Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Čo s tím teda?

Mám Záujem!
0
Žiadne hlasovania
Čo si to o sebe myslíš? To musí ostať originál!
0
Žiadne hlasovania
Stojí to za pokus.
1
50%
Nemá to význam.
1
50%
 
Celkom hlasov: 2

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa AdamVarga » 21 Feb 2021, 23:38

Dostala sa do ruky music 70tka ktorá je komplet v dezoláte. Jej železo naštastie je okej a rovnako tá jedna hlavná velká doska do nej. Chýbajú karty z nej a aj keby tam boli..no asi by som moc spokojný s nimi nebol. Počul som music 70tku v plne originálnej výzbroji ktorá bola elektricky v 100% stave a ten šum je neúnosný.

Tak som sa chytil toho nejak nasimuloval tie karty čo to robí aké to má zosilnenie a idem tie obvody imitovať operákmi...Respektive OPA134. 3AK 060 43 aj 3AK 060 45 mám už hotové, rovnako aj z elektronkovej časti 3AK 050 64 aj 3AK 050 62. Mojim cielom nie je komplet upraviť zosilňovač ale vytvoriť náhradné diely ktoré sa dajú jednoducho vymeniť staré za nové bez potreby akejkoľvek inej úpravy. Čo sa týka elektronkovej časti tam je to tiež originál schéma len doska má nové súčiastky (z TME). Zapojením je identická, očíslovaním vývodov je identická, komplet všetkým je identická starej len je navrhnutá na nové súčiastky a 3AK050 64 bola len upravená tak aby sa do nej dala osadiť 12AT7. To je priamy predchodca ECC85. Keďže dnes bohužiaľ nieje vyrábaná tak som sa rozhodol ju vymeniť za jej predchodcu. Elektricky čo sa týka audia identická. Ich rozdiely sú evidentné len v UHF obvodoch.

Zisťujem či by niekto mal o takéto niečo záujem keďže ak sa to bude vyrábať určite to nebude jeden kus. Len je otázka koľko toho mám dať číňanovy na výrobu.

V procese prerábky na operák sú karty 3AK060 44, 3AK 060 41 alebo 3AK 060 66
Prílohy
3AK 050 62 B.png
3AK 050 62 T.png
3AK 050 64 B.png
3AK 050 64 T.png
3AK 060 43 B.png
3AK 060 045 B.png
3AK 060 045 T.png
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 22 Feb 2021, 08:25

Myslienka pekna, ja som sa vsetkeho co sa tyka Mono/Musicov zbavil a nelutujem :)
Len ak dobre pozeram, dosku pre ECC by som upravil aby sa dali zapojit aj 81 aj 85. Pre istotu. Predsa len 85 sa zohnat daju, a budu stat menej ako 81.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa AdamVarga » 22 Feb 2021, 14:00

Čo sa tika ceny ECC85/81 tá cena je zrovnatelná na až lepšia pri 81. Nerátam predraženého JJ. Hlavne sa jedná o dostupnosť. 85tiek bude furt menej.

No tak sa nato celé teda kašlem a aj ten môj hodím do zberného dvora. Všetko je ajtak bezvýznamné a nezmyselné.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 22 Feb 2021, 21:56

Ale no tak.
Za tie peniaze nic lepsie nepostavis ani nekupis. Takze nemudruj a sprav co treba.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa AdamVarga » 22 Feb 2021, 22:27

Tak za rovnaké peniaze nič výkonnejšie nepostavím ale čo sa získa audio kvality tak to by som povedal že aj ano..

Nemám za oživovať mŕtvolu keď ja mám robený elektronkový zosilňovač. Doma sa mi dosky už vyrábať nechce a mať dosiek na 5zosilňovačov (minimum order) tak to načo už. Nikto to nepotrebuje a očividne Music70 130 Mono 50 70 130 sú len predražené kusy železa medzi zberateľmi akoby mali nejakú hodnotu vôbec.

Orem toho tá moja je až v tak dezolátnom stave elektricky že to bude drahšie na opravu (to vyzerá tak) ako to čo màm ja vyrobené...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Feb 2021, 22:30

Ak by si to náhodou fakt chcel zlikvidovať do ZD, zaplatím poštu.
Ale dosky teda robiť nebudem a vôbec nie tak precízne, ako Ty.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa AdamVarga » 22 Feb 2021, 23:09

Je to v podstate kus šrotu. Elektronky upečené dokonca také ktoré tam nepatria, dosky kaput až na tú veľkú. A kozmetický je úplne KO. To si pýta opieskovať znova nafarbit a čelo tiež nanovo. Tak teraz už by som len zohnal takto kasňu z Music130 alebo Mono 130 a osadím do toho môj stereo elektronkáč a hotovo.

Z hentej music 70 je okej akurát napájacie trafo a výstupkák. Tie prežili koncáky lebo sú mega predimenzované. Nemajú správne impedančné pomery pre hociaký bežný EL34 zosilňovač ale ujde to na nejaké veci.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa Wili » 22 Feb 2021, 23:20

z toho zosilnovaca su pouzitelne jedine tie trafa :) takze pripadne si postav nieco nove z toho. Ale ak chces zrenovovat staru vec a dat jej novy zivot to podporujem, klobuk dolu. Music take dosky nikdy nevidel :)

ak budes pouzivat sietove trafo nezabudni dat na primari s 220V do serie aj 20V vinutie aby si to mal nastavene pre 240V, to perfektne pasuje na dnesne rozvody. Tiez ak by si sa do toho fakt pustal tak daj trochu vacsie katodove odpory a tiez bacha na izolacne vzdialenosti na doskach vo vztahu k tej rozliatej medi co tam mas, v musicu je 550V to ochotne skoci na znacnu vzdialenost, obzvlast ak je vlhko :)
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa AdamVarga » 22 Feb 2021, 23:50

Wili ty nikdy nesklameš.

Na doskách sa nachádza max 370V. Tích 500V je privedených priamo na stred trafa a na anódy. Okrem toho Cínová maska by mala zabrániť tímto nežiadúcim efektom. Tú vlhkosť potom vôbec nebude zaujímať.

Áno to trafo som videl....trocha si škrabem hlavu prečo soudruzi tam nedali voľbu 240V. Veď to tam v podstate mali pod nosom.

Už keď sme pri tom komplet vykostení.. tá elektronková časť by dnes šla už aj lepšie. No ale moc sa mi nad tím nechce laborovať. Prípadne skúsim tam dať tú dosku elektronkoveho budiča, vylepším to zdrojom konštantné ho prúdu s TL431 a tranzistorom pre ten dátový obracač a skúsim v koncáku KT88. Ak je impedancia taká aká je a napájacie trafo to zmákne tak by z toho šlo vyžmýkať značne viac ako 50W sýnus.
Ale nemám už pomaly peniaze a škola má detí takže všetko len tak relaxačne robím keď neriešim pičoviny z literatúry a iné absurdnosti.

Aj keď spravím minimálnu objednávku od číňana a spravím 2 zosilňovače stále mi ostávajú 3 sety kariet...(ktoré nikdy nechce lebo buď sú to zberatelia čo chcú originál ktorý je nahovno ale ten zosilňovač proste nikto nechce a vyhodia to do kovošrotu.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa Wili » 23 Feb 2021, 01:49

aj ked uplne nerozumiem co pises ale pokusim sa odpovedat k teme....

tych 240V primaru je cista nahoda, z 220 / 120V kombinacie. 100+120 / 100 + 20

ak tam neosadis ziadnu elektronku, alebo tato sa este len zohriieva a je studena, pripadne zhori, ake tam bude podla teba napatie? stale 370V? nie 450? ale ver maske a cinu na 2mm rastri to pomoze :finga: ocividne vies co robis tak pokracuj dalej. Prajem vela uspechov.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa AdamVarga » 23 Feb 2021, 02:00

Dík no dúfam v šťastí :D.

Zabudol som spomenúť že aj zdroj dostane trocha update. Zdvojovač napätia ostane akurát zvyšok bude regulovaný takže by malo byť presne toľko koľko má byť. Ale ako vravíš ak sa nájde chytrý a zapne to bez elektroniek tak zenerka na adekvátne napätie by nebol špatný nápad.

Inak na čas zahrievania fľašiek ani Tesla nemyslela. Použili kondenzátory kde by som určite nedal 400V alebo 160V kond ale 600V ale asi v tej dobe dali čo mali. A možno aj tie kondenzatory mali trocha väčšiu plusovú toleranciu.
Ten zdroj by som mal dať na kompletku keďže to nevyzerá nič moc s tím originálom.. asi aj bude rozumné dať tam tie regulátory asi s TL431 a dvoj tranzistor... Ak tam nejaký brum bol tak aj ten by zmizol. Ostala by už len indukácia magnetických polí do elektroniek. Vystupak je moc ďaleko a otočený voči napájaciemu
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 23 Feb 2021, 08:28

Willi ma pravdu. Mal som dosku z jogisa na gu50 PP, bolo to domorobo fotocesta, mal si vidiet ten ohnostroj... a problem bol prave rozliata med a izolacne medzery.
Z Music/Mono sa daju pouzit prave len transformatory (a elektronky ak uz to nemaju za sebou). Ostatne je poplatne dobe atd. mne sa to nepaci.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla Music 70 Náhradné "lepšie" karty tranzistorového vstupu

Príspevok od používateľa AdamVarga » 27 Feb 2021, 01:39

zdenoeddie napísal:
23 Feb 2021, 08:28
Willi ma pravdu. Mal som dosku z jogisa na gu50 PP, bolo to domorobo fotocesta, mal si vidiet ten ohnostroj... a problem bol prave rozliata med a izolacne medzery.
Z Music/Mono sa daju pouzit prave len transformatory (a elektronky ak uz to nemaju za sebou). Ostatne je poplatne dobe atd. mne sa to nepaci.
V pôvodnom elektrónky boli KO. Niekto sa rozhodol že lacné ruské ekvivalenty 6L6 budú vhodné...určite boli vhodné no hociaký zvuk. Tam je kopec problémov.....

Ja tie dosky neplánujem vyrobiť doma. To už je dávno za mnou. Kuchinská linka je rodičov a určite ma zabijú ak použijem drez na umytie plošáku od chloridu železitého alebo na mramorovom umyvadle.... Čína to pekne vyorbí profi a s maskou. Potom už len dodržať izolačné pevnosti odkrytích plôch. Ale toho by som sa až tak nebál...respektive na doske budiča nie. Postavil som mullard 5-20 čo som tak trocha pretaktoval. Dokonca na ešte domácej doske. Ua 470V. Skúšal som v bezpečných podmienkách umelo zvýšiť vlhkosť vzudchu a aby som tomu dal čo najväčšiu šancu tak som nasmeroval jemný prúd vzduchu na dosku. Problémy nastali už keď miestnosť bola ako dažďový prales. Ale to možno len preto ako som navrhoval tú konkrétnu dosku. Tam som sa fakt snažil dodržať všetky možné pravidlá.
V prípade tohoto zosilňovača- Doska s cínovou masku. Oni tam šikmooký popisujú dačosi za pevnosti. Je to všetko vypočítateľné +20% zdravá rezerva.



Teraz mám taký vnútorný konflikt či to spraviť tak že doslova kus za kus výmena z originálu na nové aby to bolo užívateľom ľahko vymeniteľné. Teda proste vycínovanie originál drótov z dosky a všetko 1:1 tam dosadne ako originál a kabeláž sa k nemu len pripojí.
ALEBO- držat sa originálnej schemy a všetkého ale kompletne to preorganizovať. To by teda znamenalo riadnu redukciu drotáriny v kasni. Držať sa originálu schémy elektronkového konca, prerobiť vstup na operákový timi výmennými kartami a dorobyť k tomu riadny a bezpečný regulovaný zdroj pre HV pre elektronky atď..... Proste tomu dať novšiu formu. V tej dobe to neumožnili komponenty ani technologia dosiek ale dnes už hej. Z principálnej stránky by bol identický originálu len prevedenie by bolo iné. Rozumnejšie. Potom by nebol strach že co sa stane 160V kondenzátoru v G2 EF86 keď tam zrazu tá EF86 nebude. Predsa všetky napätia sú na schéme tak doladiť ich na nejakú rozumnú hodnotu fixne nezávisiac od vybudenia (toto som obvzlášť si všimol pri G2 koncákov ale tak budiš to nerobí až tak velký problém).

Tak neviem či pre jednoduchosť 1:1 identické dosky k originálu len s novimy sučiastkami a kvalitnym kuprextitom alebo dať sa do toho kompletne na úplnú prerábku a zlepšenie na úroveň "hifi"...(nezožerte ma za to že som to nazval HIFI :D )
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok