Oprava radií - otázky

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa miroja » 17 Feb 2022, 08:47

Ak pouzijes dve trafa bez dvojitej izolacie neznamena to, ze tym automaticky splnas podmienky dvojitej izolacie. Mas sice dve, ale nie dvojtu izolaciu.
Urcite je to lepsie ako nic, ale revizak by ti na to pozehnanie nedal.
Este trochu k bezpecnosti pri oprave radii...
Nebezpecne Teslacke radia z pohladu galvanickeho oddelenia spoznas aj podla typoveho cisla (modelu). Za cislom je uvedene "U", napkrilad Talisman 30U, Tesla 405U.... Zvysne radia napajane z elektricke siete mali za typovym cislom "A" , no to nie vzdy zarucovalo, ze kostra radia je galvanicky oddelena od siete. Spravidla ano, no niektroe mensie a lacnejsie modely mali zeraveni cez trafo, no anodove napatie priamo usmernenim sietoveho napatia. Este sa mozes stretnut aj s pismenom "B", co znamenalo bateriove napajanie, ci uz sa jednalo o elektronkove, alebo tranzistorove radio.
Takze ak to zhrniem:
A - napajanie len striedavym prudom, kostra spravidla galvanicky oddelena, no nie vzdy
B - bateriove napajanie
U - univerzalne napajanie (striedave aj jednosmerne napatie, preto na vstupe trafak nebol).

Jedna vec je galvanicke oddelenie rada od siete, druha, ze v kazdom elektronkovom radiu sa vyskytuje aj nebezpecne jednosmerne napatie, bezne cez 300V (vo vykonovych NF zosilnovacoch a TV sa napatia blizia 1000V) , dostatocne tvrde, aby ubilzilo. Tak na to mysli pri oprave....


EDIT: Mozno by bolo dobre, ak by admin (ak sa to da) prispevky netykajuce sa opravy konkretneho radia (takmer vsetky) presumul do vlakna, kde si sa pytal ako zacat s opravami elektroniky. Toto co si tu vypisujeme sa oprave Stradivari moc netyka. Nech je to pokope.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 17 Feb 2022, 11:30

Tak zatiaľ sa to netýka opravy konkrétneho rádiá, lebo no zatiaľ som sa k nemu nedostal. Skôr sa informujem a pripravujem na to čo všetko mi k tomu bude treba.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 17 Feb 2022, 11:38

No inak, zaujímalo by ma, konkrétne pri tomto rádiu, ak by náhodou nebolo možné zohnať usmerňovaciu elektrónku, ako by ju bolo možné nahradiť? Viem, že mnohí neodporúčajú nahrádzať usmerňovaciu elektrónku polovodičovým usmerňovačom. Poprípade, šla by použiť elektrónka s podobnými parametrami ktorá je dostupná...?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa miroja » 17 Feb 2022, 12:00

Su dve moznosti:
- elektronku nahradit inym, zohnatelnym typom s vyhovujucimi elektrickymi vlastnostami
- elektronku nahradit polovodicovymi diodami s ochrannym odporom.
Riesilo sa to pred nejakym casom aj tu na tomto fore: https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... 90PTE2Njgw
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa Stefan31 » 17 Feb 2022, 14:10

.... AZ11, EAA91 a všetky ostatné sa dajú v pohode zohnať, chce to pochodiť burzy, radioamat. stretnutia a pod. ...

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Feb 2022, 11:59

miroja napísal:
16 Feb 2022, 14:46
Amaterr napísal:
16 Feb 2022, 10:29
... ked tak rozmyslam , su este nejake stanice na stredných a dlhých ?
Ako k 31.12.2021 vypli Topolnu, tak sa da v mojom bydlisku este na DV chtytit Wasrsava (225 kHz) a nejaky rumunsky vysielac ku koncu pasma.
Na SV sa v slovencine vysiela na 702 kHz Cizatice (Kosice) a 1098 kHz Jarok (Nitra) striedavo Devin/Patria(HU) . Pre mna je to cez den nechytatelne, ale vecer sa da. Okrem toho sa daju vecer chytit este nejake CZ stanice (aj ked aj SV po 31.12.2021 zredukovali) a samozrejme RO, HU, a rozne dalsie zahranicne.
Samozrejme, je to v podstate vsetko o dialkovom prijme s unikmi, ale ta nostalgia :-).
Aj ja si myslim, ze na dip meter je cas, navyse doladit nejky LC obvodov pri oprave je skor vynimka ako pravidlo. Uzitocnejsi bude, az budes sam navrhovat nejake VF ladene obvody.
Ak chces nieco stavat, radsej sa pusti do nejakeho jednoduchsieho VF genatora (kludne aj dva, jeden AM, druhy FM). Aj ak sa ti aj na prvy raz nepodari urobit spickovy pristroj, myslim, ze ta stavba cohosi takeho to hodne posunie.
No k tomu VF generátoru, vedeli by ste odporučiť nejakú konštrukciu? Poprípade mali by ste nejaké postrehy alebo rady pri stavbe?
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Feb 2022, 12:20

miroja napísal:
17 Feb 2022, 08:47
Ak pouzijes dve trafa bez dvojitej izolacie neznamena to, ze tym automaticky splnas podmienky dvojitej izolacie. Mas sice dve, ale nie dvojtu izolaciu.
Urcite je to lepsie ako nic, ale revizak by ti na to pozehnanie nedal.
Este trochu k bezpecnosti pri oprave radii...
Nebezpecne Teslacke radia z pohladu galvanickeho oddelenia spoznas aj podla typoveho cisla (modelu). Za cislom je uvedene "U", napkrilad Talisman 30U, Tesla 405U.... Zvysne radia napajane z elektricke siete mali za typovym cislom "A" , no to nie vzdy zarucovalo, ze kostra radia je galvanicky oddelena od siete. Spravidla ano, no niektroe mensie a lacnejsie modely mali zeraveni cez trafo, no anodove napatie priamo usmernenim sietoveho napatia. Este sa mozes stretnut aj s pismenom "B", co znamenalo bateriove napajanie, ci uz sa jednalo o elektronkove, alebo tranzistorove radio.
Takze ak to zhrniem:
A - napajanie len striedavym prudom, kostra spravidla galvanicky oddelena, no nie vzdy
B - bateriove napajanie
U - univerzalne napajanie (striedave aj jednosmerne napatie, preto na vstupe trafak nebol).

Jedna vec je galvanicke oddelenie rada od siete, druha, ze v kazdom elektronkovom radiu sa vyskytuje aj nebezpecne jednosmerne napatie, bezne cez 300V (vo vykonovych NF zosilnovacoch a TV sa napatia blizia 1000V) , dostatocne tvrde, aby ubilzilo. Tak na to mysli pri oprave....


EDIT: Mozno by bolo dobre, ak by admin (ak sa to da) prispevky netykajuce sa opravy konkretneho radia (takmer vsetky) presumul do vlakna, kde si sa pytal ako zacat s opravami elektroniky. Toto co si tu vypisujeme sa oprave Stradivari moc netyka. Nech je to pokope.
Nakoľko sa tu zatiaľ nejedná o opravu konkrétneho rádiá, premenoval som tému.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Feb 2022, 14:35

MrWifiHifi napísal:
17 Feb 2022, 08:27
No to hej, ale tak keby boli 2 trafa takto prepojené tak je tam dvojitá izolácia od siete.
Nemyslím si, že sa akékoľvek profesionálne vyrobené trafáky prerážajú každý deň. Naviac, tu sú tie trafáky dva za sebou.
Jedinou nevýhodou môže byť skutočnosť, že tá zostava môže byť trochu mäkká. No stačí len zmerať výstupné napätie z druhého trafáka, či je v norme pre danú záťaž ... :wink:

(P.S.: Už viackrát mi otvorilo vlákno uprostred a já som reagoval neaktuálne, mysliac si, že odpoveď bude hneď za otázkou. Vám sa to nestáva ?)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Feb 2022, 23:42

Bolo by teda rozumné takto zapojené trafká použiť? Nemám momentálne prístup k žiadnému továrne vyrobenému oddelovaciemu trafu a preto sa snaži pracovať s tým, čo mám.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Feb 2022, 23:54

Rozhodol som sa postaviť si "príručný" sledovač signálu na 9V batériu. Našiel som nejaký jendoduchý koncák tu: https://www.onetransistor.eu/2018/01/au ... stors.html no zaujímalo by ma, podľa všetkého by tam bolo dobre doplniť regulátor hlasitosti a predzosilňovač, nakoľko sa v príspevku píše že vstup daného koncového stupňa je vhodný pre linkový výstup (1 - 1.4Vp-p). Vedel by mi s tým niekto poradiť? Ak tak by som neskôr doplnil celkovú schému zapojenia a aj nejaké foto z konštrukcie.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Feb 2022, 09:17

Tam nič moc kvalitné a zložité pridávať nepotrebuješ, stačí jednotranzistorový zosilňovač. Jeden odpor do kolektora, (na 1 mA povedzme 3k9), druhý do emitora, ich pomer približne dáva zosilnenie. A z kolektora odpor do báze (rádovo 100k podľa zosilnenia), ktorý nastavuje pracovný bod asi na polovicu napájacieho napätia. Za tým cez elektrolyt potenciometer. Vstupný odpor (R1) by som o dosť znížil.

Myslím si, že to zapojenie minizosilňovača je navrhnuté "mierne" tepelne nestabilne. D1 a D2 oproti BE Q2 a Q3 nie je bohvie čo. Aj keď to po zahriatí nemusí skončiť katastrofou, tak to bude zbytočne žrať baterku. Riešením je buď vyhodiť jednu diódu (D1 alebo D2), alebo ju nahradiť Schottky.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa miroja » 22 Feb 2022, 11:03

Ak si chces zjednodusit robou, zober nejake male aktivne repraky k PC (v dnesnej dobe najdes aj v elektroodpade, alebo zbernom dvore), dopln VF sondu a "mas vymalovane" ....
Ale nechcem ta odradzat od stavby NF zosilnovaca, ak sa chces popri tom aj nieco naucit...
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 22 Feb 2022, 13:32

Rád by som si postavil niečo svoje, skúsim postaviť ten zosik len s jednou diódou a uvidim ako to pôjde, tak isto ten predzosik. Ešte som sa chcel opýtať, akú veľkosť kondenzátora dať na vstup predzosilňovača...?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Feb 2022, 14:47

Kondík, pár uF, môžeš dať aj svitkový (1uF), ten lepšie ochráni aj pred vyšším napätím rôznej polarity.
Aj z kolektora na potenciometer treba dať elektrolyt (10uF) a nechať aj ten na vstupe toho "minikonca".

A ešte by som dal na vstup predzosilňovača ochranný odpor do bázy, pomerne veľký (aspoň 10k), lebo vstupná impedancia predzosilňovača je veľká a tak isto ochrannú diódu medzi BE, katóda na B. Mám dojem, že prúd báze u obyčajného BC-čka je až 100 mA, (v DS sa pre istotu neuvádza), tak pri 10k odpore je to 1 000 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Jirka84 » 22 Feb 2022, 21:14

MrWifiHifi napísal:
21 Feb 2022, 23:42
Bolo by teda rozumné takto zapojené trafká použiť? Nemám momentálne prístup k žiadnému továrne vyrobenému oddelovaciemu trafu a preto sa snažiM pracovať s tým, čo mám.
Vidím s těmi trafy obecně "problém" trochu někde jinde,
(možná, že Moderátor přesune můj příspěvek zcela jinam )
pokud se teda mohu osobně vyjádřit, protože jde o web "SVETELEKTRO" a nikoliv nějakou poradnu, tak možná , zde, někomu, aspoň trochu pomohu pro praxi:

jde o normu nebo lajcký přístup?
Nejprve se ptám na "terminus technikus" zda jde o:
1.oddělovací ochranné transformátory
2.bezpečnostní ochranné transformátory
3.bezpečnostní transformátory
4.oddělovací transformátory

Co z toho je správně dle normy?
Dokáže někdo z dikutujících CITOVAT článek aktuální a platné normy nebo jen svoji tézi ?

Na odborném fóru je i takováto diskuze:
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 234.0.html

Ps následující můj pohled - trochu od konce a heslovitě
(pokud se v něčem mýlím, tak oponujte, opravujte):
už neplatná: ČSN 35 1325
el.odolnost min. 2500 Vstř.
Označení např.:
B - s izolační přehradou a prostorově odděleným vinutím (myšlena přepážka mezi prim. a sec.)

Nová platná: ČSN 33 2000-4-41, kap.413
Ochrana malým napětím - SELV, PELV bezpečnostní ochranné transformátory
Taky:
Třída izolace: A, E, B, F, H
Max. provozní tepl. izolace: 100, 115, 120, 140, 205 [°C]
Předmět třídy izolace: I,II atd. (rozdíl mezi A-F a I,II... - vnitřní izolace vinutí a vnější izolace jako ochrana před úrazem el. proudem)

Značení provedení traf nově:
O - oddělovací
B - bezpečnostní
T - tlumivka
A - autotransformátor
S - speciální

ČSN EN 61558-2-2/2-4/2-6 pro trafa, např.:
VDE 0570 část 2-2, VDE 0570 díl 2-6 (bezpečnostní transformátory),
VDE 0570 díl 2-4 (oddělovací transformátory)
oddělovací ochranný transformátor = bezpečnostní ochranný transformátor mají ochranné oddělení vinutí prim/sec
Oddělovací transformátor - izolační pevnost prim/sek/jádro dle ČSN EN 61558-2-15
230 V PRI - SEC: 4,0 kV / PRI, SEC - jádro: 4,0 kV
400 V PRI - SEC: 4,5 kV / PRI, SEC - jádro: 4,5 kV

Aby byl konec aspoň některým dohadům, tak dávám ,
co jsem v čase své praxe získal v rámci značení jednotlivých provedení včetně značek veřejně přístupných:

databáze IEC 60417 (rozděleno do sedmi částí)
5156 Transformátor (obecně)
5219 Bezpečnostní oddělovací transformátor pro hračky
5220 Transformátor odolný proti zkratu
5221 Oddělovací transformátor, všeobecně
5222 Bezpečnostní oddělovací transformátor, všeobecně
5223 Transformátor neodolný proti zkratu
5941 Autotransformátor, všeobecně
5942 Autotransformátor, neodolný proti zkratu
5943 Autotransformátor, odolný proti zkratu
5944 Oddělovací transformátor, neodolný proti zkratu
5945 Oddělovací transformátor, odolný proti zkratu
5946 Bezpečnostní oddělovací transformátor, neodolný proti zkratu
5457 Bezpečnostní oddělovací transformátor, odolný proti zkratu
5948 Oddělovací transformátor, tlumící poruchy, všeobecně
5949 Oddělovací transformátor, tlumící poruchy, odolný proti zkratu
5950 Malá tlumivka, všeobecně
5951 Malá tlumivka, neodolná proti přetížení
5952 Malá tlumivka, odolná proti přetížení
5953 Transformátor pro ruční svítilny třídy ochrany III, odolný proti zkratu
5156 Transformátor
5957 Pro použití pouze v interiéru 6
5968 Bezpečnostní oddělovací transformátor s útlumem poruch
5969 Bezpečnostní oddělovací transformátor s útlumem poruch, odolný proti zkratu
5971 Transformátor pro ruční svítilny třídy ochrany III, neodolný proti zkratu
5972 Oddělovací transformátor pro napájení v lékařském prostředí, neodolný proti zkratu

Tabulka se značkami:
Prílohy
Tab 7-1.png
Tab 7-2.png
Tab 7-3.png
Tab 7-4.png
Tab 7-5.png
Tab 7-6.png
Tab 7-7.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa miroja » 23 Feb 2022, 08:38

Vratim sa k teme opravy radii, konkretne vybavenia dielne.
Signalny generator, niekdy sa vola aj VF genrator, alebo Meraci vysielac som sice chcel stavat,ale nedostal som sa k tomu. Vzdy bolo cosi dolezitejsie a nasiel som cestu, ako jeho potrebu obist nahradnym sposobom. Nakoniec sa mi pred oar rokmi podarilo kupit Philipsa ako som uz pisal.
Za uplne mladych cias som poskuloval po elektronkovom z nejakeho AR asi z patdesiatych alebo sesdesiatych rokov.. no v dospelejsom veku som zvazoval postavit generator z Konstrukcnej prilohy AR rok 1982, strany 57-69. Nestaval som ho, no konstrukcia je od tych istych autorov, co v tom case uverejnili v AR navod na stavbu Citaca do 100MHz, Osciloskopu, tak myslim, ze by mohol byt OK.. Ale urcite bolo aj v AR viac navodv.... Mozno ma aj niekto konkrtene skusenosti so stavbou nejakeho ineho...
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 23 Feb 2022, 09:42

miroja napísal:
23 Feb 2022, 08:38
Vratim sa k teme opravy radii, konkretne vybavenia dielne.
Signalny generator, niekdy sa vola aj VF genrator, alebo Meraci vysielac som sice chcel stavat,ale nedostal som sa k tomu. Vzdy bolo cosi dolezitejsie a nasiel som cestu, ako jeho potrebu obist nahradnym sposobom. Nakoniec sa mi pred oar rokmi podarilo kupit Philipsa ako som uz pisal.
Za uplne mladych cias som poskuloval po elektronkovom z nejakeho AR asi z patdesiatych alebo sesdesiatych rokov.. no v dospelejsom veku som zvazoval postavit generator z Konstrukcnej prilohy AR rok 1982, strany 57-69. Nestaval som ho, no konstrukcia je od tych istych autorov, co v tom case uverejnili v AR navod na stavbu Citaca do 100MHz, Osciloskopu, tak myslim, ze by mohol byt OK.. Ale urcite bolo aj v AR viac navodv.... Mozno ma aj niekto konkrtene skusenosti so stavbou nejakeho ineho...
Ak by niekto mal dané číslo AR v PDF, bol by ochotný ho sem zverejniť...? Zaujíma ma tá konštrukcia, no zatiaľ sa neviem dopracovať k danému AR.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 23 Feb 2022, 09:48

...
Prílohy
Generator KP_82.pdf
(1.99 MiB) 80 stiahnutí
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 23 Feb 2022, 09:56

zdeno6505 napísal:
23 Feb 2022, 09:48
...
Diky moc, no ako tak na to pozerám, je to ten istý generátor čo je aj v Radioamatérske konstrukce 4. Tu knihu mám, keby som bol vedel že to je toto :D
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa breta1 » 23 Feb 2022, 10:42

Dávno (AR2/1983) vyšel článek na stavbu jednoduchého měřiče rezonance.
Občas to i dnes opráším, umí to kmitočty od 450kHz do 230MHz, výměnné cívky jsou bez odboček, napájení 1xAA.
Indikace je akustická, velmi citlivá.
Měří aktivně (má vysílač) i pasivně (má přijímač), nepřímo samozřejmě umí měřit L, C.
Dnes bych už to trochu vylepšil, ale byl to neocenitelný pomocník při různých opravách rádií a TV.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok