Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Dali2 » 01 Sep 2016, 12:06

Hm, zaujimave, to ma nenapadlo, ale nemusel by s tym suhlasit aj sused?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 01 Sep 2016, 22:48

Však sa ho opýtaj, či sa môžeš z prívodu odpichnúť, aby si zbytočne neťahal nový kábel od stĺpa.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Sep 2016, 05:44

No len aby tam vedel dat samostatne poistky. Kazda nova pripojka musi byt samostatne istena v poistkovej skrini.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 02 Sep 2016, 08:59

Preto chcem foto dusedovej ER
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mitomito
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa mitomito » 21 Feb 2021, 21:50

Ahojte kamaráti,

Nechcem kvôli mojej hlúposti zakladať novú tému.

Prizvali ma na pomoc s elektroinštaláciou k rekonštrukcii menšieho a staršieho RD.
Od stola celkom chápem problematike ako čo spraviť no ako to už býva v praxi je všetko trošku komplikovanejšie .. :pain:

Obrázok v prílohe,: (najhrubšou čiarou označený obvod sedlovej strechy)
20210221_213249.jpg
RD je pripojený od RE na hranici plota vodičom 5x 6 Cu (ist. B25A)

Projekt pre SP obsahuje aj časť bleskozvod a bod napojenia na EP - skrátka kolom dokola RD zakopať pásovinu a pripojiť. Problém je že sa nedá ani z jednej strany obkopať RD. Z jednej strany je cesta a ešte k tomu na kraji cesty zakopaný plyn. (dom hraničí až s cestou - ako sa kedysi robievalo..)
Z druhej strany je až po susedov plot šopa/búda komplet podbetónovaná ktorá siaha až na hranicu sused. pozemku.

Teda technicky sa dajú zakopať aj pred aj za domom pásoviny pre uzemňovač ale je problém ich spojiť.
Pásovina FeZn namaľovaná modrou farbou sa bude napájať na bod rozdelenia v RE ..

Moja otázka (1): mohol by som napr. guľatinou v chráničke v rohu podlahy medzi RD a "šopou" prepojiť tieto dva uzemňovače ? Alebo by to pri prípadnom údere blesku mohlo narobiť potenciálnu "galibu"..

Moja otázka (2): S poza RD môžem viesť cca 6 metrov guľatinu v RD cez kúpeľňu pre EP (hl.uz.svorku) v skladbe podlahy ? (bude sa pokladať EPS+ podl. kúrenie + poter.. - spolu cca 12cm) Ak áno, viesť guľatinu v chráničke ?

K otázke (2) ma napadla ešte možnosť..: Napadlo ma pripojiť EP (HUS) guľatinou cca 10 m v skladbe podlahy inou, síce dlhšou trasou (bodkovaná modrá čiara) ale vyhol by som sa kúpeľni a hlavne by som sa napojil v v časti kde teoreticky uzemnenie nie je spojené so zvodičmi blesk. prúdu za domom .. Popr. pospojovať úplne všetko ? :-)

..ospravedlňujem sa hlúpe dotazy, jasné že "od stola" by som všetko prepojil, dal 4 zvodiče blesk. prúdu na každý roh a medzi nimi najkratšou trasou sa dostal ku EP (HUS) no ako vravím nie je to možné, dom už stojí, pred domom je betónový monolit - chodník, schodisko, terasa a podkopávanie je trochu sci-fi resp. by čerstvý a nový majiteľ nehnuteľnosti asi ošedivel keby som to požadoval ..

Vážení kolegovia, stretli ste sa s podobným problémom a ako by ste postupovali ?

Ďakujem za každú radu. :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa burizon » 22 Feb 2021, 21:41

Sú naprojektované 4 zvody bleskozvodu? Mne sa to nezdá. Ja by som na dvoch rohoch, kde sa to dá, zatĺkol uzemňovacie tyče, snažil sa o to, aby boli čo najdlhšie a prepojené by boli samotnou sústavou.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa ondistef » 23 Feb 2021, 10:03

K prvej otázke: Takto by som to rozhodne nedoporučoval riešiť.
Nešlo by sa dohodnúť zo susedom a uzemnenie pretiahnuť popod plot a obísť tu šopu (za predpokladu, že tam je zem)?
Ak nie, tak by šlo ešte preraziť popod šopu prechod a pretiahnuť cez chráničku uzemňovací drôt alebo pásovinu. V krajnom prípade ak nebude iná možnosť by som ich nechal tak a neprepájal.

K druhej otázke: Viedol by som vývod pre HUS ako máš naznačenú tu dlhšiu stranu. Najlepšie zadrážkovať do betónu v podlahe a zaliať priamo do betónu (akurát dobre zaizolovať proti korózii prestup betón - zem)

burizon napísal: Sú naprojektované 4 zvody bleskozvodu? Mne sa to nezdá. Ja by som na dvoch rohoch, kde sa to dá, zatĺkol uzemňovacie tyče, snažil sa o to, aby boli čo najdlhšie a prepojené by boli samotnou sústavou.
Lepšie je urobiť uzemňovač typu B (pásovina okolo objektu) ako typu A kde musíš mať aj tak minimálne dve tyče vo vzdialenosti trebars 2m ak sú 2m dlhé. A vo väčšine prípadov nikdy nedosiahneš takú nízku hodnotu zemného odporu ako pri B uzemňovači
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa burizon » 23 Feb 2021, 10:40

ondistef, súhlasím s tebou, ale ak by som mal "rozbiť" pol "baráku" , tak by som to urobil tak, ako som napísal.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 23 Feb 2021, 12:57

ako si napísal, máš projekt pre SP, teda projekt pre stavebné povolenie

odporúčam zavolať si tam projektanta a priamo na mieste podľa požiadaviek majiteľa (investora) vypracovať podrobný projekt pre realizáciu, podľa ktorého sa bude realizovať samotná rekonštrukcia
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mitomito
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa mitomito » 24 Feb 2021, 10:30

Ďakujem ze reakcie, :agree:

určite si to prejdem ešte s projektantom ..

Zo susedom reč nie je - uvediem "pikošku" príjazd ku domom majú taký v ulici že na osobákoch treba sklopiť späťáky lebo každý si poposúval ku ceste tak ploty že katastrofa a ani o 1 mm nik nepustí .. :-D Ak by raz horelo asi si premyslia svoj pohľad ale to už je OT ..


.. projektant tam dokonca naprojektoval o dva zachytávače naviac - pre asi 1 meter vysunutú/ pristavenú obývačku v časti terasy. Premeral som si pohľady valivou guľou v autocade a s "prstom v nose" je chránená vysunutá časť - resp. aj keby bola pristavená časť vysunutá o meter do záhrady a ešte bola o meter vyššia je v ochrannom pásme, teda úplne zbytočné zvody navyše .. Teda toto si chcem tiež ním prejsť ..

Zatiaľ som mal česť realizovať len nejaké novostavby a to je radosť so základovým zemničom a vyvedenou guľatinou pre HUS .., u tých rekonštrukcií je to veru často oriešok.

Každopádne ten prepoj medzi uzemňovačmi nebudem realizovať - napadlo ma to preto že medzi základ. betónmi domu a šopy je dilatačná špára kde by sa guľatina schovala pod úroveň terénu ale máte pravdu radšej to prepájať nebudem ..

Projektanta presvedčím na 3 zvody - malo by to vyhovovať s normami čo som pozeral pri takto malom objekte .. + voči okoliu je chalúpka tak utopená voči okolitým objektom a ešte je aj v doline že by bleskozvod ani byť nemusel ale byť projektant tiež ho radšej naprojektujem ako pri krajne nepravdep. zásahu bleskom sa musieť obhajovať ako to že mi vyšlo riziko (EN 62305-3 a STN EN 62305-4) bez nutnosti bleskozvodu a došlo k poškodeniu objektu :-)

EDIT: Ešte som zvažoval v podlahe viesť AlMgSi 8mm guľatinku nakoľko sa dobre s ňou manipuluje ale dohľadal som včera že nie je vhodná do omietky, betónu alebo poteru teda od toho som upustil. Na fasádu by som dal svorku a odtiaľ šiel ž/z vodičom v chráničke v podlahe potrebnej hrúbky (min. 16mm2 Cu) do HUS. Neviete poradiť či môže byť pred HUS ešte jeden takýto prepoj ? :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 24 Feb 2021, 10:59

skús izolovanú AlMgSi, tie sa dávajú aj do zateplenia
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mitomito
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa mitomito » 26 Feb 2021, 08:45

Merak,

Ďakujem za radu, dám tam izolovaný AlMgSi, pri napojení na pasovinu v zemi idizolujem cca pol metra, naspojkujem a poriadne ošetrím antikoróznou úpravou nakoľko viem že AlMgSi zem nemusí ..
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa ondistef » 26 Feb 2021, 10:22

AlMgSi v žiadnom prípade do zeme nedávaj, ak to nechceš o pár rokov prerábať.
Do zeme jedine FeZn alebo nerez a vývod z uzemnenia drôt FeZn 10, alebo pás 30x4 pre HUP, resp. do skúšobnej svorky.
AlMgSi s PVC izoláciou by som s prižmúrením očí vedel predstaviť na prepoj od skúšobnej svorky k HUPke
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 26 Feb 2021, 10:31

zo zeme si nechaj vyviesť buď 10 guľatinu alebo pásovinu FeZn - toto v zemi riadne poasfaltuj už od zaliatia v betóne
v bode meracej svorky napoj zo zeme trčiacu pásovinu / guľatinu na izolovanú 8 guľatinu AlMgSi, ktorá ti pôjde na strechu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok