problem s pc (emi, rfi, harmonicke?) POPROSIM LOCK

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Jan 2021, 17:53

Ohaj: keby si cital pozorne, tak vies, ze mu to robi roky a na 6tich roznych zostavach. a pise, ze mu to robi aj v systeme, nielen v hrach a aj vo windows a aj v linuxe. takze to nebude problem os
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Jan 2021, 17:58

Ale ani na pripojené zariadenie by som to až tak netipol, z jedného dôvodu.

Autor témy by sa mal poriadne zamyslieť, čo sa nezmenilo za celý čas čo ho trápia tieto problémy. Prípadne aj čo sa zmenilo tesne predtým, ako to celé začalo.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa OHAJ » 08 Jan 2021, 18:21

pocitujlasku napísal:
08 Jan 2021, 17:53
Ohaj: keby si cital pozorne, tak vies, ze mu to robi roky a na 6tich roznych zostavach. a pise, ze mu to robi aj v systeme, nielen v hrach a aj vo windows a aj v linuxe. takze to nebude problem os
Sorry, ale ja som sa tam veru nič podstatné na objasnenie spomaleného PC nedozvedel, ja mám tiež 3tiu zostavu s novým HDD ale i starým HDD z predch. zostavy, tak sa ani nepozastavujem, ak Win robí problém - ak je to neznesiteľné prosto sekundárny HDD odpojím, do sietovky pripájam 2 RJkonektory súčasne - ak sekne jeden kabel, switch pretlací cez druhý - toto síce prekontroluješ DL/UL, ale ak Ti provider škrtí pripojenie cez FUP nástroj tak, že pri 1 min. je neobmedzené ťažko odhalíš problém. Podobne ak má nelegálny soft., ťažko odhalíš či Ti samotný OS či antivír v pozadí nespomaluje comp pri indexovaní a skenovaní, je to na dlho.
230V sieť vylúči jedine, že zoberie zostavu niekde inde (kámošovi / internet.kaviarni) a odskúša dostatočne dlhú dobu a má istú odpoveď.
0

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 19:00

Os mam originalny aktivovany. PC som vyskusal v niekolko roznych zastrkach, na niektorych citim vacsiu responzivnost na niektorych mensiu. co sa tyka mysiek , pooling ratov (125, 500 ,1000 hz) atd je to uplne jedno. Vlastnim ich asi 5 ale na kazdej to iste. Riesit to budem zariadenym niecim podobnym ako na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=MqDIol41h2k
Este k tomu OS: Mam svoju vlastnu verziu ktoru som si spravil cez ntlite, odstraneny vsetok bloat ako ms store, cortana, dokonca aj windows defender + kompletne vypnuta telemetria a ine spehovacie prvky microsoftu kopec inych dalsich nepotrebnych blbosti, vycackany na co najmensiu dpc latenciu (latencia ovladacov), je to build 1709 teda win 10 z roku 2017 , cisty jak windows 7 kdo by mal zaujem tu je link https://drive.google.com/file/d/1ZpUVFi ... sp=sharing
Ak by teda mal niekdo zaujem. Len bacha nvidia grafiky zo serie rtx tento build nepodporuju cize najvyssiu radu na ktoru dokazete nainstolovat gpu ovladac je gtx 1660. To len tak.
0

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 19:29

pocitujlasku napísal:
08 Jan 2021, 17:53
Ohaj: keby si cital pozorne, tak vies, ze mu to robi roky a na 6tich roznych zostavach. a pise, ze mu to robi aj v systeme, nielen v hrach a aj vo windows a aj v linuxe. takze to nebude problem os
ak by si chcel priblizne vediet ako to vyzera. mozes to nasimulovat takto: zapni si hpet timer vo windows. Spustis prikazovy riadok ako administrator a napises bcdedit /set useplatformclock true, restart pc a sleduj.
Ked uz ti bude dostatocne zle vypnes to prikazom bcdedit /deletevalue useplatformclock
0
Naposledy upravil/-a agn v 08 Jan 2021, 22:35, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Jan 2021, 19:45

No mohol by byť problem aj ten win predsa len je to upravovana verzia aj keď by sa to v rôznych zásuvkách správalo rovnako a nie inak ako popisuješ, takže asi to bude naozaj rušenie z vonka. Najjednoduchšie bude zobrat celú zostavu aj monitor klavesnicu tak ako to máš ku kamošovi a vyskúšať to tam tak ako ti radili už predomnou. Vylúčia sa tým HW a SW chyby počítača, ale ak sa vrátiš od kamoša zapneš PC a ten to začne robiť až po určitom čase a nie okamžite tak sme zasa na začiatku lebo dlhím odpojením sa vybiji kondiky a vymaže obsah ramiek. Tiež to niekto písal predomnou. Nečital som si recenzie ale tá krabička čo si poslal vyzerá na prvý pohlad ako čistý ojeb. Spravil by som to takto.
1. Vytiahni PC monitor a vsetko čo tam máš zo zásuvky na 12h, potom to zapni a testuj.
2. Zober PC monitor a vsetko ku kamošovi a testuj.
3.Skús si niekde požičať UPS , generátor by ti v byte asi neprešiel s dostatočnym vykonom aby PC potiahla aspon hodinku a testuj.
Sprav to postupne a informuj nás.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Pa3x
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 21:44
Bydlisko: Liptovský Hrádok
Vek: 27

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Pa3x » 08 Jan 2021, 21:34

Neviem či to bolo spomenuté niekde ale zdroj bol v každej zostave novy? Lebo niekto robí upgrade tak že vymení iba mb,cpu,ram,gpu....
Z hľadiska sw sú nainštalované všetky windows aktualizácie ?
0

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 21:50

Moj pc som u kamarata odskusal a ABSOLUTNE ZIADNY PROBLEM to je ta najvacsia zahada toho celeho. Mozem nainstolovat cistu windows 7 ka ktorej sa da nativne vypnut dwm.exe a to iste sa bude diat aj tam. dwm teda Desktop Window Manager je v podstate nieco ako vsync pokial si na desktope alebo borderless window, jak hru zapnes vo exclusive fullscreen tak niesi ovplyvnovani timto bufferom. Zdroje boli menene 3. Momentalne tento co mam CV650 ma asi 4 mesiace. Je uplne jedno ci si dam windows 7 , windows 10 svoju debloat verziu alebo windows 10 oficialnu verziu , oficialna verzia ide este horsie na kolko je v nej kopec bordelu ktory sposobuje vysoku dpc latenciu. Toto uz su take in-deep tweaks o ktorych bezni pouzivatel pc nema ani sajn. Preto posledna moznost padla na elektrinu, a samozrejme ze v noci svoj pocitac vypinam v biose su povypinane vsetky powersaving funkcie neexistuje nic co by mohlo mat vplyv na stabilitu tohto pc. Preto posledna moznost co som zacal riesit bola elektrina. A dava to pre mna ako uplne neznalca celkom logiku, ked niekdo v kupelke alebo v mojej izbe zapol svetlo prask vo sluchadkach, sem tam som v sluchadkach pocul aj pracovanie hdd alebo len pri pohyboch mysi take vysokofrekvencne piskanie. Vsetok respekt voci vam chlapi ale nikdo ma nepresvedci ze to nema priami suvis s elektrinou alebo to nieje priamo emi. Ked si zapojim repraky jasne v nich pocujem silne bzucanie. A sami dobre viete jak velmi su elektronicke obvody na elektricke nesrovnalosti citlive. V audio priemysle je toto dost znamy problem ale to su tak drahe veci ze ani ked predam obydve oblicky na to nebudem mat, nehovorim ze pre bezneho hraca je toto nehratelne ale pokial hrate zavodne ste jasne v nevyhode pretoza kazda milisekunda sa pocita a o to viac je to frustrujuce ked mate pocitac za 1500 euro.
Na internete mate milion diskuzii ktore popisuju rovnako tento isty problem.
Najznamejsi asi tento https://www.nvidia.com/en-us/geforce/fo ... illing-me/.

Typek to ukoncil takto ****FIXED**** by moving out to another apartment that has good electricity with good grounding. It's an electricity issue, not PC.

edit: nehra to ziadnu rolu nakolko som za 9 rokov vystriedal niekolko zostav ale tu to je
Procesor: i7 9700k - 4.8 ghz clock -1.25v - velmi stabilny , nizke teploty pri hrani max do 80c, idle 34 cca
Chladic procesora: Noctua NH-15
Doska: Z390 - Aorus Pro
Ram: G.skill Tridentz 16gb (2x8gb) 3200 mhz cl16
Grafika: RX 570 8 GB
Zdroj: Corsair CV650
SSD- 250 GB + 120 GB + M.2 120 gb na boot
Skrina: Zalman Z9 Neo
Zvukova karta : Asus Xonar Se
Monitor: AW2518HF - 240 hz , 1 ms TN
Klavesnica: HyperX Alloy FPS Pro Red Mechanical Gaming Keyboard (kabel)
Mys: Glorious Model D , 1000 hz polling rate. (kabel)
0
Naposledy upravil/-a agn v 08 Jan 2021, 23:53, upravené celkom 4 krát.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa misocko » 08 Jan 2021, 22:09

agn napísal:
08 Jan 2021, 19:00
Riesit to budem zariadenym niecim podobnym ako na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=MqDIol41h2k
tak daj potom vediet ako dopadol test s 500€ predlzovackou s vesmirnou technologiou na privodnej snure :D
chcel by som vidiet co je v tej predlzovacke.
osobne si myslim ze ak nemas suseda s R140 pustenou naplno (ale aj ta 1/10 vykonu by asi stacila) , tak tvoj problem nieje z rusenia zo zasuvky. Neverim ze si cele tie roky bezal na tom istom zdroji a tiez neverim zeby sa s tym moderne zdroje nevysporiadali.
stale neviem ci fičiš na kabloch alebo ides vzduchom....
0

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 22:16

samozrejme ze na kabli. Ak sa ideme bavit o pocitacoch prepac ale nema to vyznam, napisal som jasne ze sa to deje aj na samostatnom desktope rovnako ako aj v singleplayer hrach. Nema to nic spolocne s pocitacom a je mi uplne jedno ci mi veris alebo neveris , za 9 rokov som utratil 8 tisic v alze. A je nas viac ktory tento problem spozoroval.. Poznam chalana ktory je viac nasobny vitaz cz/sk na lankach a hovori ze to iste sa mu deje doma ale na lankach nie. A hovorim ak si tu istu hru (CSGO) zapnem aj doma na lokalnom servery , to iste. Nema to nic s internetom ani s pc.
0

malannim
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 08 Jan 2021, 22:13

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa malannim » 08 Jan 2021, 22:16

maskrtnik01 napísal:
08 Jan 2021, 17:58
Ale ani na pripojené zariadenie by som to až tak netipol, z jedného dôvodu.

Autor témy by sa mal poriadne zamyslieť, čo sa nezmenilo za celý čas čo ho trápia tieto problémy. Prípadne aj čo sa zmenilo tesne predtým, ako to celé začalo.
maš možnost otestovat tento problem o ktorom rozprava tuna kolega na mojej adrese Košice Klimkovičova 22 kludne sa možme dohodnut
0

malannim
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 08 Jan 2021, 22:13

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa malannim » 08 Jan 2021, 22:23

misocko napísal:
08 Jan 2021, 22:09
agn napísal:
08 Jan 2021, 19:00
Riesit to budem zariadenym niecim podobnym ako na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=MqDIol41h2k
tak daj potom vediet ako dopadol test s 500€ predlzovackou s vesmirnou technologiou na privodnej snure :D
chcel by som vidiet co je v tej predlzovacke.
osobne si myslim ze ak nemas suseda s R140 pustenou naplno (ale aj ta 1/10 vykonu by asi stacila) , tak tvoj problem nieje z rusenia zo zasuvky. Neverim ze si cele tie roky bezal na tom istom zdroji a tiez neverim zeby sa s tym moderne zdroje nevysporiadali.
stale neviem ci fičiš na kabloch alebo ides vzduchom....
to očom rozprava kolega je realne a deje sa to plno ludom po celom svete bezohladu nato kde byvaš či dom či blok či pod mostom ironia
ludia z najdrahšimi UPS to nedokazali fixnut na dlhšie než par dni lebo aj to drahe UPS sa po čase nakazilo rozne emi filtre a neviem čo všetko niektorym pripadom pomohli ktory mali menšie hodnoty ale niektorym to po čase začalo znova robit aj skrz filtraciu
ked vieš anglicky možes studovat aby si tu nechodil z vesmirnymi odpovedami
https://forums.blurbusters.com/viewtopi ... =10&t=6498
https://www.overclock.net/forum/375-mic ... ss-42.html
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa misocko » 08 Jan 2021, 22:44

tak potom pardon
mam asi stastie, doteraz som zazil max to, ze to islo fixnut restartom , alebo vymenou modrozubej myši za kablovu, alebo SSD za hlucny HDD
s duchmi som sa zatial v oblasti PC nestretol ale nemozem povedat zeby som tomu neveril
zatial asi vsetko odo mna k tejto teme :(
1
Obrázok 1

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 08 Jan 2021, 22:51

Znie to neuveritelne ale je to tak. Rovnaky pc moze na dvoch rozdielnych miestach podavat uplne ine vysledky. Kazdopadne dakujem za snahu mi / nam hracom pomoct :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Jan 2021, 23:44

To čo si popísal že počuješ hdd a pohyb myši je normálne robí to každá lacná zvukovka na tých najlacnejších rozoznáš či je procesor v zátaži alebo nie. To že počuješ vypínač v sluchátkach je tiež "normálne" aj mne lupne v reprákoch keď si na stole zhasnem lampičku. No dal si odpoveď na moju otázku č.2 ešte skús 1. a chybu počítača vylúčiš na 100% Potom by som sa na tvojom mieste zameral na 3. Aj ked osobne si myslím že počítač máš dobrý skús ešte ten bod č.1 nič zato nedáš.
A tiež pochybujem že ti pomôže tá zazračná zásuvka.
Potom by som sa zameral na bod č.3 a tým by si zistil či sa to rušenie šíry vzduchom alebo elektrikou.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 09 Jan 2021, 00:00

Ano tuto noc bol kompletne vypojeny zo siete dokonca este aj v izbe som zhasol istic.
Pred odpojenim som este vybil kapacitori a to tak ze som zdroj vypojil zo siete a na par sekund stlacil start tlacidko. Pc bolo testovane u kamarata ktory ma horsiu zostavu jak mam ja , ( ma menej fps , nema 240 hz monitor ale 144 a vsetko mu islo jak vinko ) a vsetko fungovalo tak krasne plynulo a rychlo ze som sa stoho roztekal. Napriklad neviem ci poznas teda csgo, vzhladom na vek predpokladam ze ano ale vsetko bolo u neho rychlejsie , pouzijem na to vyraz fluidity of game, animacie boli rychlejsie , pohyby postavi boli rychlejsi napriklad ked stlacas A (left) D (right) a hybes sa zo strany na stranu , u neho kde vsetko funguje jak ma to bolo vsetko instante, u mna kde jednoznacne problem pretrvava citim zaregistrovanie klavesy o par ms neskor ale aj samotna postava mam pocitze sa rozbieha pomalsie.. Akoby bol ovplyvnena nejaka suciastka na doske ktora ma tieto interupty zosynchronizovat.
0

agn
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 07 Jan 2021, 20:41

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa agn » 09 Jan 2021, 00:08

A este k tej zazracnej krabicke, pre mna dalsi dokaz ze to je suvis s EMI.
https://www.youtube.com/watch?v=wGfhfayYfHU
Typek ktory toto video postol ako jeden z prvych vlastne ukazal na suvislost EMI a zleho vplyvu na elektroniku.
Prve meranie je kedy hovori ze citi input lag a vsetky tieto problemy ktore tu popisujem , vytiahne emi meter pichne ho do zasuvky a namera vysoky sum , potom je tu druha cast videa kedy mu vsetko ide dobre , zobere emi meter a nameria velmi mali sum. A preto mi to dava logiku , pretoze jak som hovoril ze cez den je to vzdy najhorsie , logicky ked je vtedy viac ludi doma a viacej spotrebicov bezi po selej sieti vznika teda aj vacsi sum, okolo hlbokej noci tretej , stvrtej citim ze cely system reaguje ovela lepsie a vsetko je hratelne.
0

f1ndus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 08 Jan 2021, 23:20

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa f1ndus » 09 Jan 2021, 00:11

Zdravím, konečne som našiel niekoho, kto má rovnaký problém. Denno denne googlim rozne fóra o tomto probléme a zdá sa, že nikto nevie najsť príčinu EMI a najsť jednoduchý sposob ako EMI zminimalizovať.
Ja som za posledných 8rokov vymenil asi 4 počítače, no žiadny úspech neprišiel, všimol som si zmenu až pri kúpe noveho monitora, vtedy mi to prestalo robiť asi na 3-4 dni a išlo to úplne super. Ja som vyskúšal kvalitné UPS, ale žiadne filtre kedže som sa dočítal že to je len dočasné a prejde to cez to skor či neskor. Teraz sa snažím porozumeť EMI a všetko sústrediť na eliminovanie zdroja EMI, zatial som z mojho DOMU prišiel len na žiarovky, konkretne CFL žiarovky ktoré su najvacsie rušičky. Chcem zavolať aj elektrikára ale vačšinou ked sa začnem rozprávať s elektrikárom tak tiež vobec netuší. Ja už som prestal veriť že tento problém ide aj opraviť.. Ja som hrával polo profesionálne cs:go, chodil som po turnajoch a všade kde som svoj pc zobral to robilo tiež, čiže tá špinava štava sa drží v tom PC. Raz ked som šiel na taký doležitejší turnaj tak som povedal manažérovi nech mi donesie jeho PC a ja si donesiem monitor aby som mohol hrať lepšie a podať lepši výkon, ale problem bol v monitore zrejme lebo mi to sekalo rovnako.. Podla mna jedine čo nám všetkym s týmto problémom može pomocť je opraviť EMI rušenie a zložiť nový PC. Ale ako zrušiť EMI to nikto nevie.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Jan 2021, 05:12

krabička od adaptéru 3€
prepäťovka typu D za 2€

takže by ma zaujímalo, čo tam je za tých 120€ ešte vložené. Pár kondíkov, jedna cievka a dva odpory....?
Síce priamy dovozca CZ/SK opisuje web angličanov, ale ani tam sa nedajú získať žiadne technické parametre toho filtru.

Garantujem ti, že ak má niekto v byte RGB/W pás so zlým (lacným) elektronickým ovládaním, alebo iné zariadenia s PWM moduláciou, tak to neodfiltruješ.
Prílohy
isotec.pdf
(849.11 KiB) 74 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: vysoke emi v byte? problem s pc

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 09 Jan 2021, 09:10

No cs som hraval tak ako teraz hrám iné hry, ale asi patrím k mozgovo postihnutim. Pred rokom som vimenil svoje core 2 duo a gt9600 za ryzen5 a 1080 stary monitor za novy ale len 75hz. Ale ani ked som mal pentium a stare cs1.6 som nemal take problemy. Samozrejme narast vykonu krasnejsiu grafiku a moznost hrat hry ktore som nemohol som si vsimol ale zrovna na tom csgo som to nejak nepocitil. Ja proste nevidim tych par ms ci mam 60fps alebo 40 nevidim v rom rozdiel ak mam 30fps to uz vidim ze je trhanejsie ale teraz s novou zostavou mam stale nad 60 a ci mam 200 alebo si to locknem na 60 rozdiel nevidim, takze ja som spokojny.

Vyskúšaj ešte tú ups, ale takú čo dokáže bežať bez siete nemalo by moc zmysel napojiť ju na sieť. A tým vylúčiš či to ide zo sieťe alebo zo vzduchu.

S technikusom plne suhlasim.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok