Ostrovná fotovoltaika

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 24 Jan 2022, 21:16

Zdravím priatelia.
Velká prosba. Potreboval by som pomoc pri nastavení regulátora nabíjania. Som v tom úplný začiatočník a pre to potrebujem v tom poradiť. Kúpil som si ostrovný systém zo stránky - https://www.solar-eshop.sk/p/12v-fotovo ... nstrukcie/
Všetko mam už osadené, napojené len potrebujem poradiť z regulátorom.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Jan 2022, 05:49

Písať vieš, takže prečo si nenapísal čo vlastne potrebuješ?
Alebo je to skrytá reklama, ako by ti tu iný člen napísal?
0

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 25 Jan 2022, 07:59

Nie nič nereklamujem. Potrebujem len pomôct pri nastaveníregulátoru. Je to pre mna španielska dedina. A nechcelo sa mi vsetko rozpisovať akú zostavu mam tak som tam hodil link.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jan 2022, 10:31

pavel11 napísal:
24 Jan 2022, 21:16
... len potrebujem poradiť z regulátorom.
Já zas napíšem, že čítať zrejme vieš, tak si ten manuál vytlač, (ak ho nedodávajú) a "štukaj" s tlačidlami krok po kroku, podľa toho, čo potrebuješ nastaviť. Poľa mňa, jediná zásadná informácia je, že ti pribalili obyčajný údržbový olovený akumulátor s tekutým elektrolytom (Zaplavený, Flb). A neviem, či hodnoty z tab. 4.1.2 sú tam napevno, alebo ich treba "našťukať". Ostatné veci sú len "serepetičky", aby elektronika dokázala dávať informácie, (samozrejme, treba nastaviť).

Ak môžem byť zvedavý, (a nie je to vojenské tajomstvo), čo plánuješ s tým napájať ? Ten výkon nie je bohvie čo. Naviac, ten prikladaný menič dokáže baterku vycucnúť za dve -tri hodiny úplne na nulu, ( odoberané prúdy môžu byť aj 80 A).

V dokumentácii som videl aj približnú kalkuláciu získanej elektrickej energie (práce, Wh), podľa ročných období za deň. Ak budeš chcieť ten ostrovný systém využívať celoročne, tak najkritickejšie obdobie je okolo zimného slnovratu. Nasmeruj ten panel kolmo k slniečku na vtedy, (dosť zvisle). A já by som kúpil ešte jeden taký panel. A ak sa dá, tak jeden nasmeroval JV a druhý JZ, nech systém generuje energiu čo najdlhšie.

Nech sa darí ! A prípadne nás po čase poinformuj, čo a ako. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 25 Jan 2022, 10:50

No potrebujem trochu savtom zorientovať co tam treba ponastavovať. Aké hodnoty podla potreby.
Chcem s tym poriesiť nejaké lahšie spotrebice a pripadne ak by sa dalo dokupim a rozsirim to o jeden Fotopanel
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jan 2022, 11:07

Informácie od ľudí, čo majú takého výkonné FV elektrárne sú, že človek sa musí sťať "zapáleným manažérom" využitia získanej energie. Napríklad, že treba "preškoliť" aj manželku, že sa neperie večer, keď slniečko nesvieti, ale najlepšie okolo obeda. Že prikurovať, (temperovať), priestory treba cez tepelné čerpado, (klimatizáciu), cez deň, ohrievať vodu bojlerom s tepelným čerpadlom cez deň a podobne. Nemáš obavy, že skĺzneš do takého "režimu" ? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 25 Jan 2022, 12:13

Som vďačný za kažďú dobrú radu. Ešte v tom lietam a nasavam informácie.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jan 2022, 13:33

Síce sa už trochu vzďaľujeme od zimného slnovratu, no na súčasnosť by si mal nastaviť panel k slnku, (postav paličku kolmo k panelu a tieň by mal byť nulový). V ostatných častiach roka bude energie určite viacej, aj keď panel nebude nastavený optimálne.
Ak chceš získať maximum v každej dobe, tak si vyrob konštrukciu, ktorou sa panel dá naklápať optimálne k slnku.

A je presne ten najvhodnejší čas, (slnko moc nesvieti, deň je krátky, vyrobenej energie je minimum), že ten FV systém môžeš spustiť a začať sledovať. Akumulátor je tak robustný, že ak aj niečo zblbneš, tak mu určite nedokážeš ublížiť. Len sleduj napätie na ňom, (možno aj nejaký lacný multimeter by sa šikol), hlavne aby si ho úplne nevybil, no aj dlhodobejší pokles napätia pod povedzme 11 V bez záťaže, je preň výrazne škodlivý. Naopak, náhodné krátkodobé vystúpenie napätia až k "varu" elektrolytu (17 V) je nepodstatné. Nanajvýš bude treba doplniť trochu destilovanej vody do článkov.
(Praktická rada: Vodu dopĺňaj pri maximálnom napätí akumulátora (15 V), objem elektrolytu sa s nabitím zväčšuje a môže ti vytiecť, čiže po doplnení vodou sa zriedi ! Aspoň zo začiatku dopĺňaj rovnaké množstvo napríklad cez striekačku. A nikdy nedovoľ poklesnúť hladine elektrolytu tak, aby boli suché platne). :wink:
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 25 Jan 2022, 20:00, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2022, 13:38

Neostáva ti nič iné, len naozaj krok za krokom prečítať návod k tomou MPPT regulátoru.Mám podobný a je tam kopec zbytočností, ale hlavne sa doklikaj k nastaveniu -
-typ batérie- teda olovená ,
-kapacita batérie- čiže zadáš tam Ah tvojej baterky
a to je asi najdôležitejšie, zvyšok si už rieši regulátor sám,teda nabíjanie, povolené minimálne napätie pre vybitie, max.napätie pre nabitie....

Dolfi, sori , odkedy račkuješ? :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jan 2022, 13:50

5ko, čo som po*ral ? Akosi som si nie vedomý !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 25 Jan 2022, 13:55

Ďakujem ,,všetkým" za informácie. Velká vďaka. Ak si niekto ešte na niečo spomenie čo by bolo ešte potrebné a chce doplniť môže. Vďaka
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2022, 18:20

Ale nič Dolfi, len mi padol do oka ten preklep, tak som sa zasmial, že tam malo byť ,,R ,, ....až k "vatu" elektrolytu ,,,
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Jan 2022, 20:09

Máš pravdu, nemali by sme tomu slovenčinovi ubližovať. Už je to opravené. Vďaka !
(A predstav si, že všetky príspevky ešte raz čítam. Toto som nezbadal. No hold, starneme a slepneme ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2022, 20:50

Už máme na to nárok, ale mňa rozčuluje, ak napíšem slovo a predikcia v mobile mi ho zmení na úplnú somarinu, len preto,že ho nepozná a potom je celý text ešte väčšia somarina a nedáva zmysel. :wink:
No a niekedy to vie vyrobiť poradny trapas,ak si to človek nevšimne a odošle správu.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
pajspuky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 23 Jan 2022, 15:19

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pajspuky » 25 Jan 2022, 21:18

Na tomto regulatore nemusis nic extra nastavovat , je spraveny viacmenej plug and play, hodnoty su defaltne nastavene na uzavrety akumulator. Zmen na FLD cize zaplaveny ako mas k tomu pribaleny , a nastav kapacitu akumulatora na 230 Ah .jedine co si tam mozes nastavovat dlhsie je spinanie zataze po zapade slnka :) ak chces vediet presnu teplotu baterie budes si musiet dokupit kabel z cidlom lebo normalne sa k tomu dava len dava odpor z napevno nastavenou hodnoutou na 25 stupnov v lepsom pripade tam mas pribaleny termistor. Jediny zaklad ak si v tom novacik najprv pripoj regulator k baterii az potom FV panel ked to budes raz rozoberat najprv odpoj panel a nakoniec baterku. Dolezite upozornenie priebezne si kontroluj kvapalinu v baterii lebo sa ti moze stat ze v septembri budu do polky suche :)
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2022, 21:30

A hlavne never tomu, že ak prepóluješ výstup na batériu, tak sa nič nestane.
:wink:
Píšu tam, že -baterii sa nič nestane, to je síce pravda, ale stane sa regulátoru - odstrelí ti mosfety vo vnútri. :wink: /ako mne/ :wink:
Veď prečo by mohol ublížiť nejaký FV panel s pár Ampérami nejakej baterke, radšej skôr odpáli regulátor.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa burizon » 26 Jan 2022, 09:37

Pečko(5ko) a načo využívaš svoju fotovoltaiku?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Jan 2022, 15:30

No zatial len experimentujem kolko to vydrží .Pripojil som jeden 225W /36V/8A panel k 1000W UPS ke a baterky som dal 2x12V/12Ah, namiesto tých ,malých čo boli v nej.Chcem to použiť hlavne v lete na čerpadielka v jazierku, bazéne,prípadne minichladničku na pivo v altánku. :partyman:
Treba to ešte doladiť,ale to zase len na jar,keď začne chalupa.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pavel11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 24 Jan 2022, 20:13

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa pavel11 » 27 Jan 2022, 14:55

Zdravím priatelia.
Mám dve otázky a prosím o radu🙏
1- Dokúpil som tepelný senzor na baterku. Na ktoré miesto baterky je najvhodnejšie ho priložiť?
2- Ak teda budem používať menič napetia je treba nastavyť ešte 12V zaťaž a napojiť prípadne nejaký žiarovku? (Konštatujem v prípade žiadneho denného odberu alebo minimálneho) Alebo netreba žiadne 12V zaťaženie.
Ďakujem za vaše odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ostrovná fotovoltaika

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Jan 2022, 15:40

1. Ak je to len malá sklená dioda ako bola pribalená k môjmu regulátoru, tak by som ju prilepil niekde do stredu článkov na bok baterky pod kúsok penovej pásky,aby si je nerozbil pri manipulácii.Neviem kde sa prikladá originál, ale ja tak len dedukujem logicky. Zatial ju mám len pripojenú na svorkovnici regulátora a ukazuje mi vonkajšiu teplotu. :wink:
2. Menič by mal fungoať aj bez záťaže, načo by zbytočne šťavil baterku.Tiež mám UPSky zapojené priamo na výstup z regulátora, kde sa pripájajú baterky, nie na výstup ktorý je určený pre spotrebiče.Tuším aj v návode doporučujú menič pripojiť do stredu, na baterky.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok