Podružný rozvádzač - prepäťová ochrana a uzemnenie

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

vkovac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16 Nov 2016, 18:53

Podružný rozvádzač - prepäťová ochrana a uzemnenie

Príspevok od používateľa vkovac » 31 Jan 2023, 13:09

Ahojte,

potreboval by som radu.

Je nutná prepäťová ochrana do podružného rozvádzača? A je potrebné priviezť aj pripojenie na HUS?

V ele. projekte sa s podružným rozvádzačom neuvažovalo, ale kúrenári majú požiadavku do technickej miestnosti spraviť pre tepelné čerpadlo aj podružný rozvádzač - to mi nerobí problém. V hlavnom rozvádzači mám o.i. hlavný vypínač, prepäťovú ochranu, prúdový chránič - za ním istič B/3x25A a cez tento istič idem do podružného rozvádzača už ako TNS (5žíl). V podružnom rozvádzači bude hlavný vypínač, ističe B/3x16, C/20, B/10. Je nutné spraviť aj pripojenie extra žltým káblom (ak áno akou hrúbkou) na HUS a je nutná aj prepäťovka - prípadne niečo iné??

Ďakujem za odpovede.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Podružný rozvádzač - prepäťová ochrana a uzemnenie

Príspevok od používateľa ondistef » 31 Jan 2023, 21:28

Aká je vzdialenosť kábla od hlavného rozvádzača k podružnému?
Aká je prepäťová ochrana (zvodič bleskových prúdov) v hlavnom rozvádzači?
Ak je vzdialenosť, resp. dĺžka kábla väčšia ako 5m (10m - záleží na výrobcoch prepäťových ochrán, a uvádzajú to v katalógoch), tak by si tam mal osadiť prepäťovú ochranu typ II (C) v prevedení 3+1 resp. 4+0.
A od HUP (HUS, MET) by si mal natiahnuť 6mm2 zž.
0

vkovac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16 Nov 2016, 18:53

Re: Podružný rozvádzač - prepäťová ochrana a uzemnenie

Príspevok od používateľa vkovac » 01 Feb 2023, 09:42

Dĺžka kábla je 8m (inak budú rozvádzače od seba asi 4m - cez stenu), Prepäťovka je Eaton triedy B + C, dva stupne v jednom module, impulzný prúd 12,5 kA, výbojový prúd 25 (50) kA v prevedení 3+0 (do hlavného rozvádzača prichádza kábel CYKY-J 4x16).
Ak tým neublížim, dám aj do podružného rozvádzača prepäťovku a privediem ŽZ 6mm kábel. Budem mať kľud


Vďaka za odpoveď
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Podružný rozvádzač - prepäťová ochrana a uzemnenie

Príspevok od používateľa Merak » 01 Feb 2023, 13:46

určite aspoň prepäťovku typu C od toho istého výrobcu ako je tá B+C v hlavnom rozvádzači
a uzemnenie na vyrovnanie potenciálu by som dotiahol už len kvôli uzemneniu kovových konštrukcií TČ
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

vkovac
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16 Nov 2016, 18:53

Re: Podružný rozvádzač - prepäťová ochrana a uzemnenie

Príspevok od používateľa vkovac » 03 Feb 2023, 11:19

Áno ku TČ mám privedené zemnenie (tak ako aj ku všetkému ostatnémum kde treba).
Privediem teda z HUS ešte jeden ŽZ do podružného rozvádzača a zapojím aj druhú prepäťovku.
Žltozeleným sa ide najskôr na prepäťovku a odtiaľ na svorkovnicu? Lebo v hlavnom rozvádzači idem z HUS na prepäťovku jedným káblom (CY16), ďalším káblom idem z HUS na svorkovnicu (CY16), a ešte je spravený prepoj medzi svorkovnicou a prepäťovkou (tiež CY16). Ďalej od svorkovnice idem na N a na svorkovnicu pre PE vodiče.
IMG_6448.jpg
Vďaka za rady.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok