Rele s oneskorenim

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Goyr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Okt 2020, 04:48
Bydlisko: Bratislava

Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa Goyr » 01 Feb 2021, 21:25

Dobry vecer,

Opisem situaciu:

V zahradnom domceku mam kurenie bufikom na 12v. Potrebujem aplikovat spinace.ktore rozpoja obvod ak je otvorene okno alebo dvere-teda prestane kurit.
Potrebujem vsak vlozit casovu rezervu-povedzme 20s-ked niekto otvori dvere,aby sa obvod hned neprerusil ale odpojil sa az po 20s ak nepride k zavretiu dveri alebo okna.
Aplikovat termostat,ktory detekuje otvorene okno bez dalsich senzorov nieje riesenie.

Dakujem!
0

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa michal5u » 01 Feb 2021, 21:34

Asi takhle: https://www.rele.cz/p/crm-91h?gclid=Cj0 ... w_wcB#2730 +koncacky/mikrospinace/jazyckove rele+magnet do oken a dveří.
Zapojeni a program volit tak aby se nevybíjely baterky když se netopí (nebo co je v tý boudě dostupný?)-tudíž něco jako spožděnej přítah po přivedení napájecího napětí+vhodně zvolený kontakt NO/NC dle použitých čidel v oknech a dveřích. Anebo dodat víc informací :)
0
Naposledy upravil/-a michal5u v 01 Feb 2021, 21:35, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa pablox » 01 Feb 2021, 21:35

Napríklad https://www.gme.sk/modul-casoveho-onesk ... uct-detail

Alebo so daj do googla zakladne-zapojenia-s-obvodom-ne555
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Feb 2021, 05:05

0

Používateľov profilový obrázok
Goyr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Okt 2020, 04:48
Bydlisko: Bratislava

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa Goyr » 03 Feb 2021, 19:16

Dobry vecer,

dakujem za Vase odpovede.
Do chatky je privedeny prud vyrobeny solarnymi panelmi. Kurenie pojde na 12v. Moja predstava bola taka, ze sa pouziju tlakove aleob ine vhodne spinace a pri odpojeni pojde informacia do rele - ktore zostane aj napriek tomu zopnute do prednastaveneho casu. Ak pride k obnoveniu kontaktov na spinaci/spinacoch, rele zostane zopnute. Ak by presiel prednastaveny cas - rele opadne. A opat pri spojeni spinacov by sa spojenie obnovilo.

Z GMEcka mam programovatelne rele na lasrovej zavore, teda nieco som s tym uz robil. Skusim si nastudovat navod pripojenia toho co mi odporucil PABLOX.

Technikus/Michal5u - nechcem stracat vas cas..ale vedeli by ste mi pripadne poslat link na konkretne zariadenie? Je ich tam vela druhov a stracam sa v tom. Spinane bude zariadenie na 12V a max 40W.

Dakujem!
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa technikus110 » 04 Feb 2021, 07:34

Potrebuješ ale relé, ktoré je určené na DC prúdy. Ináč zhoríš....
Pozriem sa.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa Sani1 » 04 Feb 2021, 08:22

Žeby relé z auta?
0

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa michal5u » 04 Feb 2021, 13:10

Takze ja bych to resil asi takhle, asi je i levnejsi reseni, ale tohle mas hotovy hned. Koncaky v oknech/dverich bych instaloval tak ze v zavrenym stavu je spinac "zamacklej" a pouzil NC kontakt (v zavrenym (zamacklym) stavu rozpojenej), logika by sla i obratit, ale takhle mi to prijde jednodussi jak montazne, tak na propojeni..v lete/nechces topit vypinas vypinacem "ZAP/VYP",v dobe topeni ma ovladani nulovy odber, odber nastava jen v pripade vypnuti topeni otevrenym oknem/dverma. Je to narychlo ale melo by to slapat- u CRM si pohlidat at je to univerzal (napajeni 12V-240V AC/DC)

Rele by mozna ani nemuselo byt tohle, zkus pohledat "rele s opozdenym pritahem po privedeni napajeni" aby bylo na 12V, nemam moc signalu tak internet neprolezu
Prílohy
AABE8DF7-A546-4978-B958-E7E0900756F8.jpeg
0

Používateľov profilový obrázok
Goyr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Okt 2020, 04:48
Bydlisko: Bratislava

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa Goyr » 07 Feb 2021, 12:45

Este mam jednu otazku k tym viacucelovym rele.
Potrebujem este jedno s nasledujucou funkcionalitou:

Zariadenie s vlastnym ovladanim ma gombikovy spinac, ktory potrebujem nahradit termostatom. Jeden krat stlacit je ON(2-3s) a dalsie stlacenie na 3s je OFF.
Toto potrebujem spojit s termostatom-ked zopne termostat, rele sa spoji na 3s a ked termostat vypne, rele sa opat spoji na 3s.

Zariadenie je napajane svojim zdrojom a teda najjednoduchsie riesenie je riesit to spajanim kontaktov na spinaci. Rozmyslal som nad tym programovatelnym rele z gme, kde termostat napojim na mensi zdroj, pri zopnuti posle signal na rele(tiez ma vlastny 12v zdroj)a to zopne na 3s. To mam odskusane na inom zariadeni. Ale neviem ci to funguje aj ked termostat vypne,prerusi sa spojenie-teda nevysle dalsi signal do rele....ako by som to mohol vyriesit?

Dakujem!
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa Milanko » 07 Feb 2021, 14:16

datasheet CF2-12V.pdf
(106.2 KiB) 85 stiahnutí
Toto je vhodné relé pre Tvoje potreby. Skús niečo vymyslieť.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa misocko » 07 Feb 2021, 15:09

Milanko, a kde sa nastavuju na tom obycajnom relatku 3sekundy?
Goyr, ak ti tu nikto neporadi presny typ, skus napisat nejakemu dodavatelovy ze potrebujes rele ktore na 3 sekundy zopne vystup , vzdy po zmene stavu na vstupe (termostat). Vecsinou staci vediet co potrebujes a dodavatel nieco najde.
0

Používateľov profilový obrázok
Goyr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Okt 2020, 04:48
Bydlisko: Bratislava

Re: Rele s oneskorenim

Príspevok od používateľa Goyr » 08 Feb 2021, 17:28

Dakujem Misocko....to som skusil a dostal som zaujimavu odpoved,ktora ma pobavila. Napisal som velko/maloobchodu s elektrosuciastkami a sortimentom o tisicoch poloziek. Vies aku odpoved som dostal,ked som napisal co potrebujem? Ze napiste,ktory produkt chcete. Nerobime technicku podporu :potlesk: :potlesk:
Skoro som pana niekam poslal....teda,ak nahodou mate typ, kto by mi z obchodnikov vedel aj poradit...pls napiste.

Dakujem este raz!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok