Wifi antena k PC

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa lubbo7 » 21 Nov 2022, 10:03

Zdravim, aktualne mam pripojeny pc k routru pomocou Powerline, no v poslednej dobe to zacalo blbnut a rychlost klesa niekedy na 150kB/s. Klasicky ethernet kabel by som musel tahat cez cely byt, kedze PC je na druhej strane bytu nez router.
Napadlo ma teda kupit Wifi PCI antenu...problem je ze pc mam ale zasunuty pod stolom a je tam este slabsi signal nez na stole. Nasiel som ale modely ktore maju antenu vyvedenu na kabli, mne by stacili cca 2m kablu.
Ma niekto skusenosti, resp vie poradit ci sa to oplati, alebo ci tam budu vysoke straty?
Pripadne ake ine riesenie by ste navrhli?
Dik
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Nov 2022, 10:14

pises v byte, tak na wifi zabudni. tam je tolko dalsich sieti, ze napr. u rodicov signal uz je slaby za jednou stenou.
Skor skus zistit preco ti powerline nejde.
Mas ho priamo v stene, alebo v predlzovacke? Mal by ist priamo do steny.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa lubbo7 » 21 Nov 2022, 12:16

s wifi v byte nemavam problem, 80Mbit/s ide normalne na telefone

powerline nemam v zasuvke, ale cez predlzovacku...doteraz som to mal tak isto a nebol problem...a ziadne ine zariadenie som do siete nepridaval

predtym som mal powerline asi cez 2 predlzovacky a taktiez nebol problem
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Nov 2022, 13:04

externu antenu som riesil pred rokmi. ono to bude fungovat a ked sa pouzije origo kabel na wifi, resp. kup antenku aj s kablom, tak to pojde, a ked nie, tak stale sa da vratit.
ten powerline a predlzovacka - aj priamo v navode je, ze sa nema pouzivat. my sme to taz skusali a napr. s vyrovnanym kablom to islo relativne ok, ale akonahle sme ho stocili, alebo len tak nechali pomotany, tak rychlost isla rapidne dole.
Mozno si nejaky sused kupil nieco, co vyzaruje rusenie a ta predlzovacka je ako antena a chyta to rusenie. Preto to volakedy mohlo ist a teraz nie. Skus len tak zo srandy to dat priamo do steny.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Nov 2022, 14:42

Ja mám v byte s wifi tiež riadne peklo. Na 2,4GHz je cudzích SSID na rozdávanie, a ani 5GHz sa nedostane cez celý byt. Takže neočakávam, že to bude spoľahlivejšie ako powerline.

Proste na hlavné linky treba ethernet, nič lepšie nepoznám.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa Mek » 21 Nov 2022, 16:17

Ja mam naopak velmi dobre skusenosti s 5 GHz a wifi 6. Vsetci susedia maju 2,4 GHz, takze pasmo je volne. A da to aj 300 Mb/s cez dvoje dvere. Pred volbou kanalu treba zistit, ktory je volny pomocou nejakej aplikacie napr. inssider.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa lubbo7 » 21 Nov 2022, 16:46

powerline do steny vyskusam, len tu nemam teraz taky dlhy kabel :D

otazky ohladom wifi
-chcel by som kupit nieco taketo https://www.alza.sk/asus-ax200-d5701358.htm
-antenu by som chcel mat na kabli, aby nebola skryta za pocitacom
-ake su straty pre takuto antenu na kabli? potreboval by som cca 2 metre
-da sa sietova karta a antena kupit osobitne a len by som to prepojil kablom (neviem co je to za kabel, asi koaxial)?
-usb wifi prijimace na tom budu asi celkom biedne ci?
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa Sani1 » 22 Nov 2022, 08:19

Útlm vf kábla sa väčšinou udáva v tabuľke a mení sa v závislosti od frekvencie, čím vyššia f tým väčší útlm. O 5GHz ani nehovorme. V súčasnosti sú aj USB prijímače na kvalitnej úrovni. Ja by som skôr išiel do toho riešenia s kvalitným usb "predlžovákom", ten zoženieš v každom elektro-obchode. A zdá sa mi to jednoduchšie a univerzálnejšie ako vnášať ďalší útlm cez koax, zháňať vhodné konektory a krimpovačky. Na nete nájdeš aj návody ako z takého usb prijímača urobiť smerovú anténu pomocou kovovej misky na šalát. Najjednoduchšie si to vieš otestovať napríklad notebookom, ktorý dáš na miesto, kde máš počítač, alebo aj mobilom, kde nainštaluješ vhodnú apku a zistíš v danom mieste aké siete sú dostupné a v akej kvalite.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Nov 2022, 08:37

vidis, ten usb predlzovak mi nenapadol. Aj to je dobre riesenie. Kupit usb s odnimatelnou antentou, a dat to na 2m predlzovak. Asi najrychlejsie a najlacnejsie riesenie. Ak v tom mieste ma mobil kvalitny signal, tak potom ani dongle nebude mat problem.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa lubbo7 » 23 Nov 2022, 09:41

Usb wifi som bral ako horsie a menej stabilne riesenie s horsimi parametrami., preto som chcel ist cestou pci karty...ale hovorite teda ze to je celkom v pohode hej?

Takze ak by som dal na predlzovak antenu, tak by tam vznikli vacsie straty nez keby som kupil 2m usb kabel a na ten pripojil usb wifi dongle? Zaujima ma totiz ci vzniknu vacsie straty v 2m koax alebo v 2m usb kabli (cize aby som vedel ci kupit usb modul s odnimatelnou antenou alebo netreba)
-pozdava sa mi nieco taketo https://www.hej.sk/wi-fi-adapter-netis- ... 90-cierny/
pripadne https://www.alza.sk/tp-link-archer-t3u- ... 816401.htm

Ja na tom nepotrebujem prenasat extra velke rychlosti, mobil mi ide 70-80Mbit/s tak to iste mi staci aj na PC.

dik
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa Sani1 » 23 Nov 2022, 11:42

Ak ti na tom mieste funguje mobil s uspokojivou rýchlosťou, tak s USB adaptérom nič nepokazíš - to tu už bolo napísané, ale ty si nepovedal, či, čo a ako si skúšal. Na USB kábli nemáš žiadny útlm, aby som to upresnil na kvalitnom USB kábli rozumnej dĺžky. Ak nemáš skúsenosti s anténnou a vf technikou, tak radšej na nejaké koaxy zabudni. Pri týchto frekvenciách skutočne ide o detaily a presné rozmery. Na dvoch metroch, napr. RG58 kábla s konektormi, môžeš mať na daných frekvenciách väčší útlm ako je zisk samotnej antény (podľa typu). Ale ak chceš experimentovať s vf technikou, tak si kúp USB adaptér s odnímateľnou anténou, nič nepokazíš a môžeš skúšať a experimentovať. Počítaj však s tým, že kvalitný vf kábel s nízkym útlmom niečo stojí, tu nehovoríme o koax kábli do TV.
0

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa lubbo7 » 23 Nov 2022, 11:55

no experimentovat praveze moc nechcem, chcel som ist do takehoto riesenia len preto ze mi prislo spolahlivejsie a stabilnejsie ked ten signal pojde cez antenny kabel a nie cez usb, ale ako pocuvam tak som sa mylil :D
kupim teda ten usb dongle a k tomu predlzovaci usb kabel
otazka- je nejaky rozdiel v rychlosti/stabilite a pod, ak pouzijem usb-usb-c miesto klasickej usb predlzovacky? resp ma to nejaky benefit? dik
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Nov 2022, 12:22

lubbo7 napísal:
23 Nov 2022, 09:41
Takze ak by som dal na predlzovak antenu, tak by tam vznikli vacsie straty nez keby som kupil 2m usb kabel a na ten pripojil usb wifi dongle?
Jednoducha odpoved: usb je digitalny prenos, antena je analog. V pripade usb je to len o tom, ci system vidi dany dongle a vie s nim komunikovat, na kvalitu signalu to teda nema ziaden vplyv. Kdezto pri koaxe kvalita moze kolisat, a tam jednak zavisi od kvality kabla, o tom, ako su kvalitne urobene koncovky, a analog je nachylnejsi aj na okolite rusenie, napr. lacne ziarovky mozu byt zdrojom elmag rusenia.
A stale tu mas este tretiu moznost, dat si na stol wifi router, ktory vie rezim klient, prepnut do rezimu bridge a ethernetom ho prepojit s pocitacom. Resp. daju sa kupit priamo krabicky na toto urcene - funguju len ako mostik medzi wifi a ethernet
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa lubbo7 » 23 Nov 2022, 14:10

jasne chapem, ten router bude asi praktickejsi aj do buducna

mohlo by byt nieco taketo? https://www.datart.sk/tp-link-archer-c5 ... escription

pripadne vies mi pls poradit nejaky okolo 25e cca na datarte? nikde som tam nenasiel parameter "rezim klient"
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa Sani1 » 23 Nov 2022, 14:16

Hľadaj wifi extender s eternetovým pripojením (portom)
.
0

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa lubbo7 » 23 Nov 2022, 20:05

no kazdy mi radite inak, takze takto sa spytam :D
-z hladiska co najmensieho narastu pingu/latency, resp co najmensej straty rychlosti, je lepsi wifi extender, alebo router ktory pouzijem v rezime range extender, pripadne v rezime access point?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Nov 2022, 21:52

vtedy je najlepsi kabel. inac je to +- fuk, akurat nie AP, ale client. uzke hrdlo bude vzdy ten prenos vzduchom
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Nov 2022, 21:59

lubbo7 napísal:
23 Nov 2022, 20:05
no kazdy mi radite inak, takze takto sa spytam :D
-z hladiska co najmensieho narastu pingu/latency, resp co najmensej straty rychlosti, je lepsi wifi extender, alebo router ktory pouzijem v rezime range extender, pripadne v rezime access point?

Nespekuluj a daj tam kabel a budes mat svaty pokoj. Potiahni to pod kobercom, plavajucou podlahou, alebo napriec cez izbu, manzelka/mama bude mat kam vesat pradlo. Hawk. :mrgreen:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa balu » 23 Nov 2022, 22:21

pocitujlasku napísal:
23 Nov 2022, 21:52
vtedy je najlepsi kabel. inac je to +- fuk, akurat nie AP, ale client. uzke hrdlo bude vzdy ten prenos vzduchom
Ne nezbytně je Wifi pomalejší, než ethernet :
2022-11-23_22h11_00.png
Tady je například Wifi 3x rychlejší, než 100Mbit kabel. Rychlejší je až Gbit kabel.

Jinak kabel je prostě kabel...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Wifi antena k PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Nov 2022, 23:35

ano, a je rychlejsi nez 10Mbit ethernet. Dnes je uz defakto standard 1Gbit, ale skor som mal na mysli rozne rusenia a to, ze router v rezime bridge, alebo extender v rezime bridge nebude ta brzda, kedze cez neho packety len prechadzaju a neriesi nejaky routing, alebo nat.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok