Regulovatelný zdroj - boraicho

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Regulovatelný zdroj - boraicho

Príspevok od používateľa boraicho » 11 Jan 2021, 21:26

Nazdar, vie mi niekto poradiť?
Mam zdroj ale výstup mi po zaťaženi uteká a neviem to spravne odladiť.
Ked som tam mal BC546+BD911 spravalo sa to najlepšie ale potom som tam hodil TIP122 a je to uplne divne.
po zaťažení mi napetie neklesalo ale dvihalo o pár desatin, skušal som meniť odpor v baze R14 ale stále nejak divne to išlo a minimalne napetie som nevedel dostať pod 2,25V potom som zamenil rezistor za diodu a už to šlo od 1,25V ale po zaťažení 3A klesal výstup cez 3 volty. zo 16V na 12,niečo. skušal som R21 meniť za 1K alebo 100R ale furt divne to funguje. čo by bolo najlepšie použiť, dajak som nečakal že s tým budu až take problemy.

téma presunutá: 13.1.2021 zawin
Prílohy
tip122bf911x2.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa boraicho » 11 Jan 2021, 23:08

Zistil som ze s tip122 to strasne kmita, s Bd to bolo kludne, ked dam kondik medzi IN- a zem tak sa to podstatne skludni, kde by este bolo dobre dat kapacitu?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

DanielK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 282
Dátum registrácie: 28 Feb 2015, 14:55

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa DanielK » 12 Jan 2021, 07:07

kde by este bolo dobre dat kapacitu?
Na výstup k zátěži.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2021, 10:56

Atlan napísal:
12 Jan 2021, 08:03
... daj si kondik k referencii ...
Kondík k referencii sa nesmie dať, sa to rozkmitá !!! (Resp. pozri si DS, kapacita kondenzátora môže byť len extrémne malá, alebo zas obrovská.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2021, 14:21

boraicho napísal:
11 Jan 2021, 21:26
Nazdar, vie mi niekto poradiť?
Nenapísal si, no to vyrábaš 12 V stabilizátor na prúd zhruba 1,5 A ? (A ako pozerám, bez nadprúdovej ochrany.) :wink:

Tl431 zvládne 100 mA, výkonovo asi 700 mW a tranzistor BD911 má zosilnenie asi 100, (pri 1500 mA je to 15 mA). Prečo si tak neuveriteľne komplikuješ zapojenie a neriadiš priamo TL431 to BD911 ? Do báze BD-čka pusti cez odpor, [pri 16 V je to (16V - 12,6 V) : 30 mA], trebárs 30 mA, (15 mA pre BD-čko, 15 mA pre TL-ko), a do R vstupu TL-ka napätie z deliča z 12 V na 2,5 V. A samozrejme, kondíky na vstup a výstup zdroja.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Jan 2021, 18:15

dolfi diky, je to regulovatelny zdroj obsahuje aj regulaciu prudu ktora funguje ale v scheme som ju vymazal aby nikoho nemiatla, je to také niebežné zapojenie. Zatiaľ som mal problem s kmitaním, už je to odstranene, vyriešil to C4 a uzemniť potenciometre. Ak to meriam správne tak na výstupe pri 16,1V a 4R zaťaži klesne napetie na 15,1V prúd 3,65A tak je kmitanie len nejake 15mV. čo je OK, ale nieje OK že to klesne o 1V, neviem ako udržať tvrdý výstup. Nemá niekto nápad čo by mu pomohlo?
R21 treba vypočitať alebo +- 100 až 1k?
Prílohy
tip122bf911x3 - kopie.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2021, 19:12

Odpor R21 je tam z hľadiska nadprúdovej ochrany OZ a Q4 zbytočný. OZ nedá dostatočný prúd, aby prúdovo ohrozil bázu Q4. (No neviem, ako je to z hľadiska frekvenčnej stability.)

Tranzistor TIP122 je v DC aplikácii len 5 A tranzistor. Pri 4 A je Ubesat tohoto tranzistora 2 V pri budení 1 : 250 (16 mA do báze). Na OZ je asi 1,5 V úbytok, na R21 je asi 1,6 V a na Q4 je Ubesat asi 2 V, takže napájacie napätie by v minime nemalo klesnúť pod 16 V + cca 6 V. Z akého napätia to stabilizuješ ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Jan 2021, 19:38

mam postaveny taky silnejši zdroj 30V takmer 10A. (toroid + stepdown menič)
nastavený bol na 22V Ale to iba na skušku.
Do buducna mam prichystany spinany https://www.aliexpress.com/item/32991221837.html
Práve som dal trimer do SV zmenil výstup a zmeral , takže 25V 7A. Napájanie je dostatočne tvrdé.
vo finálne chcem regulovaný zdroj 20V 3A. Ale neviem ako dosiahnem aby neklesalo napetie na výstupe.
takže ten R21 nieje až taky doležitý? či tam dám 10R alebo 1K tak to nehrá rolu?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa balki » 12 Jan 2021, 19:44

boraicho

Už som ti písal na začiatku ako to máš urobiť. Rovnako som tu písal o tom prečo výstup zdroja pri zaťažení klesá a aj čo má na tento jav vplyv. Dokonca som ti aj riadenie prúdu nakreslil.

Toto vlákno vytvoril DanielK pre svoj zdroj. Pripojil sa k téme Charon nakoľko jeho zdroj vychádza skoro celý z koncepcie DanielK, čiže má opodstatnenie tu byť.

Prosím admina aby túto tému vyčistil od spamu, ktorý nemá s témou nič spoločné, alebo tvoje príspevky presunul do nového vlákna. Pretože pri pohľade na tvoje zapojenia a otázky mám silnejúci dojem, že tu budeme diskutovať do ďalších Vianoc.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Jan 2021, 19:50

jasne maš pravdu pisal si ale neviem ako dosiahnem
A) Vysoký zisk otvorenej slučky hlavného ERR zosilňovača. Ideálne s nekonečným ziskom.
A čo sa týka tých vianoc, nevravím že nie, v podstate pajkovačku som držal v ruke naposledy v aprili a momentálne teraz kedže nejako zabíjam čas , však viete prečo... v pláne je že o mesiac vycestujem a potom sa k pajkovačke dostanem zas na vianoce
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2021, 19:58

Pokiaľ máš dostatočnú rezervu v napätí, tak hodnota R21 nehrá rolu. Ale, ako som ti napísal, v DS udávajú Ubesat pri budení TIP122 prúdom do báze 1 : 250, (nie zosilnenie nejakých 4 000 pri 4 A). Ak tam tresneš veľký odpor, tak na ňom môže vzniknúť taký veľký úbytok napätia, že.dostatočne nevybudíš tranzistor.

Znova opakujem, odpor do báze, z hľadiska nejakej prúdovej ochrany, je tam úplne zbytočný ! Ten konkrétny OZ ani z ďaleka nedodá 120 mA, čo je max. dovolený prúd báze TIP122.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Jan 2021, 21:24

ok dal som tam 2R2 mal som práve po ruke.
Pripojil som ten 25V 7A zdroj. A nepomohlo, pri výstupe 16V to stále padne o 1V , ked nastavím výstup na 20V a zaťažim 4R tak to klesne na 18,5V a tečie 4,5A zvlnenie 10mV , OK ale netušim ako spraviť aby to držalo nastavené napetie.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitální regulovatelný zdroj

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Jan 2021, 22:54

frantisek, dám sem DPS, to napovie viac, odpustte si nemiestne poznámky :D diky.
Práve že snímanie napetia je úplne na výstupnych svorkach čiže úbytky na bočníkoch by malo dorovnať.
plus je na výstupnej svorke a minusom si niesom istý či je dobre na výstupnej svorke.

pin, no niesú na jednej svorke , mám informácie že silove a signalove maju byť rozdelene, tak som ich rozdelil.

?
Prílohy
dpszdojsdlm358opa192.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Regulovatelný zdroj - boraicho

Príspevok od používateľa balki » 13 Jan 2021, 20:12

boraicho

Nebudem sa vyjadrovať ku schéme, ako si ju nakreslil tak je.

Dôvodom prečo sa Vo mení od záťaže, je jasný už som to tu písal.
Ty si si vybral A) ako zisk ktorý to má na svedomí. V tomto zapojení to tak nie je, pretože aj bežný OZ má dostatočný zisk.

Čo si si mal zobrať za svoje je:
E) Referenčný zdroj Uref nezávislý od výstupného prúdu zdroja.

Pretože aj malá odchýlka tohto napätia od meraného spôsobí veľkú zmenu na výstupe. A opačne: aj malá odchýlka meraného signálu, spôsobí takú istú zmenu Vo.
Máš tam veľký prúd 4A, ktorý na cestách o hodnote 20m ohm spôsobí odchýlku napätia rádovo desiatky mV.
Čiže tvoja zmena Vout môže byť spôsobená práve zlým zemním. Je jedno že si ich oddelil, keď nevieš ako sa to má robiť a kde to treba zemniť. Ak by si použil diferenčné meranie (tak ako som odporúčal aj iným), verím tomu že by to šlo.

Už som v inom vlákne písal že kde je referencia tam musí byť ERR AMP a voči tej istej zemi sa musí merať Vo. (Samozrejme v zložitých zapojeniach je to zložitejšie.)
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovatelný zdroj - boraicho

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Jan 2021, 09:06

Ďakujem balki!
zmenil som to na plošaku, červenym som to presekol a modrym som to prepojil na Vo.
napetie v na DPS v mieste SV už prakticky vôbec nelieta, možno nejake stotiny.

Prikladam aj komplet schemu, regulacia prudu funguje tak ako chcem, ešte doladiť hodnoty sučiastok, momentálne nefunguje, nechtiac som prepoloval zdroj odpalil som obe IO a OPA192 nahradny nemam.
Prílohy
dpszdojsdlm358opa192.png
zdroj bora1,2.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Regulovatelný zdroj - boraicho

Príspevok od používateľa StefanST » 27 Jan 2021, 21:03

Kondenzátor C2=100n je zapojený dosť neštandardne. Podľa môjho názoru, by sa C2 mal vyhodiť a pre zabezpečenie frekvenčnej stability dať R5=100ohm, možno až 1kohm. Potrebný C1 by vtedy mohol stačiť aj nižší.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovatelný zdroj - boraicho

Príspevok od používateľa boraicho » 27 Jan 2021, 22:20

Vďaka za koment.
C2 tam pomohol ked začalo zasahovať prudove obmedzenie.(už si to nepametam presne)
Chcel som to ešte zjednodušiť , tak mam na stole už osadené znovu iné zapojenie.
schema nižšie. funguje to tak ako som si predstavoval.
Jediný problem je, že to kmitalo neskutočne, bol to doslova astabilny klopný obvod ,kmitalo to tak že celý ten plošak pískal neviem či to pískal tranzistor alebo DPS, netušim. viem že ked som paralelne pripojil na C1 +100nF (preto je v scheme 110nF [pôvodne iba 10nf] ) tak to už kmitať prestalo.
Nemam doma darlington, iba veľa BD911 ak dám 1k, tak mam pocit že ho nevybudim dostatočne.
Jemné kmitanie nastáva ked sa výstup obmedzuje prúdovo. Tie zákmity by to možno chcelo ešte trochu ošetriť, aj zrýchliť reakciu na prekmit a podkmit pri odpojený a pripojení záťaže.

Viem že cele zapojenie je neštandard, ale mál som take podmienky:
-nechcem použivať symetricke napajanie OZ
-nechcem použivať bočnik na zemy
-ak by som použil bočnik na zemy, tak OZ nefunguju korektne ak pracuju so vstupným napetim blízkym 0V.

v tomto zapojení na vstupoch nieje nikdy napetie blízke 0V a zem nieje oddelená ubytkom na bočníku.
Prílohy
zdroj2x232xop.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Regulovatelný zdroj - boraicho

Príspevok od používateľa StefanST » 28 Jan 2021, 01:07

boraicho napísal:
27 Jan 2021, 22:20
... C2 tam pomohol ked začalo zasahovať prudove obmedzenie.(už si to nepametam presne)
... mam na stole už osadené znovu iné zapojenie. ... Jediný problem je, že to kmitalo neskutočne, ...
viem že ked som paralelne pripojil na C1 +100nF (preto je v scheme 110nF [pôvodne iba 10nf] ) tak to už kmitať prestalo.
Sériovo zapojené C1 s C2 predstavujú priamu kapacitnú záťaž pre OZ. To spôsobuje zvýšenú citlivosť k nestabilnosti. C2 tam nemá byť.
R5 (aspoň 100ohm, radšej 1k - aj "tradičný" G400 má na danej pozícii 1k) oddeľuje ďalšiu kapacitnú záťaž na výstupe darlingtona (kapacita pripojená k výstupu zdroja) a spolu s C1 zabezpečuje požadovanú stabilitu.

K prúdovej regulácii sa radšej nebudem vyjadrovať...
boraicho napísal:
27 Jan 2021, 22:20
Nemam doma darlington, iba veľa BD911 ak dám 1k, tak mam pocit že ho nevybudim dostatočne.
Treba zobrať ceruzku, papier, ak treba aj kalkulačku - a urobiť si svoj darlington pridaním napr. BD137 (nezabudnúť rezistory medzi BE).
boraicho napísal:
27 Jan 2021, 22:20
-ak by som použil bočnik na zemy, tak OZ nefunguju korektne ak pracuju so vstupným napetim blízkym 0V.
LM358 má PNP na vstupe a pracuje na vstupe od nuly - pozri vnútorné zapojenie OZ.

Prajem úspešné bádanie
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovatelný zdroj - boraicho

Príspevok od používateľa boraicho » 28 Jan 2021, 11:14

ono to je na plošaku, nechce sa mi tam pajkovať sučiastky do vzduchu.
Momentálne kašlem na to, C2 som odstranil ale aj tak , kmita to strašne pri zaťažená viac ako 0,5A (nezavisle od prudoveho obmedzenia), neviem prečo. neviem či to nebude tým BD911 alebo tým že tam nieje LM358 ale LM258.

Predchadzajuce zapojenie, v podstate aj plošak ten istý, to išlo super, 5A bez problemov bez nejakeho kmitania. Ale použil som TIP122.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Regulovatelný zdroj - boraicho

Príspevok od používateľa StefanST » 28 Jan 2021, 12:40

Predpokladám, že ten BD911 máš v darlingtone s ďalším tranzistorom.
Predpokladám, že R5 máš aspoň 100 ohm, nie 2,2 ohm. Ak to bude stále kmitať, skús 1kohm.
Kondenzátor C1 netreba 110nF, zníž na 10nF, prípadne skús ešte menej.
Aby tranzistormi tiekol aspoň nejaký prúd aj bez záťaže, daj R10 = 1kOhm (aspoň pre testovanie).
Pozn.: LM258 je vnútri rovnaká ako LM358, len je vytriedená na niektoré parametre, ktoré má lepšie.
0
Naposledy upravil/-a StefanST v 28 Jan 2021, 13:46, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok