Mikropájka z častí Hakko

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

neznamy

Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa neznamy » 06 Aug 2013, 18:55

Základ je regulácia HAKKO 936 a pero HAKKO 907 , obe kúpené z ebayu


Zapojenie je toto :
Obrázok

Kúpená regulácia je obvodovo Hakko, avšak, Hakko používa Rubycony, tuto boli nejaké čínske šmejdy. DPS má cesty podľa originál Hakko, avšak materiál je iný, takisto rozloženie odpovedá originál Hakko. Rezistory majú tenučké nožičky, čiže sú to china shity ktoré sa dajú kúpiť na ebayi, sú asi o polovičku tenšie ako u nás dostupné značkové súčiastky. Jednou z možností je že sú to 0,25W 1% rezistory ale tomu sám neverím :D Poťák úplna katastrofa to šlo hneď do koša,behal naprázdno a nič nereguloval. Na knoflíku chýba mechanika zámku, plasty sú také všelijaké čínske. Pájkované bezolovom. Výkonový rezistor mal byť 2W 390R, no však mal rovnako tenučké nožičky ako zvyšné rezistory. Pravdepodobne tam poistka nebola, ale mala byť lebo je tam príprava na ňu.
Čo sa týka chladiča, asi si čínski súdruzi zobrali príklad z homeopatík t.j. čím menej tým je silnejšie, teoreticky sa tam nič hriať nemá, ale hentaký nano chladič by mi nedal spať.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok


Samozrejme mi to nedalo ako by to nedalo nikomu, takýto humus uvažovať používať, tak som dal doporiadku čo sa dalo. Kondenzátory vymené za nové samwhy, sranda že tie "menšie" mali byť 47uF/16V v originál Hakko, no sem číňania napchali 47uF/50V, čo som ja nevedel že tam také nemajú byť, tak som tam narval 100uF/50V Nippon Chemicon, nech ho porazí dočista, aj tak to ide len ku zenerkám.
Potenciometer nahradený nejakým MADE IN USA, ale asi kúpim nejaký menší lebo hento je krava veľká a mám podozrenie že je to draťák.Chcelo by to TP195 B-5K no ten asi tak ľahko nezoženiem. Doplnil som zozadu poistkové púzdro + jednu prepojku z lakovaného drôtu. Ten kvazi výkonový odpor som nahradil starým dobrým ruským nezmarom o hodnote 330R.Takisto som vymenil 1N4007 ktora vyzerala že ju niekto prešiel traktorom.

Na pere aj na regulácii som vymenil konektory, boli nejaké smiešne plastové, tak som tam dal staré dobré kovové tesly ktoré držia jak hluchý dvere.
Ešte to musím vykúpať v IPA lebo sú tam zvyšky tavidla a streknúť plastikom.

Už je na ceste toroid 24V/60VA, musím ešte prekresliť stupnicu aby som mohol vyrobiť novú. Po zapnutí sa rozsvieti LED a na výhrevnom telese sa objaví 18V (trafák 21V naprázdno), nahreje sa raz dva na nejakú pracovnú teplotu a LED začne blikať, keď je na LED LOG1 t.j. svieti na výstupe telesa je daných 18V.Keď je LOG0 tak na telese nie je nič.
Už zostáva iba vymyslieť krabičku keď príde toroid a dúfať že to funguje správne :)

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok


Dorazil toroid, tak som sa mohol pustiť do skompletovania, avšak nebol by som to ja keby som nezabudol kúpiť z TME potenciometer, takže je tam nejaký čo som našiel doma a pri najbližšej príležitosti ho vymením.Trošku som sa obával že po skompletovaní to nepôjde, veci majú istý čarovnú schopnosť na stole fungovať ale v krabičke nie. Toto bežalo aj v krabičke. Toroid s potrebným napätím a dostatočným výkonom tomu pomohol, pero sa nahrieva dost rýchlo, úreladenie teploty a následné doregulovanie elektronikou je sekundová záležitosť.

Teplotu hrotu ani rozsah regulácie ani nič som nemeral, nemam čím ani ako ani chuť. Keď je pero studené, pridám teplotu, keď je horúce,uberem. Musím však povedať, pájkoval som s tým už SMD tantaly a pájkuje sa s tým veľmi príjemne. Ako doplnok som si kúpil 0,35mm cín Broquesta z tme, na SMD ako stvorený, veľmi dobre sa s ním pájkuje pekne sa rozlieva a zostáva lesklý a tavidlo je dosť dobré a dobre chytá aj na čistú meď.

tu sú obrázky ako som to spackal

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Záver ???

HAKKO 937 sa stále predáva na ebayi za cca 100$ prípadne novša verzia v žlto modrej krabičke za 160€. Náklady na túto kópiu boli :
12€ regulácia
7€ pero
13€ toroid
7€ krabička (tú som použil z predchádzajúceho projektu)
ostatné súčiastky DO 2€

Pracuje sa s ňou dobre , uvidím časom, ale som spokojný a výsledok je taký ako som očakával t.j. pájku ktorá mi vydrží kým nenašetrím a nekúpim lepšie

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa jaromir » 06 Aug 2013, 20:40

Mam doma dve rucky Hakko a navrhnuty/vyrobeny plosak pre regulaciu.
Ze by som sa do toho opat pustil?

Inak pekna vec. Som rad, ked si clovek presliapava svoju vlastnu cestu a nepouziva stokrat vychodene chodnicky.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa Washu » 06 Aug 2013, 20:57

jaromir: a co tak nieco lepsie, napiklad s tymto pierkom ;)
http://www.jbctools.com/t245-a-handpiec ... enu-1.html
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

neznamy

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa neznamy » 06 Aug 2013, 21:00

zabudol som dodať že je to taký low end. Jednoducho doteraz som mal solomon SL10, ale oproti tomuto peru je to jak pajka na odkvapy,prestal som byt spokojny v momente ked som chytil do ruky HAKKO... Tato pájka je medziclanok, daľší level bude až spomínané JBC o pár rokov.

Tých 40€ sa môže zdať veľa, prečo som nekúpil továrenský výrobok. Odpoveď je jednoduchá, keď pozrem tie digitálne C E "šmejdy" čo sa predávajú, prechádza ma chuť to kúpiť, niečo sa tam poserie 2 dni po záruke a skončil som... Toto je primitívne jednoduché s obsahom pár súčiastok kde sa teoreticky nemôže nič pokaziť. V jednoduchosti je krása, nikoho som s tým nevidel robiť, tak prečo to nevyskúšať

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa jaromir » 06 Aug 2013, 21:31

washu: pokial to stoji viac ako 7 dolarov na e-bay, tak na to kaslem ;-)

right: ale preco by si si mal ospravedlnovat svoje bastlenie cenou alebo dostupnostou?
Bastlime predsa pre radost a nie preto, ze by sme vysledok velmi potrebovali resp. si ho nemohli dovolit. Cesta je dolezitejsia ako ciel :)
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa Washu » 06 Aug 2013, 21:46

Nie nestoji, stoji okolo 50 a hrot cez 10 ale to pajkovanie je uplne oinom. Kto neskusil neuveri.
Za stavbu to stoji, 7 alebo 50e vzhladom na straveny cas pri odladovani regulatora je to UPLNE jedno.
PS: Ak si s pajkovackou tohto typu este nepajkoval tak dopredu varujem, vyvolava 100% zavislost, raz skusis a uz inu pajku nedokazes vziat do ruky ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa boraicho » 06 Aug 2013, 22:13

jak sa s hentym pajkuje? :?:
Obrázok
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

neznamy

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa neznamy » 06 Aug 2013, 22:24

do toho sa este pcha hrot s vyhrevnym telesom

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa Washu » 06 Aug 2013, 22:26

To je rucka, este potrebujes hrot:
http://www.jbctools.com/c245-cartridges ... ct-19.html
Pri tychto pajkach je vyhrevne teliesko a snimac teploty priamo v spicke vymenitelneho hrotu.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

neznamy

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa neznamy » 09 Aug 2013, 23:06

a že aj funguje, síce to video o ničom nehovorí,ale pájkovať sa s tým dá :D



Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa boraicho » 10 Aug 2013, 00:07

:lol: masaker, len jak toto video uvidi fico ta ťa do basy zoberu, tote peňezi su majetkom štátu :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

neznamy

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa neznamy » 10 Aug 2013, 00:34

neviem o com hovoris :D

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa rudko » 10 Aug 2013, 08:37

Panovia viete niekto co presne je zac ten C1701C ? som nasiel iba datasheet v rodnom jazyku vyrobcu a s tym nie som compatible :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Aug 2013, 11:24

Máš to pekné. Páči sa mi ten DIN 5kolík od tesly, mám doma len 3 a mám ich rád. Poctivý kovový konektor, ocenil by som to aj na wellerke. Čo sa mi nepáči, je stojan na pero na krabičke. Mne by to nevyhovovalo, regulačku mám inde a pero potrebujem poruke.
Ešte by ma zaujímalo, pájkuj o dušu, potom mi povieš, koľko vydržal hrot.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.


maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa maher » 23 Sep 2013, 16:58

tak som si tiež objednal tento kontroler a pero a prišlo mi toto:

trocha málo za 16USD, toto sa dá postaviť zo šuflíkových zásob
Prílohy
hakko.jpg
Hakko936ebayDriver.png
0

Používateľov profilový obrázok
KaRaQ94
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1070
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 29

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa KaRaQ94 » 23 Sep 2013, 17:10

Tak to teda hej... Inač na svorky Thermistor sa pripája tepné teleso a na heater napájanie pera ?
0
Lepšie je byť aktívny ako rádioaktívny.

V silnoprúde sa chyba toleruje iba raz...

http://lmgtfy.com/

Inak volám sa Tomáš ...

neznamy

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa neznamy » 23 Sep 2013, 17:12

maher : to je ten shit o ktorom som vravel, daj link na aukciu skade si to kupoval.

El_Chupacabra ale ale ale :D myslis ze keby som mal profi stanicu tak sa babrem s tymto ?



Ked už ste to ttu oživili, pár poznatkov : Odpájkoval som s tým už dosť za ten čas, prakticky odkedy som ju postavil bežala tak 10hodín denne,spolu s cínom Broquestas 0,3mm sa mi s tým pájkuje naozaj vynikajúco, zapájkoval som s tým všetko čo som potreboval, výkon to má dostatočný. Som vážne spokojný a za tie peniaze to rozhodne stálo.

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa maher » 23 Sep 2013, 18:32

kupoval som to odtiaľto:
http://www.ebay.com/itm/350865227894?ss ... 1497.l2649
plánujem to osadiť do starej mikropájky MP01, na ktorej je spálené vyhrievacie teliesko, s tým kôlom som sa aj tak nikdy nenaučil pracovať. Skúšal som to pripojiť na to trafo a je trocha slabé, pri kúrení dáva 23V a keď vypne, napätie vyskočí na 27V, ale pájka sa vyhreje dosť rýchlo, takže sa trafo nemá kedy zahriať
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikropájka z častí Hakko

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Sep 2013, 19:00

right13 napísal:spolu s cínom Broquestas 0,3mm sa mi s tým pájkuje naozaj vynikajúco
Nula trojkáá? 8O 8O

mám nula peťku a je tenky jak vlas.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Napísať odpoveď