat ze ta hra tam bezi o 100x lepsie ako na mojom dele. Roky a roky hladam software / hardware riesenie a nedavno som na jednom audio fore narazil na pojem EMI. A spojitost s elektrinou tam bola jednoznacna, vzdy mi pocitac isiel horsie cez den a najlepsi "input" som mal okolo tretej, stvrtej v noci. Dnes uz som si 100 % isty ze toto je ten parazit ktory mi toto vsetko sposobuje, ze roky sa tu zbytocne trapim s hardwarom ked tu vlastne bojujem s duchom. Toto video ma cele v tom iba utvrdilo. https://www.youtube.com/watch?v=wGfhfayYfHU. Tyzden aj pol dozadu som si kupil od Emosu predlzovacku s prepatovou ochranou a EMI/RFI filtrom do nej som zapojil komp a tu predlzovacku samotnu som zapojil do inej zastrcky v izbe a cuduj sa svete nikdy za poslednych 9 rokov mi hry a teda nielen hry ale celkovo pocitac a obraz , odozva a presnost mysi neisli lepsie! Takisto predtym sa mi dialo to ze ked niekdo u mna v izbe zapol svetlo v sluchadkach som pocul prasknutie a po kupe tohto tejto predlzovacky sa mi to uz nedeje. Nuz ale tyzden aj pol ubehol a dnes je vsetko v starych kolajach, problem sa vratil. Najde sa tu prosim niekdo kdo by mne co som este menej ako laik vysvetlil princip fungovania EMI a ako ju co najlepsie eliminovat?.
Dalsia otazka je , ja fakt teda nemam tucha ako sa vyzera taka elektroinstalacia ale vsimol som si ze v poistnej skrini ma moja izba (ktora je hned najblizsie k poistnej skrini )solo 2 poistky, jedna na zasuvky a jedna na bodove svetla, znamena to teda ze moja izba ma akysi svoj separatny okruh ? .... Pomoc prosim :(
0
Naposledy upravil/-a agn v 02 Okt 2021, 17:25, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Merak » 08 Jan 2021, 09:18

Ja mám doma komplet prerobenú elektroinštaláciu aj s prípojkou a nikdy som nemal nijaký problém s PC a s akýmikoľvek prenosmi. A nepotreboval som na to žiaden blbý predlžovák s kadejakými údajnými filtrami a odrušovačmi.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa milansprlak » 08 Jan 2021, 09:26

Ako piše Merak, treba mať elektroinštalaciu v 100 perc. stave a potom nebudeš mať problém s elektromag. rušením. Ak máš staršiu elektroinštaláciu riešenie je kompletná rekonštrukcia el. inštalácie.... Dočasne by problém mohol vyriešiť aj kvalitný záložny zdroj (ups)...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa misocko » 08 Jan 2021, 09:47

Mam nejaku hodku odohratu a uz aj rozumiem aky problem je par ms. Zacal by som tym ze vsetko k PC pripojim kablom. Nie wifi ani bluetooth. USB do dosky, nie do nejakych hubov (aj ked internych). A tiez obcas vypinat PC, alebo aspon reset. Potom by som skusil inu izbu a potom ten zalozny zdroj. Citis to aj v offline hrach, ping je velmi citelny v onlinovkach, hlavne strielackovych, rychlych.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Jan 2021, 11:02

misocko napísal:
08 Jan 2021, 09:47
A tiez obcas vypinat PC, alebo aspon reset.
U Windows 10 je reset viac ako vypínanie a zapínanie, pretože defaultne je zapnutý fast startup ktorý nevypína systém úplne korektne ako to vypínalo do dôb Windows 7.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Jan 2021, 11:03

aby to nakoniec nebol nejaky cinsky adapter pichnuty do zasuvky niekde za skrinou. Teoreticky moze vniest rusenie do siete, a ked hovori, ze mu predlzovacka s filtrom pomohla...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2566
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Jan 2021, 11:20

Edgar: A čo reštart? Tam sa vypne celý?

Reset button nie je práve najmilšie riešenie :D
1
Obrázok 1

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 12:33

Novu instalaciu celeho bytu si dovolit nemozem :( .
Este cisto teoreticky nedalo by sa to vyriesit tak ze by sa iba do mojej izby natiahol novy kabel a spravila sa jedna solo zasuvka pre komp? Ako by to bolo s uzemnenim, pomohlo by to? Emi sa zevraj siry z uzemnovacej "trasy". Nebolo by toto konecnym riesenim? V izbe okrem pc nic zapojene nemam, este aj telefon si pre istotu chodim nabijat do druhej izby :D
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa remusator » 08 Jan 2021, 13:17

maskrtnik01 napísal:
08 Jan 2021, 11:20
Edgar: A čo reštart? Tam sa vypne celý?
Win10 používa default tzv. hybrid shutdown, niečo medzi shutdown a hibernate. Pri vypnutí - nabootované jadro, ovládače uloží na disk, programy väčšinou vypne. Pri reštarte - soft/hard - nabehne všetko ako kedysi.

Všimnúť si to môžeš aj v Task managerovi - preklikni sa na Performance a vľavo dole Uptime. Ja mám teraz napr. 2d19h6m - a to som pc zapol pred pár minútami.
image.png
1
Obrázok 1

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa milansprlak » 08 Jan 2021, 13:41

Ešte ma napadlo či nemáš poškodený prívodny kabel od zásuvky ku zdroju, raz som sa s podobnou situáciou stretol a chyba bola v prívodnom kábli, totiž nedosadzali riadne kontakty do zdroja.
A ešte skúšal si pc zapojiť z inej zásuvky, v inej izbe ?
0

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 13:49

pozrel som to a vsetko vyzera byt neposkodene. K prispevkom hore co sa tyka fast startupu ten je vypnuty aj v biose aj vo windows, power plan pouzivam bitsum highest performance power plan.
Bolo by mozne akekolvek tieto rusenia eliminovat tim ze by som si do izby natiahol elektroinstalaciu len na jednu zasuvku , len pre pc.? Nedaju sa hrat ani len singleplayerovky....
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa milansprlak » 08 Jan 2021, 14:01

Neda sa povedat ci by chybu opravila samostatna zasuvka, zalezi kde je chyba.... Skus ten privodny kabel vymenit za iny, viditelna chyba to nemusi byt... Zasadna otazka robi sa v byte pravidelna revizia el. inštalacie? Ak nie tak zavolaj si poctiveho revizaka nech ti poriadne skontroluje stav tvojej el. inštalácie, možno najde on chybu.
0

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 15:24

Kabel som vymenil, mam ich asi milion 300 :D , nic to neriesi. https://www.youtube.com/watch?v=AG1_CLLFyNc na tomto videu je to krasne znazornene, dolny pripad som ja.... Jak je mozne pc herna v ktorej idu 24/7 pocitace zapnute tento problem nemaju a ja co mam jeden pocitac, telku a 3 bezne spotrebice tento problem mam. Elektroinstalacia si myslim ze bola nova , rozvodna skrina je nova a su v nej nove istice.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Jan 2021, 15:35

Nejak si z elektrického hľadiska neviem predstaviť ako by toto mohla spôsobiť zlá elektroinštalácia. Skôr by som to tiež videl na nejaký čínsky adaptér alebo nejaký podobný zdroj vysokofrekvenčného rušenia ktoré ovplivnuje buď procesor monitor alebo nejakú komunikáciu. Píšeš že bývaš v byte kludne to môže ísť od susedov alebo zo strechy ak tam máte nejaký zosilnovač na 4G a pod. Skús PC na inej fáze ak vieš kde máš inú fázu :D , ked nie opýtaj sa nás ako ju nájdeš.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2566
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Jan 2021, 15:54

Iná fáza? V byte je obvykle len jedna fáza.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Jan 2021, 15:59

To som nevedel. Nemal som možnosť vidieť ako sú zapojené byty. Tak potom by som poradil zohnať si niekoho z okolia kto má vybavenie a zmeral by ťi či to nemáš zarušené. Ja osobne keby nato mám vybavenie a bývam v okolí by som to spravil zadarmo pretože som sa s takým niečím nestretol a zaujíma ma ako by dopadol výsledok. Tak možno niekto z fóra bude tiež zvedavý ako ja :D
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Jan 2021, 16:24

Tie blbosti okolo káblov a zásuvky, či ističov vyhoď z hlavy.

EMI je široký pojem a filtrácia rušenia tiež.
Pozri si: https://www.psma.com/sites/default/file ... safety.pdf

Bez analyzátoru siete nezistíš, čo a kde sa vlastne deje. Na YouTube je toľko bludov, čo vyzerajú dôverihodne.
Stačí, aby si mal občasný konflikt na zbernici pre USB port, či niečo iné.

Mal som podobný problém (nie hráčsky) a až po tom čo som starú myš hodil o stenu a nakonfiguroval si novú bolo všetko O.K.

Klávesnica a myš je káblová, BT, alebo klasická bezdrôtová?
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa 105nu70 » 08 Jan 2021, 16:57

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:39, upravené celkom 2 krát.

Igor956
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 24 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67
Kontaktovať používateľa:

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Igor956 » 08 Jan 2021, 17:23

Skús skontrolovať elektriku. Pripoj merák nastavený na AC meranie, či ti ukáže 230V. Ak je tam významná odchýlka smerom nadol (alebo nahor) môže byť problém v neutiahnutom spoji v zásuvke a podobne. Vtedy ide všetko "oblúkom" a vzniká tam neuveriteľné rušenie. V prvom rade by som sa snažil vylúčiť túto možnosť. Zažil som to v robote a v sieti som nameral 289V/AC. Počítače nie a nie normálne fungovať. Stačilo v krabici dotiahnuť šrób ...
Samozrejme je to jedna z mnohých možností.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa OHAJ » 08 Jan 2021, 17:39

Výmena predlžovačky Ti pomohla iba preto, že si natvrdo vypol svoj PC. Takže si si uvolnil pamäť od soft.bordelu, ktorý sa Ti tam opäť nakotil, skús preskenovať PC cez viaceré antiviry a nástroje na odstránenie škodlivého malvéru, ale nie toho Windowsového MS - bo ten Ti spomalí comp ešte viac ...Tvoj problém je softwérový a nie EMI v byte. Ale keď chceš veriť na duchov EMI, kludne bež na najbližší zberný dvor, za flašku Ti isto daju nejakú starú plechovú bedňu a tam vlož ten svoj komp, zadnú stranu spojíš s kostrou a vyvedieť zelenožltým vodičom PE na kolík zásuvky. PS: nabuduce nevypisuj litanie , ale radsej daj parametre toho tvojho dela, OS, typ pripojenia, test upload/download ... Btw.: mimochodom skúšal si na to tvoje internetové pripojenie pripojiť notebook a otestovať tie tvoje hry na ňom?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok