Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Vymena zasuvky

Vymena zasuvky

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Vymena zasuvky

Odosla┼ąod Mrrager » 24 J├║l 2019, 11:02

Zdravim, mam problem s vymenou zasuvky. Stare hlinikove kable do novej krabicky.

Neviem ako to funguje, som amater, elektrikar momentalne nieje mozny. Problem je ten ze je tam kabel na uzemnenie naviac a netusim ako to zapojit, lebo v novej krabicke mam jednu srubu naviac. Viete mi poradit ako lajkovi jednoducho resp skicarom? :) DAKUJEM
Pr├şlohy
ZASUVKA OLD.jpg
Zasuvka new.jpg
Mrrager
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 3
Zalo┼żen├Ż: 24.07.2019

Re: Vymena zasuvky

Odosla┼ąod cool-zool » 24 J├║l 2019, 12:07

Pod─ża horn├ęho obr├ízku to vyzer├í na star├ę zapojenie priechodnej z├ísuvky ─Źo znamen├í ┼że na ─żavo m├í┼í jeden pr├şvod f├ízy a druh├Ż pokra─Źuje do ─Ćal┼íej z├ísuvky (─Źi┼że cez svorkovnicu na z├ísuvke sa iba sp├íjaj├║) a s nul├íkom na pravej strane je to tak isto jeden je pr├şvod na kol├şk odkia─ż sa premos┼ąuje na pravo - na nul├ík a druh├Ż ide do ─Ćal┼íej z├ísuvky .... Najlep┼íie by to bolo zveri┼ą elektrik├írovi , ke─Ć┼że je tam ┼żivotu nebezpe─Źn├ę nap├Ątie a ten by to vyrie┼íil asi tak ┼że pod z├ísuvkou by v ─Źokol├íde spojil f├ízu s f├ízou (do jednej ─Źokol├ídky) a nul├ík s nul├íkom (do druhej ─Źokol├ídky) , no a odtia─ż by u┼ż bral iba jednu odbo─Źku s f├ízou na z├ísuvkov├║ svorkovnicu na ─żavo a jednu odbo─Źku nul├íku na kol├şkov├║ svorkovnicu na z├ísuvke a odtial prepojil s nul├íkovou svorkovnicou na pravo ..... Neviem ─Źi si pochopil , ale neelektrik├írovi radi┼ą a kresli┼ą ako to spravi┼ą nie je spr├ívne !
Pr├şpadne p├┤vodn├║ z├ísuvku zru┼íi┼ą do krabice osadi┼ą svorkovnicu , kde by to posp├íjal t├Żm ist├Żm sp├┤sobom ako v ─Źokol├ídk├ích , a na nov├║ z├ísuvku by osadil nov├║ krabi─Źku do ktorej by pritiahol u┼ż iba tri dr├┤ty z predo┼ílej krabice a to : hned├Ż/─Źierny na f├ízu v─żavo , zeleno┼żlt├Ż na uzmnenie na kol├şk a modr├Ż na nul├ík vpravo na svorkovnice novej z├ísuvky .....
P.S. ak by tam bol iba jeden pr├şvod nul├íku (v hornej ─Źasti p├┤vodnej z├ísuvky) a v spodnej by bol iba prepoj s kol├şka - uzemnenia na pravo na nul├ík , tak nie je ─Źo rie┼íi┼ą , ale treba dodr┼ża┼ą postupnos┼ą : tak┼że najsk├┤r na kol├şk a┼ż potom na pravo na nul├ík .....
Naposledy upravil cool-zool d┼ła 24 J├║l 2019, 12:38, celkovo upraven├ę 2 kr├ít.
cool-zool
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 730
Vek: 50.21
Zalo┼żen├Ż: 09.12.2013

Odosla┼ąod Mrrager » 24 J├║l 2019, 12:28

Ahoj,

dakujem za odpoved.

Fazu vidim dvakrat, ale nulak nie, je to mozne? :D Je mozne ze je nulak prepojeny ockom cez uzemnenie? Respektive uzemnenie cez spodok na nulak?

A k vasej rade, jednoducho faza + faza do cokolady = jedna faza vlavo, ak je nulak jeden, netreba riesit nic? cize je mozne ze je to takto? Nulak zapojeny cez uzemnenie?? Tie kable su stare a zisli farby.. momentalne na byte niesom a budem az vecer.
Pr├şlohy
zastrcka new2.jpg
Mrrager
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Merak » 24 J├║l 2019, 12:30

V r├ímci bezpe─Źnosti a spr├ívneho zapojenia odpor├║─Źam k├║pi┼ą dvojz├ísuvku s rovnak├Żm po─Źtom skrutiek a rovnak├Żm tvarom a zapoji┼ą to ako p├┤vodn├║ z├ísuvku alebo to spravi┼ą ako pop├şsal kolega, da┼ą tak svorkovnicu a v nej to prepoji┼ą.

P.S.: kv├┤li ─Źomu sa men├ş t├í z├ísuvka?
P.S.2: kolega myslel pod pojmom nul├ík ten zelen├Ż vodi─Ź, ktor├Ż sl├║┼żi aj ako ochrann├Ż vodi─Ź PE a ako pracovn├Ż vodi─Ź N. Teda je to kombinovan├Ż PEN vodi─Ź. Pr├şvodn├Ż PEN vodi─Ź ide najsk├┤r na PE kol├şk a z neho ide na pracovn├║ N zdierku. A v├Żvod ide zasa z PE kok├şka do ─Ćal┼íej z├ísuvky.
P.S.3: pozer├ím ┼że to s├║ e┼íte star├ę gumen├ę vodi─Źe. Ten tmav├Ż, ─Źierny je f├íza a ten svetl├Ż, ┼íed├Ż je PEN vodi─Ź (po starom aj nul├ík)
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6707
Vek: 39.87
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Mrrager » 24 J├║l 2019, 12:44

ahoj,

rozumiem, cize PEN ide cez uzemnenie do N, pretoze je to PEN a nie len PE, cize druhy N kabel hladat ani nemam? Nevidel som ho tam, moze byt, ze to nieje prechodna zasuvka, ale posledna? Je v rohu a dalej je uz len analog TV - R zasuvka, ktoru zaslepim.

Jediny problem ktory som chcel vyriesit bol ten, ze naviac mam PE/PEN kabel. Cize oba su PEN? Ked ten zvysny pripojim na pravu stranu hore, kde ma byt N, bude to v poriadku?

PS. Zasuvky aj spinace svetiel menim vsetky, pretoze su starsie ako ja a to mam 24 :D Rozgajdane, krive..

PS.2 Asi fakt kupim s rovnakym poctom skrutiek, a nemusim riesit tieto veci..nieje to nejak extra draha zalezitost :)
Mrrager
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod cool-zool » 24 J├║l 2019, 12:57

No ak ti v tej krabici od starej z├ísuvku ved├║ dva k├íble- dr├┤ty na ─żav├║ stranu (f├ízu) ,,L,, tak to nebude koncov├í !!! A tie┼ż treba poriadne zisti┼ą ─Źi na p├┤vodn├Ż kol├şk ,,PEN,, prich├ídzaj├║ dva k├íble (hore , aj dole) , alebo len jeden (hore a dole je iba prepoj z kol├şka ,,PE,, na nul├ík ,,N,, v pravo ) ....
cool-zool
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 730
Vek: 50.21
Zalo┼żen├Ż: 09.12.2013

Odosla┼ąod AlbiDartanan » 24 J├║l 2019, 15:52

Mrrager - keby si uviedol z kade asi pribli┼żne si mo┼żno sa n├íjde niekto z tohto f├│ra kto sa ako tak do toho vyzn├í a b├Żva / pracuje ne─Ćaleko ....
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/
AlbiDartanan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1717
Vek: 35.37
Zalo┼żen├Ż: 09.07.2009

Odosla┼ąod milansprlak » 24 J├║l 2019, 20:52

Najlep┼íie by bolo keby elektrik├ír zapojil, alebo aspo┼ł skontroloval. Inak to rob├ş┼í na vlastne nebezpe─Źenstvo a riskuje┼í ┼że t├Żm m├┤┼że┼í ohrozi┼ą ┼żivoty alebo majetok.
Ak si to aj napriek rizik├ím chce┼í s├ím urobi┼ą, odpor├║─Źam aspo┼ł k├║pi┼ą knihu napr. Elektrotechnick├í sp├┤sobilos┼ą pre elektrik├írov a z nej si na┼ítudova┼ą z├íkladne vedomosti. Po dokon─Źen├Ż v├Żmeny vyp├şna─Źov a z├ísuviek by bolo fajn keby elektroin┼ítal├íciu skontroloval nejak├Ż elektrik├ír a v ide├ílnom pr├şpade rovno rev├şzny technik.
milansprlak
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 107
Vek: 27.32
Zalo┼żen├Ż: 07.02.2014
Paragraf: 23

Odosla┼ąod Merak » 25 J├║l 2019, 08:03

Mrrager nap├şsal:PS. Zasuvky aj spinace svetiel menim vsetky, pretoze su starsie ako ja a to mam 24 :D Rozgajdane, krive..

Ja by som sk├┤r v┼íetky z├ísuvky a vyp├şna─Źe vybral, vy─Źistil, podo┼ąahoval uvo─żnen├ę srutky a dal nasp├Ą┼ą.

Toto s├║ v├Żrobky, ktor├ę ┼ąa aj pre┼żij├║.

Mrrager nap├şsal:rozumiem, cize PEN ide cez uzemnenie do N, pretoze je to PEN a nie len PE, cize druhy N kabel hladat ani nemam? Nevidel som ho tam, moze byt, ze to nieje prechodna zasuvka, ale posledna?

Ko─żko tam m├í┼í vodi─Źov? Dva slebo ┼ítyri?
Pokia─ż dva vodi─Źe, je to koncov├í z├ísuvka.
Pokia─ż ┼ítyri vodi─Źe, je to prechodn├í z├ísuvka.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6707
Vek: 39.87
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod romiadam » 25 J├║l 2019, 08:28

Presne ako merak pise, tie ta preziju.

Oni sa heglaju, lebo zo zadu mas myslim ze dve M3 skrutky ktore staci iba dotiahnut (ak nie su poskodene zavity a ten plech sa zvykne onhnut, ten staci vyrovnat. Tiez ak zavity pre skrutky vodicov nie su poskodene, tal by som to nemenil, len opravil. Maximalne by som len vymenil vonkajsie kryty ktore na to sedia, kvoli estetike a dizajnu.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2939
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist