skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
uzivatelmartin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 16 Jan 2022, 16:03

skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa uzivatelmartin » 16 Jan 2022, 16:17

ahojte, skotrolovali by ste mi prosim niekto zapojenie atmegy s displayom a zapojenie mosfetov jeden chcem riadiť pomocou pwm z atmegy a druhy pomocou pinu PB5, záťaž bude elektrolyzer na 12v

ide mi o celkovu funkčnosť či by to bez problemov išlo, kedže som začiatočnik-študent

a ešte taka nepodstatna otazka: mal som tu na fore založený učet ale dlho som nebol aktivny asi rok takže sa časom vymazal kedže som nebol aktivny? nemohol som sa do neho prihlasiť
Prílohy
fotoschematic.jpg
atmega.sch
(409.31 KiB) 47 stiahnutí
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Jan 2022, 18:02

Je tam dost otazok.

1. Kontrast sa zvycajne ovlada napatim, tak ze sa pripoji trimer medzi +- a jeho bezec pripojit na CONTR pin.
2. Preco je PC5 ktory ovlada RS pin pripojeny na bezec R6? Co je uloha R6?
3. Preco pouzivas 3 piny na PWM? Zvysenie mozneho prudoveho zatazenia (odlahcenie) pinov MCU?
4. Min 100ohm do gatu Q1, menej by som si netrufol. Taktiez pridat cca 10k pull-down ako u Q2 aby drzalo Mosfet off pocas inicializacie MCU ked je pin float.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
uzivatelmartin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 16 Jan 2022, 16:03

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa uzivatelmartin » 16 Jan 2022, 18:20

miso156 napísal:
16 Jan 2022, 18:02
Je tam dost otazok.

1. Kontrast sa zvycajne ovlada napatim, tak ze sa pripoji trimer medzi +- a jeho bezec pripojit na CONTR pin.
2. Preco je PC5 ktory ovlada RS pin pripojeny na bezec R6? Co je uloha R6?
3. Preco pouzivas 3 piny na PWM? Zvysenie mozneho prudoveho zatazenia (odlahcenie) pinov MCU?
4. Min 100ohm do gatu Q1, menej by som si netrufol. Taktiez pridat cca 10k pull-down ako u Q2.
1. takže ked tam dam pevne odpor tak nič nepokazim nie?
2. R6 je tam aby som mohol hodnotu potenciometra adc použivať v programe
3. zapojil som všetky tri PWM piny aby som si mohol vybrať ktory budem chcieť naprogramovať a použivať
4. dobre tak to tam dorobim
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Jan 2022, 18:33

2. Ako chces PC5 vyuzivat na ovladanie RS pinu a zaroven meranie ADC?
4. Ako rychlo chces spinat PWM? Zo 100 ohm v gate to vidim na max 50kHz. Ak das nizsi odpor ohrozis max prudove zatazenie pinu (20mA). 5V/100ohm= 50mA, takze uz aj zo 100 ohmami si nad bezpecnym limitom. Mozno budes musiet pouzit driver ak chces rychlu PWM.

Aky prudovy odber ma ten elektrolyzer?
0
"No pain, no gain." (KC238)

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa peterple » 16 Jan 2022, 18:45

1. Ale pokazíš. Contrast je vstup a má vysokú impedanciu. Prúd ktorý by tam tiekol je strašne malý. Takže by na odpore nevznikol žiadny úbytok. A teda by si zmenou R5 jas regulovať nevedel. Musí tam byť delič. Ak to chceš napevno pridaj ešte jeden odpor dole k zemi.
2. RS je vstup, ktorý potrebuješ ovládať z MCU. Ako to urobíš ak bude potenciometer v krajnej polohe? Ak bude v strede vstupu RS to nebude robiť dobre lebo je digitálny a neurčitú hodnotu na vstupe nemá rád. Treba rozdeliť na dva piny
5. Nenakreslil si si tam rozhranie na programovanie. Pravdepodobne budeš programovať cez ISP. Nie je moc múdre programovacie signály využiť súčasne aj ako výstupy na riadenie niečoho. Pri programovaní ti to niečo bude šalieť. Teda SCK a MOSI využi na niečo iné.
6. Pri vývoji sa hodí vedieť čo sa deje v MCU. Na debugovanie sa používa sériová linka. Je múdre si ju na to vyšetriť a dať si tam aspoň 3pin header na pripojenie nejakeho USB-serial prevodnika.
7. Filtrácia napájania jedným 100n kondenzátorom môže byť nedostatočná. Uvidíš na prototype.
8. Ak tam budú hučať veľké prúdy je dobré oddeliť výkonovú a digitálnu zem malým odporom
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa StefanST » 16 Jan 2022, 19:08

Aké sú to tranzistory Q1 a Q2?
Treba tam oba, nestačí len jeden?
0

Používateľov profilový obrázok
uzivatelmartin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 16 Jan 2022, 16:03

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa uzivatelmartin » 16 Jan 2022, 22:33

miso156 napísal:
16 Jan 2022, 18:33
2. Ako chces PC5 vyuzivat na ovladanie RS pinu a zaroven meranie ADC?
4. Ako rychlo chces spinat PWM? Zo 100 ohm v gate to vidim na max 50kHz. Ak das nizsi odpor ohrozis max prudove zatazenie pinu (20mA). 5V/100ohm= 50mA, takze uz aj zo 100 ohmami si nad bezpecnym limitom. Mozno budes musiet pouzit driver ak chces rychlu PWM.

Aky prudovy odber ma ten elektrolyzer?
2. vyriešil som to zo zlej schemy som opisoval
3. nie skor 250Ω? 5/250=20mA čiže max zataženie ako pišeš

odhadujem max 10A
0

Používateľov profilový obrázok
uzivatelmartin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 16 Jan 2022, 16:03

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa uzivatelmartin » 16 Jan 2022, 22:41

peterple napísal:
16 Jan 2022, 18:45
1. Ale pokazíš. Contrast je vstup a má vysokú impedanciu. Prúd ktorý by tam tiekol je strašne malý. Takže by na odpore nevznikol žiadny úbytok. A teda by si zmenou R5 jas regulovať nevedel. Musí tam byť delič. Ak to chceš napevno pridaj ešte jeden odpor dole k zemi.
2. RS je vstup, ktorý potrebuješ ovládať z MCU. Ako to urobíš ak bude potenciometer v krajnej polohe? Ak bude v strede vstupu RS to nebude robiť dobre lebo je digitálny a neurčitú hodnotu na vstupe nemá rád. Treba rozdeliť na dva piny
5. Nenakreslil si si tam rozhranie na programovanie. Pravdepodobne budeš programovať cez ISP. Nie je moc múdre programovacie signály využiť súčasne aj ako výstupy na riadenie niečoho. Pri programovaní ti to niečo bude šalieť. Teda SCK a MOSI využi na niečo iné.
6. Pri vývoji sa hodí vedieť čo sa deje v MCU. Na debugovanie sa používa sériová linka. Je múdre si ju na to vyšetriť a dať si tam aspoň 3pin header na pripojenie nejakeho USB-serial prevodnika.
7. Filtrácia napájania jedným 100n kondenzátorom môže byť nedostatočná. Uvidíš na prototype.
8. Ak tam budú hučať veľké prúdy je dobré oddeliť výkonovú a digitálnu zem malým odporom
5. programovať atmegu budem cez druhy modul
7.mal by som dať vyššiu kapacitu? na nete som videl že davaju tak 100n
8.asi aky odpor by som tam mal dať ked mosfetom potečie asi 8-10A alebo by som oddelil zem pre 5V a 12V pomocou zdroja napajat to chcem s ATX pc zdrojom
0

Používateľov profilový obrázok
uzivatelmartin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 16 Jan 2022, 16:03

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa uzivatelmartin » 16 Jan 2022, 22:42

StefanST napísal:
16 Jan 2022, 19:08
Aké sú to tranzistory Q1 a Q2?
Treba tam oba, nestačí len jeden?
dakujem za pripomenutie neuvedomil som si to že to môžem spojeť dokopy
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa miso156 » 17 Jan 2022, 00:47

uzivatelmartin napísal:
16 Jan 2022, 22:33
miso156 napísal:
16 Jan 2022, 18:33
2. Ako chces PC5 vyuzivat na ovladanie RS pinu a zaroven meranie ADC?
4. Ako rychlo chces spinat PWM? Zo 100 ohm v gate to vidim na max 50kHz. Ak das nizsi odpor ohrozis max prudove zatazenie pinu (20mA). 5V/100ohm= 50mA, takze uz aj zo 100 ohmami si nad bezpecnym limitom. Mozno budes musiet pouzit driver ak chces rychlu PWM.

Aky prudovy odber ma ten elektrolyzer?
2. vyriešil som to zo zlej schemy som opisoval
3. nie skor 250Ω? 5/250=20mA čiže max zataženie ako pišeš

odhadujem max 10A
100 ohm som dal ako uplne krajne riesenie, kedy pin kratkodobo pretazis. Tych 50mA by cez neho tieklo len velmi kratku dobu kym sa nabije Cgs Mosfetu, potom uz do Gatu a cez pin netecie prud ziaden.
Pri 20mA nemozes dat vysoku spinaciu frekvenciu (max cca 10kHz), pretoze Cgs Mosfetu by sa nestihol nabit a Mosfet by nezoplo.

Co je vsak este horsie, ze spinat 10A len 5-timi voltami je uplne na kraji moznosti. 10A sa uz spina napatim gatu 10V a viac, takze to vidim na ten driver. Mozes pouzit tranzistorovy, trafko, optoclen, chip...moznosti je vela.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa Atlan » 17 Jan 2022, 06:02

Chcelo by to aspon pullup odpory na tie tlacidla. Pre istotu aby si sa vyhol rusenie, osobne by som tam dal aj kondik 47 az 100n na zem a k tlacidlu do serie odpor 47 az 100ohm(ten tam teoreticky nemusi byt ale skracuje zivotnost tlacitok) . Ale ked sa chces hray s softverovym osetrenim tlacitok. Tak teoreticky nemusi byt. Filtrovat filtrovat filtrovat. Blolovat kerikou. Kludne 10uF kondik k napajanu displeja a aspon 100uF k uP. Keramika deto.
Napajanienprevodnika vit tatasheet aspon odpor a kondik.

Pacha na gnd, daj ploska ako vyzera. Z potaku ved signal cez odpor a kondik do uP. Aby si odfilttoval bordel.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa budvar10 » 17 Jan 2022, 08:02

uzivatelmartin napísal:
16 Jan 2022, 22:41
7.mal by som dať vyššiu kapacitu? na nete som videl že davaju tak 100n
100n je blokovací kondenzátor (decoupling). Správne by mal byť použitý jeden na každý prívod napájania a umiestnený čo najbližšie k prívodu. Preto sú aj tak umiestnené vývody na púzdre IO. ATmega8 DIL má VCC a AVCC, t.j 2ks 100n. Ak sa lepšie pozrieš, uvidíš to aj na nete, že to tak dávajú. Je to aj v DS procesora.

Mimochodom, reset tlacidlo netreba?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa peterple » 17 Jan 2022, 19:02

uzivatelmartin napísal:
16 Jan 2022, 22:41
5. programovať atmegu budem cez druhy modul
7.mal by som dať vyššiu kapacitu? na nete som videl že davaju tak 100n
8.asi aky odpor by som tam mal dať ked mosfetom potečie asi 8-10A alebo by som oddelil zem pre 5V a 12V pomocou zdroja napajat to chcem s ATX pc zdrojom
5. Ako povieš. Ja by som to tak nikdy nerobil.
7. Neviem, preto som napísal že uvidíš na prototype. Očakávam skôr že budeš potrebovať to VCC filtrovať lepšie než jedným 100n kondenzátorom. A pridať ešte jeden nepomôže. 10A je už dosť šupka. Zase uvidíš na prototype. Možno pofičí, možno budeš musieť robiť galvanické oddelenie výkonového stupňa. Neviem aký to produkuje bordel pri vypínaní.
8. Len tresnem - 1Ω by už mohol stačiť. Pri 10A by tam bol úbytok 10V a to už si ten prúd rozmyslí aby neliezol drôtami digitálnej zeme, ale pekne po svojich výkonových.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
uzivatelmartin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 16 Jan 2022, 16:03

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa uzivatelmartin » 20 Jan 2022, 23:14

ahojte tak som to trochu upravil a narazil na problem medzi optočlenom a atmegou
-neviem či pri nizkej PWM kedy je nizky vykon či sa dokaže optočlen otvoriť bavíme sa o prude niekolko mA
alebo čo ak je prud ešte menši iba par stoviek uA

-ako by som mal prúd zosilniť aby sa zachovalo PWM?

použity optočlen: https://www.tme.eu/Document/adae7c4d3bc ... OD3150.pdf
schem.jpg
image.png
image.png (13.76 KiB) 2953 zobrazení
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa miso156 » 21 Jan 2022, 00:47

-FOD3150 ma napajaci rozsah 15-30V, s 12V na Vdd (alebo nebodaj 5-timi ako to mas nakreslene) ti to nepofici (nevidim dovod R3 btw ?). Alebo tam ides davat dalsi zdroj pre Gate co je zbytocne, ked mozes pouzit ten 12V len s inym opto?
-ak pouzivas opto kvoly galv. izolacii tak zeme (riadiaca a vykonova) nesmu byt spojene a teda potrebujes dva solo plne od seba izolovane zdroje. Ak ti o izolaciu nejde a pouzivas opto iba ako driver tak OK.
-o prud Led sa bat nemusis, to opto ma definovane T_rise a T_fall menej ako 500ns co je dost aj pre nizke duty, teda ak nepozadujes sialene rychlu spinaciu frekv.

Byt na mne, tak to riesim nejak takto:
Uplne postacuje najlacnejsi PC817, 50kHz to musi zvladnut. Treba mat na pamati, ze ked Led svieti tak je M1 vypnuty (invertovana logika) - mozes si to vymenit tak ze budes Led prizemnovat ale nevidim dovod kedze sa to da v Mege vymenit.
image.png
Nevyhodou tohoto zapojenia je, ze pocas start-upu kym Mega nastartuje a nakopne Ledku je Mosfet zopnuty co sposobi pociatocny glitch vo vykonovom obvode. Musi sa to riesit delaymi a pod..
Naopak vyhodou je, rychly fall-time Mosfetu.

Ak to zapojenie prekopes na PNP verziu a teda opto das hore a trand dole tak ziskas pozitivnu logiku, start s vypnutym Mosfetom (ziadny glitch) ale pomalsie vypinanie Mosfetu.
1
Obrázok 1
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
uzivatelmartin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 16 Jan 2022, 16:03

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa uzivatelmartin » 21 Jan 2022, 11:42

miso156 napísal:
21 Jan 2022, 00:47
-FOD3150 ma napajaci rozsah 15-30V, s 12V na Vdd (alebo nebodaj 5-timi ako to mas nakreslene) ti to nepofici (nevidim dovod R3 btw ?). Alebo tam ides davat dalsi zdroj pre Gate co je zbytocne, ked mozes pouzit ten 12V len s inym opto?
-ak pouzivas opto kvoly galv. izolacii tak zeme (riadiaca a vykonova) nesmu byt spojene a teda potrebujes dva solo plne od seba izolovane zdroje. Ak ti o izolaciu nejde a pouzivas opto iba ako driver tak OK.
-o prud Led sa bat nemusis, to opto ma definovane T_rise a T_fall menej ako 500ns co je dost aj pre nizke duty, teda ak nepozadujes sialene rychlu spinaciu frekv.

Byt na mne, tak to riesim nejak takto:
Uplne postacuje najlacnejsi PC817, 50kHz to musi zvladnut. Treba mat na pamati, ze ked Led svieti tak je M1 vypnuty (invertovana logika) - mozes si to vymenit tak ze budes Led prizemnovat ale nevidim dovod kedze sa to da v Mege vymenit.
image.png
Nevyhodou tohoto zapojenia je, ze pocas start-upu kym Mega nastartuje a nakopne Ledku je Mosfet zopnuty co sposobi pociatocny glitch vo vykonovom obvode. Musi sa to riesit delaymi a pod..
Naopak vyhodou je, rychly fall-time Mosfetu.

Ak to zapojenie prekopes na PNP verziu a teda opto das hore a trand dole tak ziskas pozitivnu logiku, start s vypnutym Mosfetom (ziadny glitch) ale pomalsie vypinanie Mosfetu.
Takže keď je PWM duty 10% tak s týmto zapojením je strieda 90% dobre chápem?

Tranzistor BC to nespomali?

Takže môžem si to prekreslit do svojho zapojenia?
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa miso156 » 21 Jan 2022, 12:47

1. Chapes spravne. Ak ti to vadi, mozes Ledku prizemnovat (katoda do pinu, odpor do 5V).
2. Switching tranzistor bude urcite lepsi (rychlejsi) ako BC "univerzaly".
3. Ak ti nevadi ten glitch co som spominal, alebo si zabezpecis aby 12V zdroj nabehol neskor o start-up time Megy ako ten 5 voltovy a Mega stihla zaznut Ledku, tak by to malo byt ok (mam to overene).
0
"No pain, no gain." (KC238)

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa Atlan » 21 Jan 2022, 15:04

Stale tam nemas pullup odpory na tlacitak ani 100n na reset pine (ja by som narval tie 100n aj na kazde tlacitko. Ale ak to mas na skusku na stole tak to nevadi. Len to nenasadzuj do prevadzky. Vstup AD prezen rc clenom.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Jan 2022, 16:16

Pullupy nestačí interné?
0

Používateľov profilový obrázok
uzivatelmartin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 16 Jan 2022, 16:03

Re: skontrolovanie schemy zapojenia s ATMEGA8

Príspevok od používateľa uzivatelmartin » 21 Jan 2022, 17:38

miso156 napísal:
21 Jan 2022, 12:47
1. Chapes spravne. Ak ti to vadi, mozes Ledku prizemnovat (katoda do pinu, odpor do 5V).
2. Switching tranzistor bude urcite lepsi (rychlejsi) ako BC "univerzaly".
3. Ak ti nevadi ten glitch co som spominal, alebo si zabezpecis aby 12V zdroj nabehol neskor o start-up time Megy ako ten 5 voltovy a Mega stihla zaznut Ledku, tak by to malo byt ok (mam to overene).
1. katoda do PB pinu a na Anodu by som dal 5V s odporom?

môžem to spraviť aj takto cez mosfety?
k dispozicii mam tieto:
https://www.tme.eu/Document/6463a27c858 ... 8L-DTE.pdf

3. ten glitch trva asi niekolko ms nie? tak to neni až taky problem
Prílohy
schemasoptoclenom.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok