3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

fucando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 31 Jan 2022, 18:31

3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa fucando » 31 Jan 2022, 19:39

Zdravim, som laik, takze moje otazky mozu byt banalne alebo nepresne, ale prosim o rady:

Chcem pouzit synchronny motor cca 3000 rpm (neviem ci 1-fazovy alebo 3-fazovy) ako prenosny generator, ktory bude mat vykon asi 5kW, a chcem z neho napajat el. motorovu pilu 2kW, strunovu kosacku, ale aj chladnicku a zariadenia z domacnosti ako aj bezne el. naradie z dielne - v extremnom pripade zvaracka (nie vsetko naraz samozrejme). Trojfazovu zasuvku ako taku nepotrebujem vobec.

Je nejaky bezpecny a jednoduchy sposob ako z 3-fazoveho alternatora napojit jednofazovu zasuvku na 220V? Istena rozvodnicova zasuvka by bola bezpecnym riesenim?
https://www.elektroantos.sk/istene-zasu ... /strana-1/
Je pravda ze z troch faz dostanem vacsi vykon? Dvojnasobny?

Alebo je to zlozite a bezpecnejsie a jednoduchsie je z 1-fazoveho alternatora napojit jednofazovu zasuvku na 220V? Treba nieco uzemnit?

Ako je to s otackami vzhladom na vyprodukovyny vykon, prud a napatie? Ked roztocim alternator na polovicne otacky 1500rpm ziskam len polovicne hodnoty vykonu, prudu a napatia?

Ked roztocim akykolvek trojfazovy motor ako alternator na predpisane otacky na stitku, vyrobi taky vykon ako je na stitku? A kazdy trojfazovy motor vyrobi 380-400V pri predpisanych otackach na stitku?
Obdobne to je aj u jednofazoveho motora - alternatora?

Maju otacky alternatora vplyv na frekvenciu hz vo vytvorenej el. sieti?
Da sa voperd zistit aky prud bude alternator produkovat?

Tych otazok je viac ako som povodne myslel...vopred dakujem za odpovede
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa ivan_01 » 31 Jan 2022, 20:02

kúp si centrálu, podľa druhu otázok to asi sám nepostavíš a bude to aj bezpečnejšie jednak pre teba a aj pre používateľov. Neber to v zlom, ale toto je na dlhšie štúdium počnúc princípmi a druhmi rotačných strojov, typmi ochrán a bezpečnosti všeobecne
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa amater63 » 31 Jan 2022, 20:30

Asi Trol... :rock:
0

fucando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 31 Jan 2022, 18:31

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa fucando » 01 Feb 2022, 08:50

ivan_01

Ano, sam to nepostavim ale centrala nie je pre mna riesenie.
Vies mi s tym pomoct ako s celkom, pripadne aspon strucne zodpovedat mojich 7 otazok, alebo odporucit nejakeho odbornika ktory by to vyriesil?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Feb 2022, 09:10

"Ano, sam to nepostavim ale centrala nie je pre mna riesenie."
Tak čím to chceš pohánět, když ne spalovacím motorem? Nebo to bude perpetum na bázi "free energy"?
Kdyby sis něco málo nastudoval z netu, tak by sis všechny otázky zodpověděl sám.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Feb 2022, 09:26

FUCANDO,
Ano, sam to nepostavim ....
Vies mi s tym pomoct ako s celkom


než Ti začnu odpovídat na lajcké otázky, tak mi odpověz nejprve Ty sám na základní otázky, potřebné k našim reakcím:
1.kolik máš roků,
2.jak jsi schopný kutil,
3.umíš pracovat s internetem a počítačem?
4.znáš základní rozdíl mezi 3fázovým motorem a alternátorem?
Pokud neodpovíš kladně, je pro Tebe i pro nás zbytečné investovat čas s vysvětlováním, kup si hotový produkt (za peníze třeba kompletní větrnou turbínu - na klíč)
PS
https://www.vseoprumyslu.cz/udrzba-a-di ... atory.html
V Avatarovi nemáš podstatné údaje.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Feb 2022, 09:39

fucando napísal:
31 Jan 2022, 19:39
Zdravim, som laik ...
Pokúsim sa ti odpovedať. Len aj ja som presvedčený, že riešenie zadania nie je triviálne a vrele odporúčam zakúpenie centrály.

Najskôr čosi k bežnej sieti 3 x 400 V + 230 V/ 50 Hz. Toto "všetko" sa vyrába v synchrónnych generátoroch, ktoré sú točené presne 3 000 ot./ min., sú zosynchronizované a vyrábajú tri napätia posunuté o 120 stupňov. Napätia môžu byť rôzne, lebo existujú aj transformátory. Na "konci drôtov", na prívode "domov", máme v podstate štyri drôty, tri fázy a jeden nulák. Vektorový súčet dvoch fáz dáva 400 V, (celkom 3 kusy) a napätie každej fázy voči nuláku dáva 230 V, (celkom 3 kusy).

Teraz otázky:
- z trojfázového generátora 3 x 400 V získaš tri zásuvky 230 V, zapojením na fázu a nulák. Rozvodnica je v poriadku. Z trojfázovej siete získaš trojnásobný výkon, no ale potrebuješ aj trojfázový spotrebič. Pri jednofázovom získaš len 1/3 výkonu.
- to neviem či treba niečo zemniť. Podľa mňa aj nie, bude to izolovaná sústava.
- otáčky sú podstatné na frekvenciu napätia ! Nemôžeš do väčšiny spotrebičov tlačiť 25 Hz, keď sú stavané na 50 Hz ! Výkon, napätie, prúd sú závislé od rozsahu budenia toho synchrónneho generátora. A kľudne môžeš získať 3 x 400 V + 230 V, ale 25 Hz !!!
- samostatne stojaci roztočený (asynchrónny) motor nevyrobí absolútne nič, nakoľko tam nie je budenie. Synchrónny generátor vyrobí také napätie, ako ho budíme. Preto tam treba mať reguláciu budenia, čím regulujeme výstupné napätie na konštantnú hodnotu v plnom rozsahu výkonu, naprázdno - max. záťaž.
- otáčky majú zásadný vplyv na frekvenciu vyrobeného napätia. Preto v centrále je potrebná aj dobrá regulácia otáčok na konštantných 3 000 ot./ min. v plnom rozsahu výkonu.

Poznámka nakoniec: Ak potrebuješ len jednofázové napätie, tak centrálu rieš len ako jednofázovú. Na dve veci ti bude trojnásobný celkový výkon, keď na jednej fáze budeš mať len jednu tretinu !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa ivan_01 » 01 Feb 2022, 10:13

ktorý drôt v izolovanej sústave je fáza a ktorý nulák ? Ako v IT zabezpečíš ochranu pred nebezpečným dotykom pri druhej poruche? Toto nieje téma na radenie laikovi, ktorý o tom nemá ani tucha a ešte keď to chce prevádzkovať niekde na chate. Dobré rady už dostal.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Feb 2022, 11:19

Môžeš doplniť a neútočiť ! Napísal som, že neviem. Nie som silnoprúdar, (ťahač káblov). No asi ty si ... :wink:

(Tak mi to vychádza, že preferuješ filozofiu, já som múdry a ty zostaň debil. Načo sú ti informácie, vzdelanie. Karma je zdarma, ale je sviňa. Howgh !)

P.S.: Ďalší "spravodlivý", čo sa skrýva vek.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 388
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa ivan_01 » 01 Feb 2022, 11:37

otázka na bezpečnosť je útočenie ? Aká karma, prosím ťa, o čom to hovoríš? :rolleyes: A s tým vekom, to si robíš nejakú štatistiku o veku členov fóra , či čo ?
Kým tu zase vypukne flame ako skoro v každom vlákne, uzavrel by som to s tým, že autor podľa všetkého nemá dostatok informácií a skúsenosti na to, aby sa pustil do takéhoto projektu a doviedol ho ku zdárnemu koncu tak, aby bol funkčný a bezpečný. preto mu bolo poradené, aby išiel cestou hotového výrobku, čo mu v konečnom dôsledku môže ušetriť čas, financie a nervy a vyhne sa tak prípadným problémom či už pri stavbe alebo v budúcnosti.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Feb 2022, 17:15

Dolfi napísal:
01 Feb 2022, 11:19
...P.S.: Ďalší "spravodlivý", čo sa skrýva vek.
Nechápu tvoji posedlost věkem, tím si respekt nezískáš.

Původní dotaz byl plně zodpovězen, tak jsem si dovolil tohle OT.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa misocko » 01 Feb 2022, 19:22

Fucando, kedze to ma byt prenosne a elektrocentrala pre Teba nieje riesenie, predpokladam ze si vynechaval hodiny fyziky na zakladke a chces niecim malickym 1kW pohanat 5kW motor a tahat z toho 2kW 😀.
Pametaj ze vzdy musis do zariadenia viac vykonu dodať ako z neho dostaneš. Nestaci predsalen centrala po tomto zisteni ?
0

Používateľov profilový obrázok
ali_gi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 23 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Trenčín
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa ali_gi » 01 Feb 2022, 21:12

Dolfi odpovedal presne, doplnim ze vdaka remanentnemu magnetizmu je mozne indukcny generator (motor) nabudit, bez akejkolvek modifikacie, pripojenim "dostatocne kapacitnej zataze", viac tu:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Induction_generator

Prakticke vlastnosti takehoto generatora vsak nebudu ktovie ake.
0
začiatočník, ktorý rozumie iba málo veciam:D

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa Atlan » 02 Feb 2022, 16:43

Ja by som urobil IT, ak doplnih merac izolacneho stavu siete s vypnutim a bezbecnost bude ok.
V kazdom pripade postavit to ebude jednoduche ani financne ani casovo, radsej kupit spalenu komplet centralu a dat previnut rotor aj statir medou a mas pouzitelnu masinu.
0

fucando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 31 Jan 2022, 18:31

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa fucando » 08 Feb 2022, 12:24

Zdravim, odpovedam priamo do Vasho textu:
1.kolik máš roků, - 38
2.jak jsi schopný kutil, - stredne
3.umíš pracovat s internetem a počítačem? - ano
4.znáš základní rozdíl mezi 3fázovým motorem a alternátorem? - ano
Pokud neodpovíš kladně, je pro Tebe i pro nás zbytečné investovat čas s vysvětlováním, kup si hotový produkt (za peníze třeba kompletní větrnou turbínu - na klíč) - generator s rotorom s neodymovymi magnetmi sa u nas kupit neda, ale dam si ho vyrobit a podla potreby mi upravia aj vinutie statora.
PS
https://www.vseoprumyslu.cz/udrzba-a-di ... atory.html - dakujem, precital som
V Avatarovi nemáš podstatné údaje. - nieco som doplnil
[/quote]

Na mnoho mojich otazok som uz odpovede zistil.
Mam teda v plane pouzit 3 fazovy synchronny motor 24V, 3000rpm, 50hz ktoreho rotor bude upraveny neodymovymi magnetmi (profesionalne, aj vyvazeny a bandazovany) pricom sa zvysi magneticke pole 10x a teoreticky dosiahnem na kazdej fazi okolo 230V - ak ma niekto s niecim podobnym skusenosti, ozvite sa.
V hre je stale aj jednofazovy motor.
Co ale neviem, ako z toho bezpecne tu elektinu pouzit pre priame pripojenia spotrebica cez zasuvku 230V.
Neviem ci je potrebny regulator napatia.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Feb 2022, 12:46

Kde jsi získal informaci, že "magnetické pole" (tedy jistě máš na mysli velikost magnetické indukce B) bude při použití neodymů 10x větší než magnetická indukce při max proudovém buzení vinutí původního rotoru?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Feb 2022, 13:03

fucando napísal:
08 Feb 2022, 12:24
Neviem ci je potrebny regulator napatia.
Nechcem ti kaziť ilúzie, no ak aj dokážeš 24 V synchrónny motor s permanentnými magnetmi dostať na 230 V, ako zaistíš reguláciu tých 230 V pri behu naprázdno a pri plnej záťaži ? (Netrúfam si odhadnúť ten rozdiel, no určite bude väčší ako 20%, resp. +-10% z 230 V).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Feb 2022, 15:14

V tomto pripade navrhujem dotycneho poslat do skoly Elektrotechnicke uciliste alebo na podobnu skolu nech sa oboznami s problematikou alebo na neaky konkretny kurz, alebo mu poskytnut odbornu literaturu nech si ju nadtuduje alebo mu poskytnut link na obchody kde sa daju kupit hotove generatory.

Toto nie je tema na forum, nakolko dotycny nema dostatocne znalodti z problematiky. Ak niekto mate na to nervy, tak ho tu skolte.

Jedna vec je poradit a druha vsetko vysvetlit od A po Z.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa Miko6005 » 08 Feb 2022, 16:16

este raz: Fucando pise "centrala nie je pre mna riesenie" a nakolko pise ze chce napajat aj chladnicku tak ma rozhodne pravdu. Fucando musis uz napisat co ma pohanat ten alternator voda, vietor alebo ...?
0
Nuclear battery for electric cars !!!

fucando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 31 Jan 2022, 18:31

Re: 3-fazovy motor ako alternator - ako z neho zapojit zasuvku na 230V?

Príspevok od používateľa fucando » 15 Feb 2022, 21:00

Dolfi napísal:
08 Feb 2022, 13:03
fucando napísal:
08 Feb 2022, 12:24
Neviem ci je potrebny regulator napatia.
Nechcem ti kaziť ilúzie, no ak aj dokážeš 24 V synchrónny motor s permanentnými magnetmi dostať na 230 V, ako zaistíš reguláciu tých 230 V pri behu naprázdno a pri plnej záťaži ? (Netrúfam si odhadnúť ten rozdiel, no určite bude väčší ako 20%, resp. +-10% z 230 V).
Ako je to vyriesene v aute? Je tam regulator napatia nie? Neda sa to spravit podobne?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok