zapach , puch elektroniky

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

zigi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14 Jan 2022, 14:46

zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa zigi » 14 Jan 2022, 15:00

Pozdravujem
kamarad upratoval garaz a nasiel starsie radio,ktore nepouzival,a teraz po dlhsom case co tam stravilo, ide z neho taky zatuchly pach-puch asi bolo vo vlhkom prostredi. Ake riesenia by podla Vas pomohli? Kedze sa jedna aj o kov,plast a samotne elektronicke suciastky ?
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa josek » 14 Jan 2022, 15:08

Keď tam nie je použité drevo, tak asi pôjde o zatuchnutý prach na kovových a plastových dieloch. Po dôkladnom vyčistení by sa podľa mňa mal pach stratiť.
0

zigi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14 Jan 2022, 14:46

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa zigi » 14 Jan 2022, 15:36

drevo tam nieje,ale cim,alebo ako postupovat pri cisteni plosnych spojov ktore obashuju mnoho kondezatorov,odporov nejaky ten cip a pod ?
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa 105nu70 » 14 Jan 2022, 15:52

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:48, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa mirosne » 14 Jan 2022, 15:54

Skôr IPA,lieh zanecháva po sebe bordel.
0
Pozdravuje vás Miro.

zigi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14 Jan 2022, 14:46

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa zigi » 14 Jan 2022, 16:11

takze Isopropylalkohol? neposkodi elekronicke suciastky?
A co napr bio ethanol ?
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa Stefan31 » 14 Jan 2022, 16:16

Ako všetko iné, aj výrobky z el. priemyslu nadobudnú časom "svojský" zápach, ktorý sa samozrejme umocňuje prostredím, v ktorom sa používa, alebo je skladované . A ani po dôkladnom vyčistení sa toho zápachu nezbavia.
Aj každá domácnosť nadobudne časom zápach, alebo ak chcete vône, ktorej sa nikdy nezbaví ....

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

zigi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14 Jan 2022, 14:46

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa zigi » 14 Jan 2022, 16:20

tak vraj tam bolo skladovane cca 10 r. ..mozno i viac
Staci ak sa to podari zmiernit,co najviac. Uplne je asi mala sanca.i ked nejde o drevo.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Jan 2022, 17:06

Pokud garáž sloužila jako dílna, pak je to klasický smrádeček od všeho možného. Pokud k tomu ještě dokázal majitel dostatečně kouřit "tarasbulba " i nastěhoval se nejeden pavouk a k němu nějaká obtloustlejší myšička, která se po konzumaci cívek už nedokázala dostat ven, pak je kombinace "nadevše". Otevřít, zevrubně a velmi opatrně vysát pavouky a jiné pozůstatky, najít v domě čisté nepoužívané místo, koupit "vhodnou voňavku" a nějaký měsíc nechat zabalené ve folii, jaká se používá na stahování potravinového zboží na paletách v obchodech.
Hlavně zatím nezapínat, čeká Tě možná dost dlouhá cesta baslíře...
V mezičase začít číst třeba:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument
najdeš tam i mnoho jiných rad a doporučení pro začínající sběratele.
Držím palce i pěsti k úspěchu při zprovoznění. Dej sem pro nás značku Nebo i fotku toho nálezu.

PS 10 let není tak dlouhá doba , ale mám i mladší vraky už jen na ND do sbírky a daleko starší stále funkční kousky nejen s elektronkami :D
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

zigi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14 Jan 2022, 14:46

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa zigi » 15 Jan 2022, 18:52

pavuciny ,prach tam bude urcite,ak to nebolo prikryte. Dakujem za rady,,ja som v tej garazi nebol,my sme si len spolu pisali,ale zrejme neni vykurovana.Napadla ma este otazka ze teraz sa nejedna sa o zapach z cigariet,ale ak ide o cigaretovy pach, tak je mozne sa ho zbavit rovnako, napr Ipou ??
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa Andrej152 » 15 Jan 2022, 21:50

mne na servis tiez chodia "vonave" kusky, jednoducho cele to vystriekam tymto a je vyriesene. a ak na prvy krat nezabere, po nejakej polhodine prestriekam zas.
image.png
0

zigi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14 Jan 2022, 14:46

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa zigi » 17 Jan 2022, 18:22

a takyto odstranovac pachov neposkodi jemne elektronicke suciastky cievky, kond., atd ?? trochu odbocim,ale nadvezuje to po uspesnom vycisteni a idealne sa zbaveni sa pachu, Ak sa jedna napr o cd prehravac, video prehravac, magnetofonovy kazetovy prehravac ...akou vazelinou ,alebo prostriedkom mazete ,osetrujete napr jemne mechanizmy ozubene koliecka kazetovych prehravacv, ci Cd prehravacov ,proste jemnu mechaniku,aby to nebolo suche ,ale aby z toho nic netieklo,no zaroven to vydrzalo dlhsi cas namazane-osetrene.??
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa E001 » 17 Jan 2022, 19:03

Na čistenie používam takýto postup: Najprv odstránim pomocou stlačeného vzduchu mechanické nečistoty, prach, pavučinky a iné, následne čističom bŕzd v spreji vystriekam celé zariadenie a nešetrím. ten čistič musí stekať po komponentoch aby spláchol nečistoty, prípadne zasušené mazivá a tuky. Ak by zostal ešte dáky zápach, vraj pomôže mletá káva. Z papierovej utierky vytvoriť vrecko, vložiť niekoľko lyžíc kávy a vložiť do zariadenia. To celé potom vopchať do plastového sáčku a po dvoch týždňoch vraj necítiť ani roky strávené vo fajčiarskej domácnosti. Ale nemám s tým skúsenosti, poznám to iba s počutia. No a čo sa týka toho mazania, to je vysoká škola alchýmie. Záleží najmä od toho, z akého materiálu sú komponenty. Ale jedno je isté, u mňa nenájdeš WDčko. Je vhodné iba na povolenie zaoxydovaných skrutiek! A po čistení hlavne nezabudni na čistenie a ošetrenie potenciometrov a prepínačov. Ale to je všetko iba v kocke. Ono je to celá veda, ak to má byť tip - top.
1
Obrázok 1

zigi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14 Jan 2022, 14:46

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa zigi » 17 Jan 2022, 19:29

dakujem za dalsiu napomocnu odpoved, a ak sa jedna aj o vyrobky obsahujuce drevo , ci uz stare radio,reproduktory je aj tam nejake riesenie ako sa zbavit zatuchnuteho pachu, alebo ak sa to nachadzalo v zafajcenom priestore cele roky? Urcite sa to tu 1000x uz riesilo,snad sa moc nenahnevate na otazku : Na potenciometre odporucate IPU .. Kontakt S61 a potom Kontakt PR .. ci Testanol SP a Teslanol "T6 Oszillin? alebo co sa Vam osvedcilo?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Jan 2022, 23:15

Na prestriekanie dráh potenciometrov ,ale aj na preleštenie a oživenie povrchov drevených skriniek starých rádií, či iných zariadení sa používa Diava,ak ti to niečo hovorí. Tá síce odstráni pach ,ktorý bol ,natiahnutý,, do zariadenia,ale zároveň ho prerazí svojským pachom, :wink: ktorý ja osobne velmi nemilujem,aj keď je naozaj účinný. Asi by som radšej nastriekal do tej skrinky nejaký voňavý spej , čo to,, prehluší,,
Na tú potuchlinu by možno pomohlo strčiť tam na pár dní nejký šúlok škorice,alebo vanilku, to určite zaberie aj na tie naše čuchovo senzibilnejšie polovičky. :wink:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

zigi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14 Jan 2022, 14:46

Re: zapach , puch elektroniky

Príspevok od používateľa zigi » 19 Jan 2022, 18:32

Dakujem pekne za info a rady :)
0

Napísať odpoveď