identifikácia označenia

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

identifikácia označenia

Príspevok od používateľa LUI » 22 Sep 2022, 19:27

Zdravím všetkých majstrov.

Nevie niekto náhodou čo je toto za firmu na fotke ?
Totižto dostal sa mi do rúk jeden velmi zaujímavý ampermeter s rozsahom 200A DC kruhového tvaru a s priemerom 25 cm,ale bez bočníka :?
Lenže ampermeter bol mechanicky poškodený,a snažím sa ho dať dokopy.
Tolko ešte viem,že pravdepodobne pochádzal z nejakej lokomotívy kedže pán to predával po otcovi (alebo dedovi,teraz fakt neviem) ktorý pracoval u železníc.

Poprípade nemá niekto podobný ampermeter ?

Za hocijakú pomoc,vopred dakujem.
Prílohy
IMG_20220922_093545_1.jpg
157709724.jpg
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa kinedryl » 22 Sep 2022, 20:44

Rozlozenie skrutiek a grafika pozadia je samozrejme Metra Blansko. ER nie je nikto iny ako jej zakladatel Erich Roucka. Vyznamna osoba vo svojej dobe.


http://www.roucka-slevarna.cz/file/2126/e-roucka.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa LUI » 22 Sep 2022, 21:05

Ak je to nakoniec metra blansko tak to by bolo super,lebo pokial sa dobre pametám,tak metra blansko malo 60mV systém.
Dakujem pekne za pomoc :)
0

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa LUI » 23 Sep 2022, 11:34

Vyskúšal som k tomu pripojit teda 60mV 200A bočník ale ukazuje to nejak nesprávne

Reálny prúd- Hodnota na ampermetri
32A - 35A
41A - 50A
75A - 95až110A
83A - 135až140A
95A - 163až165A

vedel by mi prosím niekto na základe nameraných údajov povedat aký bočník by tam mohol viacej pasovat ?
Ešte som našiel že metra blansko vyrábalo aj 150mV bočníky,ale nedokážem vypočítat,či by to s tým ukazovalo realnejšie hodnoty :?
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa Ado_PO » 23 Sep 2022, 13:45

A zmerať koľko mV bude pri max výchylke ručičky? Cez delič napätia 1:100 (prípadne 1:10) pripojiť ku nastaviteľnému zdroju a zmerať paralelne pripojeným multimetrom napätie.
0
RoHS? Hrôza a des.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2022, 13:47

Ten ampérmeter je obyčajný milivoltmeter/ mikroampérmeter. Ak máš regulovateľný zdroj, zapoj na výstup obyčajný delič napríklad 100 :1, (napríklad 1 000R : 10R), na ten menší odpor zapoj ten merák a zvyšuj napätie. Až bude plná výchylka, zmeraj napätie na tom meráku (10R odpore). A také napätie potom musí vzniknúť aj na tom bočníku. (Samozrejme, môžeš použiť aj napríklad 1,5 V článok a trimer/ potenciometer.)

Ako pozerám na tie namerané hodnoty, tak sa mi na prvý pohľad zdá, že ten meráčik je nejaký "nelineárny" (pokazený). Môžeš to odskúšať aj na tom 60 mV bočníku. Skusmo daj do série s meráčikom trimer/ potenciometer, (možno 100R) a nastav si zhodu údajov napríklad pri plnej výchylke. A choď s prúdom dole. Uvidíš ten rozdiel.

(Predbehli ma ! :crying: )
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa rudko » 23 Sep 2022, 13:57

ides na to zo zleho konca podla mna
pripoj si na ten merak (bez bocnika) cez nejaky viacotackovy trimer male napatie (napr z jednej AA baterky alebo lab zdroja) a nastav tym trimrom plnu vychylku. potom zmeraj napatie na meraku a vypocitaj si aky potrebujes bocnik.
Este lepsie bude si prejst aj viac bodov (20 - 30) a vynes si to do grafu. lebo podla toho co si nameral tam nevychadza zmysluplna zavislost. ale tazko to presne povedat len z 5tich bodov.
vychadza to zhruba:
zobrazena_hodnota = 2,02*realna_hodnota - 32,4

Toto moze poukazovat bud na nelinearny priebeh alebo mechanicky problem. Viac bodov by to potvrdilo.
Ale vacsi zmysel dava moznost cislo dva (asi)

edit: pomaly pisem :rolleyes:
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa LUI » 23 Sep 2022, 14:45

paráda,takto sa už viem pohnúť,dakujem.
Nehnevajte sa za moje neznalosti v tejto časti :?

dal som do serie 120 ohmový odpor k tomu 1,5V baterku (1,65 mala presne) takto sa ručička vychýlila takmer presne na 200 A (cca195)
a multimeter ukazoval 33mV

Niečo mi hovorí že tá hodnota asi nebude dobrá,ak som to správne pochopil tak takýto by mal byť bočník,ale taký nie je ...teda bežne určite nie :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Sep 2022, 14:51

Klidně tam dej ten 60mV bočník a rozsah došteluj trimrem v sérii s měřáčkem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2022, 16:25

LUI napísal:
23 Sep 2022, 14:45
Niečo mi hovorí že tá hodnota asi nebude dobrá,ak som to správne pochopil tak takýto by mal byť bočník,ale taký nie je ...teda bežne určite nie :roll:
Áno, pre tento meráčil by mal bočník dávať niečo cez 33 mV pri danom prúde, (naciachovaný je na 200 A, tak pri tomto prúde.

Ako sme ti už napísali, môžeš tam dať aj ten bočník 200 A/ 60 mV a dostaviť to sériovým odporom na plnú výchylku. Všetko bude O.K.! Bočník je na 200 A, tak sa nemôže preťažiť, úbytok 60 mV nemôže ovplyvniť meraný prúd a meráčik dostane presne to, čo potrebuje.

Je otázne, či to bol špeciálne skonštruovaný meráčik pre konkrétny bočník, (cca. 34 mV), alebo niekto už vyhodil predradný odpor, ktorý tam tiež mohol byť, alebo ho niekto tepelne preťažil, (direktívne a napájacie pružinky sa prehriali a meráčik preto zle ukazuje).

LUI, môžem byť drzo zvedavý ? Čo robí fotovoltaika ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa LUI » 23 Sep 2022, 16:41

Akurát som postáčal paralelne všetky menšie odpory čo som našiel :mrgreen: ale výsledok je ešte o 10% menší,tak čakám až niektorý z kamarátov prinesie dalšie malé odpory :D

Ono problém je aj to,že samotná ručička bola vyskočená z toho svojho púzdra,takže som musel uvolnit skrutky a nanovo ju tam osadit,čo mi je úplne jasné,že som to rozšteloval,ale snažil som sa to spravit tak,aby tá ručička išla čo najlahšie....určite to budem ešte sledovat,a jednoznačne sa pokusit doladit ako len dokážem.

Je to nádherný merák,bodaj by mal také niekto na predaj,alebo vedel by kde sa dá zohnať :P
Je to mimoriadne výnimočný kus,nikdy v živote som ešte také nevidel v reálu...

Fotovoltaika pracuje dodnes len je už "troška" večšia :yawinkle:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2022, 17:57

Však nebuď až taký skromný ! Ideš výhradne na fotovoltaiku ? Asi aký výkon máš v paneloch ? Čo baterky, (technológia, napätie, výkon) ? Ako prekonávaš nepriaznivé obdobie okolo Nového roku ? No skrátka, pochváľ sa ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
LUI
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 836
Dátum registrácie: 17 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Senec
Vek: 44

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa LUI » 23 Sep 2022, 18:18

Ale ja som skromný ....
áno idem výhradne na panely,ak sa dobre pametám,tak pred rokom alebo tak nejak som musel pustit na chvílu siet (tuším 170kwh) lebo došla šťava...ale minimálne 52 mesiacov som nepotreboval sieť :applause:
výkon v paneloch je okolo 35kwp (minimálne)
baterky už Lion (okolo 200kWh.... z toho 9000 článkov 18650-to je asi tak 60kwh).
napetie nezmenené, zostal a aj zostane 48v systém.
menič je ten 10kw stále
ale mám tam už tri roky nachystané 4x studer xth 8000 aaaaale nezapojené,nejako sa neviem k tomu dokopat.

Potešila by ma Tvoja návšteva :applause:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: identifikácia označenia

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2022, 19:10

Vďaka za informácie. (Určite pár ľuďom tu na fóre "spadla sánka".)

Šokuješ ma pripojenou kapacitou LiION bateriek ! (To musela byť "pálka".)

Som už starý a lenivý. A ani neviem, či by som ešte k tebe trafil.

V každom prípade ti držím palce, nech sa darí ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok