Oprava nabíjačky Gude V621C

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa stefanSK » 03 Feb 2023, 20:56

Dostala sa mi do opravy táto nabíjačka so slovami "nabíjačka slabo nabíja".
Tak som ju zapol a zmeral výstupné napätie. Zistil som, že naozaj na výstupe je nízke napätia asi 10V. Prepínačom sa výstupné napätie mení asi o 0,5V.
Tak som ju rozobral. Vizuálne nie je nič vidieť, že by bolo tepelne poškodené - vinutie transformátora, vodiče pripojené na prepínač,... Okrem roztavenej ochrannej bužírky na jednom vodič - v minulosti štartovali traktor s prepínačom v polohe nabíjania cez časovač. Vtedy to odniesol prepínač, ktorý bolo potrebné vymeniť. Po tejto výmene nabíjačka bola používaná asi 2 roky.
Celé zapojenie je jednoduché a tak som si ho zakreslil.
GuedeV621C.png
Zmeral som napätie priamo na výstupe sekundárnej strany bez pripojenej záťaže s pôvodným mostíkom aj som pripojil externý mostík. Napätia tam boli rovnaké. Čo je zaujímavé, že pripojením odporu 2k2 na výstup usmerňovača klesne jednosmerné napätie asi o 1V.
Na meranie používam merací prístroj Metex M-3850.Zmerané napätia sa mi zdajú veľmi nízke a neviem prečo. Zmeral som aj napätia na odbočkách primára. Tie sa mi zdajú dobré.
Neviem, či tie napätia naozaj majú byť také a čo by som ešte mal skúsiť.
Najlepšie ak by niekto mal k dispozícii takúto nabíjačku a bol ochotný zmerať napätia na sekundári a na výstupe.
Neskúšal som pripojiť baterku na výstup, lebo nemám žiadnu k dispozícii. Pripojil som iba odporovú záťaž, napätie tam bolo nízke - menej ako 12V.
Poraďte čo s tým.
Štefan
0
S.K.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Feb 2023, 10:53

"Čo je zaujímavé, že pripojením odporu 2k2 na výstup usmerňovača klesne jednosmerné napätie asi o 1V."

A to ti "nekole oči", že odpor 2k2 (cca 10 mA), stiahne napätie asi o 1 V ? Myslím si, že to nebude ten odpor, ale tá prepäťová ochrana, ktorá je pravdepodobne nakopnutá.

A k tomu nízkemu napätiu. Nabíjačka reguluje nabíjací prúd prepínaním odbočiek na primári. Ťažko povedať, aký tvrdý je ten trafák. No napätie 11,3 V si zrejme meral na plnom vinutí primára, čo je režim pre plne vybitú baterku. A nakoľko 11,3 V je v špičke 1,414 krát viac, (takmer 16 V, mínus asi 0,6 V na dióde), tak baterka sa v podstate aj na tomto rozsahu, po dostatočne dlhom čase, nabije na tých obligátnych 14,4 V. :wink:

A zabudol som ešte poznámku: Multimetrom meraný usmernený priebeh (pulzačný), zobrazuje strednú hodnotu napätia. A tá je len 0,9 krát z efektívnej hodnoty striedavého napätia. Ak započítame úbytok na diódach a prípadný pokles na vnútornej impedancii trafáka, tak to zobrazované napätie môže byť dosť pod 10 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa stefanSK » 04 Feb 2023, 12:25

Výstup som zaťažoval iba odporom 2k2 bez prepäťovej ochrany, aby som vylúčil jej vplyv.
Takže tie napätia by mohli byť správne?
Jeden elektrikár mi tiež hovoril, že tie napätia by mohli byť správne.
Preto som písal, že najlepšie by bolo, keby mal niekto prístup k takejto nabíjačke a zmeral napätia.
Ešte jedna poznámka: ja sa nevenujem silnoprúdu,hoci mám základy zo strednej školy, ale mikropočítačom a programovaniu.
0
S.K.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Feb 2023, 13:35

Tak to neberiem, že len 2k2 odpor dokáže stiahnuť AC napätie sekundáru o 1 V. Neviem, akých "duchov" tam naháňaš, no AC napätie 10,3 V pre 12 V baterku je určite nedostatočné !

Zaťaž poriadne sekundárne vinutia, (bez mostíka). Predpokladám, že tá nabíjačka dáva okolo 10 A, tak niečim takým s podobným odberom a hľadaj niekde napríklad veľký prechodový odpor (kontakty). či niečo podobné.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa stefanSK » 04 Feb 2023, 16:15

Tak som sekundárne vinutie zaťažil odporom 7 Ohm (menší výkonový nemám).
Výsledky merania sú:
meranie_s_R.png
Nabíjačka má parametre:
štítok.jpg
Vzhľad trafa:
trafo.png
Vinutie je hliníkové.
Zajtra budem mať baterku, tak uvidím ako sa to bude chovať pri nabíjaní.
0
S.K.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Feb 2023, 18:51

No konečne nejaké konkrétne informácie ! Veď to je pomocný štartovací zdroj a nie pár ampérová nabíjačka ! Tá by mala dávať prúd ako hrom ...!

Skús zmerať napätia v polohe prepínača č. 3, (čiže celý primár), po jednotlivých sekciách. Primár vytvára výkonný autotransformátor s odbočkami. A potom by som začal zaťažovať jednotlivé sekcie primeranou záťažou, (kľudne aj 10 A) a pozoroval by som pokles napätia voči napätiu naprázdno. Ak je problém v nejakej sekcii, (napr. medzizávitový skrate), malo by sa to prejaviť.

Zmeraj ešte prúd naprázdno, (koľko berie primár bez záťaže na sekundári), povedzme v polohách 3, 4 a 5 prepínača.

(Viem, asi sa napätia jednotlivých sekcií dajú aj vypočítať, no nech je to zmerané presne.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa stefanSK » 04 Feb 2023, 22:01

Tie napätia na jednotlivých sekciách sú uvedené v obrázku na pravej strane v prvom príspevku.
Prúd primárom v polohe:
3 0,32A
4 0,35A
5 0,38A
0
S.K.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Feb 2023, 09:07

Napätia nie sú uvedené, ale sa dajú vypočítať, od L1 dole sú: 11 V, 79 V, 130 V, 7 V a 7 V.

Ten prúd naprázdno nevyzerá až tak zle, (okolo 80 VA) a pekne stúpa s odpájaním sekcií.

No uvidíme, čo zistíš s tou baterkou. Len si daj pozor, aby tá baterka bola zdravá, (nezosulfatizovaná a mala malý vnútorný odpor) a primerane vybitá.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Feb 2023, 09:17

Ako to skončilo s tou baterkou ? Poinformuj nás, prosím ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa stefanSK » 14 Feb 2023, 12:32

Dobrý deň,
akumulátor dorazil asi s 4 dňovým oneskorením, ale už mám nejaké výsledky. Nechcel som sem písať, keď som to celé nevyskúšal.
Medzitým mi priniesol aj podobnú nabíjačku Booster Classic 530,, ktorá má namiesto analógového meráku digitálny. Na tejto sa niekomu podarilo odpáliť výstupnú poistku 100A. Opticky vo vnútri nebolo nič podozrivé, tak som vymenil poistku a zmeral napätia. Meraním napätia na vstupe do usmerňovača som nameral asi 1V vyššie napätie ako V621C, ktorá mala 23V AC.
Najprv som vyskúšal nabíjať baterku s Booster. Baterka mala 11,2V. V prvej polohe prepínača do akumulátora tiekol prúd asi 4,5A. Potom som pripojil akumulátor na Gude, tam tiekol prúd iba 1,2A. Teda podstatne menší prúd. Nastavil som prepínač do polohy 3, prúd sa zvýšil na 4,4A. Tak som akumulátor nechal nabíjať s touto nabíjačkou asi 7hodín. Priebežne som meral napätie na akumulátore a nabíjací prúd. Napätia pomaly sa zvyšovalo a prúd klesal (čo je dobre). Po tej dobe 7h na akumulátore bolo 14,5V a prúd tiekol asi 0,9A. Potom som nabíjačku odpojil. Rukou som skúsil teplotu transformátora. Jadro bolo dosť teplé, až horúce - ale dala sa na ňom ruka udržať nepálilo to moc. Vinutie sekundára úplne studené, primárne vinutie trocha teplé.
Podľa toho, čo som zistil sa mi zdá, že nabíjačka je dobrá, hoci nabíja menším prúdom. Podľa zapojenia v polohách pre nabíjanie s časovačom nabíjačka dáva vyšší prúd. Tak som akumulátor vybil a skúsil som nabíjať v polohe s časovačom pri nastavení najnižšieho prúdu. Prúd v tejto polohe bol asi 4,6 A.

Záver - neviem akú batériu nabíjali, v akom stave bola, tak isto sa nikto nezradil, ako prepálil 100A poistku.
Vrátim mu obidve nabíjačky nech si s tým nabíja čo chce, ale ja s týmito nabíjačmi by som nikdy nenabíjal akumulátor priamo v aute a ani vlastný akumulátor.
Ešte uvediem, že keď som nastavil na nabíjačke Booster 1 stupeň, a pripojil nabitú baterku, tak na akumulátore som nameral 15,6V, čo sa mi zdá že bol už akumulátor prebíjaný.
0
S.K.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava nabíjačky Gude V621C

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Feb 2023, 15:52

Vďaka za informácie !

Neuviedol si, aký akumulátor ti priniesli, (Ah, vek). Porovnaním tých nabíjačiek sa dá vyvodiť, že tá nabíjačka Gude asi fakt nie je úplne v poriadku. Ten počiatočný prúd 1,2 A na takú "kravu" pri 11,2 V na baterke je neuveriteľne málo. Tak isto žeravé jadro a teplý primár nemajú prečo byť. (Možno medzizávitový skrat v primári.)

Nabitá baterka pri dostatočnom vstupnom napätí kľudne môže dosiahnuť aj 17 V. Krátkodobým "prebíjaním", (primeraným prúdom, napr. 1/ 10 Ah), sa baterka nedá zničiť. No dá sa zničiť dlhým intenzívnym nabíjaním, keď sa "vyvarí" voda, dosky zostanú suché a zosulfatizujú. Ak sa vybitá baterka, (napríklad tuná 11,2 V naprázdno), nechá dlho nenabitá, tak isto zosulfatizuje.
Pri extrémne zosulfatizovanej vybitej baterke môže napätie na začiatku vyletieť hodne vysoko, prúd bude veľmi malý. Postupne začne napätie klesať a prúd stúpať, až sa to okolo 13 V otočí naopak a baterka sa začne nabíjať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok